کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

چگونه آدم های کنترل کننده را بشناسیم ؟

تصور کنید که می‌توانید آدم های کنترل کننده را تشخیص بدهید قبل از این‌که با آن‌ها تعامل داشته باشید. توانایی شناخت فرد کنترل‌گر از میان جمعی از آدم‌ها، یک مهارت عالی است. این می‌تواند بدان معنا باشد که اگر بخواهید می‌توانید از تعامل با آدم‌های کنترل‌گر پرهیز کنید. آیا این فوق‌العاده نیست که بتوانید میزان تاثیری را که آدم‌های کنترل‌گر روی شما یا رئیس‌تان دارند، ‌به حداقل برسانید؟

چگونه آدم های کنترل کننده را بشناسیم ؟

خوب، راز این موضوع این‌جاست…. همه‌ی ما، آدم های کنترل کننده هستیم. هر آدم‌ زنده‌ای کنترل‌گر است. آدم‌ها مجبورند کنترل‌گر باشند اگر که می‌خواهند به زندگی ادامه بدهند. اصلا همین که هر روز زنده می‌مانیم  ناشی از یک فرآیند کنترلی است.

مطلب مرتبط: تعیین شخصیت : ۴ چیز که شخصیت شما را تعیین می‌کنند

اگر یک راننده نتواند سرعت و موقعیت ماشین‌اش را در هنگام حرکت در آزاد راه کنترل کند، سرنشینان داخل ماشین خواهند مرد. بدنی که نتواند دما یا غلظت چیزهایی مانند اکسیژن و گلوکز را در خون خود کنترل کند به سرعت نابود خواهد شد. کنترل فرآیندی است که آدم‌ها را قادر می‌سازد: بدون مشکل در پیاده‌روهای شهرهای شلوغ راه بروند؛ زمین‌ها را شخم بزنند؛ آدم‌ها را بکشند؛ سوار کشتی‌های گردشی شوند؛ به همکاران‌شان زورگویی کنند؛ بادبادک هوا کنند؛ به هوای خداحافظی دست تکان بدهند؛ وزن از دست بدهند؛ گوزن شکار کنند؛ هواپیمای مدل بسازند؛  به ستاره‌ها برسند؛ بمب بیندازند؛  کفش‌های‌شان را برق بیندازند؛ قهوه سفارش بدهند؛ امتحانات را با موفقیت پشت سر بگذارند؛ و قبل از خواب داستان بخوانند.

الهام بخش‌ترین رهبران و شرورترین حاکمان مستبد ما حداقل یک چیز را به طور مشترک داشته‌اند، همه‌ی آن‌ها آدم های کنترل کننده بودند:

 • وینستون چرچیل یک فرد کنترل‌گر بود.
 • مادر ترزا یک فرد کنترل‌گر بود.
 • ناپلئون بناپارت یک فرد کنترل‌گر بود.
 • ژاندارک یک فرد کنترل‌گر بود.
 • آدولف هیتلر یک فرد کنترل‌گر بود.
 • مارگوت فونتین یک فرد کنترل‌گر بود.
 • جرونیمو یک فرد کنترل‌گر بود.
 • آتیلا یک فرد کنترل‌گر بود.
 • الویس پریسلی یک فرد کنترل‌گر بود.
 • مهاتما گاندی یک فرد کنترل‌گر بود.
 • پل پوت یک فرد کنترل‌گر بود.
 • آبراهام لینکلن یک فرد کنترل‌گر بود.
 • نلسون ماندلا یک فرد کنترل‌گر بود.
 • فلورانس نایتینگل یک فرد کنترل‌گر بود.
 • انیشتین یک فرد کنترل‌گر بود.

شناخت آدم های کنترل کننده

بنابراین شناخت آدم های کنترل کننده از میان جمعی از آدم‌ها کار ساده‌ای است. همه‌ی آن‌ها از یک قماش هستند. غیر ممکن است بتوانیم از تعامل با آدم های کنترل کننده پرهیز کنیم مگر این‌که برای خودمان یک زندگی کاملا انفرادی را برنامه‌ریزی کنیم.

کنترل کردن، فرآیند بهسازی چیزها برای خودتان و حفظ آن‌ها به همان شیوه است. یک فرد معمولی که سرپا است و مشغول کار و زندگی،  زنجیره‌ای از سیستم‌هایی است که دمای بدن، وضعیت بدن‌؛ ظاهر، روابط، سلامتی، احساسات، برنامه‌های زمانی، اعتماد به نفس، و غیره را در حالت عادی نگه می‌دارند. مشکلاتی که در عملکرد معمول یک فرد رخ می‌دهند، مشکلات کنترلی هستند.

وقتی ما آدم های کنترل کننده را افرادی سودجو، خشن یا سلطه‌گر  و مدیرانی زیادی ریزبین می‌دانیم، حقیقت این نیست که  عمل کنترل‌گر آن‌ها باعث شده تا برخورد با آن‌ها ناخوشایند باشد. همه‌ی آدم‌ها کنترل می‌کنند و از آن‌جایی که تعامل با اغلب آدم‌ها می‌تواند بسیار رضایت‌بخش باشد، نمی‌توان پذیرفت که تمایل آدم‌ها به کنترل کردن دیگران است که باعث بروز مشکل می‌شود. مساله‌ی اصلی که باعث می‌شود نخواهیم با برخی آدم‌ها رابطه داشته باشیم این نیست که آن‌ها کنترل می‌کنند، بلکه مشکل آن‌جا است که آن‌ها چه چیزی را کنترل می‌کنند.: آدم‌هایی که بودن در کنارشان، حس چندان خوبی ندارد، تلاش می‌کنند وقت‌شان را با تلاش برای کنترل دیگران بگذرانند.

مطلب مرتبط: تیپ های شخصیتی:شما کدام یک از این ۱۶ تیپ شخصیتی را دارید؟

کنترل کردن آدم‌های دیگر با مشکلاتی مواجه می‌شود چرا که آن‌ها نیز کنترل‌گر هستند. وقتی شخص دیگری فرمان را در دست ‌می‌گیرد، و آن‌ها را هدایت یا کنترل می‌کند، بین رفتار او و گرایشات کنترل‌گرایانه‌ی آن‌ افراد تداخل ایجاد می‌شود. حتی پیشنهاداتی که با حسن نیت مطرح می‌شوند هم به احتمال زیاد رد می‌شوند. هیچ کس در مورد اتفاقاتی که در ذهن فرد دیگری رخ می‌دهند، ‌‌ آن‌قدر اطلاعات ندارد که بتواند تعیین کند اقدام مناسب از دیدگاه شخص دیگر در یک وضعیت فرضی چیست. شاید تنها راه رضایت‌بخش برای ارائه‌ی مشاوره این است که از ‌”رویکرد پیشخوان‌” استفاده کنید و طیف وسیعی از گزینه‌های مختلف را ارائه بدهید تا به این ترتیب مخاطب‌تان بتواند در زمان مناسب و طبق چهارچوب ذهنی خود آن‌ها را ارزیابی کند.

کنترل کردن میزان شیری که در قهوه‌تان می‌ریزید یا ترسناک بودن فیلمی که تماشا می‌کنید خیلی متفاوت است از کنترل دوستانی که فرزندتان وقتش‌اش را با آن‌ها می‌گذراند، میزان باملاحظه بودن سرپرست‌تان، یا میزان وفاداری شریک زندگی‌تان. هر بار که با دیگر افراد کنترل‌گر تعامل داریم، ریسک بروز تداخل با رفتار کنترل‌گرانه‌ی آن‌ها وجود دارد.

“در کار آدم‌ها دخالت نکنید‌” ‌‌می‌تواند شعار فوق‌العاده‌ای برای ایجاد روابط اجتماعی هماهنگ‌تر باشد. داشتن تعامل با دیگران بدون دخالت در امور آن‌ها و همچنین پرداختن به امور مربوط به خودمان، شاید، ضروری‌ترین  نیاز زمانه‌ی ما باشد.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع: سایکولوژی تودی

چگونه آدم های کنترل کننده را بشناسیم ؟


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی