کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۵ برترین کاربرد و خواص روغن نعناع فلفلی برای سلامتی

روغن نعناع فلفلی یکی از پرکاربردترین روغن‌های معطر یا عصاره‌ای است. جهت مقابله با انواع مختلفی از بیماری‌ها و وضعیت‌ها، از دردهای ماهیچه‌ای گرفته تا علائم آلرژی (حساسیت فصلی) و هم‌چنین کمبود انرژی و مشکلات گوارشی، از این روغن می‌توان به شکل استنشاقی، موضعی یا به صورت خوراکی استفاده کرد. هم‌چنین، برای افزایش سطوح انرژی و بهبود وضعیت سلامتی پوست و مو نیز معمولا از خواص روغن نعناع فلفلی استفاده می‌شود.

کاربرد و خواص روغن نعناع فلفلی برای سلامتی

طبق نتایج بررسی‌هایی که توسط مرکز پژوهشی تغذیه‌ی انسان در خصوص افزایش سن وابسته به وزارت کشاورزی ایالات متحده آمریکا در دانشگاه تافتس به عمل آمد، نعناع فلفلی دارای فعالیت‌های ضد میکروبی و ضد ویروسی قابل توجهی است. هم‌چنین، این گیاه دارویی به عنوان یک آنتی‌اکسیدان قدرتمند عمل می‌کند؛ در مطالعات آزمایشگاهی فعالیت‌های ضد تومور از خود نشان داده است؛‌ طبق شواهد علمی، به صورت بالقوه دارای اثرات ضد آلرژیک (ضد حساسیتی) و تسکین درد است؛ به آرامش مجاری گوارشی کمک می‌کند؛ و برای پیشگیری شیمیایی می‌توان از این داروی گیاهی استفاده کرد.

بنابراین، جای تعجب نیست که روغن نعناع فلفلی یکی از محبوب‌ترین روغن‌های معطر یا عصاره‌ای در جهان باشد؛‌ به همین خاطر، توصیه می‌کنیم همه‌ی آدم‌ها یک شیشه از این روغن را در جعبه‌ی داروهای خانگی‌شان داشته باشند.

روغن نعناع فلفلی چیست؟

نعناع فلفلی گونه‌ای دورگه از نعناع دشتی و نعناع آبی (پونه‌ی آبی) است. این روغن معطر از طریق عصاره‌گیری به وسیله‌ی CO2 یا عصاره‌گیری سرد از بخش‌های هوایی و تازه‌ی گیاه گل‌دار نعناع فلفلی به دست می‌آید. فعال‌ترین اجزای موجود در این روغن شامل منتول (۵۰ الی ۶۰ درصد) و منتون (۱۰ الی ۳۰ درصد) هستند.

اشکال مختلف کاربردی نعناع فلفلی

نعناع فلفلی را با اشکال مختلفی از جمله روغن عصاره‌ای نعناع فلفلی، برگ خشک یا تازه‌ی نعناع فلفلی، اسپری نعناع فلفلی، و قرص نعناع فلفلی می‌توان استفاده کرد. منتول فعال‌ترین ترکیب در نعناع فلفلی است و به برگ‌های این گیاه اثرات انرژی‌بخشی و شادی‌آور می‌بخشد. روغن منتول به طور گسترده در عطرها، شامپوها، و سایر محصولات مربوط به بدن انسان کاربرد دارد، زیرا فواید فراوانی برای بدن انسان به همراه دارد.

تاریخچه‌ی کاربرد روغن نعناع فلفلی

روغن نعناع فلفلی نه تنها یکی از قدیمی‌ترین داروهای گیاهی در اروپا است که برای مقاصد دارویی و پزشکی کاربرد دارد، بلکه بسیاری از مورخین تاریخچه‌ی کاربرد آن را به عنوان یک داروی گیاهی به دوران ژاپن و چین باستان نسبت داده‌اند. هم‌چنین، در اساطیر یونان، گفته می‌شود یکی از الهه‌های کوچک طبیعت به نام مینث توسط پلوتون به گیاهی خوشبو تبدیل شد؛ پلوتون گرفتار عشق مینث شده بود و از همه‌ی آدم‌ها می‌خواست وی را همواره در آینده تحسین کنند.

شواهد و مدارک تاریخی کاربرد روغن نعناع فلفلی را به ۱۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح نسبت می‌دهند و مدارکی از کاربرد این روغن در بیش‌تر اهرام باستانی مصر نیز پیدا شده است.

امروزه، استفاده از روغن نعناع فلفلی به خاطر فواید ضد تهوع و اثرات آرامش‌بخش آن برای دیواره‌ی معده و روده‌ی بزرگ توصیه می‌شود. هم‌چنین، از روغن نعناع فلفلی به خاطر اثرات خنک‌کنندگی آن و برای کمک به تسکین درد ماهیچه‌ها به صورت موضعی استفاده می‌شود. علاوه بر این‌ها، طبق شواهد علمی، روغن نعناع فلفلی دارای خواص ضد میکروبی است؛ به همین خاطر، از این روغن می‌تواند برای مبارزه با عفونت‌ها و حتی بهبود وضعیت تنفس استفاده کرد. بنابراین، روغن نعناع فلفلی خواص چشمگیر و فوق‌العاده‌ای دارد، این طور نیست؟

خواص نعناع فلفلی, درمان عفونت دندان

خواص روغن نعناع فلفلی برای سلامتی و زیبایی

برخی از کاربردها و خواص روغن نعناع فلفلی برای سلامتی عبارت هستند از:

۱. تسکین درد ماهیچه و مفاصل

یکی از خواص روغن نعناع فلفلی تاثیر آن بر کاهش درد است. روغن نعناع فلفلی داروی مسکن طبیعی و شل کننده‌ی ماهیچه‌ی بسیار موثری است. هم‌چنین، این روغن دارای خواص خنک‌کنندگی، نیروبخشی، و ضد اسپاسم است. به ویژه، طبق نتایج یک آزمایش بالینی، روغن نعناع فلفلی مانند استامینوفن می‌تواند به تسکین سردردهای تنشی کمک کند.

مطالعات نشان می‌دهند، استفاده‌ی موضعی از روغن نعناع فلفلی می‌تواند درد ناشی از فیبرومیالژیا و سندرم درد میوفاسیال را تسکین دهد. پژوهشگران دریافته‌اند، روغن نعناع فلفلی، اکالیپتوس، منتول، کپسایسین، و سایر داروهای گیاهی می‌توانند به تسکین درد کمک کنند، زیرا به عنوان یک داروی مسکن موضعی عمل می‌کنند.

جهت استفاده از خواص روغن نعناع فلفلی برای تسکین درد، به سادگی می‌توانید روزی ۳ مرتبه، ۲ الی ۳ قطره این روغن را به صورت موضعی روی ناحیه‌ی دردناک بمالید؛ ۵ قطره از این روغن را همراه نمک اپسوم داخل آب وان حمام‌تان بریزید؛ یا آن را با سایر روغن‌های طبیعی ترکیب کنید و یک داروی مسکن خانگی بسازید. ترکیب روغن نعناع فلفلی یا روغن اسطوخودوس روش بسیار خوبی برای کمک به آرامش بدن و کاهش درد ماهیچه‌ها است.

۲. مراقبت از سینوس و سایر فواید برای دستگاه تنفسی

استنشاق روغن نعناع فلفلی می‌تواند به باز کردن سینوس‌ها و تسکین گلودرد و احساس خراشیدگی گلو کمک کند. نعناع فلفلی به عنوان یک اکسپکتورانت عمل می‌کند، و باعث باز شدن مجاری تنفسی، پاکسازی مخاط، و کاهش احتقان می‌شود؛ روغن نعناع فلفلی به عنوان یکی از بهترین روغن‌های معطر برای کمک به درمان سرماخوردگی، آنفولانزا، سرفه، سینوزیت، بیماری آسم، برونشیت، و سایر بیماری‌های دستگاه تنفسی شناخته می شود.

مطالعات آزمایشگاهی نشان داده‌اند، ترکیبات موجود در روغن نعناع فلفلی دارای خواص ضد میکروبی، ضد ویروسی، و آنتی‌اکسیدانی هستند؛ به این ترتیب، این روغن می‌تواند به مبارزه علیه عفونت‌هایی که به بروز علائم مربوط به مجاری تنفسی منجر می‌شوند، کمک کند.

روغن نعناع فلفلی، روغن نارگیل، و روغن اکالیپتوس را با یکدیگر ترکیب کنید و روی سینه بمالید. هم‌چنین، می‌توانید ۵ قطره از این روغن را داخل دستگاه خوشبو کننده‌ی هوا بریزید، یا ۲ الی ۳ قطره را روی نواحی گیجگاهی، قفسه‌ی سینه، و پشت گردن‌تان بمالید.

۳. تسکین حساسیت فصلی

روغن نعناع فلفلی برای آرامش بخشیدن به مجاری بینی بسیار موثر است، و در طی فصول حساسیت‌زا به پاکسازی آلودگی‌ها و گرده‌های گیاهان از داخل مجاری تنفسی کمک می‌کند. روغن نعناع فلفلی به عنوان یکی از بهترین روغن‌های معطر برای رفع آلرژی شناخته می‌شود، زیرا دارای خواص اکسپکتورانت، ضد التهابی، و نیروبخشی است.

نتایج یک مطالعه‌ی آزمایشگاهی که در مجله‌ی اروپایی پژوهش‌های پزشکی به چاپ رسید، نشان می‌دهند، منتول برای رفع اختلالات التهابی مزمن، نظیر التهاب مخاط بینی آلرژیک، کولیت، و آسم برونشیال به صورت بالقوه دارای اثرات درمانی است.

جهت کمک به تسکین هم حساسیت فصلی، رایحه‌ی روغن نعناع فلفلی و اکالیپتوس را در فضای اتاق پخش کنید، یا ۲ الی ۳ قطره روغن نعناع فلفلی را به صورت موضعی روی گیجگاه، قفسه‌ی سینه، و پشت گردن بمالید.

۴. افزایش انرژی و بهبود عملکرد ورزشی

به عنوان یک جایگزین غیر سمی برای نوشابه‌های انرژی‌زای خطرناک، می‌توانید مقدار از روغن نعناع فلفلی را استنشاق کنید. این کار در طول یک پیاده‌روی طولانی، داخل مدرسه، یا هر وقت که مجبور باشید تا نیمه‌های شب کار کنید، باعث افزایش سطوح انرژی بدن‌تان خواهد شد.

هم‌چنین، استنشاق روغن نعناع فلفلی می‌تواند به بهبود حافظه و سطح هوشیاری کمک کند. به علاوه، هنگامی در طی تمرین‌های ورزشی هفتگی‌تان به یک نیروی تازه نیاز داشته باشید یا برای شرکت در یک رویداد ورزشی تمرین می‌کنید، از این روغن می‌توانید برای بهبود عملکرد بدنی و ورزشی‌تان نیز استفاده کنید.

مطالعه‌ای که نتایج آن در مجله‌ی طب گیاهی ابن‌سینا به چاپ رسید، به بررسی اثرات مصرف نعناع فلفلی بر عملکرد ورزشی پرداخت. طی این مطالعه، ۳۰ دانشجوی مرد سالم به صورت تصادفی به دو گروه آزمایش و کنترل تقسیم شدند. به شرکت کنندگان گروه آزمایش یک دوز واحد خوراکی روغن نعناع فلفلی داده شد و مولفه‌های فیزیولوژیکی و عملکرد آن‌ها مورد بررسی قرار گرفت.

پس از مصرف روغن نعناع فلفلی توسط شرکت کنندگان، پژوهشگران شاهد بهبود قابل توجهی در تمام متغیرهای مورد آزمایش بودند. قدرت دست‌ها، پرش ارتفاع، و پرش طول شرکت کنندگان گروه آزمایش به شکل فزاینده و قابل توجهی افزایش یافت. هم‌چنین، میزان هوای ورودی ریه‌ها، اوج جریان دم، و اوج جریان بازدم در میان شرکت کنندگانی که از روغن نعناع فلفلی استفاده کرده بودند، به اندازه‌ی قابل توجهی افزایش یافت؛‌ این مسئله نشان می‌دهد نعناع فلفلی می‌تواند بر ماهیچه‌های صاف دیواره‌ی نایژه‌ها تاثیر مثبت داشته باشد.

برای افزایش سطوح انرژی و بهبود قدرت تمرکز به وسیله‌ی روغن نعناع فلفلی، یک الی دو قطره از این روغن را داخل یک لیوان آب بچکانید و بنوشید؛ یا ۲ الی ۳ قطره از آن را به صورت موضعی روی گیجگاه و پشت گردن‌تان بمالید.

۵. تسکین سردرد

روغن نعناع فلفلی قادر است گردش خون را بهبود ببخشد؛ باعث آرامش معده و روده شود؛ و تنش ماهیچه‌ها را تسکین دهد. تمام این وضعیت‌ها می‌توانند باعث بروز سردردهای تنشی یا میگرن شوند؛ به این ترتیب، روغن نعناع فلفلی به عنوان یکی از بهترین روغن‌های عصاره‌ای برای سردرد شناخته می‌شود.

پژوهشگران کلینیک مغز و اعصاب دانشگاه کیل آلمان طی یک آزمایش بالینی دریافتند، ترکیب روغن نعناع فلفلی، روغن اکالیپتوس، و اتانول دارای قدرت ضد درد قابل توجهی است و می‌تواند میزان حساسیت به سردردها را کاهش دهد. هم‌چنین، استفاده‌ی موضعی از این ترکیب می‌تواند عملکرد شناختی را افزایش دهد و دارای اثر شل کنندگی ماهیچه‌ و آرامش‌بخشی ذهن است.

جهت استفاده از روغن نعناع فلفلی به عنوان یک داروی طبیعی ضد سردرد، کافی است ۲ الی ۳ قطره از این روغن را روی گیجگاه، پیشانی، و پشت گردن‌تان بمالید.

۶. بهبود علائم سندرم روده‌ی تحریک پذیر

طبق شواهد علمی، کپسول‌های حاوی روغن نعناع فلفلی به طور طبیعی در درمان سندرم روده‌ی تحریک پذیر موثر هستند. روغن نعناع فلفلی باعث کاهش اسپاسم روده‌ی بزرگ، شل شدن ماهیچه‌های روده‌ها، و کمک به کاهش نفخ و گاز معده می‌شود.

پژوهشگران طی یک آزمایش بالینی تصادفی و کنترل‌شده با دارونما (پلاسیبو) دریافتند، علائم بیماری ۷۵ درصد از بیماران مبتلا به سندرم روده‌ی تحریک پذیر که از روغن نعناع فلفلی استفاده کرده بودند، تا ۵۰ درصد کاهش یافت. طی این آزمایش، به طور تصادفی به ۵۷ بیمار مبتلا به سندرم روده‌ی تحریک پذیر، به مدت چهار هفته روزی دو مرتبه دو کپسول حاوی روغن نعناع فلفلی یا دارونما (پلاسیبو) داده شد؛ علائم بیماری بیش‌تر بیماران گروه روغن نعناع فلفلی، از قبیل خونریزی شکمی، درد یا ناراحتی شکم، اسهال، یبوست، و بی‌اختیاری مدفوع بهبود یافت.

جهت کمک به تسکین علائم سندرم روده‌ی تحریک پذیر، یک الی دو قطره روغن نعناع فلفلی را داخل یک لیوان آب بچکانید و میل کنید؛ یا پیش از غذا یک کپسول حاوی این روغن را مصرف کنید. هم‌چنین، می‌توانید ۲ الی ۳ قطره روغن نعناع فلفلی را به صورت موضعی روش شکم‌تان بمالید.

۷. خوشبو کردن دهان و بهبود وضعیت سلامت دهان

روشی که بیش از ۱۰۰۰ سال آزموده و تایید شده است؛ روغن نعناع از گذشته‌های دور تاکنون برای خوشبو کردن دهان، به طور طبیعی، کاربرد داشته است. دلیل این مسئله نیز احتمال به این خاطر است که روغن نعناع فلفلی باعث نابودی باکتری‌ها و قارچ‌هایی می‌شود که می‌توانند به پوسیدگی دندان یا عفونت در دهان منجر شوند.

و طبق یافته‌های یک مطالعه‌ی آزمایشگاهی که نتایج آن در مجله‌ی اروپایی دندان‌پزشکی منتشر شد، روغن نعناع فلفلی (به همراه روغن درخت چای و روغن آویشن) علیه عوامل بیماری‌زای دهانی از قبیل استافیلوکوکوس اورئوس، انتروکوک فکالیس، اشریشیا کلی، و کاندیدا آلبیکانس مبارزه می‌کند.

جهت بهبود وضعیت سلامتی دهان و خوشبو کردن دهان و نفس‌تان می‌توانید با استفاده از روغن نعناع فلفلی خمیر دندان خانگی یا دهان‌شویه‌ی خانگی تهیه کنید. هم‌چنین، می‌توانید یک قطره از روغن نعناع فلفلی را روی خمیر دندان معمولی‌تان بچکانید یا پیش از نوشیدن یک لیوان آب، یک قطره از این روغن را زیر زبان‌تان بچکانید.

۸. افزایش رشد مو و کاهش شوره‌ی سر

برای بسیاری از آدم‌ها این سوال پیش آمده است که روغن نعناع فلفلی چه فایده‌ای برای مو به همراه دارد؟

روغن نعناع فلفلی، در حقیقت، در تولید بسیاری از محصولات با کیفیت مراقبت از مو استفاده می‌شود؛ زیرا به طور طبیعی می‌تواند باعث افزایش ضخامت و تغذیه‌ی موهای آسیب دیده شود. از این روغن می‌توان به عنوان داروی طبیعی برای نازکی مو، و کمک به تحریک پوست سر و افزایش توان ذهنی استفاده کرد.

به علاوه، منتول یک عامل ضد عفونی کننده‌ی قدرتمند است؛ بنابراین، می‌تواند به پاکسازی آلودگی‌هایی که ممکن است اطراف موهای‌تان انباشته شده باشند، کمک کند. از منتول حتی در ترکیب شامپوهای ضد شوره نیز استفاده می‌شود.

آیا روغن نعناع فلفلی می‌تواند باعث رویش مجدد موها شود؟ در واقع، روغن نعناع فلفلی یکی از بهترین روغن‌ها برای افزایش رشد مو است. مطالعه‌ای بر روی حیوانات که به آزمایش اثربخشی روغن نعناع فلفلی بر رشد موهای موش‌های آزمایشگاهی پرداخته بود، نشان داد، ضخامت پوست، تعداد فولیکول‌ها و عمق فولیکول‌های موی موش‌های آزمایشگاهی پس از چهار هفته استفاده‌ی موضعی از روغن نعناع فلفلی به اندازه‌ی قابل توجهی افزایش یافت. طبق نتایج این مطالعه، اثربخشی روغن نعناع فلفلی از کاربرد موضعی آب نمک، روغن جوجوبا، و ماینوکسیدیل – دارویی برای افزایش رشد مو – بیش‌تر بود.

جهت استفاده از روغن نعناع فلفلی برای بهبود رشد و تغذیه‌ی مو، به سادگی می‌توانید ۲ الی ۳ قطره از این روغن را به شامپو و نرم‌کننده‌تان اضافه کنید. هم‌چنین، می‌توانید با استفاده از روغن نعناع فلفلی شامپوی خانگی تهیه کنید؛ ۵ الی ۱۰ قطره از آن را داخل بطری اسپری حاوی آب بریزید؛ یا به سادگی، هنگام دوش گرفتن، ۲ الی ۳ قطره روغن نعناع فلفلی کف سرتان بریزید و ماساژ دهید.

۹. تسکین خارش پوست

پژوهش‌ها نشان می‌دهند منتول موجود در روغن نعناع فلفلی می‌تواند خارش پوست را مهار کند. طی یک آزمایش بالینی سه سو کور بر روی ۹۶ شرکت کننده که به صورت تصادفی از میان باردار مبتلا به خارش شدید انتخاب شده بودند، پژوهشگران قابلیت نعناع فلفلی را در بهبود علائم این وضعیت مورد بررسی قرار دادند. این وضعیت یکی از مشکلات شایع پوستی است که شامل خارش‌ مداوم و عذاب‌آوری است که با هیچ راهی برطرف نمی‌شود.

طی این مطالعه، زنان شرکت کننده به دو گروه تقسیم شدند؛ یک گروه روزی دو بار، به مدت دو هفته، ترکیب روغن نعناع فلفلی و روغن کنجد را روی پوست‌شان می‌مالیدند، و گروه دیگر از دارونما (پلاسیبو) استفاده کردند. پژوهشگران دریافتند، شدت خارش در گروهی که از روغن نعناع فلفلی استفاده کرده بودند، در مقایسه با گروه پلاسیبو دارای اختلاف آماری قابل توجهی بوده است.

وقتی که پوست دچار خارش شدید و مداوم می‌شود، زندگی بسیار دشوار خواهد شد. جهت تسکین خارش با استفاده از روغن نعناع فلفلی، به آسانی می‌توانید ۲ الی ۳ قطره از این روغن را به صورت موضعی بر روی ناحیه‌ی مورد نظر بمالید، یا ۵ الی ۱۰ قطره از آن را به آب گرم وان حمام‌تان اضافه کنید. اگر پوست حساسی دارید، روغن نعناع فلفلی را به اندازه‌ی مساوی با یک روغن حامل ترکیب کنید و به صورت موضعی از آن استفاده کنید. هم‌چنین، به جای روغن حامل می‌توانید روغن نعناع فلفلی را با لوسیون یا کرم پوست‌تان ترکیب کنید. به علاوه، برای تسکین خارش پوست می‌توانید روغن نعناع فلفلی را با روغن اسطوخودوس ترکیب کنید؛ زیرا اسطوخودوس دارای خواص تسکین دهندگی است.

۱۰. کمک به دفع حشرات به صورت طبیعی

بر خلاف انسان‌ها، شماری از موجودات کوچک نظیر مورچه، عنکبوت، سوسک، پشه، موش، و حتی شاید شپش از بوی روغن نعناع فلفلی متنفر هستند. همین مسئله روغن نعناع فلفلی را به یک عامل موثر و طبیعی برای دفع حشراتی نظیر عنکبوت، مورچه، موش، و سایر حشرات و موجودات موذی تبدیل کرده است. هم‌چنین، برای دفع کنه نیز می‌توان از روغن نعناع فلفلی استفاده کرد.

بررسی مطالعه‌ای در خصوص حشره‌کش‌ها و عوامل گیاهی دفع حشرات که نتایج آن در نشریه‌ی مالاریا به چاپ رسید، نشان داد نعناع فلفلی، علف لیمو، گرانیول، میوه درخت کاج، سدر، آویشن، نعناع هندی، و میخک جزء موثرترین روغن‌های معطر یا عصاره‌ای هستند که در تولید مواد دافع حشرات کاربرد دارند. طبق شواهد علمی، این روغن‌ها می‌توانند ظرف ۶۰ الی ۱۸۰ دقیقه مالاریا، فیلاریا، و عوامل انتقال بیماری تب زرد را دفع کنند.

مطالعه‌ی دیگری نشان داد، تنها مالیدن ۰.۱ میلی‌لیتر از روغن نعناع فلفلی بر روی بازو، توانست به مدت ۱۵۰ دقیقه به طور کامل بدن را از شر نیش پشه‌ها در امان نگه دارد. پژوهشگران خاطرنشان کردند، پس از گذشت ۱۵۰ دقیقه، اثر روغن نعناع فلفلی کاهش می‌یابد و لازم است مجددا از آن استفاده شود.

۱۱. کاهش حالت تهوع

طی یک آزمایش، هنگامی که ۳۴ بیمار مبتلا به حالت تهوع پس از عمل جراحی قلب از داروی استنشاقی حاوی روغن نعناع فلفلی استفاده کردند، سطوح حالت تهوع آن‌ها به اندازه‌ی قابل توجهی نسبت به پیش از استفاده از این روغن، کاهش یافت.

از بیماران خواسته شد شدت حالت تهوع‌شان را با اعداد ۰ تا ۵ نشان دهند – ۵ شدیدترین وضعیت تهوع. میزان میانگین شدت تهوع بیماران پیش از مصرف روغن نعناع فلفلی ۳.۲۹، و دو دقیقه پس از مصرف استنشاقی این روغن، ۱.۴۴ بود.

جهت خلاص از شر حالت تهوع، به آسانی می‌تواند رایحه‌ی این روغن را مستقیما استشمام کنید، یک قطره از آن را به یک لیوان آب مقطر اضافه کنید، یا ۱ لی ۲ قطره از این روغن را پشت گوش‌های‌تان بمالید.

۱۲. بهبود علائم کولیک

نتایج یک پژوهش نشان می‌دهند، روغن نعناع فلفلی می‌تواند برای درمان طبیعی کولیک نیز مفید باشد. طبق نتایج یک مطالعه‌ی متقاطع که در مجله‌ی طب مکمل و جایگزین مبتنی بر شواهد منتشر شد، استفاده از روغن نعناع فلفلی نه تنها به اندازه‌ی مصرف داروی سایمتیکون برای درمان کولیک نوزادان موثر است، بلکه عوارض جانبی مصرف این دارو را نیز به همراه ندارد.

پژوهشگران دریافتند، پس از استفاده از روغن نعناع فلفلی، میانگین زمان گریه‌ی نوزادان مبتلا به کولیک از ۱۹۲ دقیقه در روز به ۱۱۱ دقیقه کاهش یافت. تمام مادرانی که برای تسکین علائم کولیک در نوزادان‌شان از روغن نعناع فلفلی و سایمتیکون – دارویی که برای تسکین گاز، نفخ، و ناراحتی معده کاربرد دارد – استفاده کردند، همگی به یک اندازه شاهد کاهش دفعات و طول مدت علائم کولیک در نوزادان‌شان بودند.

طی این مطالعه، به مدت یک دوره‌ی هفت روزه، روزی یک بار، یک قطره نعناع فلفلی به ازای هر کیلوگرم از وزن نوزادان به آن‌ها داده شد. ولی توصیه می‌کنیم، پیش از استفاده از روغن نعناع فلفلی جهت درمان کولیک نوزادتان، حتما با یک پزشک اطفال مشورت کنید.

۱۳. بهبود وضعیت سلامت پوست

استفاده‌ی موضعی از روغن نعناع فلفلی بر روی پوست دارای اثرات آرامش‌بخشی، نرم کنندگی، تقویت کنندگی، و ضد التهابی است. هم‌چنین، روغن نعناع فلفلی دارای خواص ضد عفونی کنندگی و ضد میکروبی است.

طبق نتایج بررسی مطالعه‌ای در زمینه‌ی خاصیت بالقوه‌ی ضد میکروبی روغن‌های معطر (عصاره‌ای) برای درمان بیماری‌های پوستی که در مجله‌ی طب مکمل و جایگزین مبتنی بر شواهد منتشر شد، استفاده از روغن نعناع فلفلی برای کاهش جوش‌های سر سیاه، آبله مرغان، چربی پوست، درماتیت، التهاب، خارش پوست، عفونت قارچ حلقوی، گال، و آفتاب سوختگی بسیار موثر است.

جهت بهبود وضعیت سلامت پوست و استفاده از روغن نعناع فلفلی به عنوان یک داروی ضد آکنه در خانه، ۲ الی ۳ قطره روغن نعناع فلفلی را با اندازه‌ی مساوی روغن اسطوخودوس ترکیب کنید و به صورت موضعی روی نواحی آسیب دیده‌ی پوست بمالید.

۱۴. تسکین و محافظت از پوست در برابر آفتاب سوختگی

روغن نعناع فلفلی می‌تواند به پوست سوخته آب‌رسانی کند و درد ناشی از آفتاب‌ سوختگی را تسکین دهد. هم‌چنین، از این روغن می‌توان برای پیشگیری از آفتاب سوختگی نیز استفاده کرد. طبق یافته‌های یک مطالعه‌ی درون‌کشتگاهی، روغن نعناع فلفلی دارای عامل محافظت در برابر آفتاب (SPF) است؛ SPF این روغن از بیش‌تر روغن‌های عصاره‌ای دیگر از قبیل اسطوخودوس، اکالیپتوس، درخت چای، و گل سرخ بالاتر است.

جهت کمک به التیام پوست پس از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب و محافظت از پوست در برابر آفتاب سوختگی، ۲ الی ۳ قطره روغن نعناع فلفلی را با نصف قاشق چای خوری روغن نارگیل ترکیب کنید و مستقیما روی پوست‌تان بمالید؛ یا برای تسکین درد و کمک به بازسازی سالم پوست از اسپری طبیعی و خانگی آفتاب سوختگی استفاده کنید.

۱۵. عامل بالقوه برای مبارزه با سرطان

برخی از مطالعات آزمایشگاهی نشان می‌دهند نعناع فلفلی ممکن است در مبارزه علیه سرطان نیز مفید باشد؛ اگرچه برای تایید این ادعا به پژوهش‌های بیش‌تری نیاز است. طبق نتایج یکی از این مطالعات، منتول موجود در ترکیب روغن نعناع فلفلی با نابودی سلول‌های سرطانی و تنظیم فرایندهای سلولی، از رشد سرطان پروستات جلوگیری می‌کند.

نحوه‌ی استفاده‌ی بی‌خطر و امن از روغن نعناع فلفلی

روغن نعناع فلفلی به طرز شگفت‌آوری کاربردها فراوانی دارد. مصرف خوراکی و موضعی آن، به اندازه‌ی مناسب، خطری به همراه ندارد؛ و هنگام استفاده‌ی موضعی از آن، الزامی به رقیق کردن روغن نعناع فلفلی با روغن حامل وجود ندارد. در این بخش، به برخی روش‌های بی‌خطر و موثر برای استفاده از روغن نعناع فلفلی در کارهای روزانه اشاره می‌کنیم:

الف. پخش رایحه‌ی روغن نعناع فلفلی در فضای اتاق – آیا می‌خواهید احساس انرژی و هوشیاری داشته باشید؟‌ ۵ قطره از روغن نعناع فلفلی را داخل دستگاه خوشبو کننده‌ی هوا بریزید تا این رایحه‌ی نیروبخش تمام فضای اتاق را پر کند. با این کار متوجه خواهید شد چه‌قدر راحت‌تر نفس می‌کشید. (البته، باید از دستورالعمل‌های استفاده‌ی بی‌خطر از روغن‌های معطر (عصاره‌ای) پیروی کنید و فقط رایحه‌ی آن را در فضای اتاق‌تان استشمام کنید – یعنی نیاز نیست سرتان را روی دستگاه خوشبو کننده نگه دارید.)

ب. استفاده از روغن نعناع فلفلی در آشپزی – استفاده از روغن‌های معطر خوراکی نظیر نعناع فلفلی در آشپزی، نه تنها یک روش شگفت‌انگیز و طبیعی برای بهره‌مندی از فواید این روغن برای سلامتی است، بلکه روش بسیار خوبی برای بهبود طعم غذاها نیز هست. آیا شکلات نعناع فلفلی را امتحان کرده‌اید؟

پ. افزودن آن به اسموتی‌ها یا نوشیدنی‌ها – برای بسیاری از آدم‌ها این سوال پیش آمده است که آیا می‌توانیم روغن نعناع فلفلی را بنوشیم؟ افزودن یک قطره روغن نعناع فلفلی خالص به آب نوشیدنی یا دو قطره از این روغن به اسموتی حقیقتا می‌تواند به هر نوشیدنی طعمی شادی‌آور بیفزاید. به علاوه، این کار گزینه‌ی بسیار خوبی برای مبارزه را باکتری‌ها و ناراحتی‌های معده نیز هست.

ت. استفاده از روغن نعناع فلفلی به عنوان روغن ماساژ – آیا می‌تواند روغن مستقیما روی پوست مالید؟ بله! از آن‌جا که این روغن آرامش‌بخش، خنک‌کننده، و نیروبخش است، به عنوان یک گزینه‌ی عالی برای ماساژ شناخته می‌شود. چندین قطره از این روغن را با روغن بادام یا روغن هسته‌ی انگور ترکیب کنید. برای افزایش خاصیت آرامش‌بخشی این ترکیب، می‌تواند روغن‌های اسطوخودوس و اکالیپتوس را نیز به آن بیفزایید.

ث. لایه‌برداری از پوست پا با استفاده از روغن نعناع فلفلی – آیا از مصرف محصولات آرایشی و بهداشتی مملو از مواد شیمیایی و نامعلوم خسته شده‌اید؟ به شما توصیه می‌کنیم، در صورت امکان، این محصولات را خودتان در خانه تهیه کنید. می‌توانید روغن نعناع فلفلی را به کرم لایه‌بردارتان اضافه کنید و پوست پای‌ را نرم و زیبایی داشته باشید.

ج. پرورش نعناع فلفلی در خانه – پرورش نعناع فلفلی در خانه یکی از بهترین راه‌ها برای بهره‌مندی حداکثری از این گیاه دارویی است. گیاه نعناع فلفلی به مقدار زیادی نور آفتاب و آب نیاز دارد. این گیاه نمی‌تواند خشکی را تحمل کند. برای تهیه‌ی چای (دمنوش) نعناع فلفلی از برگ‌های تازه‌ی این گیاه (که در خانه‌تان پرورش داده‌اید)، به سادگی می‌توانید ۵ الی ۱۰ عدد برگ نعناع فلفلی را داخل یک لیوان بزرگ بیندازید؛ سپس مقداری آب جوش روی برگ‌ها بریزید و اجازه دهید آن‌ها به مدت ۱۰ دقیقه داخل آب جوش دم بکشند.

روش‌های استفاده از روغن نعناع فلفلی حقیقتا بی‌شمار هستند. برخی آدم‌ها از این روغن برای تهیه‌ی شامپوها، اسپری‌های مو، و رژ لب‌های خانگی و طبیعی، و غیره استفاده می‌کنند.

موارد احتیاط، عوارض جانبی، و تداخلات دارویی

با این‌که روغن نعناع فلفلی داروی گیاهی پرخاصیت و اثربخشی است، هنگام مصرف آن باید به برخی نکات هشدار دهنده نیز توجه کنید. آیا مصرف روغن نعناع فلفلی می‌تواند به شما آسیب برساند؟ البته، استفاده از این روغن به شیوه‌ی مناسب هیچ خطری به همراه ندارد.

پیش از استفاده از این روغن بر روی پوست‌های حساس، آن را همیشه با یک روغن حامل (روغن نارگیل) رقیق کنید. اگر برای اولین بار می‌خواهید از این روغن استفاده کنید، مقدار کمی از آن را روی بخش کوچکی از پوست بمالید و اثرات آن را روی پوست بررسی کنید.

استفاده از این روغن روی صورت یا قفسه‌ سینه نوزادان یا خردسالان توصیه نمی‌شود، زیرا می‌تواند باعث تحریک پوست شود. هم‌چنین، شواهد کافی برای توصیه‌ی استفاده از روغن نعناع فلفلی برای زنان باردار یا شیرده وجود ندارد.

آیا روغن نعناع فلفلی برای سگ‌ها بی‌خطر است؟‌ از آن‌جا که این روغن برای دفع کک بسیار موثر است، معمولا برای خلاصی سگ‌ها از شر کک کاربرد دارد. هم‌چنین، از این روغن برای تسکین درد ماهیچه‌ها و ناراحتی معده در این حیوانات نیز استفاده می‌شود. توصیه می‌شود، روغن نعناع فلفلی را به شامپوهای مخصوص سگ اضافه، به صورت موضعی از آن استفاده کنید. ولی استفاده از این روغن برای گربه‌ها توصیه نمی‌شود، زیرا ممکن است برخی عوارض جانبی به همراه داشته باشد.

آیا روغن نعناع فلفلی باعث مسمومیت انسان می‌شود؟ استفاده‌ی خوراکی از این روغن به اندازه‌ای که معمولا در مواد غذایی یافت می‌شود، و هم‌چنین، استفاده‌ی موضعی و استنشاق آن برای انسان بی‌خطر است.

به علاوه، نوشیدن این روغن نیز خطری به همراه ندارد؛ البته به مقدار اندک. با این حال، مصرف بیش از اندازه‌ی آن به صورت خوراکی می‌تواند باعث مسمومیت شود؛ بنابراین، به خاطر داشته باشید مقدار بسیار اندکی از روغن نعناع فلفلی به اندازه‌ی کافی اثربخشی خواهد بود؛ یعنی در هر بار استفاده تنها ۱ یا ۲ قطره مورد نیاز خواهد بود. مصرف این روغن در برخی آدم‌ها ممکن است باعث بروز سوزش سر معده، گر گرفتگی، سوزش دهان، و سردرد شود.

برخی از داروهای تجویزی و داروهای بدون نسخه ممکن است با روغن نعناع فلفلی تداخل ایجاد کنند. مکمل‌های روغن نعناع فلفلی با پوشش روده‌ای (انتریک کوتد) ممکن است به سرعت تجزیه‌ و جذب سریع برخی از داروها و باعث بروز سوزش سر معده و حالت تهوع شوند.

داروهای زیر ممکن است به صورت بالقوه با روغن نعناع فلفلی تا حدودی تداخل داشته باشند: سیکلوسپورین، آمی‌تریپتیلین، هالوپریدول، اندانسترون، پروپرانولول، تئوفیلین، وراپامیل، دیازپام، والیوم، سوما، ایبوبروفن، وارفارین، و غیره.

برخی داروهای بدون نسخه و داروهای تجویزی ضد اسید معده نیز ممکن است به صورت بالقوه با روغن نعناع فلفلی تداخل خفیف داشته باشند.

مصرف هم‌زمان مکمل‌های آهن و نعناع فلفلی می‌تواند باعث کاهش میزان جذب آهن در بدن شود. اگر مکمل‌های آهن و روغن نعناع فلفلی مصرف می‌کنید، باید حداقل سه ساعت بین مصرف این دو فاصله بیندازید. به علاوه، مصرف هم‌زمان روغن نعناع فلفلی و کوئرستین نیز باعث افزایش جذب این ماده در بدن می‌شود؛ بنابراین، بین مصرف این دو ماده نیز باید دست‌کم سه ساعت فاصله قرار دهید.

جمع‌بندی

نعناع فلفلی دارای خواص خنک‌کنندگی، نیروبخشی، اکسپکتورانت، ضد میکروبی، ضد اسپاسم، انرژی‌زایی، و ضد درد است. روغن نعناع فلفلی یکی از قدیمی‌ترین داروهای گیاهی در اروپا است. منتول موجود در این ماده عامل اصلی خواص درمانی آن است.

برخی از کاربردها و خواص روغن نعناع فلفلی عبارت هستند از:

الف. تسکین درد ماهیچه و مفصل
ب. مراقبت از سینوس و سایر مجاری تنفسی
پ. تسکین حساسیت فصلی
ت. افزایش انرژی و بهبود عملکرد ورزشی
ث. تسکین سردرد
ج. بهبود علائم سندرم روده‌ی تحریک پذیر
چ. خوشبو کردن دهان و بهبود وضعیت سلامت دهان
ح. کمک به رشد مو و کاهش شوره‌ی سر
خ. کاهش خارش پوست
د. دفع حشرات به صورت طبیعی
ذ. کاهش حالت تهوع
ر. بهبود علائم کولیک
ز. بهبود وضعیت سلامت پوست
ژ. محافظت از پوست در برابر آفتاب سوختگی و تسکین پوست

مصرف این روغن توسط آدم‌های مبتلا به حساسیت به روغن نعناع فلفلی، باعث بروز سردرد، سوزش سر معده، و واکنش‌های پوستی می‌شود. این روغن را نباید روی پوست نوزادان و خردسالان بمالید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده -امیر رضا مصطفایی

منبع:draxe

۱۵ برترین کاربرد و خواص روغن نعناع فلفلی برای سلامتی


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی