کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

پیری زودرس: ۱۱ خوراکی هایی که از پیری زودرس جلوگیری می کنند

چنان‌چه به دنبال فهرست خوراکی هایی که از پیری زودرس جلوگیری می کنند هستید در این نوشتار این فهرست در اختیارتان قرار خواهد گرفت.

آیا شما با پیری زودرس مبارزه می‌کنید؟ کرِم‌ها و محصولات مختلفی وجود دارند که به ما کمک می‌کنند با اثرات پیرنمایی مبارزه کنیم، ولی آیا تا به‌حال به مبارزه‌ با پیرنمایی به‌صورت از درون به بیرون فکر کرده‌اید؟ بعضی از خوراکی‌ها هستند که خوردن‌شان می‌تواند پوست‌مان را سریع‌تر پیر کند(مثلا غذاهای حاضریِ چرب)، ولی بعضی از خوراکی‌ها هم هستند که به ما کمک می‌کنند با مسن‌تر شدن، شکوه جوانی‌مان را حفظ کنیم.

پیری زودرس

به خوراکی‌های ضد پیری زودرس که در ادامه می‌آیند توجه کنید و این‌که آنها چگونه می‌توانند برای جوان نگه‌داشتن پوست و حفظ سلامت‌تان به شما کمک کنند، و سعی کنید برای رسیدن به بهترین نتایج ممکن آنها را به‌طور روزانه در رژیم غذایی‌تان استفاده کنید.

خوراکی هایی که از پیری زودرس جلوگیری می کنند  ۱:

روغن زیتون

پیری زودرس

روغن زیتون یک بسته‌ی کامل و سرشار از اسیدهای چرب اومگا۳ است، که به سلامت قلب کمک می‌کنند! درواقع، حدود ۴۰ سال پیش پژوهشگرانی از تیم مطالعات هفت کشور[نخستین مطالعه‌ی جدی برای بررسی رابطه‌ی میان رژیم غذایی و مشکلات قلبی-عروقی، در کشورهای مختلف و با فرهنگ‌هایی متفاوت و در مدتی طولانی. م.] به این نتیجه رسیدند که دلیل اصلی نرخ پایین بیماری‌های قلبی و سرطان در جزیره‌ی یونانی کِرِت چربی‌های درون روغن زیتون است. ولی، امروزه می‌دانیم روغن زیتون حاویِ پُلی‌فنون‌ها هم هست که آنتی‌اکسیدان‌های واقعا قدرتمندی هستند که به ما کمک می‌کنند با رادیکال‌های آزاد بدن‌ مبارزه کنیم و کمک می‌کنند ظاهر و احساس جوانی‌مان را حفظ کنیم.

روغن زیتون روند خون‌رسانی به تمام بدن را بهبود می‌بخشد، با جلوگیری از افزایش ناگهانی قند خون کمک می‌کند سطح انسولین را تحت کنترل داشته باشیم، حاوی ماده‌ای است به نام اولئوکانتال که مزایای ضدالتهابی بسیاری دارد، و– چه آن را موضعی استفاده کنیم و چه ببلعیم- با افزودن یک لایه‌ی محافظتی روی پوست سدی در برابر تابش آفتاب ایجاد می‌کند و به مبارزه با پیرنمایی، پوکی استخوان، و آسیب‌های پوستی کمک می‌کند.

مطلب مرتبط: پیش گیری از سرطان سینه با استفاده از ‌روغن زیتون فرا بکر‌

خوراکی هایی که از پیری زودرس جلوگیری می کنند ۲:

کاکائو

پیری زودرس

جلوگیری از پیرنمایی همیشه به معنی حفظ ظاهری جوان نیست، بلکه به حفظ جوانیِ کل بدن نیز بر‌می‌گردد و این کاری است که کاکائو به خوبی از عهده‌ی آن برمی‌آید. کاکائو از فلاوانول بسیار غنی است که به داشتن رگ‌های خونی سالم کمک می‌کند. برای سالم نگه‌داشتن کل بدن داشتن رگ‌های خونی سالم بسیار ضروری است چون خطر ابتلای کم‌تر به بیماری‌های قلبی-عروقی، بیماری‌های قلبی، و فشار خون بالا را تضمین می‌کند. پس با توجه به ذکر این مطلب، شکلات مملو از آنتی‌اکسیدان است که کمک می‌کنند از رادیکال‌های آزاد بدن که به سلول‌های پوستی بسیار آسیب می‌زنند خلاص شویم. در مطالعه‌ای که خارج از بریتانیا انجام شده است پی‌برده‌اند وقتی آدم‌ها هر روز ۲۰ گرم شکلاتِ تلخ به برنامه‌ی غذایی‌شان اضافه می‌کنند، پوست‌شان بهتر می‌تواند از پس اشعه‌های مضر فرابنفش برآید درنتیجه با این‌کار مانع ایجاد چروک می‌شوند(چون اشعه‌های فرابنفش بزرگ‌ترین هم‌دستان چروک‌های پوستی هستند).

خوراکی هایی که از پیری زودرس جلوگیری می کنند ۳:

جو

Oats.jpg

جو کربوهیدرات پیچیده‌ای است که شاخصِ قندخونِ پایینی دارد. کربوهیدرات‌های دیگر مانند نان سفید، برنج و پاستا همه شاخصِ قندخونِ بسیار بالایی دارند، که این یعنی قند خون را به سرعت افزایش می‌دهند و به همان سرعت هم پایین می‌آورند. چون جو شاخصِ قندخونِ پایینی دارد، هنگام هضم آرامِ آن، قند خون ثابت می‌ماند و افزایش قند خون صفر یا بسیار جزیی خواهد بود. شایع است غذاهایی که شاخصِ قندخونِ بالایی دارند موجب جوش زدن و چروک می‌شوند.

وقتی قند خون‌تان به سرعت افزایش می‌یابد، بدن‌تان با تولید انسولینِ فراوان واکنش نشان می‌دهد، که با فرستادن قندها به درون سلول‌های‌تان برای ذخیره شدن قند خون‌تان را پایین می‌آورد. همین ترکیب قند خون بالا/انسولین بالا است که با افزایش جوش می‌انجامد. جو(همین‌طور برنج قهوه‌ای، جو و گندم خرد شده) باعث چنین افزایش قند/انسولینی نمی‌شود و درنتیجه به حفظ پوست‌تان از آن جوش‌ها کمک می‌کند.

خوراکی هایی که از پیری زودرس جلوگیری می کنند ۴:

پرتقال

Oranges.jpg

پرتقال سرشار از آب و ویتامین ث. است، که هردو در حفظ جوانی و درخشش پوست‌تان نقش بزرگی ایفا می‌کنند. آب در کنار حفظ سلول‌های فعلی پوست کمک می‌کند پوست‌تان شاداب بماند. وقتی پوست‌تان شروع به خشک شدن ‌کند همان وقت شاهد پژمردگی آن خواهید بود و نهایتا متوجه چین‌های‌ ریز و چروک‌های کوچکی روی پوست‌تان خواهید شد. ویتامین ثِ. موجود در پرتقال به تحریک کُلاژن پوست، کمک می‌کند و این همان ماده‌ای است که موجب نرم و گوشتالو شدن پوست‌تان می‌شود. پرتقال نه‌تنها باعث می‌شود پوست‌مان کلاژن تولید کند، بلکه خواص آنتی‌اکسیدانی قابل‌توجهی نیز دارد که به حفاظت پوست در برابر اشعه‌های ماورای‌بنفش(که با افزایش چروک‌های پوستی و لکه‌های پیرنمایی مرتبط است) کمک می‌کند. دیگر غذاهای سرشار از ویتامین ث. گوجه‌فرنگی، توت‌فرنگی و همه‌ی مرکبات هستند.

خوراکی هایی که از پیری زودرس جلوگیری می کنند ۵:

آووکادو

Avocados.jpg

آواکادو سرشار از چربی‌های سالم است که برای بدن‌مان بسیار خوب هستند و کمک می‌کنند سال‌ها از آن‌چه هستیم ظاهر و احساس جوان‌تری داشته ‌باشیم. خوردن آواکادو روش فوق‌العاده‌ای برای داشتن‌ چربی‌های سالم در رژیم غذایی‌مان است و گنجاندن آن در رژیم غذایی کار راحتی است چون چاشنی‌های بسیاری وجود دارند که می‌توانیم آنها را با آواکادو(که از هر جهت بسیار سالم‌تر است) جایگزین کنیم. آواکادو به تغذیه‌ی فولیکول‌های مو و تقویت و درخشان شدن آن کمک می‌کند. امگا۳ واکنش التهابی سالم را در پوست تقویت می‌کند و این همان چیزی است که کمک می‌کند پوست‌مان از جوش‌ها پاک بماند و همچنین طی فرآیندی از درون به بیرون به احیای پوست خشک کمک می‌کند.

آواکادو حاوی کاروتنوئیدهای آنتی‌اکسیدان و ویتامین ای. است، که به حفاظت پوست در برابر پیرنمایی ناشی از آفتاب‌زدگی، به خاطر قرارگرفتن طولانی‌مدت در معرض نور خورشید، کمک می‌کند. لوتئین کاروتنوئید در آب‌رسانی به پوست مشارکت می‌کند و قابلیت ارتجایی آن را افزایش می‌دهد و از میزان نابودی چربی‌های مفید پوست می‌کاهد.

مطلب مرتبط: ۱۵ خوراکی برای آب کردن چربی شکم

خوراکی هایی که از پیری زودرس جلوگیری می کنند ۶:

کلم بروکسل(دکمه‌ای)

Brussels-Sprouts.jpg

کلم بروکسل سرشار از ویتامین آ. و ث. و همچنین فولات است. شایع است ویتامین آ. چروک‌ها را کاهش می‌دهد، لکه‌های قهوه‌ای را کم‌رنگ می‌کند و از زبری پوست می‌کاهد. در استعمال موضعی، ویتامین آ. به شکل رتینول در می‌آید که به انجام تمام موارد فوق‌الذکر برای پوست‌مان کمک می‌کند ولی خوردن غذاهای غنی از ویتامین آ. به پوست کمک می‌کند این کار را از درون به بیرون انجام دهد. ویتامین ث. فهرست بلندبالایی از مزایای پوستی دارد از جمله کاهش میزان پیدایش لکه‌های قهوه‌ای و دیگر انواع آسیب‌های حاصل از نور خورشید. کلم بروکسل تولید کولاژن را تقویت می‌کند(که پوست ما را محکم‌تر می‌کند)، از التهاب و سوزش می‌کاهد، لکه‌های قرمزرنگِ پس از جوش زدن را محو می‌کند و با تقویت سیستم دفاع طبیعی پوست در برابر تابش اشعه‌ی ماورای‌بنفش کارایی شما را در حفاظت از آفتاب افزایش می‌دهد.

فولات(یا اسید فولیک) به دفع سموم بدن کمک می‌کند، که متعاقبا موجب کاهش جوش‌های صورت می‌شود. ولی، اگر بیش‌از‌ اندازه اسید فولیک بخورید، این‌کار می‌تواند به داشتن‌ جوش‌های بیش‌تر و پوستی خشک و ترک‌ترک بینجامد.

خوراکی هایی که از پیری زودرس جلوگیری می کنند ۷:

ماهی آزاد

Salmon.jpg

ماهی سلمون یکی از بهترین غذاهایی است که برای داشتن مقداری چربی واقعا سالم در رژیم غذایی‌تان می‌توانید بخورید. نشان داده‌اند اسیدهای پرچربِ امگا۳ به‌طور خاصی به کاهش التهاب و نشانه‌های عمومی پیرنمایی در بدن کمک می‌کند. آنها به حفاظت در برابر آسیب‌های پوستی حاصل از تابش آفتاب و درمان‌شان کمک می‌کنند و مسئول تامین سلامت و آب‌رسانیِ غشای سلول‌های پوستی هستند(که سموم را از بدن دفع می‌کنند و به پوست کمک می‌کنند سلامت، نرمی و ظاهر ظریف خود را حفظ کند). ماهی‌آزاد حاوی نوع خاصی از اسید چرب امگا۳ است که ایکوزاپنتانوئیک(یا ایی.پی.اِی.) نامیده می‌شود و به جلوگیری از آزادسازی آنزیم‌های کلاژن‌خوار، که باعث چروک و افتادگی پوست می‌شوند، کمک می‌کند.

اگر خوردن ماهی را دوست نمی‌دارید، می‌توانید آن را با یک مکمل روغن ماهی جایگزین کنید یا بذرِکتان یا روغنِ دانه‌کتان بیشتری در رژیم غذایی‌تان بگنجانید.

خوراکی هایی که از پیری زودرس جلوگیری می کنند ۸:

انگور

Grapes.jpg

 

پوست انگور حاوی انتی‌اکسیدانی است که به رسوراترول معروف است. رسوراترول بیش‌تر به‌‌خاطر مزیت‌های ضدالتهابی‌اش شهرت دارد. این ماده به آهسته‌کردن فرآیند پیرنمایی در انسان‌ها بسیار کمک می‌کند و با اثرات مضرِ حاصل از قرارگرفتن در زیر تابش نور خورشید مبارزه می‌کند. پوست ما همیشه مورد هجوم رادیکال‌های آزاد(مولکول‌های بسیار واکنشی که توسط بدن‌مان و به خاطر آلودگی هوا تولید می‌شوند) قرار می‌گیرد و رسوراترول این رادیکال‌های آزاد را خنثی می‌کند تا به پوست آسیبی نزنند و در همان وهله‌ی اول جلوی شکل‌گیری مولکول‌های مضر را می‌گیرد. ماده‌ی ضدالتهاب می‌تواند به پوست آرامش بدهد و آن را پس از قرار گرفتن در معرض آفتاب درمان کند و جلوی سوزش‌های دیگری را که به کلاژن و الاستین پوست آسیب می‌زنند، بگیرد(اگر این دو آسیب ببینند فرآیند پیرنمایی سرعت خواهد گرفت).

مزیت دیگرِ رسوراترول این است که مانند استروژن عمل می‌کند و به حفظ سطح کلاژن پوست کمک می‌کند تا پوست‌مان خیلی زود دچار افتادگی نشود و آن‌قدر به حفظ سطح آب‌رسانی پوست کمک می‌کند که پوست‌مان خشک نخواهد شد.

خوراکی هایی که از پیری زودرس جلوگیری می کنند ۹:

انار

Pomegranates.jpg

انار بسته‌ای سرشار از ویتامین ث. است که به محاقظت از پوست‌مان در برابر چروک‌های حاصل از آسیب‌های نور خورشید کمک می‌کند. آبِ درون دانه‌های انار هم حاوی اسید الاژیک است و هم حاوی پانی‌کالاژین. اسید الاژیک یک پلی‌فنول است که با آسیب‌های حاصل از رادیکال‌های آزادِ بدن می‌جنگد و پانی‌کالاژین به عنوان یک “ماده‌ی فوقِ مغذی” که توان بدن را برای حفظ کلاژن افزایش می‌دهد معروف است، و همین‌کار است که باعث می‌شود پوست نرم و لطیف به نظر برسد.

آب انار به مرطوب کردن پوست بسیار کمک می‌کند، چون تا عمق پوست نفوذ می‌کند و از طریق ریزمغذی‌ها و مواد شیمیایی‌گیاهی که در آبِ آن وجود دارد پوست را مرطوب می‌کند. انار به عنوان یک ضدالتهاب عنصری مفید است و به تحریک سلول‌های کریتنوسیت که بازسازی سلولی را تقویت می‌کنند، کمک می‌کند. اگر دوست دارید کمی خلاقیت به خرج دهید، می‌توانید دانه‌های انار را بکوبید و از آن به عنوان یک ماده‌ی لایه‌بردار استفاده کنید.

خوراکی هایی که از پیری زودرس جلوگیری می کنند ۱۰:

کلم‌پیچ و اسفناج

Kale&Spinach.jpg

کلم‌پیچ و اسفناج دو تا از سالم‌ترین سبزیجاتی هستند که انسان‌ها می‌توانند بخورند. آنها حاوی مواد شمیاییِ‌گیاهی(یا آنتی‌اکسیدان) هستند که به محافظت در برابر آسیب‌های تابش خورشید کمک می‌کنند. اسفناج پر از بتاکاروتن و لوتئین است که ثابت شده است هر دوی آنها قابلیت ارتجاعی پوست را افزایش می‌دهند، و همین‌طور سرشار از ویتامین‌های آ.، ث.، ایی.، کا.، و همچنین انواع ویتامین‌های ب. است. چون اسفناج سرشار از ویتامین‌های ب. است، به حفاظت از پوست در برابر آسیب‌های نور خورشید کمک می‌کند- یا روشن‌تر بگوییم، اشعه‌های ماورای بنفشی که موجب آسیب‌های نور خورشید، سرطان پوست، و پیرنمایی زودهنگام می‌شوند.

ویتامین کا. و همچنین فولات، که هر دو در اسفناج یافت می‌شوند، به ملایم‌تر شدن رنگ پوست و همچنین به درمان کبودی‌های پوست و سیاهی دور چشم کمک می‌کنند. کلم‌پیچ پر از مس است، مسی که ملانین- رنگ‌دانه‌ای که پوست‌تان را از نور خورشید در امان می‌دارد- را تقویت می‌کند و به تولید کلاژن(که پوست‌تان را نرم نگه می‌دارد) کمک می‌کند. مس التهاب بدن و به‌خصوص التهاب پوست را کنترل می‌کند، و به تسریع التیام زخم‌های پوستی هم کمک می‌کند.

مطلب مرتبط: ۱۰درمان خانگی برتر برای رفع چین و چروک پوست

خوراکی هایی که از پیری زودرس جلوگیری می کنند ۱۱:

چای سبز

Green-Tea.jpg

چای سبز حاوی کاتچین است که یکی از مهم‌ترین ترکیباتی است که به کاهش تجمع بیش‌ازحدِ رنگ‌دانه‌ها در پوست کمک می‌کند. چای سبز تاثیرات جانبی بسیار خوب و فراوانی دارد، و بیشتر اوقات می‌توان از چای سبز – درصورتی که مستقیما روی پوست اعمال شود- به عنوان بخشی از درمان‌های مراقبتِ پوست استفاده کرد. مثلا، گذاشتن کمپرس‌های یخی که از کیسه‌های چای سبز درست شده باشند روی آفتاب‌سوختگی به تسکین درد و کاهش قرمزی آن کمک خواهد کرد.

اگر می‌خواهید به موهای غیربرّاق خود جلوه و درخششی بدهید، می‌توانید از چای سبز برای شستشوی موهای‌تان استفاده کنید؛ فقط کافی است آن را روی سرتان بریزید(بعد از این که یک شب در آب خیسانده شده باشد) و پیش از شامپو کردن، بگذارید ده دقیقه روی موهای‌تان باقی بماند. می‌توانید چای سبز را به صورت‌تان بپاشید تا با این‌کار کمک کنید سموم بیرون کشیده شوند و منافذ بزرگ پوست کوچک شوند و به جلوه و درخششی بسیار سالم برسید. و اما برای آقایان، پس از اصلاح چای سبز می‌تواند به پوست‌تان آرامش بدهد! برای این‌که پس از اتمام اصلاح اثر سوزش جای تیغ را تسکین بدهید، یک کیسه‌ی چای را با فشار روی پوست‌تان بکشید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده

منبع: هلث – health

خوراکی هایی که از پیری زودرس جلوگیری می کنند


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی