کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

استراتژی جلسه :۷ استراتژی که در جلسات کاری باهوش تر باشیم

برای این‌که در جلسات کاری مخصوصا جلسه‌ی بعدی محل کارتان باهوش‌تر به نظر برسید لازم نیست سوپراستار باشید. فقط این کارهای ساده را انجام بدهید.

جلسات کاری

وقتی صحبت از جلسات کاری می‌شود، همه‌ی ما می‌توانیم از این‌که کمی باهوش‌تر به نظر برسیم سود ببریم. چه فروشنده‌ای باشید در جلسه با یک خریدار بالقوه، یا مدیری در یک اتاق پر از زیردست‌ها و شرکا، جلسات این ظرفیت را دارند که تاثیری مثبت و پایدار بگذارند یا دقیقا برعکس. هرچه در ظاهر و در کلام‌تان باهوش‌تر به نظر برسید بیش‌تر احتمال دارد حتی بعد از پایان جلسه شنیده شوید و مورد تکریم و احترام قرار بگیرید.

خوش‌بختانه برای این‌که در جلسات کاری بعدی باهوش‌تر به نظر برسید لازم نیست ابر‌ستاره یا سوپراستار باشید. می‌توانید چند راهبرد مفید به کار ببرید و در نتیجه خیلی بهتر از قبل دیده شوید.

۱. با آمادگی بیایید.

این ممکن است یک توصیه‌ی بدیهی به نظر برسد، ولی تعداد آدم‌هایی که بدون آماده کردن چیزی در جلسات حاضر می‌شوند شما را شگفت‌زده خواهدکرد. لازم نیست یک ارائه‌ی کامل را طرح‌ریزی کنید(البته اگر این کار شما در جلسه نیست)، ولی حتما باید هدف اصلی جلسه را درک کنید و چند نکته‌ی قابل عرض، توصیه، یا آمار مرتبط با مبحث داشته‌باشید. قبل از این‌که حتی قدم در اتاق جلسه بگذارید تا حد ممکن موضوع را درک کنید، حتی اگر یکی از واقعیت‌هایی که قبلا در مورد آن تحقیق کرده‌اید وارد بحث شود، باهوش‌تر و آماده‌تر ظاهر خواهیدشد.

مطلب مرتبط : ۳ شگرد منحصر به فرد استیو جابز برای بازدهی بیشتر جَلسات کاری

۲. حرف بزنید.

این یکی از آسان‌ترین نکات برای پیروی کردن است. لازم نیست خیلی حرف بزنید، و لازم نیست جلسه را رهبری کنید، ولی باید نظر خود را بگویید و صادقانه حرف بزنید. خیلی از آدم‌ها در جلسات حاضر می‌شوند و فقط می‌نشینند و گوش می‌کنند. این الزاما بد نیست، ولی شما را باهوش‌ نشان نخواهد داد. شما باید به تیم‌تان نشان بدهید یک عضو فعال گفت‌وگو هستید، و ایده‌های خودتان را دارید. البته زیاد حرف زدن در طول جلسه ممکن است شما را کم‌تر باهوش جلوه بدهد، بنابراین دقت کنید، ولی از گفتن نظرتان نهراسید.

۳. نقش یک مخالف را بازی کنید.

تظاهر به مخالفت راهی برای آشکار کردن نقص‌ها و ویژگی‌های عمقی‌تر هر ایده‌ای بدون قرار گرفتن در مقام یک مخالف‌خوان است. مستقیم علیه کسی بحث کردن ممکن است شما را مقابله‌گر جلوه بدهد، و اگر نکات‌تان ضعیف باشد شما را احمق یا خارج از باغ نشان بدهد. اگر نکات‌تان ضعیف هستند، به عنوان یک وکیل مدافع شیطان برای این‌که سعی کرده‌اید ایرادهای مشکل پیدا کنید مورد تمجید قرار خواهید گرفت، حتی اگر درست نباشد مورد سرزنش قرار نخواهید گرفت. قبل از بیان نگرانی‌های‌تان در مورد هر نظری، اعلام کنید که موضع‌تان فقط کنجکاوی است نه مخالفت. بیش‌تر مثل یک عضو دقیق و عضو فعال جلسه به نظر خواهید رسید.

مطلب مرتبط : ۷ راز که جَلسات کاری فوق‌العاده‌ای داشته باشید

۴. بی‌حرکت بنشینید.

این کم‌تر با مشارکت کلامی شما در جلسه ارتباط دارد و بیش‌تر با زبان بدن‌تان در ارتباط است. بی‌حرکت نشستن شاید کار مهمی به نظر نرسد ولی در مقایسه با حالت‌های دیگر، شما را خیلی باهوش‌تر نشان خواهد داد. اکنون بسیاری از کارکنان مدرن در طول جلسه با تلفن همراه و تبلت‌شان مشغول هستند، احتمالا در تلاش برای این‌که چند‌‌وظیفه‌ای باشند، ولی اغلب به دنبال وقفه‌ای هستند تا توجه‌شان را از جلسه بازدارند. حتی اگر این کار پذیرفته باشد، ممکن است آوازه‌‌تان را خدشه‌دار کند. به‌طور مشابه، استفاده از صندلی‌های راحت اداری برای چرخیدن، بالا و پایین رفتن، یا به عقب و جلو تاب خوردن ممکن است شما را مثل یک کودک نوپای ناآرام نشان دهد. به جای آن بی‌حرکت بنشینید و توجه کنید.

۵. کمی به جلو متمایل شوید.

به عنوان یک نکته‌ی اساسی دیگر از زبان بدن، بیش‌تر مدت جلسه به جلو متمایل شوید. این نشان می‌دهد شما به هرکس که صحبت می‌کند توجه دقیق می‌کنید و شما را وادار می‌کند پشت‌تان را صاف نگه‌دارید. قوز می‌تواند مشکلی به بزرگی حرکات آکروباتیک با صندلی باشد که در مورد قبلی به آن پرداختم. قفل کردن دست‌ها، یا حداقل قرار دادن آنها روی میز به موضع “علاقه‌مندی”‌تان می‌افزاید و کمک می‌کند از جنبش یا حرکت‌های عصبی خودداری کنید.

۶. یادداشت بردارید.

یادداشت‌برداری در جلسات کاری ، حتی یادداشت‌های خلاصه، تعهدتان به موضوع دردست را نشان می‌دهد. نه‌تنها تمایل دارید زمان و تلاش بیش‌تری صرف توجه کردن به جلسه کنید، بلکه به این موضوع اشاره می‌کنید که مطالب را بعدا مرور خواهید کرد(حتی اگر هیچ‌وقت این کار را نکنید). یادداشت‌برداری هم‌چنین یک چارچوب کلی از خود جلسه به شما می‌دهد، بنابراین یک ساعت بعد از آغاز جلسه می‌توانید نکته‌ای را از ۱۰ دقیقه‌ی اول به یاد بیاورید و نشان بدهید حافظه‌ی تصویری خوبی دارید. هم‌چنین می‌توانید از این فضا برای نوشتن ایده‌ها یا فکرهای جدیدی استفاده کنید که می‌خواهید بعدا مطرح کنید.

۷. سوال‌های خوب بپرسید.

در نهایت، از سوال پرسیدن از آدم‌های دیگر در اتاق اطمینان داشته‌باشید. فقط برای این‌که چیزی پرسیده باشید سوال طرح نکنید، ولی برای روشن شدن جزییات و توضیح بیش‌تر درمورد نکاتی که حس می‌کنید مبهم هستند حتما سوال کنید. این کار با نشان دادن این‌که با دقت توجه می‌کنید، به شما “اعتبار مشارکت” می‌دهد. هم‌چنین برای لحظه‌ای کوتاه فشار روی شما را کم می‌کند، شما را در موضع قدرت قرار می‌دهد چون مخاطب سوال شما مجبور است با جزییات جواب‌تان را بدهد.

باهوش‌تر به نظر رسیدن مستلزم تلاش یا تمرین خیلی زیاد نیست. بدون این‌که بدانید، این راهبردها اعتمادبه‌نفس دهنده، هنجارهای جدید شما خواهد شد، و در تمام جلسات کاری احساس خواهیدکرد به همان اندازه که در ظاهر به نظر می‌رسد، باهوش هستید. هرچه سزاوار احترام و توجه بیش‌تری باشید، ایده‌های شما بیش‌تر شنیده خواهدشد، فارغ از این‌که اهداف بلندمدت شما چه هستند، شانس بهتری در پیش‌رفت شغلی‌تان خواهید داشت.


نویسنده: جیسون دمرز

ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده

منبع: اینترپرینر

استراتژی جلسه

استراتژی جلسه :۷ استراتژی که در جلسات کاری باهوش تر باشیم


پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی