کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

دمنوش برای سرفه: ۱۳ بهترین دمنوش و چای برای درمان سرفه

این که شما برای مشکلات و بیماری‌های کوچکی مثل سرفه و سرماخوردگی از داروهای شیمیایی استفاده کنید ابدا روش خوبی نیست. استفاده از داروهای طبیعی و خانگی می‌تواند به شما کمک کند تا ناراحتی سرفه که می تواند ناشی از سرماخوردگی، آنفلوآنزا،‌ آلرژی و حساسیت، آسم یا هر چیز دیگری باشد را درمان کنید. در ادامه این نوشتار با ما همراه باشید تا با بهترین چای طبیعی و خانگی و دمنوش برای سرفه آشنا شوید.

دمنوش-برای-سرفه

چای و دمنوش برای سرفه

۱. چای زنجبیل

برای تسکین و از بین بردن سرفه چای زنجبیل وجود دارد که به راحتی در دسترس است. بر اساس گزارشاتی از مرکز پزشکی دانشگاه مریلند، سرفه را می‌توان با خوردن زنجبیلی که تحت بخار آب بوده و در عین حال استنشاق این بخار درمان کرد. البته این روش درمانی در عین حال می‌تواند به تسکین گلو درد نیز کمک کند. بنابراین، اگر از سرفه رنج می برید، می‌توانید روی زنجبیل حساب کنید. ساده‌ترین راه برای تسکین سرفه این است که چند بار در روز چای زنجبیل آماده کنید و آن را بنوشید.

زنجبیل می‌تواند با حذف موکوس از ریه‌ها که ممکن است علت اصلی بروز سرفه باشد، سیستم تنفسی را تمیز و پاکسازی کند. علاوه بر این، زنجبیل همچنین یک آرامش‌دهنده‌ی طبیعی برای عضلات است که می‌تواند به کاهش اسپاسم کمک کند.

۲. چای زردچوبه

زردچوبه یک داروی قدیمی برای سرفه است که از نظر بسیاری از آدم‌ها تاثیر مثبتی روی درمان سرفه دارد. نصف قاشق چایخوری پودر زردچوبه را با یک لیوان شیر گرم مخلوط کنید. شما همچنین می‌توانید پودر زردچوبه و یک قاشق چایخوری عسل را برای سرفه‌ی خشک امتحان کنید. برای تهیه‌ی چای زردچوبه، یک قاشق غذا خوری پودر زردچوبه را به ۴ فنجان آب جوش اضافه کنید. اجازه بدهید دم بکشد و بعد آن را صاف کنید. چای را با کمی لیمو و عسل ترکیب کنید تا خواص تسکین‌دهنده‌ی بیش‌تری داشته باشد.

دمنوش گل محمدی

۳. دمنوش گل محمدی یا گل سرخ

سرفه مخصوصا سرفه خشک واقعا آزاردهنده است زیرا باعث بروز درد در قفسه‌ی سینه می‌شود. برای برطرف کردن سرفه‌ می‌توانیم از گل سرخ استفاده کنیم به این ترتیب که ابتدا باید گلبرگ‌های خشک آن را در آب بجوشانید و بعد کمی شکر به آن اضافه کنید. در نهایت این دمنوش دارویی را به طور منظم مصرف کنید تا زمانی که سرفه‌تان درمان شود و بند بیاید. می توان گفت این بهترین و خوشمزه ترین دمنوش برای سرفه است.

۴. مریم گلی

چای مریم گلی به عنوان دارویی برای درمان سرفه به کار می‌رود، زیرا این چای دارای خواص اکسپکتورانت و هم‌چنین ضد التهابی است. اکسپکتورانت نوعی دارو است که باعث ترشح خلط در طول مجاری تنفسی می‌شود. جهت درمان سرفه، گلو درد، یا وضعیت‌های مشابه با استفاده از دمنوش مریم گلی باید آن را به طور مرتب غرغره کنید تا مشکل‌تان به تدریج بر طرف شود.

۵. به لیمو

به لیمو فقط بویی شبیه به لیمو ندارد بلکه در مورد سرفه نیز مشابه آن عمل می‌کند. یکی از خواص به لیمو برای سلامتی، درست مانند خواص زنجبیل و عسل و لیمو، درمان سرفه است. هر دوی این‌ها عملکردی شبیه به اکسپکتورانت دارند. نوشیدن چای به لیمو می‌تواند خلط موجود در دستگاه تنفسی را از بین برده و سرفه را کاهش دهد.

۶. گل ماهور

مصرف دمنوش گل ماهور می‌تواند به مبارزه علیه برخی از امراض و وضعیت‌های تنفسی از قبیل سرماخوردگی، سرفه، و برونشیتکمک کند. هم‌چنین، این دمنوش می‌تواند گلو درد را نیز تسکین دهد. خواص ضد باکتری این دمنوش به مقابله با التهاب و عفونت کمک می‌کنند.

به علاوه، دمنوش گل ماهور به دفع مخاط اضافه از گلو و مجاری بینی کمک می‌کند.  به غیر از نوشیدن دمنوش گل ماهور، می‌توانید آن را روزی دو مرتبه غرغره کنید تا گلو دردتان تسکین یابد.

خواص دمنوش گل داوودی

۷. گل داوودی

دمنوش گل داوودی به مدت صدها سال توسط چینی‌ها برای درمان سرفه، آنفلوانزا و سرماخوردگی مورد استفاده قرار گرفته‌است. چندین ماده در دمنوش گل داوودی وجود دارد که تاثیر مثبتی روی سرفه، تب و آنفولانزا می‌گذارد. برای این منظور، هر ۲ ساعت یک بار باید این دمنوش را میل کنید. یک نکته‌ی مثبت در این میان این است که هر چه‌قدر دوست داشته باشید می‌توانید از این دمنوش میل کنید و هیچ اثری جانبی وجود نخواهد داشت.

۸. دمنوش نعناع فلفلی

دمنوش (چای) نعناع فلفلی برای درمان سرفه های مزمن واقعا عالی است. شما این دمنوش را می‌توانید به صورت آماده از فروشگاه‌های مواد غذایی تهیه کنید؛ مصرف این دمنوش تا حدود زیادی بی‌خطر به نظر می‌رسد. هم‌چنین، می‌توانید به سادگی با افزودن مقداری برگ تازه‌ی نعناع فلفلی به آب داغ، خودتان نیز دمنوش نعناع فلفلی دم کنید. این گیاه دارویی هیچ‌گونه عارضه‌ی جانبی یا خطری به همراه ندارد؛ مگر این‌که به آن حساسیت داشته باشید. البته، طبق نتایج یک مطالعه، واکنش‌های حساسیتی به نعناع آن‌چنان شایع نیستند.

۹. چای شیرین بیان

چای ریشه‌ی شیرین بیان مجاری هوایی شما را تسکین می‌دهد، به کاهش التهاب کمک می‌کند و باعث شل شدن مخاط و در نتیجه تسکین سرفه شما می‌شود. برای آماده کردن این چای، ۲ قاشق غذاخوری ریشه‌ی شیرین‌بیان خشک را در یک لیوان بریزید و ۲۴۰ میلی‌لیتر آب جوش روی آن اضافه کنید. به مدت ۱۰-۱۵ دقیقه صبر کنید تا دم بکشد و بعد نوشیدنی حاصل را دو بار در روز بنوشید.

۱۰ چای آویشن

آویشن در بعضی از کشورها مانند آلمان برای انواعی از بیماری‌های تنفسی استفاده می‌شود. این گیاه دارویی کمک می‌کند تا ماهیچه‌های گلو شل شوند و التهاب را کاهش می‌دهد. آب را بجوشانید و آن را به همراه ۲ قاشق چایخوری آویشن خرد شده در یک فنجان بریزید و اجازه بدهید به مدت ۱۰ دقیقه دم بکشد. قبل از نوشیدن ترکیب را صاف کنید. می‌توانید کمی عسل و لیمو نیز به آن اضافه کنید تا خواص تسکین‌دهنده‌اش افزایش بیابد. این دو ماده همچنین می‌توانند طعم و مزه‌ی دمنوش را بهتر کنند.

خواص ختمی

۱۱. دمنوش گل ختمی

گیاه ختمی باعث کاهش التهاب می‌شود و به عنوان یک مسکن درد و ضد سرفه عمل می‌کند. این گیاه دارویی همچنین از غشای مخاطی و بافت گلو در برابر آسیب‌های احتمالی محافظت می‌کند. یک لیوان آب را بجوشانید و سپس ۲ تا ۳ گرم برگ خرد شده‌ی ختمی را داخل آب بریزید و خوب هم بزنید. اجازه بدهید به مدت ۱۰ دقیقه دم بکشد. ترکیب را صاف کنید و دمنوش حاصل را بنوشید. هر روز ۳ فنجان چای ختمی میل کنید.

۱۲. دمنوش فلفل

جهت فروکش سرفه‌ها مخصوصا سرفه های شبانه، یک قاشق چای خوری فلفل سیاه و یک قاشق چای خوری شکر را در یک لیوان بزرگ بریزید. مقداری آب جوش را به آن‌ها اضافه کنید و اجازه دهید دم بکشند. فلفل سیاه به سرعت ته‌نشین خواهد شد. این نوشیدنی را بر حسب نیاز میل کنید.

۱۳. چای سبز و عسل

چای سبز گلو را آرام می‌کند در حالی که عسل باکتری‌هایی را که باعث سرفه‌ مخصوصا سرفه خشک می‌شوند، از بین می‌برد. چای را با استفاده از یک چای سبز کیسه‌ای خریداری شده از فروشگاه آماده کنید و کمی عسل برای طعم دادن به آن اضافه کنید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده- پریسا جعفری

منبع:drhealthbenefits

دمنوش برای سرفه: ۱۳ بهترین دمنوش و چای برای درمان سرفه


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی