کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

گروه خونی AB ریسک سرطان، آلزایمر، و عارضه‌ی قلبی را بالا می‌برد

گروه خونی AB ریسک سرطان، آلزایمر، و عارضه‌ی قلبی را بالا می‌برد

گروه خونی AB تفاوتی اساسی با دیگر گروه های خونی دارد. می دانستید گروه ‌خونی تان نه تنها تعیین‌کننده‌ی این مسئله است که می‌توانید با چه کسانی خون تبادل کنید، بلکه هم‌چنین می‌تواند به برخی الگوهای سلامتی خاص نیز اشاره کند؟ پژوهش‌ها نشان داده‌اند، گروه خونی AB بیش‌تر از دیگران در معرض خطر ابتلا به سرطان، آلزایمر، و مشکلات قلبی قرار دارد. در این مقاله به این موضوع پرداخته شده است. آگاهی از عوامل خطر می‌تواند کمک‌تان کند نقش فعال‌تری در محافظت از سلامتی‌تان و پیشگیری از ایجاد برخی چالش‌‌ها در مقابل سلامتی‌تان ایفا کنید.

گروه خونی

پژوهش‌ها خطرات پیش روی دارندگان گروه خونی AB را شناسایی کردند

پژوهشی که در ۲۰۱۴ در دانشگاه ورمانت به‌عمل آمد توانست به شواهدی دست یابد که نشان می‌دهند آدم‌هایی که دارای گروه خونی AB هستند بیش‌تر در معرض اختلالات شناختی قرار می‌گیرند. با این‌که تمرکز اصلی این پژوهش معطوف به خطر آلزایمر و زوال عقل بود، ولی نتایج دیگری نیز به‌دست آمد؛ گروه‌ خونی AB به دلیل گرایش به پروتئینی که در انعقاد خون نقش دارد، ممکن است بیش‌تر در معرض خطر ابتلا به مشکلات قلبی قرار بگیرد؛ این نتایج در ۲۰۱۲ از جانب پژوهش دیگری که در دانشگاه هاروارد به‌عمل آمد، تایید شد.

ردیابی خطرات سلامتی از طریق گروه خونی چندین دهه سابقه دارد. پژوهش سومی نیز که در ۲۰۰۹ در دانشکده‌ی پزشکی هاروارد صورت گرفت، به این نکته دست یافت که میان غلظت گلیکوپروتئین‌های (قند) مربوط به گروه خونی AB و افزایش خطر ایجاد سرطان، به ویژه سرطان‌های لوزالمعده و روده‌ی بزرگ ارتباط وجود دارد.

در ادامه به هر یک از این سه خطر و چگونگی پیشگیری از آنها می‌پردازیم.

خطر آلزایمر

یکی از دلایل اصلی آلزایمر، ایجاد اختلالات شناختی است. پژوهش دانشگاه ورمانت دریافت “‌آدم‌هایی که دارای گروه خونی AB هستند ۸۲ درصد بیش‌تر از افراد دیگر در معرض ابتلا به مشکلات تفکر و حافظه هستند، و این خود می‌تواند به زوال عقل منجر شود.‌” (۲۰۱۴، Nachbur) این پژوهش به ویژه نشان داد افرادی که گروه خونی AB دارند بیش‌تر از سایر افراد در معرض ابتلا به مشکلات یادگیری یا یادآوری فهرست اشیا قرار دارند – یادآوری فهرست اشیا به عنوان آزمون استاندارد عملکرد شناختی تلقی می‌شود.

دلیل افزایش این خطر به افزایش غلظت یک عامل انعقاد خون مربوط می‌شود که به فاکتور هشت معروف است. فاکتور هشت می‌تواند باعث بروز بسیاری از مشکلات عروقی شود، که یکی از این مشکلات افزایش احتمال ابتلا به اختلالات شناختی، به ویژه با بالا رفتن سن است. این مشکلات عروقی تنها به مشکلات حافظه محدود نمی‌شوند، بلکه می‌توانند باعث بروز مشکلات قلبی نیز بشوند.

خطر مشکلات قلبی

مشکلات عروقی که در بالا به آنها اشاره کردیم، در ۲۰۱۲ توسط پژوهشی که در دانشگاه هاروارد به‌عمل آمد، تایید شد. “‌با جمع‌آوری اطلاعات به‌دست آمده از دو مطالعه‌ی پژوهشی طولانی‌مدت که در بیش از ۲۰ سال، بر روی زندگی ۸۹، ۵۰۰ بزرگسال انجام شدند، پژوهش‌گران دریافتند آدم‌هایی که گروه خونی AB دارند، نسبت به دیگران ۲۳ درصد بیش‌تر در معرض ابتلا به بیماری‌های قلبی قرار می‌گیرند.‌” (دانشگاه هاروارد، ۲۰۱۲)

شواهد نشان می‌دهند علاوه بر افزایش غلظت فاکتور هشت، ارتباطی نیز میان گروه خونی AB و افزایش سطح کلسترول لیپوپروتئین کم‌چگال (LDL) وجود دارد؛ افزایش LDL می‌تواند به انسداد شریان‌ها منجر شود. هم‌چنین احتمال ایجاد التهاب در بدن دارندگان گروه خونی AB بیش‌ از دیگران است؛ این مسئله می‌تواند بر عملکرد رگ‌های خونی تاثیر بگذارد، و به این ترتیب خطر ابتلا به مشکلات قلبی را افزایش دهد.

خطر سرطان

باید بدانید علاوه بر خطر آلزایمر و مشکلات قلبی، آن‌هایی که گروه خونی AB دارند بیش‌تر از دیگران در معرض خطر سرطان قرار می‌گیرند. یک پژوهش در زمینه‌ی گروه‌های خونی در ۲۰۰۹ که در دانشگاه هاروارد به‌عمل آمد نشان داد “‌با این‌که خطر کلی ابتلا به سرطان لوزالمعده در میان آدم‌ها نسبتا پایین است – طبق تشخیص سالانه در ایالات متحده، به تازگی ۴۰، ۰۰۰ نفر مبتلا به سرطان لوزالمعده شناسایی شده‌اند که این رقم در مقایسه با ۱۵۰، ۰۰۰ مورد جدید مبتلا به سرطان روده‌ی بزرگ کمی پایین است – آن‌هایی که دارای گروه‌های خونی A، B، یا AB هستند نسبت به آدم‌هایی که گروه خونی O دارند، بیش‌تر در معرض خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده قرار دارند.‌”‌ (دانشگاه هاروارد، ۲۰۰۹)

با این‌که این پژوهش نشان داد که احتمال ابتلای دارندگان گروه خونی B بیست درصد بیش‌تر است، ولی در حقیقت گروه خونی AB هم‌چنان با ۵۱ درصد بیش از سایر افراد در معرض سرطان قرار دارند. بسیار جالب است بدانید، همین غلظت افزوده‌ی قند که به تشخیص نوع گروه خونی کمک می‌کند، عامل افزایش خطر ابتلا به سرطان نیز هست.

پیشگیری از خطر

از آن‌جا که پژوهش‌های بسیاری این نظریه را که دارندگان گروه خونی AB بیش‌تر از دیگران در معرض ابتلا به سرطان، آلزایمر، و مشکلات قلبی قرار می‌گیرند، مورد تایید قرار داده‌اند، به نظر می‌رسد باید به دنبال راهکاری برای پیشگیری از آسیب‌های اجتناب‌ناپذیر این خطرات بود.

آن‌هایی که گروه‌ خونی AB دارند، بهتر است کارهای زیر را انجام دهند تا احتمال بروز خطر را در خود کاهش دهند:

  • ورزش
  • رعایت رژیم غذایی بر اساس نوع گروه خونی
  • اجتناب از وارد شدن آسیب به سر
  • انجام فعالیت‌+ها و تمرین‌های ذهنی

از آن‌جا که پژوهش‌ها نشان داده‌اند آدم‌هایی که گروه خونی‌شان AB است، بیش‌تر از دیگران در معرض ابتلا به سرطان، آلزایمر، و مشکلات قلبی قرار دارند، این قبیل افراد فرصت دارند از خطرات پیش‌ روی‌شان و چگونگی مقابله با این خطرات آگاهی یابند. گروه خونی یک مسئله‌ی اجباری و ژنتیکی است، ولی انجام کارهای لازم برای محافظت از سلامتی یک مسئله‌ی اختیاری و شخصی است.


ترجمه:تحریریه سایت کسب و کار بازده_امیررضا مصطفایی

منبع: پازیتیو‌مِد

گروه خونی AB

گروه خونی AB ریسک سرطان، آلزایمر، و عارضه‌ی قلبی را بالا می‌برد


برچسب ها

بازده

  1. رضا گفت:

    چه بد!!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی