کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

چگونه مذاکره کننده بهتری باشیم

چگونه مذاکره کننده بهتری باشیم

چگونه مذاکره کننده بهتری باشیم ؟ در بطن هر معامله‌ی کسب و کار یا مذاکره حقوق و دستمزدی که تا کنون درگیرش شده‌اید، یک حقیقت سخت وجود دارد: اگر مطالبه نکنید، احتمالا چیزی هم عایدتان نمی‌شود. هر کسی بر سر میز مذاکره به فکر خودش است. هنوز هم خبرگان و افراد جویای کار حرفه‌ای زیادی هستند که برای محافظت از منافع خودشان و شرکت‌هایشان تا جایی که می‌توانند سخت می‌گیرند.

چگونه مذاکره کننده بهتری باشیم

این اشتباه است که تصور کنید چون واقعا لیاقتش را دارید، بدون این‌که مطالبه و مذاکره کنید، چیزهای خوبی به شما پیشنهاد می‌دهند. نه این طور نیست. فقط سیندرلا بود که یک مادرخوانده‌ی پری داشت. این یعنی شما باید خودتان شاهزاده‌ی جذاب و ثروتمند را به چنگ بیاورید. ۴ راهبرد زیر برای این کار کمک‌تان می‌کنند.

چگونه مذاکره کننده بهتری باشیم ۱.  مثل سیندرلا، پری مادرخوانده را صدا بزنید.

مادر واقعی‌تان هم ممکن است توصیه‌های خوبی داشته باشد، ولی رویکرد “مادرخوانده” در رفع موانع و محدودیت‌هایتان خیلی خوب جواب می‌دهد. از خودتان بپرسید بهترین چیزی که به دنبالش هستید چیست، آیا حاضرید آن را بدون این‌که بیش‌تر بخواهید بپذیرید، و اگر نتوانستید آن را به‌دست بیاورید کم‌ترین چیزی که می‌خواهید چیست؟ اگر بتوانید به این پرسش‌ها پاسخ دهید، دقیقا می‌دانید که قدم گذاشتن در کدام راه، گزینه‌ی بهتری است.

چگونه مذاکره کننده بهتری باشیم ۲. در مذاکره همه چیز را در نظر بگیرید.

اگر کارجویی هستید که با کارفرمایتان درباره‌ی مبلغ دریافتنی‌تان صحبت می‌کنید، چیزهایی مثل بازپرداخت مخارج دوره‌های آموزشی، مرخصیها، روزهای مریضی، کمک هزینه‌ی خودرو، و کمک هزینه‌ی سفر را در مذاکرات‌تان به یاد داشته باشید. فقط به فکر پول بیش‌تر نباشید. در تحلیل نهایی، این‌ها که به نظر می‌رسند بخش‌های کمرنگ‌تری در معامله هستند ولی زندگی‌تان را بهتر می‌کنند و در هزینه‌هایتان صرفه‌جویی می‌کنند، و در طول زمان پول بیش‌تری برایتان می‌سازند.

women-negotiate.jpg

چگونه مذاکره کننده بهتری باشیم ۳. اول باشید.

مذاکره کنندگان قدیمی می‌گویند رفتار هوشمندانه این است که به طرف مقابل اجازه بدهید نخستین پیشنهاد را بدهد و شما پاسخ بدهید_ به عیارت دیگر، فقط واکنش نشان دهید. اما اگر شما اول پیشنهاد بدهید، می‌توانید محوریت کل گفت‌وگو را مشخص کنید. کسانی که این کار را می‌کنند احتمالا از نتیجه راضی‌تر هستند.

مطلب مرتبط: ۷ نکته که قبل از هر مذاکره باید بدانید

چگونه مذاکره کننده بهتری باشیم ۴. “نه”‌هایتان را بشناسید.

“نه” به معنای “هرگز” نیست_ شاید فقط به معنای “الان نه” باشد. شما نباید اجازه دهید پیشنهادی که یک شرکت یا شریک کاری‌تان رد کرده است‌، شما را شکست بدهد یا در مسیرتان متوقف کند. در بسیاری موارد، “نه” به معنای قطعیت کم‌تر یا چیزی شبیه “هنوز نه” است. وقتی “نه” شنیدید‌، آن را یک “بله”‌ی با تاخیر بدانید و بر همین اساس عمل کنید. مصر و سمج باشید، اما لجوج نه! اگر فکر می‌کنید هنوز راهی برای راضی کردن مادر خوانده‌تان دارید باز هم دنبال مدیران یا مشتریانی باشید که نه گفته‌اند و به یاد داشته باشید که همیشه رفتارتان حرفه‌ای باشد.

هم‌چنین به خاطر داشته باشید یک “بله‌”‌ی نادرست، بدتر از یک “نه”ی خالی است. بعضی وقت‌ها “نه”، راهی برای تعمیق و تقویت روابط است. اگر رد شدن ایده‌تان از سوی همکاران یا شرکای کسب و کارتان را پذیرفته‌اید می‌توانید برای بهره‌گیری از دیگر فرصت‌های کاری با آنها ارتباط برقرار کنید. یک رفتار باز پس از شنیدن یک “نه” ی محکم‌، می‌تواند به افزایش سطح اعتماد و شنیدن “بله”‌های بیش‌تر کمک کند.

در نهایت، مطمئن شوید که از “نه” شنیدن هایتان چیزی یاد گرفته‌اید. درک کنید که چرا رد پیشنهاد شما در موفقیت آینده‌ی‌تان مهم است. گاهی اوقات یک “نه”، نشانه‌ای از مشکلی است که باید حل شود. دلیل این “نه” هرچه باشد، به خودتان نگیرید، و به دنبال فرصتی برای بهبود باشید.

ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده

منبع: بیزینس اینسایدر – businessinsider

موضوع محوری:

چگونه مذاکره کننده بهتری باشیم

 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی