کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۶ دانستنی درباره پولیپ بینی: تشخیص و علائم تا درمان هومئوپاتی

پولیپ بینی چیست؟ پولیپ بینی، زوائد نرم برآمده از غشای مخاطی بینی یا سینوس‌های پارانازال است. این زوائد، بدون درد، متحرک و غیرسرطان‌زا هستند. در این نوشتار با ما همراه باشید تا ۱۶ دانستنی درباره پولیپ بینی، تشخیص و علائم تا درمان هومئوپاتی را بدانید.

پولیپ بینی

۱. چرا به پولیپ بینی مبتلا می‌شوید و آیا عواملی وجوددارد که شخص را مستعد ابتلا به پولیپ کنند؟

دلیل اصلی پولیپ هنوز ناشناخته است. به‌هرحال، عواملی مانند عفونت یا التهاب مزمن بینی، سینوزیت و حساسیت‌های بینی نقش مهمی در مستعدکردن فرد به پولیپ ایفا می‌کنند. لازم به ذکر است که اگرچه این علائم، باعث پیشرفت وضعیت می‌شوند اما هر فردی که علائم بالا را دارد، به پولیپ مبتلا نمی‌شود.

۲. چگونه بدانم پولیپ بینی دارم؟

علائم متعددی برای پولیپ‌بینی وجوددارد که نخستین‌شان گرفتگی بینی است. علاوه‌بر گرفتگی بینی، تنفس از راه دهان، ازدست‌دادن یا کاهش حس بویایی، خروپف، آبریزش از عقب بینی، عطسه، آبریزش بینی، سردرد و احساس فشار در پیشانی نیز از جمله این علائم هستند. پولیپ‌های کوچک، هیچ‌گونه علائمی ندارند.

۳. انواع پولیپ بینی

دو نوع پولیپ‌بینی وجوددارد- پولیپ آنتروکوانال و اتموئیدال. پولیپ آنتروکوانال از سینوس ماگزیلاری به‌وجودآمده و مفرد و یک‌لایه است. پولیپ اتموئیدال، معمولا چندگانه و دولایه است و از سینوس اتموئید- دیواره لایه‌ای مخروطی بینی از مئاتوس میانی- به‌وجودمی‌آید.

مطلب مرتبط: انحراف بینی: ۲۳ دلیل، علائم و درمان انحراف تیغه بینی

۴. پزشکان، چه بررسی‌های پزشکی را برای پولیپ بینی پیشنهادمی‌کنند؟

بررسی‌های پولیپ‌بینی شامل آندوسکوپی بینی، سی‌تی اسکن یا MRI می‌شود. علاوه بر این، تست خراش پوستی برای تشخیص عامل حساسیت‌زا نیز انجام‌می‌شود.

۵. آیا سینوزیت می‌تواند باعث پولیپ بینی شود؟

بله، سینوزیت- غشای مخاطی ملتهب سینوس پارانازال- می‌تواند منجر به پولیپ‌بینی شود. سینوزیت یکی از عوامل اصلی پولیپ بینی است. به‌هرحال، همه موارد سینوزیت به پولیپ بینی منجرنمی‌شوند. این مسئله که چرا افراد کمی که مبتلا به سینوزیت هستند دچار پولیپ بینی می‌شوند، هنوز مورد بحث و مطالعه است.

۶. آیا پولیپ بینی به حساسیت‌ها مرتبط است؟

بله، پولیپ به حساسیت ربط‌دارد. حساسیت‌های مکرر بینی باعث التهاب دیواره مخاطی بینی –رینیت– یا سینوس‌های پارانازال یا همان سینوزیت می‌شوند. رینیت و سینوزیت، فرد را در خطر ابتلا به پولیپ قرارمی‌دهند.

۷. آیا هیپرتروفی توربینیت، نام دیگر پولیپ بینی است؟

خیر، پولیپ‌بینی و هیپرتروفی توربینیت، دو مسئله متفاوت هستند. توربینیت‌ها، ساختارهایی نرمال هستند، یعنی استخوان‌های پیچ‌خورده‌ای که به‌صورت دولایه، درون بینی قراردارند. این‌ها نقش مهمی در گرم‌کردن و پاک‌کردن هوای تنفسی ایفامی‌کنند. پولیپ‌های بینی، زوائد نرم و بدون درد برخاسته از دیواره مخاطی غشای مخاطی بینی یا سینوس پارانازال هستند. به‌هرحال، عوامل اصلی هیپرتروفی توربینت و پولیپ‌بینی، عفونت‌ها و حساسیت‌های بینی مکرر هستند.

۸. پولیپ بینی می‌تواند سرطان‌زا باشد؟

خیر، پولیپ‌‌بینی سرطان‌زا نیست. پولیپ، زائده‌ای خوش‌خیم است.

۹. آیا پولیپ‌ بینی خونریزی دارد؟

بله، پولیپ‌بینی خونریزی دارد اما نه همه موارد آن.

۱۰. من شب‌ها خروپف می‌کنم، آیا این می‌تواند به‌دلیل پولیپ بینی باشد؟

خروپف، یکی از علائم پولیپ‌بینی است. اما، خروپف تنها، می‌تواند به دلایل دیگر نیز مربوط‌باشد. برخی از دلایل دیگر خروپف، شامل آدنوئیدهای بزرگ‌شده، انحراف بینی، چاقی که منجر به ضخیم‌شدن بافت گلو می‌شود و کشیدگی زبان کوچک هستند. سی‌تی اسکن یاMRI مشخص‌می‌کنند که خروپف به‌دلیل پولیپ‌بینی است یا دلایل دیگر.

مطلب مرتبط: ۲۴ درمان خانگی آبریزش بینی کودکان و بزرگسالان

۱۱. آیا پولیپ بر حس بویایی من تاثیرمی‌گذارد؟

بله، پولیپ‌بینی حس بویایی فرد را کاهش‌می‌دهد.

۱۲. آیا پولیپ بینی می‌تواند باعث عفونت گوش شود یا بر شنوایی من اثر بگذارد؟

بله، در فرد مبتلا به پولیپ‌بینی، احتمال عفونت گوش و آسیب شنوایی وجوددارد.

۱۳.  آیا هومئوپاتی می‌تواند پولیپ بینی را کاملا درمان‌کند؟

بله، هومئوپاتی می‌تواند پولیپ بینی را درمان‌کند. پولیپ بینی، یک مورد جراحی با روش معمول پزشکی محسوب‌می‌شود. به‌هرحال، روش درمان هومئوپاتیک با درمان داخلی پولیپ‌بینی و بدون روش‌های خارجی، جایگزینی برای روش معمول پزشکی است. داروهای هومئوپاتیک، علائم پولیپ‌بینی را درمان کرده و به کاهش پولیپ بینی کمک‌می‌کنند. این داروها که طبیعی و بی‌خطر هستند، به ریشه بیماری حمله کرده و برای درمان کامل آن، راه‌های ترمیمی بدن را تنظیم‌می‌کنند.

۱۴. آیا اسپری‌های بینی می‌توانند پولیپ را درمان‌کنند؟

اسپری‌های بینی فقط باعث تسکین فوری علائم پولیپ‌بینی می‌شوند. به‌هرحال، درمان کامل، می‌تواند فقط با درمان ریشه اصلی، با استفاده از داروهای هومئوپاتیک انجام‌شود.

۱۵. پزشک من برای پولیپ بینی، عمل جراحی را توصیه‌کرده است، آیا کار درستی است که آن را به‌تعویق انداخته و از داروهای هومئوپاتیک استفاده‌کنم؟

بله، این کار کاملا بی‌خطر است زیرا پولیپ‌بینی، زائده‌ای خوش‌خیم است. داروهای هومئوپاتیک، بر ریشه بیماری اثرگذاشته و پولیپ‌ بینی را بدون نیاز به روش‌های خارجی یا جراحی، حل‌می‌کنند. داروهای هومئوپاتیک، ابتدا علائم پولیپ بینی را کنترل‌می‌کنند. به موقع، پولیپ‌ بینی شروع به کوچک‌شدن و حل‌شدن می‌کند.

۱۶. آیا پولیپ بینی پس از جراحی، دوباره اتفاق‌می‌افتد؟

بله، احتمال بازگشت پولیپ‌بینی پس از جراحی وجوددارد. جراحی، پولیپ‌بینی را برمی‌دارد اما منشا اصلی آن را نه. عفونت‌های بینی و حساسیت‌های عامل پولیپ‌بینی، در جراحی مدنظر قرارنمی‌گیرند، به‌همین دلیل، پولیپ دوباره رشدمی‌کند. از سوی دیگر، داروهای هومئوپاتیک، بر ریشه‌کن‌کردن منشا اصلی پولیپ، کار‌کرده و آن را حل‌می‌کنند. بنابراین پولیپ، پس از جراحی، دوباره ظاهر نمی‌شود.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – مژگان گوران

منبع: drhomeo

۱۶ دانستنی درباره پولیپ بینی: تشخیص و علائم تا درمان هومئوپاتی


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی