کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۰ کشور برتر در تجارت الکترونیک جهان

تجارت الکترونیک پدیده‌ای جهانی است که تقریبا در تمام کشورهای جهان با سرعت خوبی در حال گسترش است. در این مقاله، به ۱۰ کشور برتر در تجارت الکترونیک جهان اشاره می‌کنیم که شاهد بیش‌ترین موفقیت  هستند. تجارت الکترونیک سال به سال رشد بی‌نظیری را تجربه می‌کند. سالانه شاهد ظهور بازارهایی جدید در سرتاسر جهان هستیم.

کشور برتر در تجارت الکترونیک جهان

در حال حاضر، چین با رقم تخمینی سالانه ۶۷۲ میلیارد دلار فروش آنلاین، به عنوان بزرگترین بازار تجارت الکترونیک شناخته می‌شود. گرایش‌های جدید در زمینه‌ی تجارت الکترونیک، از قبیل کاربرد فناوری‌هایی نظیر اینترنت اشیاء به رشد این صنعت کمک خواهند کرد.

صنعت تجارت الکترونیک به طور مداوم در سرتاسر جهان در حال رشد است. هر روز که می‌گذرد، بازارهای تجارت الکترونیک جدیدی ظاهر می‌شوند و بازارهای سنتی به نقاط عطف جدیدی می‌رسند. در ادامه، بزرگ‌ترین بازارهای تجارت الکترونیک (از لحاظ فروش) را در کشورهای دنیا به شما معرفی می‌کنیم، و هم‌چنین، به وضعیت رشد مداوم تجارت الکترونیک در این کشورها می‌پردازیم.

۱۰ کشور برتر در تجارت الکترونیک جهان

۱. چین

امروزه، چین بزرگ‌ترین بازار تجارت الکترونیک دنیا است که توسط شرکت‌های تابعه‌ی گروه علی بابا از جمله تاوباو، Alibaba.com، تیمال و غیره هدایت می‌شود. هم‌چنین، چین با رشد سالانه‌ی ۳۵ درصد، دارای یکی از سریع‌ترین رشدها در خصوص بازارهای تجارت الکترونیک است.

فروش آنلاین سالانه: ۶۷۲ میلیارد دلار
سهم تجارت الکترونیک از مجموع بازار خرده فروشی: ۱۵.۹ درصد

۲. ایالات متحده

ایالات متحده پس از حدود بیش از یک دهه حکمرانی بر دنیای تجارت الکترونیک، در حال حاضر، در جایگاه دوم بزرگ‌ترین بازارهای تجارت الکترونیک در جهان ایستاده است. ایالات متحده با غول‌های تجارت الکترونیک خود یعنی آمازون و eBay، شاهد رشد مناسبی در زمینه‌ی تجارت الکترونیک در تمام بخش‌ها است؛ و در بیش‌تر این بخش‌ها نیز از وجود خانه‌های نوآوری بهره می‌برد – در این مراکز درباره‌ی گرایش‌های جدید تجارت الکترونیک تحقیق و مطالعه می‌شود.

فروش آنلاین سالانه: ۳۴۰ میلیارد دلار
سهم تجارت الکترونیک از مجموع بازار خرده فروشی: ۷.۵ درصد

۳. بریتانیا

بریتانیا، علی‌رغم وسعت کم، بازیگر بزرگی در بازار تجارت الکترونیک به شمار می‌رود، و به راحتی در جایگاه سوم این فهرست قرار گرفته است. آمازون یو.کی.، آرگوس، و Play.com از جمله بزرگ‌ترین وبسایت‌های تجارت الکترونیک در بریتانیا هستند؛ هم‌چنین، این کشور دارای یکی از بالاترین درصدها از لحاظ سهم تجارت الکترونیک از مجموع بازار خرده فروشی است.

فروش آنلاین سالانه: ۹۹ میلیارد دلار
سهم تجارت الکترونیک از مجموع بازار خرده فروشی: ۱۴.۵ درصد

۴. ژاپن

ژاپن که در جایگاه چهارم این فهرست قرار دارد، به عنوان یک بازیگر پیشرو در زمینه‌ی تجارت همراه (تجارت بر بستر موبایل – نسخه‌ی آینده‌ی تجارت الکترونیک) در سطح جهان شناخته می‌شود. راکوتن یک پلتفرم پیشرو در زمینه‌ی تجارت الکترونیک است که طی سال‌ها توانسته است سایت‌های تجارت الکترونیک بسیاری را در سراسر جهان از آن خود کند.

فروش آنلاین سالانه: ۷۹ میلیارد دلار
سهم تجارت الکترونیک از مجموع بازار خرده فروشی: ۵.۴ درصد

۵. آلمان

آلمان پس از بریتانیا دارای بزرگ‌ترین بازار تجارت الکترونیک در اروپا است. آمازون نیز سهم خوبی در بازار تجارت الکترونیک آلمان دارد. eBay و خرده‌فروشی آنلاین و محلی آلمانی به نام Otto از دیگر بازیگران اصلی تجارت الکترونیک در این کشور هستند.

فروش آنلاین سالانه: ۷۳ میلیارد دلار
سهم تجارت الکترونیک از مجموع بازار خرده فروشی: ۸.۴ درصد

۶. فرانسه

بازار تجارت الکترونیک فرانسه با هدایت بازیگران محلی خود از جمله Odigeo و Cdiscount، جایگاه ششم را در جهان به خود اختصاص داده است. آمازون در فرانسه نیز درست مانند سایر بازارهای تجارت الکترونیک مهم در اروپا نفوذ خوبی دارد، ولی برندهای محلی نیز تلاش می‌کنند شانه به شانه‌ی رقیب آمریکایی خود در این کشور حرکت کنند.

فروش آنلاین سالانه: ۴۳ میلیارد دلار
سهم تجارت الکترونیک از مجموع بازار خرده فروشی: ۵.۱ درصد

۷. کره جنوبی

کره جنوبی که دارای سریع‌ترین اینترنت وایرلس در جهان است، در جایگاه هفتم بزرگ‌ترین بازارهای تجارت الکترونیک قرار دارد. هم‌چنین، کره جنوبی به عنوان یکی از بازارهای پیشرو در زمینه‌ی تجارت همراه به شمار می‌رود. بزرگ‌ترین برندهای تجارت الکترونیک در کره جنوبی عبارت هستند از Gmarket و Coupang.

فروش آنلاین سالانه: ۳۷ میلیارد دلار
سهم تجارت الکترونیک از مجموع بازار خرده فروشی: ۹.۸ درصد

۸. کانادا

کانادا یکی از بازارهای بزرگ تجارت الکترونیک در جهان شناخته می‌شود، ولی رقابت در این کشور پایین است؛ البته، دلیل این مسئله مشخص است – آمازون بر بازار تجارت الکترونیک در این کشور احاطه‌ی کامل دارد، و پس از آن، Costco به عنوان یکی دیگر بازیگران تجارت الکترونیک در کانادا شناخته می‌شود. البته، با توجه به فرصت‌هایی که کانادا به عنوان یک بازار تجارت الکترونیک ایجاد کرده است، سایر برندهای خارجی نیز در تلاش هستند تا سهمی از این بازار را از آن خود کنند.

فروش آنلاین سالانه: ۳۰ میلیارد دلار
سهم تجارت الکترونیک از مجموع بازار خرده فروشی: ۵.۷ درصد

۹. روسیه

بازار تجارت الکترونیک روسیه در جایگاه نهم بزرگ‌ترین بازارهای جهان قرار دارد؛ با این حال، این پدیده در روسیه هم‌چنان نوظهور و در حال توسعه است. روسیه دارای بزرگ‌ترین جمعیت کاربر اینترنت در اروپا است، ولی سهم فروش آنلاین در این کشور فقط ۲ درصد از کل سهم فروش است. Ulmart، Citilink، و Ozon از جمله بزرگ‌ترین خرده‌فروشی‌های آنلاین در این کشور به شمار می‌روند.

فروش آنلاین سالانه: ۲۰ میلیارد دلار
سهم تجارت الکترونیک از مجموع بازار خرده فروشی: ۲ درصد

۱۰. برزیل

برزیل که تنها کشور منطقه‌ی آمریکایی جنوبی در این فهرست است، از لحاظ رشد تجارت الکترونیک وضعیت بسیار خوبی داشته است – رشد تجارت الکترونیک در این کشور حدود ۲۲ درصد است. برزیل قطعا در رادار خرده‌فروشی‌های آنلاین آمریکای شمالی قرار دارد، ولی این روزها، برخی بازیگران محلی از جمله MercadoLibre و B2W در این بازار نقش مهمی ایفا می‌کنند.

فروش آنلاین سالانه: ۱۹ میلیارد دلار
سهم تجارت الکترونیک از مجموع بازار خرده فروشی: ۲.۸ درصد

بسیاری دیگر از بازارهای تجارت الکترونیک نیز وجود دارند که با سرعت تاثیرگذاری در حال رشد هستند و ممکن است در سال‌های پیش رو کشورهای موجود در این فهرست را پشت سر بگذارند. از جمله مهم‌ترین موارد از این قبیل بازارها می‌توان به بازارهای تجارت الکترونیک در هند و جنوب شرق آسیا اشاره کرد.

گرایش‌های روز در زمینه‌ی تجارت الکترونیک در سطح جهانی

اینترنت اشیا در ۲۰۲۰ و پس از آن، هم‌چنان بر تجارت الکترونیک اثرگذار خواهد بود. طبق نتایج پژوهش‌ها در موسسه‌ی مطالعاتی بازاریابی زبرا، تا ۲۰۱۰ بیش از ۷۰ درصد از کسب و کار‌ها از اینترنت اشیاء برای بهبود تجربه و افزایش سطح رضایت مشتریان استفاده می‌کنند. شرکت‌ها با استفاده از اینترنت اشیاء می‌توانند داده‌ها را با سرعت بیش‌تری برای ارائه‌ی پاسخ در زمان واقعی (هم‌زمان با وقوع رویداد) جمع‌آوری کنند. به عنوان مثال، هنگامی که تعداد یک محصول خاص کاهش می‌یابد، یک پلتفرم تجارت الکترونیک می‌تواند یک پیام هشدار ارسال کند و به طور خودکار آن را خریداری کند.

یکی دیگر از گرایش‌های جدید در تجارت الکترونیک افزایش دسترسی خرده‌ فروشی‌ها به چندین کانال فروش مختلف خواهد بود. شرکت‌ها به جای فروش انحصاری از طریق یک برند و وبسایت واحد، کانال‌های فروش‌شان را به وبسایت‌هایی نظیر آمازون، eBay، فیس بوک، و پینترست گسترش می‌دهند.

سهولت در پرداخت نیز یکی دیگر از گرایش‌های مهمی است که به تازگی در تجارت الکترونیک ایجاد شده است. خریداران معمولا هنگامی که متوجه شوند فرایند پرداخت بسیار طولانی و پیچیده خواهد بود، از خرید یک محصول یا خدمات پشیمان می‌شوند. خرده‌ فروشی‌های آنلاین می‌توانند فرایند پرداخت را با استفاده از سیستم‌های پرداخت سریع و آنلاین موثرتر و کارآمدتر کنند.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیر رضا مصطفایی

منبع: business

۱۰ کشور برتر در تجارت الکترونیک جهان


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی