کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

چگونه اخبار بد کرونا بر سلامت روانی و جسمی ما تاثیر میگذارد؟

رسانه‌هایی که هر روز از آن‌ها استفاده می‌کنیم، بر طرز تفکر، رفتار، و هیجان‌های‌مان تاثیر می‌گذارند. اگر این روزها به طور مرتب و روزانه درگیر تماشا و گوش دادن به اخبار باشید، عمده‌ی اخباری که با آن رو به رو هستید، احتمالا اخبار بد کرونا مربوط بحران ویروس کرونا (کووید ۱۹) هستند.

چگونه اخبار بد کرونا بر سلامت روانی و جسمی ما تاثیر میگذارد؟

و با این‌که آگاهی روزانه‌تان از اخبار محلی و ملی، به خصوص اخبار مربوط به مقررات و یافته‌های تازه‌ای درباره‌ی ویروس کرونا و هم‌چنین، روش‌های حفظ سلامتی، در این دوران بسیار حیاتی و مهم است، به گفته‌ی متخصصان، قرار گرفتن بیش از اندازه در معرض این اخبار می‌تواند تاثیرات مخربی بر سلامت جسمی، هیجانی، و روانی‌تان داشته باشد.

با توجه به این مسئله، لازم است در فرایند دریافت اطلاعات و آگاهی از مسائل مهم روز اعتدال را رعایت کنید، و خود را کاملا درگیر و گرفتار اخبار مختلف نکنید. گذشته از این‌ها، وقتی اخبار خوبی در راه باشند، یا قرار باشد وضعیت‌تان در آینده‌ی نزدیک بهبود یابد، شما دیر یا زود متوجه خواهید شد، و نباید به هر قیمت دائما این اخبار را پیگیری کنید.

برای تهیه‌ی این مقاله، از چند متخصص سلامت روان درباره‌ی نحوه‌ی تاثیر قرار گرفتن در معرض دائمی اخبار بد و فجایع، و ارتباط آن با افزایش سطح استرس و هم‌چنین، افزایش علائم افسردگی و اضطراب نکاتی را گردآوری کرده‌ایم.

هم‌چنین، توصیه می‌کنیم برای مقابله با اثرات مخرب بیماری کرونا و اخبار نگران کننده‌ی مربوط به آن، مقاله‌ی ۶ روش مقابله با ترس از کرونا و مراقبت از سلامت روح و روان را نیز مطالعه بفرمایید.

طبق گزارش مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ایالات متحده، شیوع بیماری کرونا برای بیش‌تر آدم‌های دنیا بسیار نگران کننده و استرس‌زا بوده است. به گفته‌ی این مرکز، استرسی که در حین شیوع یک بیماری عفونی ایجاد می‌شود، می‌تواند شامل تغییراتی در الگوهای خواب و خوراک، وخامت وضعیت سلامت روان آدم‌ها، ترس و نگرانی درباره‌ی سلامت خود و سلامت عزیزان، و دشواری در حفظ تمرکز باشد.

جریان دائمی اخبار بد کرونا که در هر روز، هر ساعت، و حتی هر دقیقه با آن مواجه هستیم، می‌تواند این استرس را پیچیده‌تر کند. به گفته‌ی روانشناس معتبری به نام دکتر لوگان جونز، “‌متاسفانه، بیش‌تر اخباری که امروزه با آن‌ها مواجه هستیم، آن‌چنان به منظور گزارش حقیقی وقایع طراحی نمی‌شوند؛‌ بلکه عمدتا به صورتی بیان می‌شوند که آدم‌ها را به این چرخه‌ی خبری معتاد کنند.‌”‌

به گفته‌ی دکتر جونز، از آن‌جا که تیترهای احساسی توجه بیش‌تری را به خود جلب می‌کنند، رسانه‌ها معمولا تمرکز آدم‌ها را به گزارش اخبار بد و فجایع معطوف می‌کنند – و به ندرت به بیان اخبار خوب و مثبت می‌پردازند. دکتر جونز در این باره می‌گوید، “‌قرار گرفتن بیش از اندازه در معرض چنین اخباری، چه فعالانه و چه منفعلانه، می‌تواند بسیار سمی باشد؛ و هر چه در طور روز می‌شنوید می‌تواند بر خلق و خوی‌تان تاثیر بگذارد.‌”‌

به گفته‌ی دکتر جونز، پخش اخبار هشدار دهنده، حتی اگر فقط به صورت یک صدای پس زمینه به گوش‌تان برسد، باز هم می‌تواند تاثیر منفی بر سلامت روان‌تان داشته باشد.

آنی میلر، کارشناس ارشد مسائل اجتماعی، متخصص مجاز مددکاری اجتماعی بالینی و مددکار اجتماعی مستقل می‌گوید، “‌مطالعه‌ی دائمی اخبار می‌تواند آسیب رسان باشد، زیرا قرار گرفتن دائمی در معرض اطلاعات بد می‌تواند روی مغزمان تاثیر بگذارد.‌”‌ به گفته‌ی آنی میلر، وقتی دچار یک تهدید می‌شویم، مغزمان پاسخ جنگ یا گریز را در بدن فعال می‌کند، و دستگاه‌های داخل بدن‌مان نیز بر همین اساس واکنش نشان می‌دهند.

قرار گرفتن در معرض اخبار می‌تواند باعث فعال شدن دستگاه عصبی سمپاتیک شود؛ این وضعیت به ترشح هورمون‌های استرس نظیر کورتیزول و آدرنالین می‌شود. سپس، هنگام بروز بحران، بیش از پیش دچار واکنش‌های استرسی می‌شویم؛ به گفته‌ی میلر، در همین هنگام ممکن است دچار علائم جسمی ناشی از این استرس نیز بشویم. برخی از شایع‌ترین علائم این وضعیت عبارت هستند از خستگی مفرط، اضطراب، افسردگی، و مشکلات خواب.

نتایج یک مطالعه نشان داده‌اند، قرار گرفتن در معرض اخبار بد می‌تواند آسیب هیجانی و تاثیر منفی بر روان انسان بگذارد؛ طبق نتایج این مطالعه، میزان اضطراب و اندوه آدم‌هایی که برنامه‌های منفی تماشا کردند (تنها ظرف ۱۴ دقیقه پس از تماشای برنامه‌ها و گزارش‌های خبری تلویزیونی)، در مقایسه با آن‌هایی که برنامه‌های مثبت یا خنثی تماشا کرده بودند، افزایش یافت. هم‌چنین، پژوهشگران علاوه بر آن‌که به تاثیر تماشای اخبار بد بر افزایش سطح اضطراب و اندوه پی برده‌اند، دریافته‌اند نتایج این پژوهش با نظریه‌‌های مربوط به تاثیرات اضطراب و نگرانی که حال و هوای منفی را به عنوان عامل اصلی ایجاد افکار نگران کننده می‌شناسند، منطبق است.

درست مانند هر چیز دیگری در زندگی، رعایت اعتدال در تماشا و شنیدن اخبار نکته‌ی کلیدی برای حفظ سلامتی است. به گفته‌ی کیلی کیسی کوک، “‌اطلاع از آخرین اخبار نه تنها به عنوان یکی از مسئولیت‌های اجتماعی‌مان به شمار می‌رود، بلکه امروزه برای حفظ امنیت و سلامتی‌تان نیز بسیار ضروری است.‌”‌

سازمان بهداشت جهانی (WHO) جهت حفظ این تعادل و هم‌زمان حفظ آگاهی لازم از اخبار جهان پیشنهاد می‌کند به اندازه‌ای به دنبال اخبار مهم در رابطه با کووید ۱۹ باشید که بتوانید اقدامات عملی لازم را جهت حفظ آمادگی برای محافظت از خود و عزیزان‌تان انجام دهید. هنگامی که احساس کردید اطلاعات لازم و کافی را در این مورد به دست آورده‌اید، وقت آن است که اخبار را خاموش کنید.

و جهت کمک به پیشگیری از بروز صدمات روانی و هیجانی ناشی از قرار گرفتن در معرض اخبار بد، مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ایالات متحده توصیه می‌کند، از تماشا کردن، شنیدن، یا خواندن اخبار جدید، به خصوص هنگامی که شنیدن مکرر این اخبار درباره‌ی بیماری‌های همه‌گیر در جهان بسیار ناراحت کننده باشد، اجتناب کنید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیر رضا مصطفایی

منبع: verywellmind

چگونه اخبار بد کرونا بر سلامت روانی و جسمی ما تاثیر میگذارد؟


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی