کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

چرا ترک شغل و استعفا باعث موفقیت شما در آینده می‌شود

بسیاری معتقدند که ترک شغل و استعفا می‌تواند دردناک‌ترین و بدترین قسمت از زندگی حرفه‌ای شان باشد. اما ما به شما می گوییم باقی ماندن در یک شغل هم می‌تواند جنبه‌های منفی زیادی داشته باشد. خیلی‌ها در میان ما اعتقاد راسخ دارند که ترک شغل و استعفا نمی‌تواند نقش مهمی در موفقیت ایفا کند. روایت معمول در بین نسل‌های قبلی این بود که موفقیت (و ثبات مالی) عاید کسی می‌شود که مشکلات کارش را نادیده می‌گیرد و جایی که هست بماند. افول امنیت شغلی در ساله‌های اخیر باعث شده تا الگوی زندگی کارمندی جایش را به کارآفرین سمج بدهد.

ترک شغل و استعفا

هر دو روایت بیش از همه بر یک چیز تاکید می‌کنند: “برنده هرگز زمین را ترک نمی‌کند و کسانی که زمین را ترک می‌کنند هرگز برنده نمی‌شوند”. به ما یاد داده شده که تسلیم شدن مترادف شکست است، حالا می‌خواهد مساله کاری باشد، رابطه زناشویی باشد، و یا پرداختن به آرزوهایمان.

اریک بارکر، نویسنده کتاب گم کردن سوراخ دعا، می‌گوید “حرفی که اصولا زده نمی‌شود این است که بعضی وقت‌ها ول کردن خیلی هم خوب است. خیلی مهم است. شبانه‌روز فقط ۲۴ ساعت است. اگر هیچ وقت هیچ چیزی را ول نکنید، وقت کمتری برای چیزهایی خواهید داشت که واقعا اهمیت دارند.”

البته شکی نیست که پافشاری مهم است. مثلا اگر در مسابقه ماراتون تنها بعد از پنج کیلومتر کنار بکشید، هرگز به آخر خط نمی‌رسید. اما کارشناسان می‌گویند که شاید بهتر باشد به ترک شغل و استعفا به عنوان آخرین تیر ترکش نگاه نکنیم و برایش ارزش جدیدی در نظر بگیریم. تحقیقات نشان می‌دهد که ترک شغل، رابطه و یا حتی یک آرزو، در صورتی که به دلایل درستی انجام شود، می‌تواند باعث شادی، سلامتی، و موفقیت بیشتر شما شود.

مطلب مرتبط: ۴ شغل مناسب آدم های احساساتی و رمانتیک

یک مساله این است که خیلی‌ها از ابتدا اهداف غلطی را پیگیری می‌کنند. شاید هدفی که انتخاب کرده‌اید در ابتدا مناسب بوده باشد، ولی گذشت زمان می‌تواند خیلی چیزها را تغییر دهد. آقای بارکر به شوخی می‌گوید “من اگر چیزی را در زندگی ول نمی‌کردم الان یا داشتم با عروسک‌هایم بازی می‌کردم یا در کوچه هفت‌سنگ می‌زدم”.

اما حتی وقتی تغییر مسیر اجتناب‌ناپذیر می‌شود هم ترک مسیر فعلی همچنان برای خیلی‌هایمان کار بسیار سختی است.

این مساله نمایانگر یکی از گرایش‌های خاص بشری است: ضرر به شکل عجیبی ما را ناامید می‌کند. سرمایه‌گذاری‌هایمان، چه مالی و چه زمانی، هزینه‌هایی است که پرداخت کرده‌ایم. ول کردن این سرمایه‌گذاری کار سختی است. شما ترجیح می‌دهید پنج دلار ببازید یا پنج دلار نبرید؟ بیشتر آدم‌ها دومی را ترجیح می‌دهند، در حالی که فرقی در نتیجه نمی‌کند.

مطلب مرتبط: ۶ گام که شغل محبوب خودتان را پیدا کنید

آن‌هایی که وقت و پول زیادی صرف گرفتن مدرک پزشکی یا حقوق خود کرده‌اند اغلب به همین دلیل حاضر نیستند که در هیچ شرایطی شغل خود را عوض کنند.

اما همان‌طور که استیون دابنر می‌گوید، ما به حدی با ضرر مشکل داریم که هزینه‌های نابرگشتنی را به ملاحظه مهم دیگری ترجیح می‌دهیم: هزینه فرصت. او می‌گوید “شما در ازای هر ساعت یا دلاری که صرف کاری می‌کنید، دارید فرصت اختصاص دادن آن ساعت و دلار به کار دیگری را از دست می‌دهید. شاید اگر تا این حد نگران هزینه‌های نابرگشتنی نبودید، آن کار دیگر می‌توانست زندگی شما را بهتر کند.”

ترس از نادانسته‌ها هم تصمیم‌گیری را برای ما سختتر می‌کند. ما نمی‌دانیم که تغییر مسیر در زندگی کاری چه نتیجه‌ای خواهد داشت. اما به خوبی می‌دانیم که چه چیزهایی را از دست خواهیم داد.

چیزی که فراموش می‌کنیم این است که داشتن اطلاعات بیشتر درباره شرایط حاضر به این معنی نیست که این دانسته‌ها در آینده ثابت خواهند ماند. و نداشتن اطلاعات از عاقبت یک تغییر بزرگ به معنی بدتر بودن آن مسیر نیست.

مطلب مرتبط: ۱۰ مهارت جهانی که آدم‌های موفق باید در آنها سرآمد باشند

در عین حال ماندن در شغلی که از آن تنفر داریم می‌تواند باعث بروز افسردگی، اضطراب و امراض بالینی شود. تاثیر این مساله مخصوصا در سلامت روحی اهمیت زیادی دارد و بی‌کاری شاید از کار بد بهتر باشد.

تغییر پی‌درپی شغل هم شاید چیز بدی نباشد: برخلاف باور عمومی، تعویض سریع شغل می‌تواند باعث موفقیت بیشتر شما شود. تحقیقات هنری سیو، اقتصاددان، نشان می‌دهد که جوانانی که بیشتر شغل عوض می‌کنند، غالبا درآمد بیشتری در ادامه زندگی کاری خود دارند. البته شاید افرادی که مرتب شغل عوض می‌کنند در مجموع فعالتر باشند – و تغییر شغل می‌تواند در مقایسه با ماندن و درخواست حقوق بیشتر کردن راه بهتری برای رسیدن به دستمزد بالاتر باشد. اما آقای سیو نظریه دیگری هم دارد: او می‌گوید شاید تغییر شغل به مردم اجازه می‌دهد تا مسیر درست زندگی خود را پیدا کنند و به همین خاطر ارزشمندتر و توانمندتر شوند.

تغییر شغل می‌تواند به شما در بالا رفتن از پلکان ترقی هم کمک کند. تحقیقی که با شرکت ۱۲۵۰۰ دانش‌آموخته دانشگاه استنفورد صورت گرفته نشان می‌دهد که تنها ۲ درصد افرادی که طی ۱۵ سال فقط دو مسئولیت داشته‌اند به سطوح بالای مدیریتی رسیده‌اند. در حالی که شانس آن‌هایی که حداقل پنج مسئولیت داشته‌اند ۱۸درصد بود. ادوارد لزیر، محقق ارشد این پروژه تحقیقاتی، معتقد است که شما شاید برای رسیدن به موقعیت رهبری نیازمند توانایی‌های متعددی باشید که تنها از راه پذیرفتن مسئولیت‌های مختلف و موفقیت در آن‌ها حاصل می‌شود.

مطلب مرتبط: ۵۰ ایده کسب و کار برای کارآفرینان درونگرا

البته نتیجه همه تحقیقات یکسان نبوده. برای نمونه تحقیق دیگری با جامعه آماری ۱۵۰۰۰ کارمند نشان داده که مدیرانی که مدت زمان بیشتری در یک شرکت کار کرده‌اند با سرعت بیشتری ترفیع شغلی گرفته‌اند. اما همین تحقیق هم نشان می‌دهد که تغییر شغل برای خیلی از شرکت‌کنندگان مفید بوده.

اما ترک شغل و استعفا با هدف تاسیس شرکت خودتان چه؟ کارشناسان می‌گویند که در این زمینه باید محتاط بود. همان‌طور که می‌دانیم، شرکت‌های جدیدی که موفق می‌شوند در اقلیت قرار دارند. خیلی‌ها فکر می‌کنند که باید استعفا داد و با همه توان سراغ کار جدید رفت، اما تحقیقات جدید نشان می‌دهد که کسانی که برای راه‌اندازی کار شخصی در همان ابتدا شغلی فعلی خود را ترک نمی‌کنند در نهایت صاحب شرکت‌های بهتری می‌شوند.

آن‌ها همه “ترک زمین” کردند: “کارآفرینان دوشغله” این تحقیق هم در نهایت از شغل نخست خود استعفا دادند. اما صبرشان در نهایت به نفعشان شد.

ترک شغل و استعفا و تغییر مسیر کاری می‌تواند پاداش بزرگتری به همراه داشته باشد. این گونه چرخش‌ها می‌تواند مایه موفقیت شود. توییتر در ابتدا ابزاری برای پخش گزارش بود، یوتیوب وبسایتی برای همسریابی و اندروید هم سیستم‌عاملی برای دوربین عکاسی. آن‌ها اگر همگی به همان ایده اولیه وفادار مانده بودند شاید به اندازه حالا معروف نمی‌شدند.

در عین حال تحقیقات گوناگون نشان می‌دهد که مردم وقتی از اهداف دست‌نیافتنی صرف نظر می‌کنند و سراغ اهداف دیگری می‌روند، حال و روز بهتری دارند. بعضی از موفقترین افراد دنیا این مساله را ثابت کرده‌اند. ورا ونگ، طراح مد، در ابتدا پاتیناژ کار می‌کرد، و سپس یکی از دبیران مجله وُگ شد. جک ما، موسس وبسایت علی‌بابا، هر کاری می‌کرد نمی‌توانست کار پیدا کند، تا این‌که مشغول طراحی وبسایت شد. و چارلز داروین هم ابتدا می‌خواست دکتر و سپس کشیش شود.

راهی برای خروج

استعفا از شغل بد یا ترک رابطه ناخوشایند سختی‌های خودش را دارد، ولی دست کشیدن از آرزو سختتر است. اما این‌جا هم ترک زمین می‌تواند مایه مباهات شود، به شرطی که هدفی که برایش تلاش می‌کنید دست‌نیافتنی باشد.فراموش نکنید که پافشاری و ترک زمین لازم نیست در تضاد کامل باشند. همان‌طور که آقای بارکر اشاره می‌کند، “اگر از چیزهایی که برایتان نتیجه‌ای نداشته‌اند دست بکشید، وقت می‌کنید به چیزهایی بپردازید که شاید نتیجه داشته باشند”.

انگار آن ضرب‌المثل قدیمی ممکن است غلط باشد. برنده‌ها زمین را ترک می‌کنند. اما به جای این‌که به ترک زمین به چشم شکست نگاه کنند، انرژی خود را صرف کار بعدی می‌کنند…و بعدی، و بعدی. شاید این رمز رسیدن به همان چیزی است که ما هرگز از ترک زمین انتظار نداریم: پیروزی.


وبگردی سایت کسب و کار بازده

چرا ترک شغل و استعفا باعث موفقیت شما در آینده می‌شود


 

نوشته های مرتبط

برچسب ها

بازده

متاسفیم. نظرات بسته است.

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی