کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

کار در سوئیس : انواع و شرایط اخذ اقامت کار در سوئیس

همه برای کار در سوئیس نیاز به مجوز کار دارند. شرایطی که جهت دریافت مجوز کار در سوئیس، برای شهروندان کشورهای اتحادیه‌ی اروپا یا انجمن تجارت آزاد اروپا (EFTA) (کشورهای عضو اتحادیه‌ی اروپا به علاوه ایسلند، لیختن اشتاین، نروژ و سوئیس) اعمال می‌شود، متفاوت است با شرایطی که برای شهروندان کشورهای جهان سوم (اتباع کشورهایی که در اتحادیه‌ی اروپا یا انجمن تجارت آزاد اروپا نیستند) اعمال می‌‌شود.

کار در سوئیس

مجوز کار در سوئیس

با این حال، به‌دست آوردن مجوز کار در سوئیس به طور فزاینده‌ای سخت‌ و سخت‌تر می‌شود. در سال ۲۰۱۵، در برابر احساسات ضد مهاجرت، دولت سوئیس تعداد مجوزهای کار موجود را برای اتباع کشورهایی که در اتحادیه‌ی اروپا نیستند و برای مامورین اتحادیه‌ی اروپا و کشورهای انجمن تجارت آزاد اروپا کاهش داد.

سهمیه‌ی اتباع کشورهای خارج از اتحادیه‌ی اروپا و انجمن تجارت آزاد اروپا برای اجازه‌ی کار کوتاه مدت (مجوز L) و برای مجوز کار طولانی مدت (مجوز B) هر کدام ۱۰۰۰ تا کاهش داشتند، سهمیه‌ی مجوز کار کوتاه مدت برای مامورین اتحادیه‌ی اروپا و انجمن تجارت آزاد اروپا نیز به همین مقدار کاهش یافت.

همچنین پیش‌بینی می‌شود که مقامات، بسامد و تعداد بازرسی در محل کار را افزایش خواهند داد به این معنی که کارمندان خارجی باید یک پرونده در محل داشته باشند.

مقامات اداره‌ی مهاجرت نیز روال کار اقدام برای دریافت مجوز را سخت‌تر کرده‌اند، از جمله بررسی دقیق‌تر فرم‌های درخواست، ملزومات افزایش حقوق و قوانین ضمیمه‌ای سختگیرانه‌تر. این اقدامات اخذ مجوز کار را مشکل‌تر کرده‌است اما دریافت مجوز کار در سوئیس هنوز هم برای کسانی که که واجد شرایط هستند یا شغل‌شان در این کشور مورد نیاز است، غیرممکن نیست. سوئیس در واقع یکی از بالاترین نرخ‌های مهاجرت را در اروپا دارد (دو برابر آلمان) و حدود ۵/۱ جمعیت این کشور را خارجی‌ها تشکیل می‌دهند.

سهمیه‌ی سالانه تقسیم‌بندی شده است و به صورت سه ماهه منتشر می‌شود و پیش‌بینی می‌شود که در اواسط هر دوره‌ی سه ماهه ظرفیت پر می‌شود، یعنی باقی درخواست‌ها به تعویق می‌افتند تا زمانی که سهمیه‌ی دوره‌ی بعدی منتشر شود. برای جلوگیری از عدم پذیرش به دلیل تعداد سهمیه، اتباع خارجی باید درخواست مجوز کارشان را از قبل تسلیم کنند.

اطلاعات موجود در اینجا تنها برای راهنمایی است و شما باید از اداره‌ی فدرال مهاجرت (FOM) و سفارت یا کنسولگری سوئیس در کشور خودتان اطلاعات بگیرید.

مطلب مرتبط: انواع ویزای آلمان و نحوه درخواست ویزای متناسب با وضعیت شما

چه کسی می‌تواند مجوز کار دریافت کند؟

اتباع کشورهای اتحادیه‌ی اروپا و انجمن تجارت آزاد اروپا آزادانه می‌توانند وارد سوئیس شوند اما باید برای اجازه‌ی کار درخواست بدهند. باقی مطلبِ حاضر تنها در مورد اتباع کشورهای خارج از اتحادیه‌ی اروپا و انجمن تجارت آزاد اروپا است.

اتباع کشورهایی که جزو اتحادیه‌ی اروپا و انجمن تجارت آزاد اروپا نیستند باید مجوز اقامت مخصوصی را همراه با مجوز کار در سوئیس دریافت کنند. این مجوز همچنین تعیین می‌کند که آیا قرارداد کار با یک شرکت سوئیسی است یا با یک شرکت خارجی و اینکه آیا قرار است شخص برای این کار دستمزدی دریافت کند یا خیر. این‌که مجوز کار به شما اعطا شود یا خیر معمولا بستگی به سهمیه‌ی کار موجود، سطح تحصیلات و تجربه‌ی کاری شما دارد و این که هیچ درخواست کننده‌ی دیگری از میان اتباع کشورهای اتحادیه‌ی اروپا یا انجمن تجارت آزاد اروپا برای موقعیت شغلی موجود وجود نداشته باشد.

شما باید مجوز کار را قبل از ورود به این کشور داشته باشید؛ شما نمی‌توانید به عنوان یک گردشگر، بازدید‌کننده یا به دلیل یک سفر کاری وارد سوئیس شوید، و بعد در این کشور مشغول به کار شوید. اگر قصد دارید در این کشور کار کنید، باید آن‌جا را ترک کنید و سپس در کشور خود برای دریافت مجوز کار اقدام کنید.

هنگامی که شغل مورد نظرتان را یافتید، کارفرما برای مجوز کار از طرف شما به مقامات سوئیس درخواست خواهد داد، در عین حال شما نیز برای ویزای ورود به این کشور در وطن خود درخواست می‌دهید. به این ترتیب مجوز اقامت و کار خود را دریافت خواهید کرد و سپس وارد سوئیس می‌شوید. این مجوز به شما اجازه می‌دهد که در سوئیس، هم زندگی و هم کار کنید.

موارد استثنا در این مورد دانش‌آموزان و بستگانِ دارندگان مجوز اقامت هستند که می‌توانند بدون مجوز در این کشور کار کنند.

رفتن به سوئیس برای کار کردن به عنوان یک کارمند

ابتدا باید یک شغل پیدا کنید. وقتی خیال‌تان از بابت شغل‌تان راحت شد، کارفرمای‌تان درخواستی به ادره‌ی محلی اشتغال تسلیم خواهد کرد. این اداره پس از بررسی درخواست، آن را برای تایید به اداره‌ی فدرال مهاجرت (FOM) ارجاع می‌دهد. FOM در زمان بررسی درخواست فاکتورهایی مانند مهارت‌های زبانی، و سن را بررسی خواهد کرد اما مجوز فقط در شرایطی اعطا می‌شود که:

– شما یک مدیر، متخصص یا نیروی کار واجد شرایط (یعنی مدرک دانشگاهی دارید) هستید، یا تخصص خاص و چندین سال تجربه‌ی حرفه‌ای دارید؛
– سهمیه‌ی موجود اجازه‌ی صدور این مجوز را می‌دهد؛
– هیچ درخواست کننده‌ای برای آن موقعیت شغلی در اتحادیه‌ی اروپا یا انجمن تجارت آزاد اروپا وجود ندارد.

مطلب مرتبط: مهاجرت آلمان : ۱۰ نکته برای اقامت آلمان

درخواست مجوز کار در سوئیس

فرم‌های درخواست و ملزومات دریافت مجوز از ایالتی به ایالت دیگر متفاوت است، اما در کل شما باید مدارک زیر را تسلیم کنید:

– یک کپی از گذرنامه‌تان.
– نسخه‌هایی از آگهی‌های کار (در مطبوعات یا به صورت آنلاین)؛
– شواهدی از تلاش‌های دیگری که برای به‌دست آوردن کار داشته‌اید؛
– رزومه‌تان؛
– کپی مدارک‌تان، مانند گواهی یا دیپلم، که باید به زبان آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی یا به زبان انگلیسی باشد (ترجمه شده توسط مترجم رسمی در صورت لزوم).
– جزییاتی در مورد دانشگاه یا محل کسب تحصیلات عالیه، تاریخ اخذ مدرک، عنوان رشته، و نمرات.

در عین حال، شما باید به سفارت یا کنسولگری سویس در کشور خود برای اخذ ویزای ورود به سوئیس یا اقامت طولانی مدت درخواست بدهید (اگر به این ویزا نیاز دارید).
FOM تصمیم خود را به شما، کارفرمای‌تان و ایالت اعلام خواهد کرد و اگر مجوز صادر شده باشد، دفتر ایالتی، سفارت یا کنسولگری سوئیس را برای صدور ویزای مطلع خواهد کرد. هنگامی که وارد سوئیس شوید، ۱۴ روز فرصت دارید که در اداره‌ی ثبت اقامت از طریق دفاتر مهاجرت استانی ثبت نام کنید و مجوز اقامت خود را دریافت کنید. پس از انجام این کار، می‌توانید مشغول به کار شوید.

انواع مجوز اقامت و کار در سوئیس

یکی از مجوزهای زیر برای کار و اقامت شما در سوئیس صادر خواهد شد:

مجوز L – مجوز اقامت کوتاه مدت است که به شما اجازه می‌دهد تا یک سال در سوئیس بمانید. مجوز L با شرایط قرارداد کار مرتبط است و ممکن است در موارد استثنایی به مدت یک سال دیگر تمدید شود اما امکان تمدید بیش‌تر وجود ندارد اگر همچنان به کار با همان کارفرما ادامه دهید.

مجوز B – اجازه‌ی اقامت اولیه یا موقت است که به مدت یک سال اعتبار دارد، اما می‌تواند به طور سالانه تمدید شود، تا زمانی که هیچ دلیلی برای صدور مجدد آن وجود نداشته باشد (مثلا این‌که دریافت کننده‌ی مزایای رفاهی باشید). این مجوزها بر اساس سهمیه‌ صادر شده و با همان کارفرما مرتبط هستند. مجوزها اغلب تصریح می‌کنند که شما در ایالتی که مجوز را صادر کرده زندگی می‌کنید و نمی‌توانید به جای دیگری نقل مکان کنید.

مجوز C – اجازه‌ی اقامت برای کسانی که به مدت ۱۰ سال به طور مداوم در سوئیس زندگی کرده‌اند. شهروندان امریکایی و کانادایی فقط باید به مدت پنج سالِ مداوم در این کشور زندگی کنند تا برای اخذ مجوز C اقدام کنند.

مطلب مرتبط: مهاجرت به استرالیا :۵ بهترین مشاغل مورد نیاز استرالیا

فعالیت در سوئیس به عنوان یک فرد خود اشتغال

معمولا، شما فقط رمانی می‌توانید در سوئیس به صورت خود اشتغال کار کنید که مجوز اقامت داشته باشید. این بدان معنا است که شما باید قبل از اقدام به این کار به مدت ۵ سال یا در برخی موارد، ۱۰ سال در این کشور زندگی کرده باشید. اگر شما با یک شهروند سوئیسی ازدواج کرده باشید یا بتوانید ثابت کنید که کسب و کار شما موجب اشتغال‌زایی در سوئیس خواهد شد یا برخی منافع اقتصادی خواهد داشت، این قانون در مورد شما صدق نمی‌کند.

کار در سوئیس به عنوان یک au pair

شما می‌توانید به سوئیس بروید و به عنوان یک au pair* در سوئیس کار کنید؛ البته در صورتی که بین ۱۸ تا ۲۵ سال سن دارید و فقط از طریق آژانسی که مورد تایید دبیرخانه‌ی امور اقتصادی سوئیس (SECO) باشد و از این ارگان مجوز داشته باشد، به کار گماشته شده باشید.

*مبادله‌ی خدمت: مثلا دختر فرانسوی که در انگلیس در مقابل اتاق و خوراک با بچه‌ها فرانه صحبت می‌کند – مترجم.

مطلب مرتبط: لیست مشاغل مورد نیاز کانادا ۲۰۱۷ : ۱۰ شغل خوب برای مهاجرت به کانادا

توافقات بین‌المللی کارآموز

سوئیس با تعدادی از کشورها توافقنامه‌های کارآموزی دارد که طبق آنها به متخصصان اجازه می‌دهد که بیایند و در سوئیس به مدت حداکثر تا ۱۸ ماه کار کنند تا مهارت‌های حرفه‌ای و زبانی خود را توسعه بدهند. این کشورها عبارتند از: آرژانتین، استرالیا، بلغارستان، کانادا، ژاپن، موناکو، نیوزیلند، فیلیپین، رومانی، روسیه، افریقای جنوبی، اوکراین و ایالات متحده.

برای این‌که واجد شرایط این نوع مجوز کار در سوئیس باشید:

۱. باید تبعه‌ی یکی از این کشورها باشید؛

۲. بین ۱۸ تا ۳۵ سال سن داشته باشید (بین ۲۰-۳۰ سال سن داشته باشید اگر تبعه‌ی استرالیا هستید، و بین ۳۰-۱۸ سال سن داشته باشید اگر اهل نیوزیلند یا روسیه هستید).

۳. آموزش حرفه‌ای (مانند کارآموزی) را تکمیل کرده باشید یا دارای یک درجه‌ی مرتبط باشید.

کانادایی‌ها می‌توانند به عنوان بخشی از مدرک لیسانس خود به سوئیس بیایند و باید قادر به ارائه‌ی مدرکی باشند که ثابت می‌کند در دانشگاه یا کالج ثبت نام کرده‌اند؛ متقاضیان ژاپنی باید فارغ التحصیل شده باشند. این مجوز برای حداکثر ۱۸ ماه داده می‌شود اما این مدت را می‌توان با چند بار ماندن در این کشور پر کرد.

اگر شما بر این اساس به سوئیس بروید، پیدا کردن یک موقعیت مناسب بستگی به خودتان دارد، و باید در حرفه‌ای مشغول به کار شوید که درسش را خوانده‌اید یا در آن آموزش دیده‌اید. شما اجازه ندارید که به صورت پاره وقت یا خود اشتغال کار کنید و دستمزدتان باید در سطح مشاغل دیگر در آن منطقه و حیطه‌ی کاری باشد.

پس از آن‌که یک موقعیت شغلی پیدا کردید، باید دست کم سه نسخه از قرارداد کاری‌تان را از کارفرما بگیرید تا بتوانید برای اجازه‌ی اقامت و اجازه‌ی کار درخواست خود را تسلیم کنید. شما همچنین کپی‌هایی از مدرک یا دیپلم‌تان، رزومه و یک گذرنامه‌ی معتبر نیاز دارید. این اسناد باید به زبان آلمانی، فرانسوی یا انگلیسی باشند – ممکن است لازم باشد مدارک‌تان را به این زبان‌ها ترجمه کنید. شما درخواست خود را به مقامات مرتبط در کشور خودتان ارسال می‌کنید و آنها درخواست شما را جهت دریافت تاییدیه به اداره‌ی فدرال سوئیس برای مهاجرت (FOM) می‌فرستند.

اگر مجوز به شما داده شود، و اهل یکی از کشورهای بلغارستان، رومانی، ژاپن، موناکو و زلاند نو باشید، یک پیش- مجوز برای اجازه‌ی اقامت تایید شده توسط FOM به شما داده می‌شود. این پیش مجوز همراه با یک پاسپورت معتبر، تمام چیزی است که برای ورود به سوئیس و شروع به کار نیاز دارید.

اگر اهل یکی از کشورهای آرژانتین، استرالیا، کانادا، فیلیپین، روسیه، افریقای جنوبی، اوکراین و امریکا باشید برای ورود به سوئیس و اقامت در آن کشور به مدت بیش از ۹۰ روز به یک ویزا نیاز دارید، بنابراین برای شما یک مجوز برای صدور ویزا (مجوز ورود) که توسط FOM، تایید شده صادر خواهد شد و پس از آن باید برای اخذ ویزا در سفارت یا کنسولگری سوئیس در کشور خود درخواست بدهید.

کارآموزان باید با دفتر ثبت اقامت محلی در مدت ۱۴ روز پس از ورود به سوئیس ثبت نام کنند.

توجه: سوئیس با برزیل و تونس توافقنامه امضا کرده است اما این توافقنامه‌ها تا زمان نوشتن این مطلب هنوز اجرایی نشده‌اند- پس از بررسی به روزرسانی خواهد شد.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع: expatica

کار در سوئیس : انواع و شرایط اخذ اقامت کار در سوئیس


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مدیریت دانشگاه تهران

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی