کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

چرا باید با افتخار اشتباهات خود را بپذیرید

ممکن است پذیرفتن اشتباهات خیلی دشوار باشد ولی بدانید که اگر شهامت پذیرفتن اشتباهات خود را داشته باشید باید به خودتان افتخار کنید.

می‌دانم که تجربه کردن یک شکست، چقدر دردناک است. آسان است که با نگاهی به گذشته، بر آن جلایی شاعرانه زد. ولی در همان زمان که آن شکست رخ داده بود، شما فکر جان به در بردن از آن را نداشتید، بیایید زمانی بگذاریم و به این بیندیشم آن درس‌ها چقدر برای شما در آینده ارزشمند خواهد بود.

اشتباهات

دانیل لوبِتزکی در کنفرانس “کارآفرینی ۳۶۰” که در تاریخ ۷ اکتبر ۲۰۱۵ و در شهر نیویورک برگزار خواهد شد، درباره‌ی رهبری و تاثیرش بر نتیجه‌ی شما سخنرانی می‌کند.

دنیل لوبِتزکی با راه‌اندازی اسنک‌های سالم کایند (KIND) ارتباط موفقی با مشتریان برقرار ساخته است. مجموعه‌ای از محصولات اسنک سالم که در کاست‌‌‌‌‌‌کو، تارگت و شمار بسیاری از فروشگاه‌های خرده فروشی مهم به فروش می‌رسد. ولی هم‌چون کارآفرینان دیگر، مسیر او نیز خالی از دشواری‌ها نبوده است. او در بخشی از کتابش، کارهای کایندی (KINDی) انجام بده، می‌گوید: بدون مرز بیندیش، هدفمند کار کن، با شور زندگی کن (انتشارات بالانتین بوکس، ۲۰۱۵)، لوبِتزکی بر شکست و چرایی اهمیت آن برای موفقیت کسب و کار شما، به تامل می‌پردازد.

زمانی که شما کسب و کاری را می‌سازید، می‌خواهید روی کاری که انجام می‌دهید تمرکز کنید و بهترین عملکرد را داشته باشید. چنین چیزی در شرایطی که دست به ریسک‌های متعدد می‌زنید یا تعداد بسیار زیادی محصولات جدید تولید می‌کنید و آنها را هم‌زمان در هر جایی به فروش می‌رسانید، انجام پذیر نیست.

همه اشتباهاتِ آن روزهای من در دورانی که چیزی از خود نداشتم، در موفقیت امروز کایند نقش بازی می‌کنند. تلاش برای فراموش کردن یا پنهان کردن اشتباهات‌تان، خطای بزرگی است.به جای این کار، آنها را در کنار خود و عزیز دلتان قرار دهید. با افتخار آنها را بپذیرید. شکست‌های بزرگ درس‌هایی بهتر از هر موفقیتی در خود دارند_ البته تا زمانی که با خودتان هماهنگ هستید و آماده‌اید از آنها درس بگیرید. من می‌توانم رد هر یک از دستاوردهایم را به یکی از اشتباهات گذشته‌ام برسانم، اشتباهاتی که از آنها درس گرفتم.

می‌دانم که تجربه کردن یک شکست، چقدر دردناک است. آسان است که با نگاهی به گذشته، بر آن جلایی شاعرانه زد. ولی در همان زمان که آن شکست رخ داده بود، شما فکر جان به در بردن از آن را نداشتید، بیایید زمانی بگذاریم و به این بیندیشم آن درس‌ها چقدر برای شما در آینده ارزشمند خواهد بود. منظورم این است این مهم‌ترین زمان است که به انتقاد سازنده از خود بپردازید و بر آن‌چه به غلط انجام داده‌اید اندیشه کنید همان‌طور که باید به انجام متفاوت کارها در آینده بیندیشید.

حتی زمانی که شما موفق می‌شوید هم مهم است به درک درستی از اشتباهات خود برسید و فعالانه به جست‌وجوی آن شکست‌ها بپردازید. وقتی همه چیز خوب پیش می‌رود، رشد سریع می‌تواند بسیاری از ضعف‌ها و کاستی‌ها را پنهان سازد.شرکت‌هایی هستند که هم‌چون غول‌های متمایز و سرآمدی به نظر می‌آیند چرا که از قضا بخشی از یک بازار با رشد سریع شده‌اند. ولی زمانی که سرعت رشد آن بازار کاهش می‌یابد یا زمانی که آنها به چالش کشیده می‌شوند، فرهنگ ضعیف‌شان یا نبود نیروی درونی، به سقوط آنها می‌انجامد. زمانی‌ که شرکت و برند شما جایگاه‌تان را ارتقا می‌بخشند، به آسانی می‌توان رهبری کرد و هم‌چون یک ابرستاره به نظر رسید. آن‌چه ارزش ستایش دارد، زمانی است که دوره‌ی درخشش شما سپری می‌شود و شخصیت تیم شما به محک آزمایش گذاشته می‌شود.

برای بنا نهادن فرهنگ درون بینی و بازنوسازی، ما در کایند (KIND) تیم خودمان را تشویق به پرداختن به “اندیشه‌ی نوبنیاد” می‌کنیم. تا هر سال به بررسی تمام عملکردها بپردازیم و در صورت لزوم طبق یک مبنای پیوسته، به بازآفرینی سامانه‌ها و عملکردها بپردازیم. هر تصمیمی را به پرسش بگیریم و اندیشه‌ی انتقادی داشته باشیم. اگر که شکست را پیش روی خود می‌بینید، مجبور به انجام این کار هستید. وقتی شما بدانید چه چیزی را اشتباه انجام داده‌اید، می‌توانید دست به انجام صحیح آن بزنید، بگذارید آن شکست‌ها با این درس به شما جان تازه‌ای ببخشند. آن‌جا شما نیمی از راه را پیموده‌اید. حال اگر در معرض شکست نیستید، آیا به اندازه‌ی کافی جاه‌طلب هستید؟ ما در کایند (KIND‌) با آغوش باز به سراغ رویکرد “به سرعت شکست بخور، سریع‌تر موفق شو” می‌رویم و از ریسک‌پذیری و آزمایش ‎استقبال می‌کنیم (روش انتخاب هم این‌گونه است ما از محصولات پرده‌برداری نمی‌کنیم مگر این‌که مطمئن باشیم آنها در دسته‌ی خود بهترین هستند). و اگر در آستانه‌ی موفقیت هستید، اجازه ندهید موفقیت شما را دچار غرور نابه جا کند-تا از روش AND در تفکرتان استفاده کنید که ببینید آیا می‌توانید هر جنبه را از کاری که انجام می‌دهید بهبود می‌بخشید یا نه. بگذارید خطاها حواس شما را جمع نگه‌دارند و به شما گوشزد کنند شما نه شکست‌ناپذیر هستید و نه نابغه و این‌که همواره می‌توانید عملکرد بهتری داشته باشید.

کسب و کار مانند بازی ریسک است. اگر لشگر خود را به سرعت گسترش دهید و سرزمین‌ها را یکی پس از دیگری فتح کنید، نیروهای‌تان را پراکنده و مرزهایتان را نفوذپذیر می‌سازید. آن‌گاه دشمنان می‌توانند به شما حمله کنند و شکست‌تان دهند. آرمان ساختن یک امپراتور می‌تواند به پایان کار شما بینجامد. به گونه‌ای مشابه، زمانی که محصولاتی جدید را عرضه می‌کنید، ابتدا باید مطمئن شوید از اقلام اصلی خود دفاع می‌کنید-تا هسته‌ی خود را راه بیندازید و به برتری در ارائه‌ی خدمات یا محصول اصلی و مرکزی خود ادامه دهید. شما می‌خواهید هر حرکت جدیدتان قدرتمند باشد: محصولات شما باید به خودشان تکیه کنند و در هر فروشگاهی که عرضه می‌شوند، بر رقیبان چیره شوند. در غیر این صورت، اگر با این محصولات جدید شکست بخورید، دارایی‌تان را هم کاهش داده‌اید و در حوزه‌های کلیدی که فرصت موفقیت داشتید، خود را آسیب‌پذیر ساخته‌اید. شما منابع و توجهی را به کار می‌گیرید که به شدت برای نگهداری و رشد سهم بازار شما در هسته‌تان مورد نیاز است.

در نهایت می‌توانید بازار خود را گسترش دهید، ولی باید زمانی دست به این کار بزنید که جای پای محصول اصلی شما به خوبی باز شده باشد_ یا این‌که رقیبی از راه می‌رسد و سهم شما از بازار را تصاحب می‌کند. زمانی که بازار خود را گسترش می‌دهید، مطمئن شوید گزاره‌ی ارزش را تغییر نمی‌دهید، چرا که با چنین کاری، مشتریان کنونی خود را گیج می‌کنید و آنها را می‌هراسانید. و بر این امر صحه بگذارید که منابع کافی برای اعمال نیرو را دارید. این‌جا صحبت از بازی تهاجمی یا دفاعی است. داشتن شور و اشتیاق بدون راهبرد، کمکی به کسب و کارتان نخواهد کرد.

ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده

منبع: آنترپرینر

موضوع محوری:

پذیرفتن اشتباهات

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جامانا

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی