کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

چرا افراد دارای هوش هیجانی موفق هستند؟+۴روش تشخیص افراد دارای هوش هیجانی

چرا افراد دارای هوش هیجانی موفق تر هستند؟

تحقیقات نشان داده‌اند افراد دارای هوش هیجانی قوی‌تر در مقایسه با افراد دارای بهره ی هوشی بالاتر یا تجربیات مرتبط، موفق‌تر هستند. آنان فقط با داشتن ۴ ویژگی  ذاتی که در این مقاله به آن پرداخته می شود به موفقیت بیشتری دست می یابند.

emotional-intelligence

یاد گرفته‌ایم که هوش هیجانی مهارتی ضروری برای رهبران و کارمندان است. اما مطالعات متعددی که بر روی افراد دارای هوش هیجانی صورت گرفته است نشان می‌دهند که هوش هیجانی چه اهمیتی برای موفقیت دارد و حتی از ضریب هوشی و تجربه نیز موثرتر است.

مرکز تحقیقات رهبری خلاق نشان می‌دهد که علت اصلی عدم موفقیت مدیران اجرایی، کمبودهای آنان در شایستگی‌های هیجانی است. هر ساله، مرکز رهبری خلاق میزبان بیش از ۲۰۰۰۰ نفر و ۲۰۰۰ سازمان، شامل بیش از ۸۰ شرکت از فهرست ۱۰۰ شرکت فورچون است. این مرکز معتقد است سه دلیل اصلی برای شکست عبارتند از مشکلات در مدیریت تغییرات، ناتوانی برای درست کارکردن در قالب گروهی، و روابط فردی ضعیف.

مطلب مرتبط : ۹ نشانه‌ی هوش هیجانی بالا

در تحقیق بین‌المللی توسط شرکت بین‌المللی ایگان زندار(Egon Zehnder International)  تعداد ۵۱۵ مدیر ارشد اجرایی را بررسی شد و کشف شد که افراد دارای هوش هیجانی قوی‌تری با احتمال بیش‌تری نسبت به افراد دارای ضریب هوشی قوی یا تجربه‌ی کاری مرتبط پیشین موفق می‌شوند. تحقیقی که رابطه‌ی بین هوش هیجانی و ضریب هوشی را بررسی کرد، همبستگی ضعیف بین این دو را نشان داد.

موسسه فناوری کارنگی تحقیقی را انجام داد که نشان می‌دهد ۸۵% از موفقیت مالی افراد به دلیل مهارت‌های مهندسی منابع انسانی، شخصیت، و توانایی برای اطلاع‌رسانی، مذاکره، و رهبری اتفاق می‌افتد. آنها دریافتند که تنها ۱۵% از موفقیت به دلیل توانایی فنی بوده است. به عبارت دیگر، مهارت‌های افراد، یا مهارت‌های شدیداً مرتبط با هوش هیجانی مهارت‌های بسیار حیاتی هستند. برنده‌ی جایزه نوبل، آقای دانیل کائنمن روانشناس امریکایی دریافت که افراد ترجیح می‌دهند بیش‌تر با فردی تجارت کنند که مورد علاقه و اعتماد آنها است، حتی اگر محرز شود فرد دیگری محصول بهتر با قیمت پایین‌تر به آنها عرضه می‌کند.

برای آزمون این یافته‌ها، به آخرین دفعه‌ای فکر کنید که جنس بااهمیتی خریداری کرده‌اید، مثل خانه یا خودرو یا لوازم خانگی گران‌قیمت، و مجبور بوده‌اید با فروشنده در ارتباط باشید. آیا آن فروشنده، فرد مورداعتماد و موردعلاقه‌ی شما بوده است؟ به نظر من، دریافتم که وقتی این سوال را می‌پرسم، به شکل غیرقابل باور و انکار ناپذیری تمام جمعیت پاسخ دادند بلی، فردی که جنس گران‌قیمتی را از وی خریده‌اند، مورد اعتماد وعلاقه‌ی آنها بوده است. در تحقیق سال ۱۹۹۷گروه تحقیق و نوآوری هی/مکبر تایید شده است این نظریه که چرا فروشنده‌های دارای مهارت‌های فردی مناسب، از فروشنده‌های فاقد این مهارت‌ها، موفق‌تر بوده‌اند. در مطالعه‌ای انجام شده در میان شرکت‌های بیمه‌ای ملی بزرگ در ۱۹۹۷، این موسسه دریافت که نماینده‌های فروش ضعیف در حوزه‌های احساسی از قبیل اعتماد به نفس، نوآوری، و همدلی، بیمه‌نامه‌هایی با صرف میانگین ۵۴۰۰۰ دلار فروختند در حالی که نماینده‌های قوی در ۵ تا ۸ حوزه‌ی صلاحیت‌های احساسی، بیمه‌نامه‌هایی با ارزش متوسط ۱۱۴۰۰۰ دلاری فروختند.

مطلب مرتبط : اهمیت هوش هیجانی برای موفقیت در کسب و کار

بیش‌تر تحقیقاتی که درباره‌ی هوش هیجانی انجام شده‌اند مربوط به سطوح رهبری و مدیران اجرایی بوده‌اند. هر چه در سازمان بالاتر می‌رویم، تاثیر هوش هیجانی اهمیت بیش‌تری می‌یابد چرا که تاثیرات بزرگ‌تر می‌شوند و در کل سازمان احساس می‌شوند. مطالعاتی انجام شده است که نشان می‌دهد هوش هیجانی در تمام سطوح تاثیرگذار است.

برای مثال، مطالعه‌ای توسط مک کلیلند در ۱۹۹۹ نشان داد بعد از این که سرپرست‌ها در یک کارخانه‌ی تولیدی، در حوزه‌هایی از هوش هیجانی از قبیل چگونگی بهتر گوش دادن، آموزش دیدند، آسیب‌های منجر به کاهش بهره‌وری به اندازه‌ی ۵۰% کاهش یافتند و شکایت‌ها از ۱۵ مورد در سال به ۳ مورد در سال کاهش یافتند. بهره‌وری تاسیسات مذکور به اندازه ۲۵۰۰۰۰ واحد افزایش یافت.

اصول مشابهی برای تمام حوزه‌های زندگی، خواه در محل کار یا روابط کاربرد دارند. همگان تمایل دارند تا با افرادی کار کنند که کار کردن با آنها ساده است، حامی‌اند، دوست داشتنی، و قابل اعتمادند. می‌خواهیم در کنار افرادی باشیم که به سادگی غمگین نمی‌شوند، و می‌توانند آرامش خود را در مواقعی که امور طبق برنامه‌ها پیش نمی‌روند حفظ کنند.

۴ روش برای شناسایی افراد دارای هوش هیجانی در ادامه آمده است :

چگونه افراد دارای هوش هیجانی بالا را شناسایی و استخدام کنیم؟ در ادامه به ۴ روش برای شناسایی ویژگی‌های افراد دارای هوش هیجانی پرداخته می شود:

۱.خودهشیاری.

نخستین چیزی که برای هر سطحی از هوش هیجانی ضرورت دارد، خودهشیاری است. افراد داری سطح بالای خودهشیاری، درک مناسبی از احساسات، قوت‌ها، ضعف‌ها و محرک‌های خود دارند. آیا افراد، نه بیش از حد انتقادی، نه به شکل غیر واقع‌بینانه‌ای امیدوار هستند و با خود و دیگران صادق هستند. این افراد تشخیص می‌دهند که احساسات آنها چگونه بر آن‌ها، احساسات افراد پیرامون آنها و عملکرد آنها در محیط کار تاثیر می‌گذارد. آنها درک مناسبی از ارزش‌ها و اهداف خود و این امر دارند که در زندگی به کدام سو می‌روند. آنها اعتماد به نفس دارند و نسبت به محدودیت‌های خود آگاه هستند و با احتمال کم‌تری خود را به دام شکست می‌اندازند.

می‌توانیم افراد خودهشیار را از طریق تمایل آنها برای صحبت کردن راجع به خود به شکلی صادقانه و غیرتدافعی شناسایی کنیم. سوال مناسب پرسش‌نامه‌ای سوالی است که از مصاحبه شونده درباره‌ی زمانی سوال کند که در احساسات خود غرق شده است و کاری انجام داده است که بعداً بابت آن کار پشیمان است. فرد خودهشیار پاسخ‌های باز و صادقانه‌ای خواهد داد. فروتنی، نماگر مناسبی از فردی است که خودهشیاری خوبی دارد. پرچم‌های قرمز، افرادی هستند که در مقابل این سوال بهانه می‌آورند یا از سوال طفره می‌روند، آزرده خاطر می‌شوند یا خسته می‌شوند.

مطلب مرتبط : ۷ سوال مصاحبه‌ی شغلی برای تعیین هوش هیجانی

۲.توانایی برای خودانتظامی و خودکنترلی احساسات.

تمام ما احساساتی داریم که ما را تحریک می‌کند و هیچ کاری از دست‌مان بر نمی‌آید. افرادی که خودانتظام خوبی هستند، قادرند تا احساسات خود را به نحوی مدیریت کنند که کنترل واژگان و اقدامات خود را در دست می‌گیرند. در حالی که این افراد احوالات و تکانه‌های بدی را مشابه با دیگران احساس می‌کنند، بر مبنای این احساسات عمل نمی‌کنند. افرادی که بر مبنای احساسات منفی خود عمل می‌کنند، خرابی، انحرافات، و تداوم احساسات بد در سایر افراد را به همراه می‌آورند. ما قبل از این که فکر کنیم، حس می‌کنیم و افرادی که نسبت به یک وضعیت احساسی، واکنش نشان می‌دهند، هرگز به اندازه کافی منتظر نمی‌مانند تا اجازه دهند تفکرات‌شان بر احساسات‌شان غالب شود.

افرادی که خودانتظام هستند این توانایی را دارند تا زمان گذرکردن احساسات خود، منتظر بمانند، که این امر به آنها اجازه  می‌دهد از محل استدلال به جای واکنش‌های احساسی، واکنش نشان دهند. نشانه‌های فردی که خودانتظار مناسبی دارد، عبارتند از واکنش‌گری، متفکرانه عمل کردن، راحتی در برابر ابهام، تغییر و نداشتن تمام پاسخ‌ها در یک مصاحبه، به دنبال افرادی بشد که اندکی برای واکنش نشان دادن صبر می‌کنند و قبل از این که پاسخ دهند فکر می‌کنند.

۳.همدلی.

همدلی یکی دیگر از جوانب مهمی است که باید در استخدام در نظر بگیرید. فردی که همدلی دارد، نسبت به احساسات دیگران آگاه خواهد بود و این احساسات را در کلمات و اقدامات خود در نظر خواهد گرفت. این بدان معنی نیست که بی‌سر و صدا عمل کند و در مواقع ضروری، به دلیل ترس از آسیب رساندن به احساسات دیگران تمایلی به اتخاذ تصمیمات سخت نداشته باشد. بلکه به سادگی به این معنی است که آنها تاثیرات اعمال خود بر دیگران را می‌دانند و در نظر می‌گیرند. آنها تمایل دارند تا نگرانی‌ها ودغدغه‌های خود را به اشتراک بگذارند و با گشاده‌رویی احساسات دیگران را بپذیرند. روش مناسب برای دیدن همدلی در مصاحبه‌ها، تشریح وضعیتی است که یکی از همکاران متقاضی استخدام نسبت به وی عصبانی است و طرح سوال از این امر که وی چه واکنشی نشان می‌دهد. در پاسخ وی، در جست‌وجوی تمایل برای درک منبع عصبانیت همکار توسط متقاضی باشید، حتی در صورتی که موافق با علت عصبانیت همکار خود نباشد.

مطلب مرتبط : ۴ راه افزایش هوش هیجانی

۴.مهارت‌های اجتماعی.

مهارت‌های اجتماعی، حوزه‌ی دیگر هوش هیجانی هستند که در محیط کاری بسیار اهمیت دارند. داشتن مهارت‌های اجتماعی مناسب نیازمند سطح بالایی از سایر مهارت‌های پیش‌گفته و نیز توانایی برای مرتبط شدن و یافتن زمینه‌های مشترک با گستره‌ی وسیعی از افراد است. این امر به فراتر از دوستانه برخورد کردن و توانایی برای کنار آمدن با سایرین است.

افرادی که مهارت‌های اجتماعی دارند، بازیگران گروهی عالی هستند، چرا که قادرند دستوری را رو به جلو هدایت کنند و در حالی که نسبت به جو احساسی گروه آگاهی دارند و قادرند به آن واکنش نشان دهند، تمرکز کنند. این افراد در برقراری ارتباطات، ایجاد شبکه‌ی روابط و کنار هم آوردن افراد در پروژه‌ها عالی هستند. آنها قادرند تا مهارت‌های هوش هیجانی خود را در زمینه‌های بزرگ تر به کار گیرند. برای یافتن مهارت‌های اجتماعی در یک مصاحبه، سوالاتی در ارتباط با پروژه‌ها و مشکلات پیش‌روی دستورات و  خلق و خوهای متنوع، و کنار هم آوردن افراد مطرح کنید.


تحریریه نشریه بازده

منبع: بیزنس اینسایدر

چرا افراد دارای هوش هیجانی موفق تر هستند؟


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی