کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

کسب و کار به مصرف کننده ( B2C )

کسب و کار به مصرف کننده چیست؟

کسب و کار به مصرف کننده یا business to customer یا B2C  به تجارت بین یک کسب و کار و یک فردِ مصرف‌کننده اشاره دارد.

درحالی‌که به هر نوع فروش مستقیم-به-مصرف‌کننده‌ای به کار بسته می‌شود، جدیدا به فروش برخط هم مرتبط شده است، که به عنوان تجارت الکترونیک( ecommerce) یا خرده فروشی الکترونیک(etailing) هم شناخته می‌شود. تجارت الکترونیک به طرز چشمگیری در اواخر دهه‌ی ۱۹۹۰ ظهور کرد، با فصل خریدِ تعطیلات ۱۹۹۸ که به عنوان نخستین “کریسمس خرده‌فروشی الکترونیک” شناخته می‌شود. آن سال آمازون از مرز ۱ میلیارد دلار فروش برای نخستین بار گذر کرد.

در سال‌های اخیر، رشد فروش برخط کسب و کار به مصرف کننده چالش‌های مهمی را برای کسب‌وکار‌ها و خدمات آجر-و-ملات brick-and-mortar که دارند فروش شخصی را به رقبای برخط می‌بازند ایجاد کرده است.

در نتیجه، بسیاری از کسب‌وکارهای آجر و ملات برای رقابتی ماندن حضور برخط خود را تثبیت می‌کنند. این امر فرصت‌هایی برای مصرف‌کنندگانی خلق کرده‌است که می‌توانند حالا از راحتی سفارش برخط لذت ببرند در حالی‌که در مخارج حمل‌ونقل با خرده‌فروشان خاص توسط انتخاب یا بازگرداندن سفارشات به فروشگاه‌های آجر و ملات خرده‌فروشان برخط صرفه‌جویی می‌کنند.

مطلب مرتبط : کسب و کار به کسب و کار (B2B)

مدل‌های فروش کسب و کار به مصرف کننده

در فروش کسب و کار به مصرف کننده برخط یا آنلاین ، عموما پنج مدل کسب‌ و کار وجود دارد.

۱. فروشندگان مستقیم

این نوعی است که بیشتر مردم با آن آشنا هستند- آنها سایت‌های خرده‌فروشی برخطی هستند که مصرف‌کنندگان در آن‌جا محصولات را می‌خرند. آنها می‌توانند تولیدکنندگانی مانند Gap یا Dell یا کسب‌وکارهای کوچکی باشند که محصولات را تولید می‌کنند و می‌فروشند، اما آنها همچنین می‌توانند نسخه‌های برخطِ فروشگاه هایی باشند که از یک طیف گسترده‌ی برندها و تولیدکنندگان محصولاتی را می‌فروشند. مثال‌ها شامل Target.com، Macys.com، و Zappos.com می‌شوند.

۲. واسطه های برخط

این “میانجی ها” خریداران و فروشندگان را بدون مالکیت محصول یا خدمات کنار هم قرار می‌دهند. مثال‌ها شامل سایت‌های مسافرتی مثل Expedia و Trivago و خرده فروشی هنرها و صنایع دستی Etsy می‌شوند.

۳. مبتنی بر تبلیغات

این شیوه حجم‌های بالای ترافیک وِب را برای فروش تبلیغاتی به کار می‌بندد که، به نوبه‌ی خود، محصولات یا خدمات را به مصرف‌کننده می‌فروشد. این مدل برای جذب بازدیدکنندگانی که با تبلیغات برخط روبه‌رو خواهند شد از محتوای رایگان با کیفیت بالا استفاده می‌کند. خروجی‌‌های رسانه که هیچ مولفه‌ی اشتراکِ غیررایگانی ندارند، مثلِ Huffington Post و Observer.com از جمله‌ی مثال‌ها هستند.

۴. مبتنی بر اجتماع

این مدل از اجتماعات برخطی استفاده می‌کند که حول منافع مشترک ساخته شده‌اند تا به تبلیغ‌کنندگان کمک کنند محصولاتشان را مستقیما به استفاده‌کنندگان سایت بفروشند. این مدل می‌تواند یک انجمن آنلاین برای علاقمندان عکاسی، آدم‌های دچار دیابت، یا اعضای گروه رژه باشد. بهترین مدل شناخته شده Facebook است، که به بازاریاب‌ها کمک می‌کند تبلیغات را طبق جمعیت‌شناسی بسیار خاصی به سمت آدم‌ها هدف‌گیری کنند.

۵. مبتنی بر کارمزد

این سایت‌های مستقیم-به-مصرف‌کننده برای اشتراک در محتوای‌شان یک کارمزد مقرر می‌کنند. آنها عموما شامل انتشاراتی می‌شوند که مقدار محدودی از محتوا را به صورت رایگان ارائه می‌دهند اما برای بخش اعظم آن هزینه دریافت می‌کنند- من جمله The Wall Street Journal- یا خدمات تفریحی مثل Netflix یا Hulu.

کسب‌وکارهایی که مستقیما به مشتری‌ها می‌فروشند موظف هستند چگونگی هدف قرار دادن مشتریان را مورد توجه قرار دهند مثل خرید و فروش محصولاتی مثل محصولات خودشان هنگامی که گزینه‌های کسب‌وکار-به-مصرف‌کننده‌ی مختلف را کشف می‌کنند، چه آن‌ امکان‌هایی که شامل تراکنش‌های شخصی می‌شوند چه تراکنش‌های برخط.

 


مجله کسب و کار بازده

کسب و کار به مصرف کننده ( B2C )

منبع : اینوستوپدیا


 

مطالب مرتبط

برچسب ها

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی