کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

کسب و‌ کار والت دیزنی که از یک موش و یک رویا شروع شد

طبق آخرین آمار منتشر شده شرکت والت دیزنی از لحاظ میزان درآمد، در بین کسب و کار ها و شرکت‌های رسانه‌ای جهان در رتبه‌ی دوم قرار دارد. در این نوشتار از موفقیت کسب و‌ کار والت دیزنی بحث می شود.

کسب‌ و‌ کار والت دیزنی

رتبه‌ی اول این لیست به شرکت کامکست به‌عنوان بزرگ‌ترین ارائه‌کننده‌ی شبکه‌های کابلی در امریکا اختصاص دارد. والت دیزنی در ۱۶ اکتبر ۱۹۲۳ توسط دو برادر به نام‌های والتر الیاس دیزنی و روی اولیور دیزنی بنیان‌گذاری شد. این کمپانی توانست با خلق بسیاری از به یادماندنی‌ترین شخصیت‌های کارتونی، برند خود را به برندی شناخته شده در سراسر جهان تبدیل کند.

شاید بتوان یکی از نقاط عطف فعالیت شرکت را در خلق یک شخصیت کارتونی ماندگار، ساخت کارتون «میکی‌ماوس» دانست. ایده‌ی خلق این شخصیت کارتونی در سفری به کالیفرنیا و در قطار به ذهن والتر دیزنی رسیده و شخصیت کارتونی محبوب میکی‌ماوس همانجا با کشیدن چند تصویر ساده از آنچه در ذهن والتر دیزنی بود، متولد شد.

این موش کارتونی در ابتدا مورتیمر نامیده شد اما با مخالفت‌های لیلیان همسر دیزنی، این نام به میکی تغییر یافت؛ نامی که پس از گذشت سالیان سال هنوز هم در ذهن کوچک و بزرگ جایگاه ویژه‌ای را به خود اختصاص داده است.

کارتون میکی‌ماوس در ابتدا یک نمایش صامت بود اما ۱۸ نوامبر ۱۹۲۸، نخستین کارتون میکی‌ماوس صداگذاری شد و توانست توجه زیادی را به خود جلب کند. «سفید برفی»، «گربه‌های اشرافی»، «سیندرلا»، «زیبای خفته» و بسیاری دیگر از شخصیت‌های کارتونی ساخته کمپانی دیزنی، توانستند نام آن را در سراسر جهان در ذهن کودک و بزرگسال به نامی فراموش‌نشدنی تبدیل کنند.

مطلب مرتبط: ۱۸ ایده‌ی کسب و کار اینترنتی که پول‌ساز هستند

رویای دیزنی تنها به ساخت شخصیت‌های کارتونی ماندگار محدود نشد و ایده ساخت یک پارک مصنوعی که بتواند مکانی برای تفریح پدر و مادرها و کودکان در کنار یکدیگر باشد، در ۱۸ جولای ۱۹۵۵ تحقق یافت.

در این پارک افراد می‌توانند در نقش شخصیت‌های انیمیشنی مانند سفیدبرفی و آلیس در سرزمین عجایب ظاهر ‌شوند و از این طریق بخشی از خاطرات خود را زنده کنند. والتر دیزنی در ۱۵ دسامبر ۱۹۶۶ در اثر بیماری سرطان ریه درگذشت و برادرش روی اولیور دیزنی ریاست کمپانی پرآوازه دیزنی را به‌دست گرفت.

یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های شرکت والت دیزنی یعنی افتتاح «دنیای دیزنی» در این زمان اجرا شد. البته ایده افتتاح مکانی با پارک‌ها، هتل‌های چند ستاره، دهکده‌های توریستی، زمین گلف و بسیاری از امکانات تفریحی دیگر در کنار یکدیگر پیش از مرگ والتر دیزنی شکل گرفته بود و زمینی ۲۸ هزار هکتاری به این منظور در فلوریدا خریداری شده بود.

مطلب مرتبط: ۱۰۱ ایده‌ی کسب و کار کوچک که آینده‌تان را می‌سازد

disney2

روی اولیور دیزنی نیز نتوانست مدت زمان زیادی پس از افتتاح دنیای دیزنی زندگی کند و موفقیت چشمگیری را که برای آن پیش‌بینی شده بود، ببیند؛ او دو ماه بعد از افتتاح این مجموعه درگذشت و مدیریت شرکت در دست تیمی جدید قرار گرفت.
یکی از عوامل اصلی موفقیت برند دیزنی را شاید بتوان در آن دانست که دیزنی هیچ‌گاه در گذشته متوقف نشده و فریب موفقیت‌های فعلی خود را نمی‌خورد و همزمان با دوره اوج موفقیت هر یک از برنامه‌های خود، در تدارک برنامه‌های آتی است تا با کمک آنها بتواند حوزه فعالیت خود را روز به روز توسعه دهد.

شرکت دیزنی درحال‌حاضر یکی از بزرگ‌ترین مجموعه‌ استودیوهای فیلمسازی و سالن‌های تئاتر را در اختیار دارد و بخش قابل‌توجهی از درآمد شرکت از این راه تامین می‌شود. انتشار و توزیع کتاب، بازی‌های رایانه‌ای و اسباب‌بازی‌ها نیز برخی دیگر از فعالیت‌های شرکت دیزنی را تشکیل می‌دهد.

والت دیزنی خود گفته است «تمام رویاهای ما محقق می‌شود اگر ما شجاعت دنبال کردن آنها را داشته باشیم.» جاری ساختن چنین باوری در سراسر فعالیت‌های شرکت را شاید بتوان یکی از علل اصلی موفقیت‌های پیاپی دیزنی دانست.
شما می‌توانید هر آنچه را در ذهن دارید، عملی کنید. به خاطر داشته باشید که همه‌چیز با یک موش و یک رؤیا شروع شد.


سایت کسب و کار بازده

منبع: فرصت امروز

منبع: آنترپرینر

کسب و‌ کار والت دیزنی که از یک موش و یک رویا شروع شد

کسب و‌ کار والت دیزنی


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی