کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۰ کشور با بیشترین میزان مصرف سیگار در جهان

بررسی داده‌های اطلاعات نامه‌های جهانی WHO و CIA روند ترسناک مصرف سیگار را در بخش‌های مشخصی از جهان نشان می‌دهند. در این مقاله با ما همراه باشید تا ۱۰ کشور با بیشترین میزان مصرف سیگار در جهان را بشناسید.

در هر نقطه از جهان توسعه یافته که در آن ممنوعیت‌های کشیدن سیگار در مکان‌های عمومی بشکل یک روند رو به رشد به قانون تبدیل شده است، مصرف دخانیات در آن مکان‌ها کاهش یافته است. این پدیده به ویژه در دو دهه گذشته در شهرهای بزرگ غربی در ایالات متحده، کانادا و اروپا دیده شد. در کشور چین هم همین اتفاق افتاد و قانون ممنوعیت کشیدن سیگار در اماکن عمومی به گونه‌ای سختگیرانه اجرا شد و جرایم سنگینی هم برای آن تعیین شد.

۱۰ کشور با بیشترین میزان مصرف سیگار در جهان

بااین وجود، مطالعه‌ای اخیرا توسط سازمان بهداشت جهانی انجام شد که ادعا می‌کند مصرف سیگار دوباره درحال افزایش است اما این بار در کشورهای در حال توسعه. نتایج تحقیقات این سازمان در سال ۲۰۱۴ نشان می‌دهد که درحال‌حاضر از ۱ میلیارد فرد سیگاری موجود در جهان درحدود ۸۰% آنها در کشورهای در حال توسعه دیده خواهند شد. طبق آمار تهیه شده توسط سازمان بهداشت جهانی و اطلاعات نامه جهانی سیا، لیست کشورهای زیر بیشترین افراد سیگاری را درخود جای داده‌اند.

در ادامه با فهرست ۱۰ کشور با بیشترین میزان مصرف سیگار در جهان آشنا می شویم

۱۰. ساموآ ( ۴۰.۹% از بزرگسالان؛ داده‌های مصرف محدود)

برآورد شده است که ۴۰.۹% افراد بزرگسال کشور ساموآ سیگاری هستند. آمار نشان می‌دهند که مردان بیشتر از زنان این عادت را در خود تقویت کرده‌اند. مشخص شده است که حدود ۳۸۰۰ کودک و ۲۸۰۰۰ بزرگسال در این کشور مصرف کننده‌های همیشگی سیگار هستند. اگرچه عموم مردم از خطرات و ریسک‌های مرتبط با مصرف دخانیات آگاه شده‌اند اما بسیاری از اهالی ساموآ همچنان خطرات آن را انکار می‌کنند. بنابراین باید اقدامات بیشتری در زمینه کشیدن سیگار در مکان‌های عمومی در کشور ساموآ صورت بگیرد.

مطلب مرتبط:چگونه سیگار را ترک کنم:۲۳ بهترین روش های ترک سیگار برای همه

۹. بوسنی و هرزگوین ( ۴۲.۲% از افراد بزرگسال؛ مصرف روزانه ۱۴.۸ عدد سیگار توسط هر فرد سیگاری)

داده‌های کشور بوسنی و هرزگوین نشان می‌دهند که ۴۲.۲% از افراد بزرگسال در این کشور سیگار می‌کشند و میانگین مصرف روزانه سیگار در این افراد برابر است با ۱۴.۸ عدد. حتی برخی آمار حاکی از آن است که بیش از نیمی از بزرگسالان در این کشور سیگاری هستند. یکی از اقداماتی که برای مبارزه با مصرف دخانیات در این کشور اتخاذ شد عبارت بود از برپایی کنفرانس بین‌المللی کنترل مصرف دخانیات.

۸. صربستان ( ۴۲.۳% از افراد بزرگسال؛ مصرف روزانه ۱۹ عدد سیگار توسط هر فرد سیگاری)

مجموع افراد بزرگسال و سیگاری در کشور صربستان برابر است با ۴۲.۳% که این افراد بطور متوسط روزانه ۱۹ عدد سیگار مصرف می‌کنند. این ناشی از قوانین سهل انگارانه در مصرف سیگار و عدم ممنوعیت برای کشیدن سیگار در مکان‌های عمومی است. آمارها نشان می‌دهند که مردم صربستان بیش از سایر اروپایی‌ها سیگار می‌کشند. بااین وجود، اخیرا دولت صربستان گام هایی برداشته و قوانینی را علیه این باور عمومی تصویب کرده است که می‌گوید: سیگار کشیدن بخشی از فرهنگ صربستان است.

۷. بلاروس ( ۴۲.۴% از افراد بزرگسال؛ مصرف روزانه ۱۴.۶ عدد سیگار توسط هر فرد سیگاری)

۴۲.۴% از افراد بزرگسال جمعیت بلاروس سیگاری هستند و هریک از این افراد بطور متوسط روزانه ۱۴.۶ عدد سیگار مصرف می‌کنند. وزارت بهداشت این کشور اعلام می‌کند که ۶۵% از دانش آموزان کالج‌ها و دبیرستان‌های بلاروس به این عادت ناخوشایند مبتلا هستند. قیمت سیگار در این کشور ارزان است و عدم وجود ممنوعیت هایی برای کشیدن سیگار جوانان بلاروسی را به روی آوردن به این عادت ترغیب می‌کند. بسیاری از سیگارهای ارزان قیمتی که در دیگر نقاط اتحادیه اروپا یافت می‌شود نیز از بلاروس وارد می‌شود.

مطلب مرتبط:۲۰ دقیقه بعد از ترک سیگار چه اتفاقاتی در بدن‌تان می‌افتد

۶. اتریش ( ۴۳.۳% از افراد بزرگسال؛ مصرف روزانه ۱۰.۴ عدد سیگار توسط هر فرد سیگاری)

طبق آمار به‌دست آمده ۴۳.۳% از افراد بزرگسال در کشور اتریش روزانه ۱۰.۴ عدد سیگار مصرف می‌کنند که این آمار می‌تواند در نتیجه ممنوعیت‌های آزادانه این کشور دررابطه با مصرف سیگار به‌وجود آمده باشد. ممنوعیت مصرف سیگار در رستوران‌های کوچک نمونه‌ای از استثناهای این قانون در کشور اتریش است درحالیکه در اماکن بزرگتر تنها اختصاص دادن قسمتی برای عدم استعمال سیگار کفایت می‌کند. یکی دیگر از عواملی که موجب پسروی در کاهش مصرف سیگار در کشور اتریش می‌شود این است که مخالفت عمومی در این کشور بالا بوده و عادت سیگار کشیدن ریشه در فرهنگ این کشور دارد. با توجه به این حقیقت که حتی بیمارستان‌ها هم به کیوسک‌ها و فروشندگان سیگار مجوز فروش آن را در مجاورت خود می‌دهند پس می‌توان نتیجه گرفت که قوانین سخت گیرانه تری برای ازبین بردن مصرف سیگار در این کشور لازم است.

۵. اوکراین (۴۳.۳% از افراد بزرگسال؛ مصرف روزانه ۱۵.۲ عدد سیگار توسط هر فرد سیگاری)

جمعیت سیگاری اوکراین تقریبا ۴۳.۳% از جمعیت بزرگسال این کشور را تشکیل می‌دهد و این تعداد روزانه حدود ۱۵.۲ عدد سیگار مصرف می‌کنند. یک قانون ممنوعیت مصرف سیگار در تمامی مکان‌های عمومی اعم از سرپوشیده و فضای آزاد اعمال شده است. اگرچه به تازگی مصرف سیگار در این کشور کاهش پیدا کرده است اما تعداد نوجوانان سیگاری این کشور ۴ برابر بیشتر از محدوده سنی بالاتر از آنها است. تعداد افراد سیگاری کشور اوکراین در مناطق غربی بیشتر از مناطق شرقی آن است.

۴. روسیه (۴۸.۳% از افراد بزرگسال؛ مصرف روزانه ۱۵.۸ عدد سیگار توسط هر فرد سیگاری)

روسیه چهارمین کشور در فهرست ۱۰ کشور با بیشترین میزان مصرف سیگار در جهان است. طبق آمار به‌دست آمده، ۴۸.۳% از افراد بزرگسال کشور روسیه روزانه هر نفر ۱۵.۸ عدد سیگار مصرف می‌کنند. تولیدکنندگان سیگار در کشور روسیه اخیرا تحت کنترل قانونی قرار گرفته‌اند. یک قانون ممنوعیت مصرف سیگار در تمامی اماکن عمومی اعم از فضای آزاد و سرپوشیده در ماه ژوئن سال ۲۰۱۴ به اجرا درآمد و حمایت‌های مالی دخانیات از رویدادهای برگزار شده و تبلیغ دخانیات نیز ممنوع شد. همچنین هشدارهای مربوط به مصرف دخانیات نیز در اماکن عمومی بیشتر از قبل دیده می‌شد. در روسیه، میزان مصرف سیگار در مردان بسیار بیشتر از زنان است.

مطلب مرتبط: این معجون ساده برای ترک  سیگار شگفت‌زده‌تان می‌کند

۳. نائورو (۴۹.۳% از افراد بزرگسال؛ مصرف روزانه ۳.۵ عدد سیگار توسط هر فرد سیگاری)

سومین کشور در فهرست ۱۰ کشور با بیشترین میزان مصرف سیگار در جهان نائورو است. کشور نائورو با نرخ ۴۹.۳ درصدی مصرف سیگار در افراد بزرگسال از لحاظ بیشترین مصرف سیگار در جایگاه سوم قرار گرفته است. این درحالیست که ظاهرا هر فرد سیگاری در این کشور روزانه تعداد نسبتا کم ۳.۵ عدد سیگار را به مصرف می‌رساند. این مسئله از آن جهت متناقض است که نائورو کوچکترین کشور جزیره‌ای دنیاست که جمعیت آن به کمتر از ۱۰،۰۰۰ نفر می‌رسد و یک بار هم به عنوان کشوری با استاندارد بالای زندگی نامیده شد.

در این کشور بیش از نصف جمعیت زنان سیگاری هستند درحالیکه حدودا ۵۰% مردان آن سیگار می‌کشند. روند میزان مصرف بالاتر سیگار در بین زنان در مقایسه با مردان که در این کشور به چشم می‌خورد برخلاف هنجارهای جهانی است و می‌تواند تا اندازه‌ای تعداد کم سیگار مصرفی در افراد سیگاری این کشور را توضیح دهد بطوریکه می‌توان گفت بیشتر زنان سیگاری نائورو فقط در محیط‌های اجتماعی سیگار می‌کشند که این پدیده‌ای رایج در جمعیت شناسی این کشور است.

۲. یونان (۵۱.۷% از افراد بزرگسال؛ مصرف روزانه ۱۶ عدد سیگار توسط هر فرد سیگاری)

دومین رتبه در فهرست ۱۰ کشور با بیشترین میزان مصرف سیگار در جهان بریا یونان است. یونان با نرخ ۵۱.۷ درصدی مصرف سیگار در بین افراد بزرگسال این کشور دومین مصرف‌کننده بزرگ سیگار در دنیاست بطوریکه هر فرد سیگاری در این کشور روزانه درمجموع ۱۶ عدد سیگار مصرف می‌کند. آمار نشان می‌دهند که این رقم بالاترین نرخ مصرف سیگار در سال ۲۰۱۰ در اتحادیه اروپا بوده است. اگرچه دو قانون ممنوعیت مصرف سیگار در مکان‌های عمومی در یونان تصویب شد اما مصرف سیگار در این کشور همچنان رایج بوده و افراد کمی ممنوعیت‌ها را مورد توجه قرار داده‌اند.

۱. کره شمالی ( ۵۸.۶% از مردان بزرگسال، داده‌های مصرف محدود)

کره شمالی در صدر فهرست ۱۰ کشور با بیشترین میزان مصرف سیگار در جهان قرار دارد. با نرخ تقریبا ۵۸.۶% مصرف سیگار در مردان بزرگسالی که قانون ممنوعیت استعمال سیگار در اماکن عمومی را نادیده می‌گیرند، بزرگترین مصرف‌کننده سیگار در دنیا به شمار می‌رود. مردم کره شمالی هنوز در پارک ها، سینماها، اداره ها، رستوران‌ها و مترو سیگار می‌کشند. گروه سنی ۱۵سال و بالاتر بیشترین درصد افراد سیگاری این کشور را به خود اختصاص می‌دهند. داده‌های مربوط به زنان سیگاری کره شمالی و مصرف سیگار در این کشور محدود است.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – فاطمه یحیی

منبع: worldatlas

۱۰ کشور با بیشترین میزان مصرف سیگار در جهان


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی