کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

ژن غارنشینی در شما خطر ابتلا به آلرژی و افسردگی را افزایش می‌دهد

آیا افسرده هستید؟ شاید تقصیر ژن غارنشینی درون‌تان باشد. انسان‌های مدرن با این انسان‌های باستانی حدود ۵۰۰۰۰ سال پیش در اروپا و آسیا دیدار کردند و به هم آمیختند، و پژوهشگران مدت‌ها است گمان می‌کنند ژن‌هایی که انسان‌های مدرن در آن میعادگاه دریافت کردند، شکل‌دهنده‌ی سلامت و تن‌درستی امروز ما هستند. اکنون، پژوهشی که در آخرین شماره‌ی مجله‌ی ساینس چاپ شده‌است، جزییات تاثیر این ژن‌ها را بیان کرده‌است.

ژن غارنشینی در شما خطر ابتلا به آلرژی و افسردگی را افزایش می‌دهد

پژوهشگران در این پژوهش از روش‌های جدید و قدرتمند برای اسکن گزارش‌های الکترونیکی سطح سلامت ۲۸۰۰۰ امریکایی استفاده کرده‌اند، تا نشان دهند برخی گونه‌های متفاوت ژن غارنشینی امروزه می‌تواند خطر افسردگی، ضایعات پوستی، لختگی خون، و اختلالات دیگر را افزایش دهد.

مطلب مرتبط: ژن‌های مولد هوش انسان کشف شد

همه‌ی ژن‌های غارنشینی بد نیستند. یک کارشناس پالئوژنتیک به نام سوانت پابو در موسسه‌ی انسان شناسی تکاملی مکس پلانک در للایپزیگ آلمان می‌گوید: “این گونه‌های تحول‌یافته‌ گاهی آدم‌ها را در برابر بیماری محافظت می‌کنند، گاهی آدم‌ها را نسبت بیماری آسیب‌پذیرتر می‌کنند.” در دو پژوهش جدید دیگر، ۳ ژن باستانی شناسایی شد که واکنش ایمنی را بهبود می‌بخشند. و بیش‌تر ژن‌هایباستانی که در انسان‌های امروزی باقی مانده‌اند، احتمالا در دروه‌های ماقبل تاریخ مفید بوده‌اند. اما اکنون بعضی از آنها سبب بیماری می‌شوند، چون سبک‌های زندگی و محیط‌های مدرن با آن دوره خیلی تفاوت دارد.

آدم‌های فعلی فقط رد پایی از ژن غارنشینی را با خود دارند، که باعث می‌شود تاثیر آن روی سلامت چشم‌گیرتر باشد. می‌گوید: “انگار اثر فیزیولوژیکی ژن غارنشینی در آدم‌های امروزی از آن‌چه من ساده‌لوحانه فکر می‌کردم، بیش‌تر است.” پابو کسی است که با کنار هم قرار دادن ژنوم‌های انسان‌های اولیه، راه این پژوهش را باز کرد، اما در خودش پژوهش نقشی نداشت. به‌طور متوسط اروپایی‌ها و آسیایی‌ها حدود ۱.۵ درصد ژنوم‌های‌شان را از غارنشین‌ها به ارث برده‌اند. اهالی جزیره‌ی ملانزی علاوه‌بر این ۱.۵ درصد، ۲ تا ۳ درصد دی‌اِن‌اِی از یک گروه منقرض‌شده‌ی دیگر به نام دنیسووا به ارث برده‌اند. بیش‌تر افریقایی‌ها فاقد این دی‌اِن‌اِی هستند، چون این پیوند نژاد وقتی رخ داد که انسان‌های مدرن افریقا را ترک کرده‌بودند.

مطلب مرتبط: ۱۰ اسرارآمیزترین جهش‌ ژنتیکی که هیچ وقت نمی‌دانستید

زیست‌شناسان محاسباتی اخیرا با مقایسه‌ی چند غارنشین و یک دنیسووا با آدم‌های دیتابیس پژوهش ۱۰۰۰ ژنوم، حدود ۱۲۰۰۰ گونه ژن، یا هاپلوتیپ، در اروپایی‌ها و آسیایی‌های فعلی کشف کرده‌اند. پژوهشگران سرنخ‌هایی داشتند که کارکرد تعداد کمی از این هاپلوتیپ‌ها را نشان می‌داد-آن‌ها فکر می‌کردند بعضی از این هاپلوتیپ‌ها، برای مثال، در دستگاه ایمنی، یا رشد پوست یا مو نقش دارند. اما تعیین کارکرد دقیق هاپلوتیپ‌ها مستلزم پژوهش‌های هزینه‌بر بیان ژن روی بافت یا مدل‌های حیوانی بود.

یک موفقیت زمانی به‌دست آمد که یک کارشناس ژنتیک جمعیت به نام جاشوا اکی در دانشگاه واشنگتن واقع در سیاتل، و یک کارشناس ژنومیک تکاملی به نام تونی کاپرا در دانشگاه واندربیلت واقع در نشویل به‌طور جداگانه متوجه شدند می‌توانند در یک دیتابیس پزشکی به نام گزارش‌های پزشکیِ الکترونیکی و ژنومیک نتورک(eMERGE)، گونه‌های متفاوت ژن غارنشینی را جست‌وجو کنند. این کنسرسیوم در ۹ شهر امریکا، داده‌های ژنتیکی بیماران را با داده‌های پزشکی‌شان متصل می‌کند. این داده‌های پزشکی در قالب کدهای صورت‌حسابی هستند که تشخیص بیماری و شرایط دیگر را ثبت می‌کند. از این رو دیتابیس گزارش‌های پزشکی الکترونیکی و ژنومیک نتورک پژوهشگران را قادر می‌سازد رابطه‌ی بین ژن‌ها و علائم بیماری را در ده‌ها هزار نفر بررسی کنند.

اکی و کاپرا به یک‌دیگر پیوستند و بیش از ۶۰۰۰ هاپلوتیپ را در داده‌های ژنتیکی ۲۸۴۱۶ بزرگسال از نسل نژاد اروپایی جست‌وجو کردند. کاپرا می‌گوید این تیم بعد از یافتن بخش‌هایی از دی‌اِن‌اِی که از غارنشین‌ها به ارث رسیده‌است، از تحلیل آماری استفاده کرد تا داشتن این گونه‌های متفاوت ژن باستانی را به خطر ابتلای بیش‌تر به بیماری، یا ویژگی‌های دیگری که در داده‌های صورت‌حساب آمده‌است، ربط بدهد.

مطلب مرتبط: ۸ جهش ژنتیکی که به شما قدرت برتر می‌‌دهند

در این جست‌وجو تعداد زیادی ژن‌های غارنشینی یافت‌شد که احتمالا امروزه باعث خطر ابتلای بیش‌تر به بیماری می‌شود. مثلا، یک گونه‌ی متفاوت ژن باعث می‌شود خون چسبناک‌تر شود و احتمال لختگی وجود داشته‌باشد. شاید این انعقاد سریع در زمانی که غارنشین‌ها حیوانات خطرناک را شکار می‌کردند یا بعد از به دنیا آوردن نوزادان درشت دچار خون‌ریزی می‌شدند، تعیین‌کننده‌ی مرگ و زندگی بوده‌باشد. اما در عین حال می‌تواند خطر لخته شدن خون و سکته را افزایش دهد، که در دوره‌های ماقبل تاریخ که بیش‌تر آدم‌ها در سنین جوانی می‌مردند، چندان شایع نبوده‌است.

هم‌چنین، پژوهشگران پی‌بردند تعدادی از ژن‌های غارنشینی با بیماری‌های عصبی از قبیل افسردگی ناشی از به هم خوردن ساعت زیستی، ارتباط دارد. گونه‌های متفاوت دیگر با ضایعات پوستی قبل از سرطان به نام کراتوز ارتباط دارند. کاپرا گمان می‌کند شاید شیمی مغز غارنشین‌ها و واکنش پوست‌شان به نور خورشید با شرایط نور و سبک‌زندگی اروپای ماقبل تاریخ سازگار بوده‌باشد. شاید گونه‌های متفاوت ژن که مسئول چنین واکنش‌هایی هستند اکنون با سبک زندگی امروز که بیش‌تر آدم‌ها با نور مصنوعی زندگی می‌کنند ناسازگار باشند.

دیگر آلل‌های(چیدمان ژن‌ها روی کروموزوم، م.) غارنشینی تنظیم‌کننده‌ی جابه‌جایی تیامین، یا ویتامین ب۱ هستند که سوخت‌وساز کربوهیدرات را در سلول‌های روده آغاز می‌کند. کاپرا می‌گوید شاید رژیم‌های غذایی غارنشینی که سرشار از گوشت و مغزها بوده‌است، تیامین خیلی زیادی تامین می‌کرده‌است، اما ممکن است آدم‌های امروزی که فست‌فود می‌خورند به اندازه‌ی کافی این ویتامین را دریافت نکنند، و داشتن این گونه‌ی متفاوت ژن غارنشینی آنها را مستعد سوء تغذیه کند.

هم‌چنین این پژوهش نشان داد ژن غارنشینی با بی‌اختیاری، درد مثانه، یا اختلالات دستگاه ادراری ارتباط دارد. و یک تغییر در آلل اصلی با اعتیاد به نیکوتین در ارتباط است. چون این تغییر، آن را تبدیل به دومین آلل غارنشینی کشف‌شده‌ای می‌کند که خطر اعتیاد به تنباکو را بالا می‌برد.

مطلب مرتبط: ۱۰ ابر انسان با ظاهر عادی ولی قدرت خارق العاده‌

میراث سلامتی به جا مانده از غارنشین‌ها تماما منفی نیست. در ۲ پژوهش که در مجله‌ی امریکن ژورنال آو هلث ژنتیک چاپ شده‌است، ۳ ژن باستانی شناسایی شده‌است که واکنش ایمنی ذاتی را بهبود می‌بخشند، و به دفاع در برابر قارچ‌ها و انگل‌ها و نیز باکتری‌ها کمک می‌کنند. یک زیست‌شناس محاسباتی به نام جانت کلسو، عضو موسسه‌ی مکس پلانک و مولف اصلی یک پژوهش، می‌گوید هر سه ژن خردمندانه برای اروپایی‌ها و آسیایی‌ها انتخاب شده‌اند. یک کارشناس ژنتیک به نام لوییس کوینتانا مرکی در موسسه‌ی پاستور و مرکز ملی پژوهش‌های علمی فرانسه در پاریس، می‌گوید این ۳ ژن به روش‌های خیلی ظریف با هم کار می‌کنند تا بیان گیرنده‌های شبه‌زنگوله(TLR) را در سطح گلبول‌های سفید خون تنظیم کنند.

این مثال‌ها نشان می‌دهند وقتی انسان‌های مدرن وارد محیط‌های جدیدی شده‌اند که پاتوژن‌های جدید در آن وجود داشته‌است، با گرفتن ژن‌های مفید از گونه‌های شبه‌انسان، در سیر تکاملی میان‌بر زده‌اند. کوینتانا مرکی می‌گوید:: “شما گوناگونی را از گونه‌ها یا جمعیت‌های دیگری قرض می‌گیرید که مدت بیش‌تری آن‌جا زندگی کرده‌اند.” غارنشین‌ها، قبل از رسیدن انسان‌های مدرن به به خاورمیانه و اروپا ۲۰۰۰۰۰ سال وقت داشته‌اند تا خودشان را با زندگی در آن مناطق وفق دهند.

اما هرچند این ژن‌ها در عهد چهارم زمین‌شناسی(پلیستوسن) و برای آدم‌هایی که امروز در شرایط بدی زندگی می‌کنند مفید است، اما حتی ممکن است ژن‌هایی که دستگاه ایمنی را تقویت می‌کنند، در امریکا و اروپا، جایی که آدم‌ها با پارازیت‌های کم‌تری مواجه می‌شوند، آثار زیان‌باری داشته‌باشند: کلوس پی‌برده‌است ژن‌های گیرنده‌ی باستانی ارتباط قدرتمندی با آلرژی‌ها داشته‌اند. کوینتانا مرکی می‌گوید: “بهایی که امروز باید بپردازیم این است که وقتی شما واکنش ایمنی‌تان را تقویت می‌کنید، ممکن است از لحاظ خودایمنی، التهاب، و آلرژی برای‌تان بد باشد.”

مطلب مرتبط: انواع سندروم روانی : ۵ سندروم روانی نادر و غیرمعمول که نمی دانستید

این‌که این ژن‌ها دقیقا چه تاثیر روی خود غارنشین‌ها داشته‌اند همیشه روشن نیست. یک کارشناس ژنتیک محاسباتی در دانشگاه کالیفرنیا به نام سریرم سانکارارامان می‌گوید: “معنی‌اش این نیست که غارنشین‌ها افسرده بودند، ” یا بیش‌تر به سرطان پوست مبتلا می‌شدند.

این پژوهش‌ها فقط آغاز این راه هستند، چون پژوهشگران در حال جست‌وجو تعداد بیش‌تری از گونه‌های متفاوت ژن‌های غارنشینی هستند که هنگام مواجهه‌ی غارنشین‌ها با انسان‌های مدرن منتقل شده‌است، و قصد دارند دیتابیس‌های ژنوم‌های مدرن را به صدها هزار ژنوم توسعه دهند. کاپرا می‌گوید: “ما گمان می‌کنیم آلل‌های غارنشینی خیلی بیش‌تری وجود داشته‌باشد.”

میراث پنهان غارنشین‌ها

در بسیاری از آدم‌های امروزی، ژن‌های به ارث‌رسیده از غارنشین‌ها همه‌ی دستگاه‌های بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد، و خطر ابتلا به بعضی بیماری‌ها را بالا می‌برد. اما بعضی ژن‌های غارنشینی تاثیرات مفیدی، مثل تقویت دستگاه ایمنی، دارند.

مغز

افسردگی؛ اعتیاد به تنباکو

غدد لنفاوی

تقویت ایمنی

پوست

ضایعات پوستی قبل از سرطان

کلیه‌ها

اختلالات دستگاه ادراری

معده

سوءتغذیه

قلب/خون

لختگی غیرعادی خون


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده_مینا بنادکوکی

منبع: ساینس مگ

ژن غارنشینی در شما خطر ابتلا به آلرژی و افسردگی را افزایش می‌دهد


 

نوشته های مرتبط

برچسب ها

بازده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی