کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۰ چاق ترین کشور جهان در ۲۰۱۷

اگر دور و برتان افراد چاق زیادی زندگی می کنند شاید شما در چاق ترین کشور جهان زندگی می کنید! در این مقاله با ما همراه باشید تا ۱۰ چاق ترین کشور جهان در ۲۰۱۷ را بشناسید.

۱۰ چاق ترین کشور جهان در ۲۰۱۷

زندگی امروز بسیار سریع است: عاشق شدن سریع، حمل‌ونقل سریع، غذای سریع (فست فود)، ارتباطات سریع، سرعت بالا و چه و چه! و هر چیزی که سریع نباشد کم‌کم از زندگی ما حذف می‌شود. بنابراین سرعت زندگی ما و همچنین امید به پیشرفت بیش‌تر تا حد بسیار زیادی افزایش یافته است.

اگرچه این پیشرفت سریع یا زندگی سریع باعث شده‌است که زندگی آسان‌تری داشته باشیم، اما سبب بروز چند مشکل جدی نیز برای مردم برخی از کشورها شده‌است. یکی از این مشکلات نرخ چاقی است که روز به روز بیش‌تر افزایش می‌یابد و باعث بروز بیماری‌های جدی برای افراد این جوامع شده‌است. شایع‌ترین دلیل افزایش چاقی سبک زندگی بدون تحرک و افزایش مصرف‌گرایی است. امروزه اغلب بچه‌ها مجبور هستند در خانه بمانند و از آن‌جایی که هیچ‌گونه فعالیتی در فضای باز ندارند این مشکلات با محدوده‌ی گسترده‌ای رخ داده است.

مطلب مرتبط: ۲۹ چاق‌ ترین کشور دنیا در ۲۰۱۶

در این نوشتار ما فهرستی از ۱۰ چاق ترین کشور جهان در ۲۰۱۷ آماده کرده‌ایم.

۱۰: ایالات متحده‌ی امریکا

این کشور در سراسر جهان به عنوان چاق‌ترین کشور با توجه به نرخ چاقی‌اش معروف بوده‌است. با توجه به گزارش‌ها مردم این کشور علاقه‌ی زیادی به خوردن غذاهای آماده (فست فود) و هله هوله دارند و هیچ اهمیتی به شیوه‌های زندگی سالم نمی‌دهند. البته رتبه‌ی امسال این کشور چندان هم بد نیست چرا که سال گذشته ایالات متحده‌ی امریکا در رتبه‌ی دوم این فهرست قرار گرفته بود. یک سوم از جمعیت این کشور مستحق این هستند که چاق نامیده شوند، و این عمدتا به دلیل استاندارد بالای زندگی در این کشور است چرا که امریکا هم کشوری قدرتمند است و هم ثروتمندترین کشور در جهان است. اما خبر خوب برای ایالات متحده این است که تعداد کسانی که چاق هستند درحال‌حاضر به مرور زمان کم و کم‌تر می‌شود.

۹: مکزیک

در مکریک نیز مانند کشورهای همسایه‌اش، نرخ کسانی که دارای اضافه وزن هستند درحال‌حاضر به یک مسئله جدی تبدیل شده‌است، به طوری که در بررسی‌های اخیر تعداد افراد چاق در این منطقه به سرعت در حال افزایش است و نرخ چاقی در این کشور به ۳۲.۸ درصد رسیده است، رقمی که تقریبا برابر با یک سوم از کل جمعیت است. دلیل اصلی چاقی در این کشور این است که مردم مکزیک بزرگ‌ترین مصرف کننده‌ی نوشابه‌های کوکا کولا در جهان هستند. مقدار مصرف آنها در دهه‌ی ۱۹۸۰ به بعد بیش‌تر شد چرا که قبل از این تاریخ مواد غذایی رایج در این کشور از مواد طبیعی تهیه شده بود. اما مردم مکزیک درحال‌حاضر به حدی علاقمند نوشیدن نوشابه هستند که دولت روی نوشابه‌های گازدار مالیات گذاشته است تا به این ترتیب مانع مصرف بیش از اندازه‌ی نوشابه در این کشور شود.

مطلب مرتبط: ۱۰ شادترین کشور دنیا در ۲۰۱۷

۸: قطر

هنگامی که این کشور با استفاده از منابع طبیعی به سرعت ثروتمند شد، سلامت افراد به دوصورت تحت تاثیر قرار گرفت، یکی این‌که سلامت مردم بهبود یافت و دیگر این‌که مواد غذایی بیش‌تر و دارای استانداردهای ایمنی در دسترس مردم قرار گرفت. اما متاسفانه، در قطر این فرآیند تاثیر معکوسی داشته‌است چرا که این کشور نه تنها ثروتمندترین کشور در جهان است بلکه بیش‌ترین افراد چاق را نیز دارد. قطر توسعه‌یافته‌ترین کشور عرب است. نیمی از جمعیت این کشور اضافه وزن دارند و بنابراین قطر با بحران جدی افزایش دیابت در کودکان رو به رو است. فست فود از کشورهای غربی وارد این کشور شد و تاثیر منفی خود را گذاشت. درحال‌حاضر میزان چاقی در این کشور حدود ۳۳.۱ درصد است و تازه این رقم در حال افزایش هم هست!

۷: افریقای جنوبی

تقریبا تنها کشور افریقا که با مسائل مربوط به چاقی مواجه است چرا که دیگر کشورهای افریقایی با بحران جدی فقر و عرضه‌ی ناکافی غذا و سیستم توزیع بد غذا مواجه هستند. شنیدن این موضوع تکان دهنده است که با افزایش نرخ گرسنگی در این کشورها نرخ چاقی نیز در حال افزایش است. مطابق با گزارش‌ها بیش‌تر از نیمی از آمار مرگ و میر در این کشور است به دلیل اضافه وزن است. مشکلاتی مانند حملات قلبی، فشار خون بالا و سکته‌ی مغزی در افراد چاق شایع‌تر است، که به دلیل مصرف مواد غذایی ناسالم از دهه‌ی گذشته افزایش یافته‌است. نرخ چاقی در این کشور ۳۳.۵ درصد است.

۶: امارات متحده عربی

در این منطقه، به ویژه در دوبی دلایل زیاد برای چاقی وجود دارد. از زمانی که ثروت حاصل از نفت در این کشور جاری شد، مواد غذایی غربی نیز با سرعت زیادی وارد شد و در همه جای این منطقه ظهور کرد. با توجه به گزارش‌ها نرخ چاقی زنان در این کشور بسیار بالاتر از مردان است. مصرف نوشابه و مواد غذایی آماده (فست فودها) به دلیل وجود خارجی‌هایی که در این کشور زندگی می‌کنند بسیار بالا است. برخی از مردم این کشور فکر می‌کنند که وجود افراد چاق در این کشور قدرت این کشور را نشان می‌دهد. نرخ چاقی در این کشور ۳۳.۷ درصد است.

مطلب مرتبط: ۱۹ بهترین کشور دنیا برای بچه دار شدن از نظر مهاجرین

۵: اردن

زمانی که پای مشکل بزرگ این کشور یعنی چاقی در میان باشد، این کشور شباهت زیادی به امارات متحده عربی دارد. در اردن چاقی در زنان نسبت به مردان شایع‌تر است به این ترتیب که جمعیت زنان چاق دو برابر جمعیت مردان چاق است. دلایل اصلی چاقی عبارتند از بیکاری، سبک زندگی محدود و رسم و رسوماتی که باعث شده‌ آدم‌ها چاق‌تر شوند. ازدواج نیز در اردن در سنین پایین انجام می‌شود. بنا به گزارش سازمان بهداشت جهانی ثروت زیاد و سیگار کشیدن عامل اصلی افزایش چاقی در این کشور است. نرخ چاقی در این کشور فراتر از ۳۴.۳ درصد است.

۴: مصر

درست مانند بسیاری از کشورهای توسعه یافته، مشکلات اضافه وزن و چاقی در مصر به دلیل صنعتی‌تر شدن این کشور است و بنابراین افراد چاق در شهرها یا مناطق شهری بیش‌تر از تعداد افراد چاق در مناطق روستایی است (حدودا دو برابر). فراوانی مواد غذایی آماده و ارزان (فست‌فودهای ارزان) که در همه جای مصر ظهور کرده‌است، باعث شده که این کشور دچار مشکل چاقی شود. کشور مصر دارای بالاترین نرخ ابتلا به دیابت در جهان است و مردم از سنین نوجوانی بیش‌تر از هر کشوری در جهان نوشابه مصرف می‌کنند. نرخ چاقی در این کشور ۳۴.۷ درصد است و یک وضعیت نگران‌کننده برای مصر ایجاد کرده‌است.

۳: بلیز

اکثر آدم‌ها چیز زیادی در مورد این کشور نمی‌دانند اما اگر بخواهیم در مورد چاقی صحبت کنیم باید بگوییم که نرخ چاقی در بلیز در حال افزایش است و وضعیت نگران کننده‌ای را برای این کشور ایجاد کرده‌است. جالب توجه است که که تا همین چند سال اخیر این کشور جزو کشورهایی که دارای نرخ چاقی بالایی هستند نبود. افرادی که با کشور بلیز آشنا هستند می‌دانند که این کشور در امریکای مرکزی و درست در جنوب مکزیک واقع شده‌است. بلیز تنها کشور از امریکای مرکزی است که در این فهرست چاق ترین کشور جهان گنجانده شده‌است اما این بدان معنا نیست که این منطقه دچار مشکل چاقی نیست. نرخ چاقی در این کشور ۳۵ درصد است و این نشان می‌دهد که مشکل چاقی یک بحران جدی در بلیز است.

۲: عربستان سعودی

عربستان سعودی کشوری است که پیشرفت تکان دهنده‌ای را در نرخ چاقی نشان می‌دهد. یک دهه قبل در بررسی‌ها مشخص شد که عربستان سعودی در میان ۳۰ چاق‌ترین کشور جهان قرار دارد اما درحال‌حاضر رتبه‌ی دوم را در  فهرست چاق ترین کشور جهان به‌دست آورده‌است، بنابراین از هر سه زن یک زن در این کشور با مشکل جدی چاقی یا عوارض سلامتی که مستقیما به دلیل اضافه وزن است، دست و پنجه نرم می‌کند. مانند کشورهای دیگر، دیابت در این کشور نیز در بدترین موقعیت خود قرار دارد. نرخ چاقی در این کشور ۳۵.۲ درصد است و مشکلات مرتبط با چاقی در این کشور در برنامه‌های بیمه درمانی گنجانده نشده‌است بنابراین مردم این کشور بیش‌تر از سایر کشورها با نتایج تکان‌دهنده‌ی چاقی روبه‌رو هستند.

۱: کویت

کویت درست مانند پادشاه چاق ترین کشور جهان است و این میزان چاقی فقط به دلیل فست فود است چرا که مردم کویت دیوانه‌ی فست فود هستند. همین باعث شده که افزایش چاقی در این کشور در حالت هشداردهنده‌ای قرار بگیرد. با توجه به گزارش‌ها حدود ۱۳ درصد از مردم در جهان چاق هستند اما نرخ چاقی در این کشور بیش از ۴۲ درصد و دقیقا ۴۲.۸ درصد است. مصرف زیاد فست فود این کشور را به سطح امریکایی‌ها رسانده‌است. این کشور بالاترین نرخ “عمل جراحی میان‌بر زدن معده” را دارد. طبق گزارش‌ها حدود ۵ هزار نفر امسال این عمل جراحی را برای کاهش دادن حجم معده انجام دادند. کویت نیز یکی از کشورهای ثروتمند است به دلیل این‌که منابع نفتی زیادی دارد. و خوردن فست فود بیش از اندازه باعث شده است که این کشور پادشاه کشورهای چاق دراین فهرست باشد!


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع: themeshnews

۱۰ چاق ترین کشور جهان در ۲۰۱۷


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی