کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

کدام رییس جمهورها بزرگترین جنگ های آمریکا را رهبری کردند

این نوشتار به این پرسش پاسخ می دهد که کدام رییس جمهورها بزرگترین جنگ های آمریکا را رهبری کردند.

از انقلاب امریکا تا دومین جنگ خلیج فارس، در این نوشتار فهرستی از رییس جمهورهای امریکا آمده‌است که این کشور را در مهم‌ترین درگیری‌های نظامی اش رهبری کرده‌اند.

در ادامه فهرستی آمده است که نشان می دهد کدام رییس جمهورها بزرگترین جنگ های آمریکا را رهبری کردند:

۱۱. دومین جنگ خلیج فارسbush-auth-jbc

دومین جنگ خلیج (جنگ عراق) بین ۲۰۰۳ و ۲۰۱۱ رخ داد. در آن زمان رییس‌جمهوری امریکا جرج دبلیو بوش بود، که از ژانویه‌ی ۲۰۰۱ تا ژانویه‌ی ۲۰۰۹ برای دو دوره خدمت کرد. او ادعا می‌کرد عراق نه‌تنها سلاح‌های کشتار جمعی دارد بلکه تهدیدی جدی برای امریکا و متحدان‌اش است. بر اساس این مدعا نیروهای تحت رهبری امریکا به همراه نیروهای متحد در ۲۰ مارس ۲۰۰۳ به عراق حمله کردند. با این حرکت دولت بعثی سرنگون و صدام حسین دستگیر شد. در دوره‌ی ریاست‌جمهوری باراک اوباما، رییس‌جمهوری فعلی امریکا که از ابتدای ژانویه‌ی ۲۰۰۹ برای دو دوره خدمت کرده‌است، نیروها از عراق خارج شدند. استراتژی خروج در فوریه‌ی ۲۰۰۹ اعلام شد و نیروهای امریکا آموزش نیروهای امنیتی عراق را شروع کردند تا کنترل را در دست بگیرند. در ۱۸ دسامبر ۲۰۱۱ نیروهای امریکایی رسما عراق را ترک کردند.

مطلب مرتبط: ۲۵ کار که برای رئيس جمهور امریکا ممنوع است

۱۰. جنگ خلیج فارسbush-troops

جنگ خلیج فارس که با عنوان جنگ اول عراق نیز شناخته می‌شود، از ۲ آگوست ۱۹۹۰ تا ۲۸ فوریه‌ی ۱۹۹۱ رخ داد. این جنگ پاسخ حمله‌ی عراق به کویت، و با حمایت نیروهای ۳۴ کشور دیگر تحت رهبری امریکا بود. این بزرگ‌ترین اتحاد نظامی پس از جنگ جهانی دوم بود. جرج هربرت واکر بوش، رییس‌جمهوری سابق امریکا فراخوان داد تا نیروها به منظور آمادگی برای حملات به عربستان سعودی فرستاده شوند. پس از این‌که عراق نپذیرفت نیروهایش را از کویت خارج کند، نیروهای متحد در ۱۷ ژانویه حملات را آغاز کردند. در ۲۴ فوریه حمله‌ی زمینی در حال اجرا بود. قبل از این‌که عراق از کویت عقب‌نشینی کند و آتش‌بس اعلام شود، این حرکت ۱۰۰ ساعت ادامه داشت.

مطلب مرتبط: واکنش جهان به پیروزی ترامپ :همه زجر خواهیم کشید

۹. جنگ ویتنامngo-dinh-diem-at-washington-arc-542189

رکورد طولانی‌ترین جنگ امریکا متعلق به جنگ ویتنام است. به‌طور شفاف‌تر در طول این جنگ نسبت سایر جنگ‌ها رییس جمهورهای بیش‌تری به قدرت رسیدند. این جنگ بین ویتنام شمالی که تحت حمایت کمونیسم بود و ویتنام جنوبی که ضد کمونیسم بود در گرفت. در این زمان رییس‌جمهوری امریکا دوایت آیزنهاور بود و در ۱ نوامبر ۱۹۵۵ گروه مستشاران نظامی را برای کمک به آموزش نیروها به ویتنام جنوبی فرستاد.

در مه ۱۹۶۱ یعنی زمانی که جان اف کندی، رییس‌جمهوری سابق امریکا، ۴۰۰ مستشار نظامی را برای آموزش به ویتنام جنوبی فرستاد، امریکا بیش‌تر درگیر این جنگ شد. او نهایتا بیش از ۱۶۰۰۰ مستشار نظامی را به این کشور فرستاد. در نوامبر ۱۹۶۳، بعد از ترور جان اف کندی، لیندون بی‌جانسون ریاست جمهوری را به عهده گرفت.

جانسون پس از این‌که در ۱۹۶۴ انتخابات را برد درگیری امریکا را در جنگ ویتنام افزایش نداد. او در طول نخستین سالش در دفتر ریاست‌جمهوری ۳۵۰۰ نیروی دریایی را به ویتنام جنوبی فرستاد. عملیات نظامی بیش‌تر از انتظار طول کشید.

ریچارد نیکسون انتخابات بعدی را برد و در ۱۹۶۹ دفتر ریاست‌جمهوی را از آن خودکرد. نیکسون در حالی که کاندیدای ریاست‌جمهوری بود رابطی به دولت ویتنام جنوبی فرستاد تا آنها را متقاعد کند پیمان صلحی را که نیکسون پیشنهاد کرده‌بود امضا نکنند. این حرکت غیرقانونی بود. نیکسون در طول ریاست‌جمهوری خود برنامه‌ی ویتنامی کردن را آغاز کرد. هدف این حرکت انتقال نیروی نظامی به ویتنام جنوبی بود. بعد از مذاکره درباره‌ی پیمان صلح، نیروهای امریکایی در مارس ۱۹۷۳ ویتنام را ترک کردند. بعدها در ۳۰ آوریل ۱۹۷۵ تلاش‌های ویتنام جنوبی در برابر ویتنام شمالی با شکست مواجه شد.

مطلب مرتبط: ترامپ ثروتمندتر از رئیس جمهورهای قبلی آمریکا است

۸. جنگ کرهc-54-destroyed-by-north-korean-fighters-1950

بعد از جنگ جهانی دوم اتحاد جماهیر شوروی کره‌ی شمالی را از سلطه‌ی ژاپن نجات داد و نیروهای امریکا به کره‌ی جنوبی رانده شدند. تا ۱۹۴۸ این دو منطقه به کشورهای مجزا تبدیل شدند که نتیجه‌ی جنگ سرد بین اتحاد جماهیر شوروی و امریکا بود. هیچ یک از دولت‌های کره دیگری را دولت مشروع ندانست.

آتش جنگ (۲۵ ژوئن ۱۹۵۰ تا ۲۷ جولای ۱۹۵۳) هنگامی برافروخته شد که کره‌ی شمالی با حمایت کمونیسم در تلاش برای الحاق دو کشور، به کره‌ی جنوبی حمله کرد. در آن زمان هری ترومن رییس‌جمهوری امریکا بود. نیروهای سازمان ملل در این جنگ حضور یافتند که ۸۸ درصد آنها از امریکا بودند.

مطلب مرتبط: تفسیر زبان بدن ترامپ و اوباما :چرا اوباما بازتر از ترامپ نشسته بود

۷. جنگ جهانی دومcairo-conference

جنگ جهانی دوم بین ۱۹۳۹ و ۱۹۴۵ رخ داد. در این جنگ بیش از ۳۰ کشور و بیش از ۱۰۰ میلیون نفر درگیر شدند. برای همین جنگ جهانی دوم بزرگ‌ترین جنگ تاریخ شد. این جنگ در دوره‌ی ریاست‌جمهوری فرانکلین رزولت شروع و در دوره‌ی هری تورمن تمام شد. در ۷ دسامبر ۱۹۴۱ ژاپن جزیره‌ی پرل هاربر را در امریکا بمباران کرد. روز بعد رزولت علیه ژاپن اعلام جنگ کرد. در ۱۱ دسامبر آلمان و نیروهای محور (یا متحدین) علیه امریکا اعلام جنگ کردند. این آغاز درگیری امریکا در جنگ جهانی دوم بود. این کشور پیش از پایان درگیری‌ها بیش از ۱۶ میلیون نیروی نظامی را به جنگ فرستاد. پایان جنگ جهانی دوم آغاز جنگ سرد بین امریکا و اتحاد جماهیر شوروی بود.

مطلب مرتبط۸ دلیل برنده شدن ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

۶. جنگ جهانی اولbig-four

جنگ جهانی اول در جولای ۱۹۱۴ شروع و در نوامبر ۱۹۱۸ تمام شد. این جنگ یکی از مرگبارترین جنگ‌های تاریخ محسوب می‌شود. این جنگ زمانی آغاز شد که یک ناسیونالیست یوگوسلاو دوک اعظم اتریش را کشت. کمشکش درگرفت و کشورها شروع به سوگیری و ایجاد اتحاد کردند. یک ماه بعد اتحاد اتریش- مجارستان علیه امریکا اعلام جنگ کرد.

در این زمان وودرو ویلسون رییس‌جمهوری امریکا بود و نیروهایی را به متحدان ملحق کرد. کشورهای متحد شامل ژاپن، امریکا، امپراتوری روسیه، فرانسه، و انگلستان بود. تا پایان جنگ بیش از ۹ میلیون پرسنل نظامی و ۷ میلیون غیرنظامی کشته شدند.

۵. جنگ امریکا و اسپانیاus-navy-battleship-uss-iowa-bb-4-crewmen-pose-1898

جنگ اسپانیا و امریکا در ۱۸۹۸ تحت ریاست‌جمهوری ویلیام مک کینلی رخ داد. جرقه‌ی این کشمکش تلاش‌های کوبا برای به‌دست آوردن استقلال و جدا شدن از اسپانیا بود. امریکا پس از این‌که یکی از کشتی‌هایش در بندر هاوانا نابود شد درگیر این کشمکش شد. کنگره رییس‌جمهوری را وادار به اقدام کرد؛ مورخان گزارش کرده‌اند مک کینلی می‌خواسته از جنگ اجتناب کند. این جنگ در ۱۸۹۸ با پیمان صلح پاریس به پایان رسید، که در پی آن کنترل کوبا و مالکیت فلیپین، پورتوریکو و گوام موقتا به امریکا سپرده شد.

مطلب مرتبط: آشنایی با خانواده قدرتمند و بزرگ ترامپ و ۳ همسرش

۴. جنگ داخلی امریکا639px-the-peacemakers-1868

آبراهام لینکلن در طول جنگ داخلی امریکا، که از ۱۸۶۱ تا ۱۸۶۵ به طول انجامید، ریاست‌جمهوری امریکا را به عهده داشت. این جنگ زمانی آغاز شد که ۷ ایالت از ۳۴ ایالت امریکا به خاطر مسئله‌ی برده‌داری در ایالات غربی با تشکیل ایالات موتلفه از اتحادیه جدا شدند. این ایالت‌های جنوبی به فورت سامتر حمله و جنگ را آغاز کردند. قبل از پایان جنگ، ۱۱ ایالت به این ائتلاف پیوسته بودند. جنگ داخلی با سقوط ایالات موتلفه و منع برده‌داری به پایان رسید.

۳. جنگ مکزیک و امریکاbatalla-de-cerro-gordo

جنگ مکزیک و امریکا (۱۸۴۶ تا ۱۸۴۸) تحت ریاست‌جمهوری جیمز ناکس پولک رخ داد. این کشمکش زمانی آغاز شد که تکزاس در ۱۸۳۶ از مکزیک اعلام استقلال کرد و در ۱۸۴۵ به امریکا الحاق شد. بر سر مالکیت بخشی از این سرزمین مناقشاتی وجود داشت و پولک، رییس‌جمهوری سابق امریکا، پیشنهاد خرید آن منطقه را داد. مکزیک این پیشنهاد را رد کرد و امریکا نیروهای نظامی را به منطقه فرستاد.

تا پایان جنگ امریکا کنترل کالیفرنیا، نوادا، آریزونا، یوتا و نیو مکزیکوی امروزی را به‌دست آورده بود.

۲. جنگ ۱۸۱۲

Imacon Color Scanner

در طول جنگ ۱۸۱۲ جیمز مدیسون رییس‌جمهوری سابق امریکا در برابر نیروهای دریایی انگلستان جنگید. علت شروع جنگ تلاش‌های انگلستان برای کنترل تجارت امریکا و تمایل امریکا به گسترش قلمرویش بود.

این جنگ زیان بزرگی را برای امریکا به همراه داشت، از جمله آتش بزرگی که واشنگتن را سوزاند. این درگیری با پیمان گنت به پایان رسید، که طی آن انگلستان متعهد شد به سوی مرز کانادا نرود و تلاش‌هایش را برای ایجاد یک ایالت مستقل در شمال برای افراد بومی متوقف کند.

۱. انقلاب امریکاyorktown80

انقلاب امریکا بین ۱۷۷۵ و ۱۷۸۳ تحت ریاست‌جمهوری جرج واشنگتن، نخستین رییس‌جمهوری امریکا آغاز شد. این کشمکش پس از بالا گرفتن اختلاف بین مستعمرات اصلی و دولت استعماری نماینده‌ی انگلستان شدت یافت. فرانسه در ۱۷۷۸ به نفع استعمارگران به جنگ ملحق شد. این اقدام سبب تسلیم شدن انگلستان در ۱۷۸۱ شد. با این حال خشونت تا ۱۷۸۳ ادامه داشت. در سپتامبر ۱۷۸۳ انگلستان رسما استقلال امریکا را به رسمیت شناخت.

جدول : کدام رییس جمهورها بزرگترین جنگ های آمریکا را رهبری کردند

رتبه

جنگ/ انقلاب

مدت

رییس‌جمهوری مربوطه

۱جنگ انقلاب امریکا۱۷۷۵-۱۷۸۳جرج واشنگتن
۲جنگ ۱۸۱۲۱۸۱۲-۱۸۱۵جیمز مدیسون
۳جنگ مکزیک امریکا۱۸۴۶-۱۸۴۸جیمز کی. پولک
۴جنگ داخلی امریکا۱۸۶۱-۱۸۶۵آبراهام لینکلن
۵جنگ اسپانیا امریکا۱۸۹۸ویلیام مک کینلی
۶جنگ جهانی اول۱۹۱۴-۱۹۱۸وودرو ویلسون
۷جنگ جهانی دوم۱۹۳۹-۱۹۴۵فرانکلین رزولت و هری ترومن
۸جنگ کره۱۹۵۰-۱۹۵۳دوایت آیزنهاور
۹جنگ ویتنام۱۹۶۰-۱۹۷۵دوایت آیزرنهاور، جان اف کندی، لیندون جانسون، و ریچارد نیکسیون
۱۰جنگ خلیج فارس۱۹۹۰-۱۹۹۱جرج هربرت واکر بوش
۱۱دومین جنگ خلیج فارس۲۰۰۳-۲۰۱۰جرج دبلیو بوش و باراک اوباما

ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – مینا بنادکوکی

منبع: ورلد اطلس

کدام رییس جمهورها بزرگترین جنگ های آمریکا را رهبری کردند


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی