کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۹ بهترین روش کاهش دادن تعداد گلبول های سفید +تشخیص علل افزایش

بالا بودن تعداد گلبول های سفید (WBC) می‌تواند بنا بر چند دلیل بالقوه رخ بدهد. شنیدن این‌که نتیجه‌ی یکی از آزمایشات‌تان ممکن است غیر طبیعی باشد، ترسناک است، اما پزشک‌تان می‌تواند به شما کمک کند که اختلال موجود را تشخیص دهید. او را در مورد هر گونه علامت و نشانه‌ای که درحال‌حاضر تجربه می‌کنید مطلع سازید تا آزمایش‌های تشخیصی لازم را برای شما تجویز کنند. بالا بودن تعداد WBC می‌تواند توسط برخی از عوامل ایجاد شود، بنابراین یافتن راه‌حل مناسب به علت اصلی بستگی دارد. در ادامه این نوشتار درباره ۹ بهترین روش کاهش دادن تعداد گلبول های سفید خون و  سپس تشخیص علل افزایش این گلبول های سفید صحبت میکنیم.

الف) تشخیص دلیل اصلی افزایش گلبول های سفید

۱. تعداد WBC را پیدا کنید.

کاهش دادن تعداد گلبول های سفید

تعداد بیش از ۱۱، ۰۰۰ WBC در هر میکرولیتر خون، بالا در نظر گرفته می‌شود. با این حال، علل بالقوه‌ی زیادی وجود دارد، و به طور کلی افزایش جزئی سطح گلبول‌های سفید معمولا جایی برای نگرانی ندارد.

* تعداد حدود ۳۰.۰۰۰ می‌تواند به علت استرس فیزیکی، صدمات، واکنش‌های آلرژیک، عفونت‌ها یا دارو باشد. به عنوان مثال، شما ممکن است آنفولانزا داشته باشید.

* تعداد بین ۵۰.۰۰۰ تا ۱۰۰.۰۰۰ معمولا نشان‌دهنده‌ی یک عفونت جدی، مانند پنومونی پیشرفته است. در فردی که پیوند عضو داشته باشد این تعداد می‌تواند به معنی پس زدن ارگان باشد. علاوه بر این، برخی تومورها می‌توانند تعداد WBC را بالا ببرند، که می‌توانند سرطانی یا خوش‌خیم باشند.

* تعداد بیش از ۱۰۰.۰۰۰ معمولا به معنی وجود نوعی اختلال جدی‌تر است که پزشک‌تان باید تشخیص دهد. این اختلال از برونشیت شدید گرفته تا لوسمی (در موارد نادر) می‌تواند باشد.

* تعداد WBC در بسیاری از زنان باردار در سه ماهه‌ی سوم و پس از زایمان بالغ بر ۱۵۰۰۰ است که ممکن است طبیعی باشد.

۲. شمارش کامل گلبول های خون (CBC) را دوباره مشخص کنید.

نخستین گام در ایجاد یک تشخیص درست و دقیق، گرفتن یک CBC دیگر است. اگر آزمایش دوم نشان دهد که تعداد WBC شما به حالت عادی بازگشته‌است، پزشک ممکن است اعلام کند که سالم هستید. اگر تعداد گلبول‌ها بعد از چند روز زیاد شده باشد، انجام تست‌های بیش‌تر ضرورت دارد.

* بسته به تعداد گلبول‌های سفید و علائمی که دارید، پزشک یک CBC دیگر را در طول چند روز یا چند هفته بعد، توصیه می‌کند.

* همچنین ممکن است پزشک‌تان یک آزمایش اسمیر را تجویز کند، که نمونه‌ای از خون زیر میکروسکوپ مشاهده می‌شود. آزمایش اسمیر می‌تواند نشان دهد که آیا WBC ناکامل و غیر طبیعی است یا ویژگی‌های دیگری را نشان می‌دهد که می‌توانند در انجام یک تشخیص دقیق و درست کمک‌‌کننده باشد.

۳. در مورد هر گونه نشانه یا علامتی که دارید با پزشک‌تان صحبت کنید.

علائمی مانند تب و سرفه علائم واضحی از عفونت هستند و پزشک شما برای شناسایی میکروب ایجادکننده‌ی آن‌ها، دستور کشت باکتریایی خلط را خواهد داد. سندرم روده‌ی تحریک‌پذیر (IBS) و آرتریت روماتوئید می‌توانند منجر به بالا رفتن تعداد WBC شوند، بنابراین اجازه دهید پزشک‌تان در مورد هر گونه مشکل گوارشی موجود یا درد مفاصل بداند. علاوه بر این، در صورتی که علائمی مانند تعریق شبانه، خستگی، کاهش وزن و کبودی یا خونریزی را تجربه می‌کنید، پزشک‌تان باید بداند تا تشخیص قطعی ارائه دهد.

* هیچ نشانه‌ای از بالا بودن تعداد WBC به خودی خود وجود ندارد. هر گونه علائمی که تجربه می‌کنید به علت اختلال اصلی است و می‌تواند به پزشک شما در تشخیص مشکل موجود و تصمیم در رابطه با انتخاب راه‌حل کمک کند.

۴. در مورد داروهایی که مصرف می‌کنید و سبک زندگی‌تان با پزشک‌تان صحبت کنید.

کاهش دادن تعداد گلبول های سفید

کورتیکواستروئیدها، لیتیم و سایر داروهای تجویزی می‌توانند سطوح WBC را افزایش دهند، بنابراین در مورد هر نوع دارویی که مصرف می‌کنید، به پزشک‌تان اطلاع دهید. سیگار کشیدن نیز می‌تواند تعداد WBC را بالا ببرد. ورزش سنگین، انجام بیش از حد تمرینات ورزشی و استرس فیزیکی دیگر علل بالقوه در بروز این شرایط هستند.

* وقتی در مورد سبک زندگی‌تان صحبت می‌کنید، با پزشک‌تان صادق باشید. آنها فقط می‌خواهند به شما کمک کنند، بنابراین نگران این نباشید که مورد قضاوت قرار خواهید گرفت.

۵. از پزشک‌تان بپرسید که کدام نوع WBC سطح بالایی را نشان می‌دهد.

۵ نوع WBC وجود دارد و بالا بودن سطح برخی از آنها می‌تواند وجود اختلال خاصی را نشان دهد. به عنوان مثال، بالا بودن سطح دو نوع از آن‌ها، کم‌تر شایع است و معمولا به علت واکنشهای آلرژیک یا آسم رخ می‌دهد.

* پزشک‌تان ممکن است شما را به یک متخصص ارجاع بدهد یا تست آلرژی را توصیه کند. پزشک متخصص می‌تواند به شما در پرهیز از آلرژن‌ها کمک کند و برخی داروهای آلرژی را برای‌تان تجویز کند.

ب) اعمال تغییراتی در سبک زندگی برای کاهش دادن تعداد گلبول های سفید

۱. سیگار را ترک کنید.

ترک سیگار در میان شمار زیادی از مزایای سلامتی دیگر، می‌تواند WBC را نیز به محدوده‌ی طبیعی خود بازگرداند. برای انتخاب یک برنامه‌ی مناسب ترک سیگار با پزشک‌تان مشورت کنید.

۲. بکوشید بر استرس‌تان غلبه کنید یا میزان آن را کاهش بدهید

کاهش دادن تعداد گلبول های سفید

اگر به تازگی از یک وضعیت استرس‌زای کوتاه- مدت رنج برده‌اید، تعداد WBC باید در عرض چند ساعت یا چند روز به حالت عادی برگردد. با این حال، استرس بلند مدت می‌تواند در نهایت سیستم ایمنی بدن شما را تضعیف کند، بنابراین بکوشید بار خود را سبک کنید.

* از پذیرفتن کار و وظایف بیش از توان‌تان پرهیز کنید، و زمانی که باید در پاسخ به درخواست کسی نه بگویید، ابدا احساس بدی نداشته باشید.

* وقتی بیش از حد استرس دارید، مدیتیشن، گوش دادن به موسیقی آرامش‌بخش یا تنفس آرام را به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه امتحان کنید و از این روش برای کاهش دادن تعداد گلبول های سفید خون خود استفاده کنید.

۳. پس از یک تمرین سخت، تمرین سبکی را انجام دهید.

اگر درست قبل از آزمایش خون تمرین کرده‌اید، تعداد WBC بالا احتمالا به خاطر همان است. تمرینان سنگین و سخت، ورزش شدید و سایر فرمهای ورزش می‌توانند سطح WBC را از ۲۰۰ تا ۳۰۰ درصد افزایش دهد. این بالا رفتن سطح معمولا در عرض چند ساعت به سرعت کاهش می‌یابد.

* هیچ شواهدی وجود ندارد مبنی بر این‌که این تغییرات در تعداد WBC خطرناک باشد، اما ۱۵ دقیقه بازیابی فعال پس از تمرین شدید می‌تواند به کاهش سریع تغییرات کمک کند.

* بازیابی فعال یک تمرین سبک است که به شما کمک می‌کند کم کم بدن‌تان را سرد کنید، مانند پیاده‌روی آرام بعد از یک پیاده‌روی تند.

۴. سعی کنید وزن‌تان را کاهش بدهید.

بالا بودن تعداد WBC می‌تواند با چاقی مرتبط باشد به این دلیل که چاقی باعث التهابی گسترده در بدن شما می‌شود و سطح گلبول‌های سفید خون را افزایش می‌دهد. از دست دادن وزن می‌تواند به کاهش التهاب بدن کمک کند، و به این ترتیب ممکن است به کاهش دادن تعداد گلبول های سفید خون نیز کمک کند. داشتن یک رژیم غذایی سالم و انجام دست کم ۳۰ دقیقه ورزش روزانه می‌تواند به کاهش وزن کمک کند.

۵. در مورد توقف مصرف داروها یا عوض کردن آنها با پزشک‌تان مشورت کنید.

کاهش دادن تعداد گلبول های سفید ۵

اگر توانستید احتمال وجود اختلالات دیگر را رد کنید و داروهای‌تان همچنان تاثیر مثبت خود را دارند، احتمالا پزشک‌تان اعمال هیچ گونه تغییری را پیشنهاد نمی‌کند.

* برای بعضی از داروها، یافتن نوع و دوز مناسب می‌تواند مشکل باشد، بنابراین یک داروی جایگزین با عوارض جانبی کم‌تر ممکن است گزینه‌ی موثری نباشد.

* هرگز مصرف داروهای‌تان را بدون تایید پزشک متوقف کنید.

پ) دریافت درمان‌های پزشکی برای کاهش دادن تعداد گلبول های سفید

۱. هر گونه عفونت ویروسی، باکتریایی یا قارچی را درمان کنید.

اگر کشت یا آزمایش دیگری عفونت را شناسایی کرد، پزشک‌تان احتمالا داروهای ضد ویروسی یا آنتی‌بیوتیک را برای‌تان تجویز خواهد کرد. هر دارو را طبق دستورالعمل‌های ارائه شده از جانب پزشک مصرف کنید. اگر پس از چند روز احساس بهبودی نکردید، دوباره از پزشک‌تان وقت بگیرید تا برای کاهش دادن تعداد گلبول های سفید فکر جدیدی بکند.

۲. برای درمان آرتریت یا بیماری گوارشی با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

اگر پزشک اول به این نتیجه برسد که بالا بودن تعداد WBC شما به علت آرتریت یا یک بیماری گوارشی است، شما را به متخصص مورد نظر ارجاع خواهد داد. پزشک متخصص دارو یا تغییرات غذایی را برای کمک به مدیریت اختلال موجود توصیه خواهد کرد و به کاهش دادن تعداد گلبول های سفید خون شما کمک میکند.

۳. از پزشک‌تان بپرسید که آیا آزمایشی را برای احتمال وجود نوعی اختلال بدخیم توصیه می‌کند یا خیر

در صورتی که تعداد گلبول‌های سفید خون‌تان بیش از ۱۰۰.۰۰۰ باشد، پزشک‌تان ممکن است آزمایش‌های بیشتری را توصیه کند. این آزمایش‌ها ممکن است اسمیر خون یا آزمایش مغز استخوان را شامل شوند.

۴. در صورت لزوم، با یک متخصص برای ایجاد یک برنامه‌ی درمانی کار کنید.

در موارد نادر که ممکن است به سرطان مبتلا شده باشید، یک تیم از چند پزشک طرح درمانی را برای شما توسعه خواهد داد. تشخیص لوسمی ‌ترسناک است، اما درمان این بیماری درحال‌حاضر وجود دارد. پزشک‌تان تصمیم خواهد گرفت که کدام دوره‌ی درمانی برای شما مناسب است.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده- سارا فیضی

منبع: ویکی هاو

۹ بهترین روش کاهش دادن تعداد گلبول های سفید +تشخیص علل افزایش


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی