کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۲۰ کاربرد لیمو ترش در خانه که بسیار جالب است

کاربرد لیمو ترش در خانه بسیار زیاد است و به سرعت تبدیل به بخشی از زندگی‌روزمره‌ی شما می‌شود. برای پاکسازی و تمیز کردن خانه گرفته تا حذف بو، لیمو ترش سرآمد هر چیزی است. هنگامی که شما این ۲۰ کاربرد لیمو ترش را که کاملا خانگی هستند یاد بگیرید، هرگز دست از آن‌ بر نخواهید داشت!

کاربرد لیمو ترش در خانه

۲۰ کاربرد برتر لیمو در خانه

۱. وسایل آشپزخانه را تمیز کنید.

تخته‌ی آشپزخانه به مرور به یک محیط عالی برای رشد میکروب‌ها و باکتری‌های مضر تبدیل می‌شود. خوشبختانه لیمو باکتری‌ها و بوی ناشی از باکتری‌ها را به سرعت از بین می‌برد. پس از پایان شستشوی تخته‌ی آشپزخانه، نیمی از یک لیمو را روی آن بمالید و اجازه بدهید ۳۰ دقیقه همان‌طور بماند، سپس آن را آبکشی و خشک کنید.

مطلب مرتبط: خواص لیمو ترش: ۱۵ خاصیت لیمو ترش برای زیبایی و سلامت را بشناسید

۲۰ کاربرد برتر لیمو در خانه

۲. از شر چربی‌ها خلاص شوید- بهترین کاربرد لیمو ترش !

چربی‌های انباشه شده روی پیشخوان آشپزخانه، ظروف یا هر جای دیگری را به راحتی می‌توان با مالیدن نصف یک لیمو روی آن ناحیه و سپس پاشیدن کمی نمک روی آن حذف کرد. اجازه بدهید مدتی همان‌طور بماند، چربی به راحتی از بین خواهد رفت. از بین بردن روغن یکی از بهترین کاربردهای لیمو است.

 

۲۰ کاربرد برتر لیمو در خانه۳. بوی بد ظروف نگهدارنده‌ی پلاستیکی را از بین ببرید. ۲۶ ماده غذایی غنی از کلسیم برای سلامت دندان ها و استخوان ها

ظروف نگهدارنده‌ی پلاستیکی که دوباره قابل استفاده هستند اغلب بو می‌گیرند و به نظر می‌رسد که این بو ابدا از بین نمی‌رود. خیلی راحت ظرف را با ۵۰ درصد آب و ۵۰ درصد آب لیمو پر کنید و از شر این بوی بد خلاص شوید.

 

۲۰ کاربرد برتر لیمو در خانه

۴. با استفاده از لیمو یخچال‌تان همیشه بوی تازگی خواهد داشت.

تمام کاری که برای خوشبو شدن یخچال باید انجام بدهید این است که چند تکه پوست لیمو درون آن بگذارید. برای از بین بردن بوی بد، این روش تاثیری بهتر از جوش شیرین دارد. این یکی از بهترین کاربردهای لیمو است!

۲۰ کاربرد برتر لیمو در خانه۵. رنده را به راحتی تمیز کنید.

تمیز کردن رنده‌ای که با آن پنیر رنده کرده‌اید می‌تواند بسیار دشوار باشد، به خصوص اگر بلافاصله پس از اتمام کارتان آن را نشوئید. اگر روی رنده‌تان مقداری پنیر چسبیده است و هر چه تلاش می‌کنید نمی‌توانید رنده را کاملا تمیز کنید، در یک ظرف آب و آب لیمو به نسبت ۵۰-۵۰ بریزید و سپس رنده را داخل آن قرار دهید. بعد از حدود پانزده دقیقه به راحتی می‌توانید آن را تمیز کنید.

۲۰ کاربرد برتر لیمو در خانه

۶. کروم و استیل ضدزنگ‌ را با آب لیمو برق بیندازید.

برق انداختن کروم و ظورف استیل می تواند موثرترین و شگفت‌آورترین کاربرد لیمو ترش باشد که اغلب آدم‌ها آن را نادیده می‌گیرند. بافت نرم و سایش‌دهنده‌ی لیمو باعث می‌شود که برای پاک کردن کروم، استیل ضدزنگ و بسیاری از دیگر فلزات عالی باشد.

مطلب مرتبط: کاربرد یخ : ۱۰ کاربرد عجیب و غریب یخ که بسیار سودمندند

 

۲۰ کاربرد برتر لیمو در خانه۷. لیمو یک دئودورانت طبیعی است.

استفاده از لیمو زیر بغل‌تان کمی پس از حمام گرفتن یا دوش گرفتن، نیاز به استفاده از دئودورانت را ازبین می‌برد. اگر در شرایطی هستید که باید سریعا خانه را ترک کنید و هر چه می‌گردید نمی‌توانید اسپری‌تان را پیدا کنید، به سادگی کمی آب لیمو زیر بغل‌تان بمالید.

 

 

۲۰ کاربرد برتر لیمو در خانه

۸. لکه‌ها را از روی ناخن‌های‌تان پاک کنید.

بالا رفتن سن، سیگار کشیدن و آسیب‌دیدگی و استهلاک می‌تواند ناخن را زرد رنگ و لکه‌دار کند. برای بازگرداندن روکش طبیعی ناخن‌های‌تان خیلی راحت به مدت ۱۵ دقیقه آنها را در یک فنجان حاوی آب و آبِ یک لیمو قرار بدهید تا خیس بخورد. پس از اتمام این مدت، برای ناخن‌های پای‌تان نیز از همان آب استفاده کنید، به این ترتیب از شر باکتری‌ها و بوی نامطمبوع خلاص می‌شوید و ناخن‌های‌تان نیز سفید خواهند شد.

 

۲۰ کاربرد برتر لیمو در خانه

۹. سفیدک و کپک را از بین ببرید.

سفیدک و کپک می‌توانند کم‌کم لباس‌ها را از بین ببرند، اما با استفاده از لیمو چنین اتفاقی رخ نمی‌دهد. از بین بردن سفیدک و کپک یکی از بهترین کاربردهای لیمو است. با استفاده از آب لیمو و نمک خمیر درست کنید، آن را روی سفیدک بگذارید و لباس را را جلوی آفتاب بگذارید تا خشک شود.

 

 

۲۰ کاربرد برتر لیمو در خانه۱۰. زدودن و پاکسازی زیورآلات

پاکسازی جواهر یکی از کاربردهای فوق‌العاده‌ی لیمو است، به ویژه هنگامی که قرار است گوشواره‌های‌مان را تمیز کنیم. زیورآلات‌تان را در یک مخلوط ۵۰/۵۰ از آب لیمو و آب قرار بدهید. یک ایده‌ی عالی دیگر این است که گوش‌تان را پس از درآوردن گوشواره با آب لیمو تمیز کنید.

 

۲۰ کاربرد برتر لیمو در خانه

۱۱. آب لیمو یک مایع‌ سفیدکننده‌ی طبیعی است.

چرا از سفیدکننده‌های تجاری که پر هستند از مواد شیمیایی مضر استفاده کنیم، وقتی که می‌توانیم خیلی راحت از آب لیمو به جای آنها استفاده کنیم. به جای مایع سفیدکننده، ۲/۱ فنجان آب لیمو را به مواد شستشودهنده‌تان اضافه کنید.

 

۲۰ کاربرد برتر لیمو در خانه

۱۲. با استفاده از لیمو مصرف نمک‌تان را کاهش دهید.

طعم ترش، حس چشایی شما را تحریک می‌کند، درست مثل خوراکی‌های شور. بنابراین آب لیمو یکی از بهترین جایگزین‌ها برای نمک است. برای داشتن غذایی سالم‌تر و مزه‌ی عالی از مرکبات به عنوان چاشنی استفاده کنید.

 

 

۲۰ کاربرد برتر لیمو در خانه

۱۳. همیشه برنج را به بهترین نحو طبخ کنید.

وقتی این کاربرد لیمو ترش را یاد بگیرید، دیگر برنج‌تان را با آن روش همیشگی طبخ نخواهید کرد. یک قاشق چای‌خوری آب لیمو به یک قابلمه برنج در حال جوش اضافه کنید؛ به این ترتیب دانه‌های برنج اصلا به هم نمی‌چسبند. آب لیمو تضمین می‌کند که هر بار برنجی قد کشیده و عالی آماده کنید.

 

۲۰ کاربرد برتر لیمو در خانه

۱۴. سبزیجات پلاسیده را دوباره تر و تازه کنید.

کاهوی نرم شده و پژمرده را می‌توان تنها با یک کاسه آب یخ و آب نیمی از یک لیمو دوباره تر و تازه کرد. آب لیمو کمک می‌کند تا کاهو آب بیش‌تری جذب کند، و تردتر شود. نگران نباشید، طعم و مزه‌ی آن اصلا تغییر نخواهد کرد!

مطلب مرتبط: کاربرد شکر : ۱۰ کاربرد عجیب و غریب شکر که بسیار سودمندند

 

۲۰ کاربرد برتر لیمو در خانه

۱۵. سبزیجات را با استفاده از آب لیمو ترش بشویید.

تمام انواع محصولات کشاورزی، چه ارگانیک باشند و چه نباشند، باید به طور کامل شسته شوند تا تمام باکتری‌ها حذف شوند. سالم‌ترین راه برای این‌که سبزیجات را از شر آفت‌کش‌ها و آفات خلاص کنید این است که آنها را در مخلوطی از آب لیمو و آب به نسبت ۵۰-۵۰ بشورید.

 

۲۰ کاربرد برتر لیمو در خانه۱۶. عطر لیمو گربه‌ها را فراری می‌دهد.

اگر شما فضایی در خانه دارید که می‌خواهید از دست بچه گربه‌ی خانگی‌تان دور بماند پس آب و آب لیمو را از هر کدام به میزان ۵۰ درصد مخلوط کنید و آن فضا را با این ترکیب مرطوب کنید.  شاید دور نگه داشتن حیوانات خانگی بهترین کاربرد لیمو ترش شناخته شده است. هر چند ساعت یک بار آن فضا را با ترکیب آب و آب لیمو مرطوب کنید تا گربه‌ها جرات نزدیک شدن به آن‌جا نداشته باشند. این روش حتی روی بعضی سگ‌ها هم موثر است.

 

۲۰ کاربرد برتر لیمو در خانه

۱۷. با استفاده از لیمو ترش دستگاه بخورتان را تمیز کنید.

هنگامی که حس کردید دستگاه‌ بخورتان بوی بدی گرفته است، سه تا چهار قاشق‌ چای‌خوری آب لیمو به آب اضافه کنید. این کار باعث می‌شود که بوی بد فورا از بین برود.

مطلب مرتبط: ۱۱ کاربرد فوق العاده نمک در خانه

 

۲۰ کاربرد برتر لیمو در خانه۲۰ کاربرد برتر لیمو در خانه۱۸. قلموهای نقاشی‌تان را نرم کنید.

اگر قلم‌مو‌های‌تان خیلی خراب شده‌اند و به وسیله‌ی رنگ آسیب دیده‌اند، پس این ترفند را امتحان کنید. کمی آب لیمو را روی گاز جوش بیاورید و قلم‌موهای‌تان را درون آن بگذارید. شعله را خاموش کنید و اجازه بدهید که قلم‌موها به مدت ۱۵ دقیقه همان جا بمانند. سپس آنها را با آب و صابون آبکشی کنید. قلم‌موها بعد از خشک شدن تقریبا نو به نظر خواهند رسید.

 

۲۰ کاربرد برتر لیمو در خانه

۱۹. لیمو بهترین ماده برای فراری دادن مورچه‌ها است.

مورچه‌ها و بسیاری از انواع دیگر حشرات، همگی از عطر و بوی مرکبات نفرت دارند. کمی آب لیمو داخل یک بطری اسپری‌دار بریزید و جلوی پنجره‌ها و در ورودی آن را اسپری کنید. چند بار اسپری کردن آب لیمو حشرات را فراری می‌دهد و مانع از ورود آنها به خانه می‌شود. این یکی از کاربردهای تعجب‌آور لیمو است، اما واقعا تاثیر می‌گذارد.

۲۰ کاربرد برتر لیمو در خانه۲۰. با استفاده از لیمو مایکروویوتان را تمیز کنید.

ماهیت اسیدی ملایمی که لیمو دارد باعث می‌شود که برای تمیز کردن چرک و کثیفی در هر جایی از خانه، بسیار عالی عمل کند. تمیز کردن مایکروویو یکی از بهترین کاربردهای لیمو در این میان است. خیلی راحت نیمی از یک لیمو را در یک کاسه آب بریزید و کاسه را درون مایکروویو بگذارید و با حداکثر قدرت به مدت ۱۵ دقیقه حرارت بدهید. اجازه دهید که بخار برای مدتی بماند و سپس مایکروویو را مثل همیشه تمیز کنید. خواهید دید که این بار زحمت کمتری برای تمیز کردن آن خواهید کشید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع: healthyhampster

۲۰ برترین کاربرد لیمو ترش در خانه


 

برچسب ها

بازده

  1. ریحانه گفت:

    چه عالی بود ممنونم از مطالب خوبتون

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مدیریت دانشگاه تهران

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی