کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۲ دلیل روانشناختی که چرا آدم ها عاشق می شوند

در این نوشتار ۱۲ دلیل روانشناسی عاشق شدن آدم ها تبیین شود. و اساس به این سوال پاسخ داده می شود که چرا آدم ها عاشق می شوند ؟ عشق پدیده‌ای اسرارآمیز است و به شدت در محافل علمی و روانی مورد مطالعه قرار گرفته‌است. دلایل عاشق شدن آدم‌ها منحصر به خودشان است. با این حال دلایل علمی در سه دسته‌ی عمده قرار می‌گیرند. مولفه‌ی بیولوژیکی واکنش احساسی. اثرات دوران اولیه‌ی زندگی شما روی انتخاب شریک بلند مدت زندگی‌تان و بافتاری که دو نوع شخصیت‌تان‌ در هم تنیده می‌شود. هر چه‌قدر شخصیت‌های‌تان با هم سازگارتر باشند، و ارزش‌ها و باورهای‌تان همسوتر باشند، بیش‌تر احتمال دارد که عواطف‌تان باعث بروز یک واکنش بیولوژیکی شوند و آن واکنش احساسی را که در دل‌تان جوانه زده‌است تقویت کنند.why-people-fall-in-love-psychological-reasons-1000x600در این نوشتار ۱۲ دلیل روانشناختی آورده می شود تا تبیین شود که چرا آدم ها عاشق می شوند ؟ عشق پدیده‌ای اسرارآمیز است و به شدت در محافل علمی و روانی مورد مطالعه قرار گرفته‌است. دلایل عاشق شدن آدم‌ها منحصر به خودشان است. با این حال دلایل علمی در سه دسته‌ی عمده قرار می‌گیرند. مولفه‌ی بیولوژیکی واکنش احساسی. اثرات دوران اولیه‌ی زندگی شما روی انتخاب شریک بلند مدت زندگی‌تان و بافتاری که دو نوع شخصیت‌تان‌ در هم تنیده می‌شود. هر چه‌قدر شخصیت‌های‌تان با هم سازگارتر باشند، و ارزش‌ها و باورهای‌تان همسوتر باشند، بیش‌تر احتمال دارد که عواطف‌تان باعث بروز یک واکنش بیولوژیکی شوند و آن واکنش احساسی را که در دل‌تان جوانه زده‌است تقویت کنند.

در ادامه ۱۲ دلیل روانشناسی عاشق شدن آدم ها را می‌بینید و به این پرسش پاسخ داد می شود که چرا آدم ها عاشق می شوند :

۱. آزاد شدن دوپامین

آزاد شدن دوپامین در مراحل اولیه‌ی یک رابطه می‌تواند باعث ایجاد احساس شادی و هیجان شود. دوپامین با تحریک نقاط خاصی از مغز باعث می‌شود ما احساس خوبی داشته باشیم و همچنین باعث ایجاد تغییرات در سایر اندام‌ها و نتیجتا تعریق و به اوج رسیدن حواس می‌شود. همه چیز رنگارنگ‌تر و درخشان‌تر به نظر می‌رسد و شاید شما در طول برخورد با شخصی که نسبت به او احساس خوبی دارید، بیش‌تر عرق کنید. پاسخ اصلی به سوال چرا آدم ها عاشق می شوند شاید همین آزادسازی هورمون دوپامین باشد.

مطلب مرتبط: ۱۹ تغییر بدن هنگام عاشق شدن

۲. آزادسازی هورمون تستوسترون

تستوسترون نیز زمانی آزاد می‌شود که عشق تازه است و باعث افزایش رفتار پرخاشگرانه می‌شود و ممکن است فرد را وادار کند که پاپی کسی شود که نسبت به او احساس خوبی دارد. تستوسترون همچنین میل جنسی را افزایش می‌دهد و مردان را ترغیب می‌کند که ریسک کنند و به زنان بسیار جذاب نزدیک شوند و پیشنهاد برقراری رابطه بدهند.

۳. نوراپی‌نفرین

نوراپینفرین یک انتقال دهنده‌ی عصبی در مغز شما است که باعث می‌شود تمرکز داشته باشید. این ماده کمک می‌کند که جزئیات کوچک را در مورد شخصی که به دنبال برقراری رابطه با او هستید، به یاد داشته باشید. نوراپی‌نفرین همچنین یک محرک است و می‌تواند باعث بی‌خوابی‌های شب هنگام شود.

۴. فنتیل‌آمین

فنتیل‌آمین (PEA) انتقال دهنده‌ی عصبی دیگری است که باعث احساس سرگیجه در مغز شما می‌شود. همچنین می‌تواند سبب از دست دادن اشتها شود و ممکن است در صورت بی‌دوام بودن رابطه، احساس افسردگی در شخص ایجاد کند.

مطلب مرتبط: علم عشق :واکنش شیمیایی در مغز لیلی و مجنون

۵. فرومون

فرومون‌ها مواد شیمیایی هستند که بدن ما آزاد می‌کند (و همین‌طور بدن بسیاری از سایر پستانداران و برخی از حشرات) و می‌توانند روی رفتار و احساسات اطرافیان ما تاثیر بگذارند. فرومون‌های ما در خارج بدن‌مان عمل می‌کنند و می‌توانند رفتار کسی که به لحاظ فیزیکی به ما نزدیک است یا کسی که لباس ما را پوشیده‌است، تغییر دهند یا برانگیزانند. بی‌علت نیست که زنان دوست دارند پیراهن فرد مورد علاقه‌شان را بپوشند، فرومون‌های جا خوش کرده در پیراهن، باعث می‌شود که آن‌ها چیزهایی احساس کنند.

۶. سیستم پاداش

مغز خود مجهز به سیستم پاداش است که روی سایر قسمت‌های بدن تاثیر می‌گذارد و تحریک شدن بدن می‌تواند به احساس رضایت و خوشبختی در درون مغز منجر شود. مغز در پاسخ به تحریک و برانگیختگی بدن از مواد شیمیایی برای پاداش دادن استفاده می‌کند؛ البته برانگیختگی خود نیز باعث ارسال پیام و ایجاد بازخورد مثبت می‌شود. اما تنها حضور انگیزش واقعی نیست که می‌تواند حلقه بازخورد را برانگیزاند بلکه حتی پیش‌بینی انگیزش می‌تواند باعث شود که سیستم پاداش مغز وارد میدان شود.

۷. دوران اولیه‌ی زندگی

مراحل اولیه‌ی زندگی شما، کلیاتی را درباره‌ی روابط به شما یاد می‌دهند. چه انتظاری می‌توان از رابطه‌ها داشت. چگونه می‌توان آن‌ها را حفظ کرد. همچنین نقش‌تان را در یک رابطه به شما می‌آموزند. روابط اولیه و چگونگی تکامل یافتن آن‌ها می‌‌تواند نقشی تعیین کننده داشته باشد در این‌که عاشق چه کسی می‌شوید و به چه دلیل. اگر شما پدر و مادری سلطه‌گر داشته‌اید، ممکن است عاشق کسی شوید مانند آن‌ها سلطه‌گر است زیرا این چیزی است که شما می‌شناسید و از دوران کودکی‌تان آموخته‌اید.

مطلب مرتبط: ۵ تفاوت بین عشق واقعی و تعلق

۸. سن مادر و پدر در هنگام تولد

ما نسبت به افرادی که در محدوده‌ی سنی مشابه به سن پدر و مادرمان در هنگام تولد ما هستند، واکنش بهتری نشان می‌دهیم. بنابراین اگر هنگام به دنیا آمدن ما، سن پدر و مادرمان بالا بوده باشد، نسبت به حالات چهره‌ی آدم‌هایی با سن بالاتر واکنش بهتری نشان می‌دهیم. مردان نسبت به چهره‌ی زنانی که سن‌شان در محدوده‌ی سن مادرشان هنگام به دنیا آمدن آن‌ها است، واکنش بهتری نشان می‌دهند.

۹. شبیه پدر و مادر ما بودن

زنان جذب افرادی می‌شوند که شبیه (همان رنگ مو و چشم) به پدرشان هستند، و مردان جذب کسانی می‌شوند که به مادرشان شباهت دارند. بنابراین مردانی که مادری چشم آبی و مو طلایی دارند، به زنان مو طلایی و چشم آبی گرایش دارند.

۱۰. سطوح برقراری رابطه

یک روان‌شناس به نام اریک برن معتقد است آدم‌ها در سه سطح رابطه برقرار می‌کنند؛ پدر یا مادر، کودک، و انسان بالغ. پدر و مادر چیزی است که به شما آموزش داده شده است و روی همه‌ی باورها و ارزش‌های شما تمرکز دارد. کودک چیزی است که شما احساس کرده‌اید و متمرکز است بر این‌که چه‌قدر از با هم بودن لذت می‌برید، چه‌قدر با هم خوشحال هستید و چه‌قدر از مصاحبت یکدیگر برخوردار هستید. انسان بالغ آن چیزی است که شما خودتان آموخته‌اید و بر پایه‌ی ارزیابی شما از میزان هوش یا شایستگی شریک عشقی‌تان قرار دارد. آدم‌هایی که در تمام این سطوح با یک‌دیگر ارتباط برقرار می‌کنند بیش‌تر احتمال دارد روابط طولانی و رضایت‌بخش داشته‌باشند.

مطلب مرتبط: چرا زنان، مردانی را که عاشق شان هستند ترک می‌کنند

۱۱. چه‌قدر حواس‌مان به طرف مقابل‌مان است

همه در طول روز سیگنال‌های کوچکی به طرف مقابل‌شان می‌فرستند، تا توجه او را جلب خودشان بکنند. ما چگونه نسبت به آن سیگنال‌ها واکنش نشان می‌دهیم؟ این‌که به طرف او برویم یا از او دور شویم نشان می‌دهد که عمر رابطه‌مان چه‌قدر خواهد بود. همه‌ی ما نیازمند توجه طرف مقابل هستیم و ارضاء این نیاز در طرف مقابل، پیوند میان‌مان را تقویت می‌کنیم. هنگامی که شما شریک زندگی‌تان را نادیده بگیرید، حلقه‌ی بازخورد شادی در مغز با اختلال مواجه می شود.

۱۲. جذابیت

یک مطالعه نشان داد افراد جذاب‌تر، در قضاوت کردن جذابیت سایرین، بی‌رحم‌تر هستند. این مطالعه همچنین نشان داد اکثر آدم‌ها تمایل به برقراری رابطه با کسانی دارند که به اندازه‌ی خودشان جذاب هستند. جذاب‌ترین آدم‌ها احتمالا در مقایسه با آدم‌های معمولی، رضایت کم‌تری از روابط‌شان دارند. آدم‌ها بیش‌تر تمایل دارند شیفته‌ی کسانی شوند که سطح جذابیتی برابر با شریک زندگی‌شان دارند.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی 

منبع: پاور آو پازیتیویتی

۱۲ دلیل روانشناختی که چرا آدم ها عاشق می شوند

چرا آدم ها عاشق می شوند ؟


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جامانا

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی