کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

چطور با قاعده ۲۰/۸۰ (پارتو) مدیریت برتر داشته باشید

قاعده ۲۰/۸۰ (پارتو) چیست؟ در ۱۹۰۶ یک اقتصاددان ایتالیایی به نام ویلفردو پارتو که مشاهده کرده‌ بود ۲۰ درصد آدم‌ها صاحب ۸۰ درصد ثروت هستند، یک فرمول ریاضی ساخت تا توزیع نابرابر ثروت را در کشورش توصیف کند. در اواخر دهه‌ی ۱۹۴۰، دکتر جوزف ام. جوران اشتباها قاعده‌ی ۲۰/۸۰ را به پارتو نسبت داد و نام آن را اصل پارتو گذاشت. هرچند ممکن است نام‌گذاری آن اشتباه باشد، اما اصل پارتو ، که گاهی به آن قانون پارتو گفته می‌شود، می‌تواند ابزاری موثر باشد که کمک‌تان می‌کند مدیریت موثری داشته‌باشید.

قاعده ۲۰/۸۰ (پارتو)

منشأ این قاعده چیست

بعد از این‌که پارتو بر اساس مشاهده‌اش فرمول‌اش را ساخت، بسیاری از آدم‌های دیگر پدیده‌ی مشابهی را حوزه‌ی تخصص‌شان مشاهده کردند. دکتر جوزف جوران، پیشگام مدیریت کیفیت که در دهه‌های ۱۹۳۰ و ۱۹۴۰ در امریکا کار می‌کرد یک اصل جهانی را شناسایی کرد که نام آن را “چند مورد و بسیاری موارد بی‌اهمیت” گذاشت و آن را روی کاغذ آورد.

در یکی از نخستین کارهای جوران، عدم دقت از سوی جوران این‌طور نشان می‌داد که او دارد مشاهدات پارتو را درباره‌ی اقتصاد، در مجموعه‌ی کار گسترده‌تری به کار می‌گیرد. نام اصل پارتو احتمالا به این علت روی آن مانده‌است که نسبت به اصل جوران آوای بهتری دارد. در نتیجه، مشاهدات دکتر جوران از ” چند مورد و بسیاری موارد بی‌اهمیت”، اصلی که می‌گوید ۲۰ درصد هر چیز معمولا مسئول ۸۰ درصد نتیجه است، به عنوان اصل پارتو یا قاعده‌ی ۸۰۲۰ شناخته شد.

مطلب مرتبط : ۶ روش عالی برای مدیریت کارکنان ناراحت

این قاعده ۲۰/۸۰ (پارتو) به چه معنی است

قاعده‌ی ۸۰۲۰ یعنی در هر چیزی، میزان کمی(۲۰ درصد) ضروری و میزان زیادی(۸۰ درصد) بی‌اهمیت هستند. در مورد پارتو، ۲۰ درصد آدم‌ها صاحب ۸۰ درصد ثروت بودند. جوران در کار ابتدایی خود تشخیص داد ۲۰ درصد نقص‌ها سبب ۸۰ درصد مشکلات هستند. مدیران پروژه می‌دانند ۲۰ درصد کار(۱۰ درصد اول و ۱۰ درصد آخر) ۸۰ درصد وقت و منابع‌شان را می‌گیرد. شما می‌توانید قاعده‌ی ۸۰۲۰ را تقریبا در هر چیزی، از علم مدیریت گرفته تا دنیای فیزیکی، به کار بگیرید. می‌دانید ۲۰ درصد موجودی‌تان ۸۰ درصد فضای انبار‌تان را می‌گیرد و آن ۸۰ درصد موجودی‌تان از ۲۰ درصد تامین‌کننده‌های‌تان می‌آید.

هم‌چنین ۸۰ درصد فروش‌تان حاصل ۲۰ درصد پرسنل فروش‌تان خواهدبود. ۲۰ درصد پرسنل‌تان ۸۰ درصد مشکلات‌تان را به وجود می‌آورند، اما ۲۰ درصد دیگر پرسنل‌تان ۸۰ درصد تولیدتان را فراهم می‌کنند.

مطلب مرتبط : مدیریت جلسات کسب و کار: ۱۰ نکته برتر برای مدیریت جلسات کسب و کار

چگونه قاعده ۲۰/۸۰ (پارتو) به کمک‌تان می‌آید

ارزش اصل پارتو برای یک مدیر این است که به او یادآوری می‌کند روی ۲۰ درصدی که مهم است تمرکز کند. از کارهایی که در طول روز انجام می‌دهید، فقط ۲۰ درصد واقعا مهم است. آن ۲۰ درصد، ۸۰ درصد نتایج را تولید می‌کند. چیزهایی را که واقعا مهم هستند شناسایی کنید و روی آنها تمرکز کنید. وقتی کارهای ضروری روزمره شروع به از بین بردن زمان‌تان می‌کنند، ۲۰ درصدی را که باید روی آن تمرکز کنید به خودتان یادآوری کنید. اگر قرار است چیزی از برنامه‌ی زمانی‌تان حذف شود، اگر قرار است کاری انجام نشود، مطمئن شوید بخشی از آن ۲۰ درصد نیست.

درحال‌حاضر یک نظریه‌ی مدیریتی باب شده‌است که پیشنهاد می‌کند اصل پاترو را طوری تفسیر کنیم تا به چیزی برسیم که مدیریت ستاره‌ها نامیده می‌شود. حامیان این نظریه ادعا می‌کنند از آن‌جا که فقط ۲۰ درصد افرادتان ۸۰ درصد نتایج‌تان را تولید می‌کنند، باید زمان محدودتان را فقط روی مدیریت آن ۲۰ درصد، یعنی ستاره‌ها، متمرکز کنید. این نظریه‌ی ایراد دارد، چون این واقعیت را نادیده می‌گیرد که ۸۰ درصد زمان‌تان باید صرف کارهایی شود که واقعا مهم هستند. اگر به جای این‌که به عالی‌ها کمک کنید فوق‌العاده شوند، به خوب‌ها کمک کنید بهتر شوند، ‌استفاده‌ی مفیدتری از زمان‌تان کرده‌اید. اصل پارتو را در همه‌ی امورتان به کار بگیرید اما از آن عاقلانه استفاده کنید.

این مسئله را مدیریت کنید

اصل پارتو، قاعده‌ی ۸۰۲۰ ، باید مانند یک یادآور روزانه عمل کند که ۸۰ درصد وقت و انرژی‌تان را روی ۲۰ درصد کارها که واقعا مهم هستند متمرکز کنید. فقط “هوشمندانه کار نکنید”، هوشمندانه روی چیزهای درست کار کنید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده_مینا بنادکوکی

منبع: منجمنت

چطور با قاعده ۲۰/۸۰ (پارتو) مدیریت برتر داشته باشید


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جامانا

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی