کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

کدام یک از ۴ نوع DNA کارآفرینی در شما وجود دارد

DNA کارآفرینی چیست ؟ آیا کارآفرینی DNA خاص خودش را دارد؟ اگر DNA کارآفرینی وجود دارد، از چه نوع است؟ در این نوشتار به این پرسش ها پاسخ داده می شود.

اکثر سرمایه‌گذاران روی انسان‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند تا روی محصولات. زیرا این افراد هستند که کسب و کارهای موفق را اداره می‌کنند. به عنوان یک سرمایه‌گذار موفق، من هر روز درخواست‌هایی دریافت می‌کنم که از من خواسته شده است. در مورد یک محصول جدید یا یک وب‌گاه جدید نظر بدهم، و نظرم را در مورد موفقیت آن ابراز کنم. با این‌که آخرین کسی را که از من نظرخواهی کرده است به خاطر نمی‌آورم ولی یادم است به او گفتم اکثر سرمایه‌گذاران روی انسان‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند تا روی محصولات. زیرا این افراد هستند که کسب و کارهای موفق را اداره می‌کنند.

Entrepreneurial DNA4.jpg

پس به نفع هر کارآفرینی است پیش از آن‌که زندگی خود را وقف پروژه‌ای کند کارآفرینی خود را شناسایی کند و ارتباط خود را با تمام اجزا شامل همکاران، سرمایه‌گذاران، اعضای تیم، و مشتریان تسهیل کند. همه‌ی ما توانایی‌ها و علایق خاص خود را داریم و همواره اگر به جای آن‌که به آنها بی‌توجه باشیم روی آنها سرمایه‌گذاری کنیم، سومند خواهد بود.

در تاکید بر خودشناسی، شرکت‌های سرمایه‌گذاری فراوانی را می‌شناسم، مانند StartupAmerica  و CoFoundersLab که از پروسه‌های مشخصی برای مشخص کردن توانایی افراد استفاده می‌کنند و اگر دریابند که توانایی شما با پروژه‌ای که می‌خواهید انجام دهید، همسو نیست سریعاً همکاری خود را با شما خاتمه خواهند داد.

یک روش جدیدتر که به نظر می‌آید بیشتر استفاده شود، تقسیم توانایی یک کارآفرین به چهار دسته است: سازنده، فرصت‌ساز، متخصص، خلاق. این روش توسط جو آبراهام ابداء شد که سبد سرمایه‌گذاری شرکت‌های در حال رشد بین‌المللی را مدیریت می‌کند. شما حتی می‌توانید توانایی کارآفرینی خود را از طریق مدل خودارزیابی این روش بسنجید.

در ادامه ۴ نوع DNA کارآفرینی آمده اند:

کدام یک از ۴ نوع DNA کارآفرینی در شما وجود دارد۱. سازنده

فرد سازنده در به راه انداختن کسب وکار از ابتدا مهارت دارد. این افراد مهم‌ترین نقش را در به راه انداختن کسب و کار دارند. آنها همواره از رقبای خود دو یا سه پله بالاتر قرار دارند. آنها معمولاً به عنوان افراد مصمم، متمرکز، سرد، بی‌رحم، و محاسبه‌گر شناخته می‌شوند. آنها در اغلب موارد پیروز می‌شوند، اما معمولاً از پیروزی خود رازی و خشنود نیستند.

مطلب مرتبط: ۵ سبک زندگی کارآفرینی مخصوص کارآفرینان

۲. فرصت‌طلب

این افراد معمولاً رویاپرداز هستند. معمولا این بخش از وجود ما است که باعث می‌شود در زمان درست در مکان درست باشیم و پول زیادی به دست آوریم. اگر تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که کسب و کار اینترنتی راه بیندازید و پول کلانی به جیب بزنید این دقیقاً روحیه‌ی فرصت‌طلبی شما است که فعال شده است. این‌گونه کارآفرینان معمولاً رویاهای بزرگ دارند، دست به کارهای بزرگ می‌زنند، و شکست‌های بزرگی نیز دارند.

۳. متخصص

این دسته از کارآفرینان وارد یک صنعت می‌شوند و تا آخر عمر در آن می‌مانند. آنها مهارت‌های زیادی در آن صنعت کسب می‌کنند و اغلب تلاش می‌کنند تا از رقبای خود پیشی‌ بگیرند. یک طراح ساختمانی، یک خبره حوزه‌ی فناوری اطلاعات، یک حسابدار مستقل، و یا یک وکیل نمونه‌هایی از این دسته هستند که قادرند کسب و کار خانوادگی خوبی راه بیندازند اما نمی‌توانند آن را توسعه دهند.

مطلب مرتبط: ۷ راز موفقیت در کارآفرینی

۴- نوآور

کدام یک از ۴ نوع DNA کارآفرینی در شما وجود داردشما کارآفرینان نوآور و خلاق را بیشتر در آزمایشگاه‌ها در حال کار روی اختراع‌شان خواهید دید. چالش آنها این است تا جایی که می‌توانند روی واقعیت‌های کسب و کارشان تمرکز کنند. اگر این کارآفرینان روحیه‌ی سازندگی هم داشته ‌باشند، موفقیت آنها نامحدود خواهد بود.

البته شناختن دی‌ان‌ای کسب وکار و استفاده از آن اگرچه خوب است اما تضمین موفقیت نخواهد بود. اصل دومی که هر سرمایه‌گذاری باید آن را در نظر بگیرد چگونگی عملی کردن ایده‌ها است. به همین دلیل است که من تاکید بیشتری بر آگاهی از نیروهای لازم برای شروع، شناسایی دستاورد‌های به‌دست آمده، و اندازه‌گیری آنها دارم تا بر فکردن به این‌که چه نتایج بزرگی به دست خواهد آمد.

با این وجود شناختن دی‌ان‌ای کارآفرینی به عنوان بخشی از شخصیت شما بسیار بااهمیت است. فکر نمی‌کنم هیچ موسسه‌ای سیستمی داشته باشد که دی‌ان‌ای کارآفریی شما را شناسایی کند و بتواند راه موفقیت شما را با وجود این همه مشاغل جدید و پدیده‌های ناشناخته اطراف آنها برای شما ترسیم کند. اما این می‌تواند یک شروع خوب باشد.

 

همواره هیچ جانشینی برای روابط انسانی و کار گروهی وجود ندارد. به همین دلیل است که اکثر سرمایه‌گذاران در کسب و کارهایی سرمایه‌گذاری می‌کنند که مدیران آن را به خوبی می‌شناسند. سرمایه‌گذارانی که در کسب و کارهایی با ریسک بالا سرمایه‌گذاری می‌کنند به دنبال کارآفرینانی با توانایی‌های بالا هستند.

در پایان، پیش از آن‌که نوبنیاد بعدی خود را راه‌اندازی کنید پیشنهاد من به شما این است زمانی را صرف شناخت خود کنید، یا از مشاوری راهنمایی بخواهید که به شما در این کار کمک‌ کند. همچنین می‌توانید از کسانی برای همکاری استفاده کنید که توانایی‌های شما را کامل کنند. این کار را انجام دهید، خواهید دید که یک به ‌علاوه یک برابر با سه می‌شود، و بدانید در اکثر موارد یک به‌علاوه‌ی هیچ برابر است با هیچ.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده

منبع: اینترپرینر

کدام یک از ۴ نوع DNA کارآفرینی در شما وجود دارد


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی