کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

کارآفرینی که نظر شما را درباره‌ی تهران عوض خواهد کرد

نشریه‌ی بازده از این پس به صورت منظم  به معرفی کارآفرینان خلاق و برجسته‌ی ایران و جهان می‌پردازد. در این شماره به معرفی “آنا ثانی” یک زن کارافرین ایرانی می‌پردازیم که مجله‌ی فوربس در مقاله‌ای با عنوان An Entrepreneur Who Will Change Your View Of Tehran که در بیست و چهارم آوریل 2015 انتشار یافته به معرفی خلاقیت و کارآفرینی جذاب وی پرداخته است.

این مقاله با حذف و اضافات مختصری به فارسی برگردان و در اختیار مخاطبان بازده قرار گرفته است. با این وجود اگر در مقاله به مطالبی نظیر توصیف خیابان‌های شهر تهران برخوردید که به نظر تکراری و غیرضرور می‌رسد به این دلیل است که خواستیم چهره‌ی زیبای شهر تهران و نمود مدرنیته و فرهنگ نوین جهانی پایتخت ایران را که در مقاله‌ی نشریه‌ای معتبر نظیر فوربس آورده شده است، برای شما بازگو کنیم. در ادامه متن این مقاله را به نقل از فوربس می‌خوانیم.

آنا ثانی

“آنا ثانی” کارآفرینی است که دیدگاه شما را درباره‌ی شهر تهران تغییر خواهد داد. وی در محل‌کار شیک خود، در شمال شهر پایتخت ایران، لباس‌هایی را برای زنان ایرانی طراحی می‌کند. او یکی از پیشگامان در صنعتی نوپا است که با طراحی‌های جدید و جذاب خود کلیشه‌های مرسوم را در مورد لباس زنان کنار می‌زند.

بلوار ولی‌عصر (بخش شمالی خیابان ولی‌عصر) که بلوار اصلی شهر است، در طول جغرافیایی شهر تهران امتداد دارد و با گذشت از این مسیر مارپیچ، فضای تهران از بالا به پایین تغییر می‌یابد. در شمال شهر بیشتر باد می‌وزد، مغازه‌هایی با ویترین‌های امروزی بیشتر به چشم می‌خورند، و برخی از آن‌ها به بوتیک‌های پاریس با نمایش مدهای زیبا شبیه است.

این روزها، بعضی از زنان با پوشش مانتو در مکان‌های عمومی کشور ایران دیده می‌شوند. در ایران منحصرا، صنعتی تجاری برای مدسازی مانتو ایجاد شده است. زنان در هر طیف اقتصادی – اجتماعی، تیپ خود را با انتخاب رنگ، شکل، پارچه و پوشش مانتوی خود نشان می‌دهند، و فرقی نمی‌کند این مانتو از یک بازار محلی یا یک مغازه‌ی معمولی تهیه شده باشد یا حتی دست‌ساز یک خیاط شخصی باشد.

زنان شاغل در تمام حرفه‌ها از نمایشگاه‌های بزرگ ثانی دیدار می‌کند، این نمایشگاه‌ها با درب‌های چوبی برای نمایش انواع و اقسام لباس‌ها از کت‌های کتان آبی باروتی گرفته تا ژاکت‌هایی به رنگ زرد روشن و قرمز و سبز گشوده شده است.

آنا ثانی 36 ساله، به مدت شش سال است که آتلیه خود را دایر کرده است. او این حرفه را به صورت خودآموز فراگرفته و کارش را با طراحی صحنه و لباس تئاتر شروع کرده است. ایده‌های وی عمدتا در ایام تعطیلات که در کنار دریای خزر به سر می‌برده به ذهنش خطور کرده است.

او می‌گوید:” وقتی 15 سال پیش در ایران رشته‌ی طراحی می‌خواندم، این رشته در آن روزها بسیار محدود بود و جایی نبود که این مهارت‌ها را آن‌جا بیاموزم”

او طراحی‌های خود را به گونه‌ای برای فیلم‌ها و تاترها انجام داد تا کاربردی‌تر شوند و در نهایت از یک مغازه‌دار خواست تا لباس‌هایش را به صورت امانت بفروشد. در ابتدا، لباس‌های سنتی اقوام و شهرهای مختلف را تولید می‌کرد، اما می‌گوید آنچه باعث شهرت لباس‌هایش شد، دیدگاه او درباره‌ی به‌روز‌کردن آن‌ها بود.

وی می‌گوید: “زمانی که رنگ‌های تیره و خاکستری غالب بودند، سعی کردم لباس‌ها و رنگ‌ها را به‌روز کنم. خانم‌های ایرانی واقعا به رنگ‌ها واکنش نشان دادند و شروع به سفارش ‌دادن لباس‌هایم کردند. آنان تشنه‌ی لباس‌های رنگی و جدید با طراحی‌های تازه هستند.”

ارزش کلکسیون ثانی در توانمند‌سازی آن است. بافت رنگی روشن و پررنگ کار او شبیه به دیدگاهی نیست که ما از  لباس‌های مرسوم زنان ایرانی داریم. لباس‌های دوخت و سفارشی‌دوزی شده، با کنتراست رنگ جذاب و مواد مختلف هستند که زنان را به فروشگاه او می‌کشاند.

“این کار به زنان می‌گوید- می‌توانید در چارچوب هنجارهای جامعه‌تان باشید، اما شخصیت خود را حفظ کنید. مردم دیگر از این رنگ‌های بنفش، زرد، قرمز، نمی‌گریزند چرا که به همان اندازه که لازم است حجاب را رعایت می‌‌کند.”


تحریریه سایت کسب و کاربازده- پریسا جعفری


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جامانا

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی