اقدام وزارت کشور برای تهیه پیش نویس لایحه تجمعات قانونی - مجله کسب و کار بازده

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

اقدام وزارت کشور برای تهیه پیش نویس لایحه تجمعات قانونی

به گفته معاون سیاسی وزارت کشور، این وزارتخانه در حال تهیه پیش نویس لایحه تجمعات قانونی در راستای اجرای اصل ۲۷ قانون اساسی است. طبق این اصل، تجمع و راهپیمایی آزاد است “به شرطی که مخل به مبانی اسلام نباشد”.

پیش نویس لایحه تجمعات قانونی

بهرام سرمست، مدیرکل سیاسی وزارت کشور ، روز دوشنبه ۳۰ بهمن در نشستی خبری گفت: «در راستای اصل ۲۷ قانون اساسی، قانون احزاب و منشور حقوق شهروندی ابلاغی از سوی رئیس‌جمهور با رویکرد مثبت دولت، وزرات کشور و کمیسیون ماده ۱۰ قانون احزاب نسبت به راهپیمایی و تجمعات قانونی، اقداماتی در حوزه سیاسی وزارت کشور در حال انجام است».

اصل ۲۷ قانون اساسی ایران می‌گوید: «تشکیل اجتماعات و راهپیماییها، بدون حمل سلاح، به شرط آن که مخل به مبانی اسلام نباشد آزاد است».

مدیرکل سیاسی وزارت کشور تأکید کرد که از جمله اقدامات در راستای تهیه پیش‌نویس لایحه “تجمعات قانونی”، برگزاری جلسات مستمر با نمایندگان “سازمان‌های ذی‌ربط”، نمایندگان خانه احزاب و همچنین اصلاح آیین‌نامه تأمین امنیت اجتماعات و راهپیمایی‌های قانونی مصوب ۳۱ شهریورماه ۸۱ است.

لایحه‌ای با هدف “پاسخ متناسب با حقوق شهروندی”

به گفته آقای سرمست، هدف از تهیه لایحه و اصلاح آیین‌نامه پیش‌گفته دادن “پاسخ متناسب با حقوق شهروندی” است و استانداری‌ها هم رسیدگی و صدور مجوز برای تجمعات را “طبق روال” برعهده خواهند داشت.

کمیسیون ماده ۱۰ قانون احزاب که به گفته بهرام سرمست “رویکرد مثبتی” به ارائه لایحه “تجمعات قانونی” دارد، متشکل از نماینده دادستان کل کشور، رئیس قوه قضائیه، دو نماینده از احزاب “قانونی” سراسری و استانی، معاون سیاسی وزیر کشور و دو نماینده مجلس است.

خانه احزاب ایران نیز که معاون سیاسی وزیر کشور از “برگزاری جلسات مستمر” با نمایندگان آن برای تنظیم پیش‌نویس لایحه “تجمعات و راهپیمایی‌های قانونی” خبر داده، سازمانی مورد حمایت دولت است که در سال ۱۳۷۹ از میان “احزاب قانونی” ایران شکل گرفته است.

طبق آیین‌نامه تأمین امنیت اجتماعات و راهپیمایی‌های قانونی مصوب ۳۱ شهریورماه ۸۱ نیز که معاون وزیر کشور از تلاش برای اصلاح آن سخن گفته است، “برگزارکنندگان” بایستی “حداقل یک هفته قبل از برگزاری” تجمع یا راهپیمایی خود از طریق فرمانداری تقاضای مجوز کنند و مرجع تشخیص در مورد “مناسبت‌های غیرقابل پیش‌بینی” هم وزارت کشور خواهد بود.


وبگردی سایت کسب و کار بازده

اقدام وزارت کشور برای تهیه پیش نویس لایحه تجمعات قانونی


خبرخوان هفته

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی