کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

چگونه یک طرح کسب و کار بنویسیم

چگونه یک طرح کسب و کار بنویسیم

در این نوشتار به این پرسش پاسخ داده می شود که چگونه یک طرح کسب و کار بنویسیم .

حال زمان آن رسیده است که آستین‌های‌تان را بالا بزنید و طرح کسب‌ و کار خود را روی صفحه‌ی کاغذ بیاورید. در ادامه ۷ بخش ضروری در یک طرح کسب و کار ارائه شده است: چیزهایی که می‌بایست در آن بگنجانید، چیزهایی که نمی‌بایست در آن بگنجانید، چگونه با ارقام کار کنید و منابع دیگری که می‌توانید برای کمک به سوی‌شان دست دراز کنید. با درنظر داشتن این‌ها دست به کار شوید.

چگونه یک طرح کسب و کار بنویسیم

در ادامه بخش های اصلی یک طرح کسب و کار به طور خلاصه معرفی می شود:

خلاصه‌ی اجرایی

در بخش چشم انداز کلیِ طرح کسب‌وکار، خلاصه‌ی اجرایی بلافاصله بعد از صفحه‌ی عنوان خواهد آمد. این خلاصه می‌بایست به خواننده بگوید چه می‌خواهید. این امر بسیار مهم است. با تمام این‌ها، هر آن‌چه مالک کسب و کار به‌دنبال آن است در این صفحه نهفته است. هر آن‌چه را به دنبال‌اش هستید در خلاصه مشخصا بیان کنید.

توصیف کسب و کار

توصیف کسب‌وکار معمولا با توضیح کوتاهی از آن صنعت آغاز می‌شود. در هنگام توصیف صنعت، دورنمای فعلی و نیز احتمالات آتی را مطرح کنید. همچنین باید اطلاعاتی را در مورد تمام بازارهای گوناگون موجود در آن صنعت ارائه کنید، از جمله هر نوع محصول یا پیشرفت جدید که می‌تواند برای کسب‌وکارتان سودمند باشد یا شدیدا بر آن اثر بگذارد.

مطلب مرتبط: ۱۰ نکته حیاتی برای یک طرح بازاریابی در ۲۰۱۶ که حتما باید بدانید

راهکارهای بازار

راهکارهای بازار نتیجه‌ی تحلیل دقیق و موشکافانه‌ی بازار هستند. یک تحلیل از بازار کارآفرین را مجبور می‌کند تا با تمام جوانب بازار آشنا شود به‌گونه‌ای که بتوان بازار هدف را تعریف کرد و بتوان شرکت را برای وصول سهم‌اش از فروش سامان‌دهی کرد.

تحلیل رقابتی

هدف از تحلیل رقابتی تعیین این موارد است: نقاط قوت و ضعف رقیبان در بازارتان، راهکارهایی که مزیتی متمایز را در اختیارتان قرار می‌دهد، موانعی که می‌تواند به منظور جلوگیری از ورود رقابت به بازارتان ایجاد شود، و هر نقطه ضعفی که می‌تواند در چرخه‌ی تولید محصول به کار گرفته‌شود.

طرح طراحی و توسعه

هدفِ‌ بخش طرح طراحی و توسعه این است که توضیحی از طرح محصول را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار دهد، پیشرفت‌اش را در بافتار محصول، بازاریابی و خود شرکت ترسیم کند، و یک بودجه‌ی توسعه‌ای خلق کند که شرکت را قادر کند به اهدف‌اش دست‌یابد.

طرح عملیات‌ها و مدیریت

طرح عملیات‌ها و مدیریت برای این طراحی شده است تا تشریح کند کسب‌وکار چگونه بر یک مبنای ادامه‌دار عمل می‌کند. طرح عملیات‌ها به برجسته‌سازی آمایش‌های سازمان می‌پردازد، مانند مسئولیت‌های مختلف تیم مدیریت، وظایف تخصیص‌داده شده به هر بخش آن شرکت، و الزامات سرمایه و مخارج مرتبط با عملیات‌های کسب و کار.

عوامل مالی

داده‌های مالی همیشه در سایه‌ی طرح کسب و کار قرار دارند، اما اصلا به این معنی نیست که اهمیت آن از موارد پیش‌تر ذکر شده ، از قبیل مفهوم کسب‌وکار و تیم مدیریت، کم‌تر است.


ترجمه:تحریریه سایت کسب و کار بازده_فاطمه بختیاری دزفولی

منبع: اینترپرینر – entrepreneur

چگونه یک طرح کسب و کار بنویسیم


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی