کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۶ نکته درباره این که چطور آدم بهتری باشیم

همه‌ی ما می‌خواهیم در بهترین حالت خود باشیم، ولی بسیاری از آدم‌ها می‌خواهند بدانند آیا واقعا می‌توانند در آینده به آدم بهتری تبدیل شوند. پاسخ این سوال قطعا مثبت است. همیشه راه‌هایی برای بهبود و پیشرفت وجود دارد. با وجود این، همین پاسخ به ایجاد سوال‌های بیش‌تر منجر می‌شود. در این نوشتار ۶ نکته درباره این که چطور آدم بهتری باشیم را می خوانیم.

چطور آدم بهتری باشیم

بهترین راه برای تبدیل شدن به یک آدم بهتر چیست؟ راحت‌ترین روش برای این کار چیست؟ و مهم‌ترین جنبه‌های شخصیتی‌تان چیست که بخواهید بر روی آن‌ها کار کنید؟ با در نظر گرفتن تمام جوانب برای حفظ تندرستی‌تان، و هم‌چنین بهترین علاقه‌مندی‌های سایر آدم‌ها، در این مقاله به برخی از مهم‌ترین روش‌ها برای تبدیل شدن به آدم بهتری اشاره می‌کنیم.

چطور آدم بهتری باشیم

۱. از خودتان مراقبت کنید

شاید همیشه نتوانید کنترل وضعیت‌هایی را که با آن‌ها روبه‌رو ‌می‌شوید، در دست بگیرید، ولی می‌توانید از خودتان مراقبت کنید؛ این کار می‌تواند بر سطوح استرس‌تان تاثیر بگذارد و شما را قادر سازد در مواجهه با چالش‌های زندگی به رشد شخصیتی برسید.

در هنگام روبه‌رو شدن با عوامل استرس‌زا و ناگزیر زندگی، مراقبت از خود به دلایل مختلف برای ایجاد انعطاف پذیری هیجانی بسیار لازم است. وقتی بسیار خسته هستید، رژیم غذایی نامناسبی دارید، یا به طور کلی دچار فرسودگی شده‌اید، احتمال واکنش پذیری‌تان در مواجهه با استرس‌های زندگی افزایش می‌یابد. در این شرایط، با انجام واکنش‌های ضعیف، به جای نشان دادن واکنش‌ مناسبی که از قدرت درونی و آرامش وجودتان سرچشمه می‌گیرد، حتی ممکن است مشکلات بیش‌تری برای خود ایجاد کنید.

در مقابل، وقتی به خوبی از خودتان مراقبت کنید (هم از لحاظ جسمی، و هم از لحاظ ذهنی)، می‌توانید با تمام ذهن و وجودتان با پیش‌آمدهای زندگی درگیر شوید، واقعا از منابعی که در زندگی‌تان دارید استفاده کنید، و بر اثر مواجهه با این چالش‌ها به رشد شخصیتی برسید – نه آن‌که صرفا مشکلات زندگی‌تان را حل کنید.

مراقبت مناسب از جسم، روح، و ذهن‌تان می‌تواند شما را برای کنترل استرس در بهترین شکل آمادگی نگه دارد؛ این وضعیت انعطاف پذیری‌تان را بهبود می‌بخشد تا بتوانید چالش‌های زندگی‌تان را که معمولا تمام آدم‌ها با آن‌ها مواجه می‌شوند، و هم‌چنین، چالش‌های خاص زندگی خودتان را مدیریت کنید.

۲. دیگران را پشتیبانی کنید

به نظر می‌رسد کمک کردن به دیگران، مسیر روشنی به سوی تبدیل شدن به آدمی‌ بهتر در زندگی است؛ زیرا معمولا همه‌ی ما “‌آدم‌های‌ خوب‌”‌ را به شکل افرادی می‌شناسیم که با آغوش باز، خود را برای دیگران قربانی می‌کنند. با چنین طرز تفکری که در ذهن بسیاری از آدم‌ها قرار دارد، پشتیبانی از دیگران یکی از راه‌های تبدیل شدن به یک آدم “‌خوب‌” است. با وجود این، اعمال نیک نیز می‌توانند ما را به آدم‌های بهتری تبدیل کنند، زیرا بین نوع‌دوستی و سلامت هیجانی ارتباط نزدیک وجود دارد.

بر اساس یک پژوهش، بخشیدن حقیقتا بسیار بهتر از گرفتن است. بنابراین، وقتی به شدت احساس استرس می‌کنید و دائما نگران و مشغول مشکلات خود و افراد خانواده‌تان هستید تا حدی که کمک کردن به دیگران را قطعا ضروری نمی‌دانید، در همین شرایط نیز  افزایش توانایی‌های‌تان برای تمرکز بر نیازهای دیگران می‌تواند برای حل مشکلات شخصی‌تان بسیار مفید باشد. این یک حقیقت است: نوع‌دوستی در درون خود یک پاداش بزرگ به همراه دارد، و می‌تواند واقعا به تسکین استرس‌های‌تان کمک کند.

مطالعات نشان داده‌اند، نوع‌دوستی برای حفظ سلامت هیجانی مفید است و به شکل قابل توجهی می‌تواند باعث بهبود آرامش ذهن شود.

برای مثال، طبق یافته‌های یک مطالعه، میزان رشد شخصیتی و سلامت هیجانی بیماران دیالیزی، بیماران پیوند عضو، و اعضای خانواده‌ی آن‌ها که برای پشتیبانی از سایر بیماران داوطلب شده بودند، افزایش یافت.

مطالعه‌ی دیگری بر روی بیماران مبتلا به بیماری ام اس نشان داد، بیمارانی که از سایر بیماران مبتلا به ام اس پشتیبانی می‌کردند، در مقایسه با افرادی که مورد پشتیبانی قرار گرفته بودند، حقیقتا فواید بیش‌تری به دست آوردند؛ از جمله بهبود قابل توجه اعتماد به نفس، خود آگاهی، عزت نفس، تسکین افسردگی، و بهبود عملکرد روزانه. بیمارانی که از سایر بیماران هم‌رده‌ی خود پشتیبانی کرده بودند، به طور کلی احساس کردند زندگی‌شان به طرز قابل توجهی نسبت به گذشته بهتر شده است.

تمرین نوع‌دوستی، علاوه بر آن‌که دنیا را به مکان بهتری برای زندگی تبدیل می‌کند، می‌تواند شما را نیز به فردی شادتر و مهربان‌تر تبدیل کند. از آن‌جا که راه‌های زیادی برای ابراز نوع‌دوستی وجود دارد، این یکی از آسان‌ترین مسیرها برای تبدیل شدن به یک آدم بهتر است؛ مسیری که هر روز در دسترس بسیاری از آدم‌ها قرار دارد. در واقع، این خبر خوبی است برای تمام آدم‌هایی که می‌خواهند بهتر باشند.

۳. از توانمندی‌های‌تان حداکثر بهره را ببرید

وقتی غرق انجام یک کار یا سراسر مشغول انجام یک فعالیت هستید، زمان از دست‌تان خارج می‌شود، یا به قول روانشناسان شما دچار وضعیتی به نام “‌غرقگی یا تچان‌“‌ می‌شوید؛ این وضعیت برای بسیاری از شما آشنا است، و آن را احتمالا تجربه کرده‌اید. تچان هنگامی اتفاق می‌افتد که عمیقا مشغول یک سرگرمی، یادگیری یک مهارت یا موضوع جدید، یا درگیر فعالیتی هستید که به اندازه‌ی مساوی شما را با چالش و هم‌چنین، آسودگی روبه‌رو می‌کند. (وقتی بیش از اندازه‌ احساس می‌کنیم با یک چالش درگیر هستیم، دچار استرس می‌شویم، و هنگامی که با مسئله‌ای بسیار آسان مواجه می‌شویم، احتمالا احساس خستگی می‌کنیم – در هر دو حالت، باید نقطه‌ی مناسبی بین این دو نقطه‌ی حداکثری پیدا کنیم؛ به این ترتیب، کارها را در وضعیتی بسیار مناسب انجام خواهیم داد.)

از طریق نوشتن، رقصیدن، خلق یک اثر هنری، یا از طریق یادگیری یک موضوع جدید و آموزش آن به دیگران می‌توانید حالت تچان یا غرقگی را تجربه کنید. آن‌چه شاید شما را به تجربه‌ی چنین حالتی برساند، ممکن است برای دیگران مسئله‌ای چالش برانگیز باشد، و بالعکس. به این موضوع فکر کنید چه مسائلی بیش از همه شما را به چنین حالتی می‌رسانند، و سعی کنید خود را مشغول این مسائل کنید.

وضعیت غرقگی یا تچان شاخص بسیار خوبی برای انتخاب یک فعالیت مناسب برای شما است. وقتی در چنین حالتی قرار دارید، از توانمندی‌های‌تان حداکثر بهره را می‌برید؛ همین مسئله برای حفظ سلامت هیجانی و افزایش میزان شادی‌تان در زندگی بسیار مفید است. تجربه‌ی این حالت برای دنیای اطراف‌تان نیز می‌تواند بسیار مفید و مثبت باشد، زیرا شما معمولا می‌توانید از توانمندی‌های‌تان به طرق مختلف برای کمک به سایر آدم‌ها نیز استفاده کنید.

وقتی به اندازه‌ی کافی از خودتان شناخت به دست بیاورید و بهترین توانمندی‌های‌تان را بشناسید، و بدانید چگونه می‌توانید از این توانمندی‌ها برای کمک به دیگران نیز بهره ببرید، شما در مسیر تبدیل شدن به آدمی بهتر و هم‌چنین، شادتر هستید. از تمام مهارت‌های‌تان استفاده کنید و خودتان را به حالت غرقگی برسانید؛ به این ترتیب، می‌توانید خود را در مسیر درست زندگی قرار دهید.

۴. از مدل “‌مراحل تغییر‌” بهره ببرید

در ذهن‌تان تصور کنید، اگر یک چراغ جادو داشتید، از غول چراغ جادو چه آینده‌ای را برای خود طلب می‌کردید؟ حال، فارغ از آن‌که چگونه قرار است به آرزوهای‌تان برای آینده برسید، زندگی ایده‌آل‌تان و هر آن‌چه را دوست دارید در این زندگی داشته باشید، با تمام وجود تصور کنید.

چند دقیقه‌ای برای فهرست کردن این موارد صرف کنید؛ این فهرست را روی کاغذ یا داخل رایانه بنویسید؛ این فهرست باید شامل تغییرات و اهدافی باشد که برای آینده‌ی ایده‌آل‌تان می‌خواهید به آن‌ها برسید. خواسته‌های‌تان را جزء به جزء فهرست کنید (نه این‌که نگاه کلی به آن‌ها داشته باشید). عیبی ندارد اگر چیزی بخواهید که ظاهرا هیچ کنترلی بر روی آن ندارید، مثلا یک همسر کامل و فوق‌العاده مناسب برای خود. فقط بنویسید.

ممکن است مدل‌های مختلف کسب و کاری را امتحان کرده باشید و برای زندگی‌تان برنامه‌ی یک ساله، پنج ساله، و ده ساله طراحی کرده باشید. (لزومی ندارد این برنامه‌ها برای‌تان وحی منزل باشند، بلکه ممکن است فهرستی از آرزوها و اهداف‌تان باشند.) یادآوری آرزوهای‌تان در آینده می‌تواند کمک‌تان کند هنگام مواجهه با بخش‌های استرس‌زای در زندگی فعلی‌تان بتوانید با آرامش بیش‌تری بر امور کنترل داشته باشید، و هم‌چنین، گزینه‌های بیش‌تری برای تغییر برنامه‌ی جاری زندگی‌تان در اختیار داشته باشد.

راه‌های زیادی برای تمرکز بر تغییر وجود دارد، ولی مدل مراحل تغییر بسیاری آسان‌تر از سایر راه‌ها می‌تواند شما را به بهترین عملکردتان در این مورد هدایت کند. این مدل تغییر می‌تواند با هر طرز فکری که در حال حاضر دارید، سازگار شود، و برای بیش‌تر آدم‌ها دنیا کارساز باشد.

مدل مراحل تغییر

الف. مرحله‌ی پیش تامل – نادیده گرفتن مشکل
ب. مرحله‌ی تامل – آگاهی از وجود مشکل
پ. مرحله‌ی آماده‌سازی – آماده شدن برای اعمال تغییر
ت. مرحله‌ی عمل – انجام اقدامات عملی برای حرکت به سوی هدف
ث. مرحله‌ی حفظ دستاوردها – حفظ و عادت کردن به رفتار جدید

یکی از مهم‌ترین نکات در مسیر رسیدن به تغییرات مثبت این است که هرگز بدون آمادگی قبلی خودتان را مجبور به تغییر نکنید، و اگر احساس کردید از درون دچار عقب‌گرد شده‌اید، هرگز تسلیم نشوید – این بخش قابل چشم‌پوشی و حتی قابل پیش‌بینی فرایند تغییر به شمار می‌رود. درک کامل این برنامه‌ریزی برای اعمال تغییرات می‌تواند در تبدیل شدن‌تان به یک آدم بهتر – به روشی که خودتان انتخاب کرده‌اید – کمک‌تان کند.

۵. خشم‌تان را کنترل کنید

همه‌ی ما در زندگی‌مان خشم را تجربه کرده‌ایم. با وجود این، خشم کنترل نشده می‌تواند مشکلاتی را در روابط‌مان یا حتی سلامتی‌مان ایجاد کند. تمام این مشکلات می‌تواند به افزایش استرس و مشکلات بیش‌تری منجر شوند؛ و در نتیجه، باعث می‌شوند زندگی‌مان پیچیده‌تر شود و ما نتوانیم به بهترین عملکردمان در زندگی دست یابیم. به همین خاطر نیز یادگیری نحوه‌ی مدیریت و در نهایت، کنترل خشم، یکی از مهم‌ترین نکات برای تبدیل شدن به یک آدم بهتر به شمار می‌رود.

اینکه گاهی در زندگی عصبانی شویم، کاملاً طبیعی و عادی است؛ چرا که در برخی مواقع حتی موارد کوچک هم می‌توانند ما را تحریک کنند. متاسفانه خشم و عصبانیت احساساتی هستند که به سختی می‌توان آنها را کنترل کرد اما با به کارگیری چند روش کارآمد می‌توان تلاشی سودمند در جهت کنترل این احساسات کرد.

اما فراموش نکنید سلامتی مهم‌ترین بخش زندگی هر فرد است و فردی که مدام عصبانی می‌شود، باید در انتظار بیماری‌هایی نظیر افزایش فشار و قند خون باشد.

یک ضرب‌المثل قدیمی می‌گوید: خشم بزرگترین دشمن انسان است. این گفته بسیار درست است. امروزه، زندگی مدرن پراسترس وضعیت حال و احوال ما را در هر گامی مورد آزمایش قرار می‌دهد. شما هم باید در اطراف خود دقت کرده باشید که درحال‌حاضر آستانه خشم در بین مردم بطور قابل توجهی پایین آمده است. قدرت فکرکردن در فرد خشمگین تا صفر کاهش می‌یابد و کارهایی که در حالت خشم انجام می‌شود همیشه نتایجی منفی به دنبال دارد.

راه های کنترل خشم با الهام از راه کارهای پیشنهادی از سوی متخصصان و افراد خبره در این زمینه می‌تواند نتیجه‌ای بهتر و موفقیت‌آمیز‌تر داشته باشد.

۱. ریتم نفس خود را تغییر دهید و احساسی متفاوت را تجربه خواهید کرد

۲. به طبیعت نزدیک تر شوید تا از خشم دور شوید

مطلب مرتبط: رابطه سرطان و خشم فروخورده شده را باید بدانید

۳. محیطی که در آن خشمگین شده‌اید را تغییر دهید

۴. همیشه به خود بگویید که شما آرام‌ترین فرد در این دنیا هستید

۵. با استفاده از اسلحه شوخ طبعی/ لبخند دشمن خشم را از زندگی خود ریشه کن کنید

۶. با کمک مدیتیشن قدرت اراده برای جنگیدن با خشم را به‌دست آورید

۷. ورزش کنید تا خشم خود را آزاد کنید

۸. نیروی موسیقی برای کنترل خشم شما بسیار مفید است

۹. خاطرات روزانه خود را بنویسید تا خشم خود را کنترل کنید

۱۰. از خدا بخواهید تا به شما یک زندگی بدون خشم بدهد

۶. یاد بگیرید با دوستان‌تان تعامل مثبت داشته باشید

روابط‌مان می‌توانند به فضایی امن و به دور از استرس برای‌تان ایجاد کنند، و هم‌زمان کمک‌مان کنند به آدم بهتری تبدیل شویم. هم‌چنین، همین روابط، هنگامی که دچار درگیری‌هایی شوند که به خوبی حل نشده باشند یا سمی شده باشند، می‌توانند به منبع قابل توجهی از استرس تبدیل شوند. نکته‌ی جالب این‌جا است که همه‌ی ما تمام تلاش‌مان را می‌کنیم که به دوست، شریک، و عضو خانواده‌ای بهتر تبدیل شویم؛ و همین تلاش باعث می‌شود بتوانیم به آدم بهتری در زندگی‌تان تبدیل شویم.

برخی از کارهایی که می‌توانید برای بهبود روابط‌تان و هم‌چنین، بهبود شرایط خودتان انجام دهید، یادگیری استراتژی‌هایی برای حل مشکلات و درگیری‌ها است؛ از جمله‌ی این آموزش‌ها می‌توان به یادگیری مهارت‌های گوش دادن، درک شرایط طرف مقابل در هنگام بروز درگیری، و یادگیری تکنیک‌های مدیریت خشم اشاره کرد.

این نکات می‌توانند کمک‌مان کنند به نسخه‌ی بهتری از خودمان تبدیل شویم. هم‌چنین، این نکات استرسی را که در روابط‌مان تجربه می‌کنیم، به حداقل می‌رسانند و باعث قوی‌تر شدن‌مان می‌شوند. و روابط نزدیک معمولا فرصت‌های زیادی را برای تمرین این مهارت‌ها و بهبود عملکردتان در این روابط فراهم می‌کنند؛ به این ترتیب، در صورت ایجاد چنین فرصت‌هایی باید سپاسگزار آن‌ها باشید و نباید از وجود آن‌ها ناراحت شوید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیر رضا مصطفایی

منبع: verywellmind

۶ نکته درباره این که چطور آدم بهتری باشیم


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی