کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۴ نوع پرسشنامه سبک های یادگیری و کاربرد آنها

پرسشنامه سبک های یادگیری برای تعیین سبک یادگیری پاسخ‌دهندگان طراحی شده‌است. این پرسشنامه‌ها معمولاً به شکل سوالاتی طراحی می‌شوند که بر نحوه ترجیح افراد بر یادگیری تمرکز دارند. پاسخ‌دهندگان پاسخی را انتخاب می‌کنند که بیشترین شباهت را به ترجیحات آن‌ها داشته باشند.

نوع پرسشنامه سبک های یادگیری

چگونه از پرسشنامه سبک های یادگیری استفاده می‌شود

پرسشنامه سبک یادگیری بر اساس این ایده است که افراد هنگام یادگیری نقاط قوت و ترجیحات مختلفی دارند. بسیاری از نظریه‌ها حاکی از آن است که می‌توان افراد را بر اساس “سبک” یادگیری غالب آنها طبقه‌بندی کرد. بیشتر این ایده‌ها پیشنهاد می‌کنند که آدم‌ها به شیوه‌های متفاوتی یاد می‌گیرند و طراحی آموزش بر اساس این سبک‌های یادگیری می‌تواند روند آموزشی را بهبود دهد.

این تصور که افراد دارای سبک‌های مختلف یادگیری هستند، در دهه 1970 برای اولین بار به مفهومی رایج تبدیل شد . از آن زمان، نظریه‌های سبک یادگیری تأثیر بسزایی در زمینه آموزش داشته‌است. معلمان معمولاً در ابتدای کلاس از پرسشنامه‌های سبک یادگیری برای کشف اطلاعات بیشتر در مورد دانش‌آموزان و کمک به آن‌ها برای درک بهتر نحوه یادگیری‌شان استفاده می‌کنند.

علی‌رغم این واقعیت که تحقیقات شواهد کمی پیدا کرده‌اند که مطابقت ترجیحات یادگیری دانش‌آموز با روش‌های آموزشی، نتایج آموزشی بهتری ایجاد می‌کند، پرسشنامه‌های سبک یادگیری همچنان یک ابزار محبوب در کلاس است. تعدادی از مطالعات نشان داده‌اند دانش‌آموزانی که مطابق با سبک یادگیری مشخص شده آموزش می‌بینند، بهتر از دانش‌آموزانی که با سبک آنها مطابقت ندارند، نیستند.

با این حال، تحقیقات از این ایده که افراد ترجیحات مشخصی برای نحوه یادگیری اطلاعات جدید دارند، پشتیبانی می‌کنند. در بهترین حالت، پرسشنامه سبک یادگیری ممکن است راهی برای دانش آموزان باشد که عادت‌های مطالعه مخصوص خود را ایجاد کنند، عاداتی که آنها را علاقمند و درگیر روند یادگیری می‌کند.

ممکن است برای دانش‌آموزان مفید باشد که ترجیحات خود را کشف کنند و سپس از این اطلاعات برای انجام کارهای روزمره استفاده کنند. به عنوان مثال، کسانی که هوش بصری بالایی دارند ممکن است هنگام مطالعه مطالب مورد نظر، از ایجاد نمادها، نمودارها و سایر اطلاعات بصری بهره‌مند شوند.

انواع پرسشنامه سبک های یادگیری

این موارد، انواع رایج پرسشنامه سبک یادگیری هستند:

۱. پرسشنامه سبک یادگیری کلب Kolb (LSI)

شاید یکی از شناخته‌شده‌ترین و پرکاربردترین پرسشنامه‌های سبک یادگیری (LSI) پرسشنامه مبتنی بر سبک‌های یادگیری کلب باشد. این ارزیابی به دانش آموزان امکان می‌دهد که سبک یادگیری خود را کشف کنند و همچنین اطلاعاتی در مورد چگونگی استفاده مربیان از این اطلاعات به بهترین وجه ممکن ارائه می‌دهد. به علاوه، مشخص کردن استراتژی‌های ممکن برای سازگاری با سبک‌های مختلف یادگیری از دیگر مزایای این پرسشنامه است.

مطلب مرتبط: ۹ فایده شگفت انگیز یادگیری یک زبان خارجی

۲. پرسشنامه سبک یادگیری VARK فلمینگ

در مدل سبک یادگیری VARK فلمینگ، دانش‌آموزان به عنوان یکی از چهار نوع مختلف بصری، شنیداری، خواندن / نوشتن و حرکتی شناخته می‌شوند. در سال 1992، وی پرسشنامه‌ای را بر اساس مدل خود منتشر کرد برای کمک به مردم طراحی شده بود تا بتوانند شیوه یادگیری منحصر به فرد خودشان را بدانند. این مدل و پرسشنامه به سرعت بین دانش آموزان و مربیان بسیار محبوب شد و امروزه هر دو مورد استفاده گسترده‌ای قرار دارند.

مطلب مرتبط: تنبیه مثبت چیست و چه تاثیری بر یادگیری و تربیت دارد؟

۳. پروفایلر سبک‌های یادگیری جکسون (LSP)

پروفایلر سبک های یادگیری (LSP) براساس مدل ترکیبی یادگیری و شخصیت کریس جی جکسون ساخته شده است. مدل جکسون نشان می‌دهد که سبک‌های یادگیری تحت تأثیر عوامل مختلفی از جمله تجربه، انتخاب شخصی و بیولوژی قرار دارند. پروفایلر برای ارزیابی چگونگی یادگیری افراد در محل کار طراحی شده‌است، بنابراین اغلب از آن در تنظیمات سازمانی و تجاری استفاده می‌شود.

۴. کوییزهای سبک یادگیری آنلاین

کوییزهای زیادی در سطح آنلاین و به صورت رایگان در دسترس هستند. در حالی که این پرسشنامه‌های غیر رسمی یک روش سرگرم‌کننده برای کسب درک بیشتر نسبت به شیوه مورد علاقه‌تان برای یادگیری هستند، مهم است که بدانید اکثر آنها هرگز به هیچ وجه مورد مطالعه و تأیید قرار نگرفته‌اند.

استفاده از چنین تست‌های آنلاینی می‌تواند یک روش جالب برای کشف برخی از شیوه‌های یادگیری شما باشد، اما سعی کنید خیلی روی نتایج آنها حساب باز نکنید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع: verywellmind

۴ نوع پرسشنامه سبک های یادگیری و کاربرد آنها


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی