کدام شغل‌ها توسط ربات ها تصرف خواهد شد؟ - مجله کسب و کار بازده

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

کدام شغل‌ها توسط ربات ها تصرف خواهد شد؟

ما همیشه تصور‌می‌کنیم به‌احتمال‌ زیاد شغل‌هایی خودکار خواهند شد که مهارت کمی می‌طلبند و ربات ها جایگزین آنها می‌شوند: کارمندان، کارمندان دون‌پایه و کارگران خط مونتاژ. درمقابل به نظر می‌رسد کسانی که بالاترین میزان حقوق را دریافت می‌کنند- پزشکان، مدیران اجرایی و مدیران صندوق‌های پوشش‌ریسک- دربرابر انقلاب ربات ها به راحتی مصون هستند.

ربات

اما تحقیق جدیدی از مکنزی‌اند کمپانی، که یک شرکت مشاوره است، نشان‌می‌دهد این موضوع چندان هم درست نیست. درحالی که بین سطح مهارت شغل و احتمال خودکار شدن آن رابطه‌ وجوددارد، مشاغلی وجود دارند که با این الگو سازگار نیستند. برای مثال: طبق گفته‌ی محققان مدیران اجرایی که شغل‌شان بیش‌تر از طراحان فضای‌سبز تحت‌تاثیر خودکارشدن قرار خواهدگرفت.

محققان این‌طور استدلال می‌کنند که شیوه‌ی صحبت ما درباره‌ی جایگزینی کارگران با ربات ها، گمراه کننده‌است. ما معمولاْ می‌کوشیم شغل‌هایی را شناسایی‌کنیم که به‌دلیل خودکار‌شدن ناپدید می‌شوند. اما درآینده‌ای کوتاه، فقط چند حرفه‌ی محدود کاملاْ خودکار خواهندشد. مکنزی برآورد می‌کند که با فناوری امروز، کم‌تر از ۵٪ از مشاغل را می‌توان برعهده‌ی ربات ها گذاشت.

آن‌ها می‌گویند روش صحیح‌تر صحبت درباره‌ی این موضوع، نه براساس کل شغل بلکه براساس فعالیت‌ها است. درحقیقت تعداد کمی از ما توسط ربات ها جایگزین خواهیم‌شد. اما قسمتی از کار هزاران کارگر دراثر خودکارشدن حذف خواهدشد. این مقوله نه‌تنها کارمندان دون‌پایه، بلکه پردرآمدترین مشاغل امریکا –ازجمله پزشکان، مدیران صندوق‌های پوشش‌ریسک و مدیران اجرایی – را نیز دربرخواهدگرفت.

براساس تخمین مکنزی، حدود ۴۵٪ از فعالیت‌هایی را که مردم برای انجام آنها دستمزد می‌گیرند می‌توان با انطباق فناوری‌های کنونی خودکارکرد – این میزان بازنمای حدود ۶۲ تریلیون دستمزد سالانه است. آنها می‌گویند، زمانی که ربات‌ها بتوانند به‌درستی پردازش کنند و زبان‌های طبیعی را متوجه‌شوند، ۱۳ درصدِ دیگر از مشاغل در امریکا خودکار خواهندشد.

آن‌ها برآورد می‌کنند حدود یک‌سوم (یا بیشتر) از ۶۰ درصدِ مشاغل در امریکا را می‌توان خودکار کرد.

این چه‌معنایی برای کارگران دارد؟ مسئولان وام مسکن می‌توانند به‌جای انجام بررسی‌ها و کاغذبازی‌های تکراری زمان بیش‌تری را صرف مشاوره‌ی مشتریان، پردازش وام‌ها و بررسی استثنائات کنند. درحالی که ربات‌ها تریاژ می‌کنند و بیماری‌های معمولی را تشخیص‌می‌دهند، پزشکان می‌توانند زمان بیش‌تری را در اتاق اورژانس صرف موارد جدی و غیرمعمول کنند.

برای مدیران اجرایی فعالیت‌هایی مثل تجزیه‌وتحلیل گزارش‌ها و داده‌ها، تهیه‌ی تکالیف کارکنان و مرور گزارش‌های موقعیتی را می‌توان توسط فناوری کنونی خودکار کرد. طبق برآوردهای محققان، این کارها حدود ۱/۵ از وقت مدیریان اجرایی را می‌گیرد.

جدول زیر از مکنزی رابطه‌ی بین دستمزد و ظرفیت خودکارشدن یک شغل را نشان‌می‌دهد. می‌بینید که خودکارشدن مشاغلی که مهارت بالایی نیاز دارند، سخت‌تر است، اما کارهای ساده درواقع در سراسر نمودار هستند. مایکل چویی یکی از نویسندگان این پژوهش می‌گوید، روش درست توضیح این مسئله این است که رابطه‌ای بین دستمزد و خودکارشدن وجوددارد اما خیلی قابل‌پیش‌گویی نیست.

بخش مهمی از کارهای کارکنان کم‌مهارت نیز خودکار خواهد شد- برای مثال بیش‌تر کارهای ماموران بایگانی توسط ربات‌ها قابل انجام است. اما دیگر کارکنان کم‌مهارت ازجمله کسانی که در خانه از بیماران مراقبت می‌کنند، طراحان فضای‌سبز و کارگران تعمیر و نگهداری تاحدی نسبت به خودکارشدن مقاوم هستند.

چویی می‌گوید، فرآیند خودکارشدن بخشی از کارها احتمالاْ بهره‌وری کلی‌مان را افزایش خواهدداد و منجر به محصولات بیش‌تر و بهتر که برای مصزف‌کنندگان جالب‌تر و ارزشمند‌تر هستند، خواهدشد. اما این‌که آیا این فرآیند باعث افزایش دستمزد کارگران و اوقات فراغت آنها خواهد شد یا خیر، ‌هنوز مشخص نیست.

ازطرف دیگر چویی اشاره‌ می‌کند به این‌که صدها سال است کارها را خودکار می‌کنیم و همیشه برای خلق مشاغل جدید موفق بوده‌ایم. صد سال پیش اغلب نیاکان ما کشاورز بودند. اما امروز ۸۰٪ بیکاری نداریم.

اما آیا امروز می‌توانیم خودکار کردن مشاغل را سریع‌تر از خلق آنها انجام دهیم؟ زمان، پاسخ این سوال را خواهد داد.

 

221122.png

توضیح جدول: نرخ دستمزد ساعتی به تنهایی پیش‌بینی کننده‌ی خوبی برای قابلیت خودکارشدن نیست، هرچند بین این دو ارتباطاتی وجود دارد.

مقایسه‌ی دستمزد و قابلیت خودکارشدن برای مشاغل امریکا

قابلیت خودکارشدن، درصد زمان صرف‌شده روی فعالیت‌هایی که می‌توانند توسط سازگارکردن فناوری‌های عرضه‌شده‌ی کنونی خودکارشوند.

 

ترجمه:تحریریه سایت کسب و کار بازده_سارا فیضی

نویسنده:آنا سوآنسون

 

منبع: فوربس

موضوع محوری:

جایگزینی ربات ها با مشاغل

نوشته های مرتبط

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی