کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

پسا‌تحریم: نوزایی اقتصاد ایران

به نظر می‌رسد عصر نوزایی اقتصاد ایران آغاز شده است. چون در پسا‌تحریم، ایران به بهترین بازار رشدیابنده یا به عبارتی دیگر بازار نو‌پدید در جهان تبدیل خواهد شد و از حالا نگاه‌های همه‌ی صاحبان صنایع و برندهای بین‌المللی به ایران معطوف است. بازار ایران به‌رغم تولید ناخالص داخلی نسبتاً خوب هنوز بکر و دست  نخورده است.

دولت اوباما در پنج‌شنبه ۲۶شهریور ۱۳۹۴ پس از آن‌که جمهوری‌خواهان نتوانستند توافق هسته‌ای ایران را رد کنند رسماً وارد مرحله‌ی اجرای این توافق شد. اوباما که ۱۷ ماه دیگر کاخ سفید را ترک می‌کند نمی‌خواهد این فرصت را از دست بدهد و شدیداً علاقه دارد شاهد به ثمر رسیدن بزرگ‌ترین دست‌آورد سیاسی و اقتصادی‌اش باشد. او که با موفقیت‌های خود به یک ابرقهرمان در میان رؤسای‌جمهور اخیر ایالات متحد تبدیل شده است بر آن است تا با اجرای موفق توافق ایران اثبات کند بزرگ‌ترین گام سیاسی را در تاریخ سیاسی معاصر امریکا و جهان برداشته است. برخی از موفقیت‌های اوباما که از او یک ابرقهرمان ساخته‌اند عبارت‌اند از: (۱) کاهش نرخ بی‌کاری به حداقل ممکن در یک دهه‌ی اخیر، (۲) خارج کردن اقتصاد امریکا از رکود ۲۰۰۸، (۳) تقویت قدرت دلار در برابر ارزهای دیگر، (۴) استفاده از انرژی پاک و اصلاح مصرف انرژی، (۵) کاهش شدید قیمت‌های نفت و گاز، (۶) کاهش شدید قیمت خوراکی‌ها و مواد اولیه، (۷) کاهش اسلام‌هراسی، و بسیاری از دست‌آوردهای دیگر. و حالا توافق هسته‌ای ایران که پس از یک دهه‌ مذاکرات طولانی و خسته‌کننده بین گروه پنج به علاوه‌ی یک و ایران به ثمر نشسته است.

برخی معتقدند دوره‌ی پسا‌تحریم از روز پنج‌شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۴ آغاز شده است. ولی عده‌ای معتقدند که پسا‌تحریم از اوایل ۲۰۱۶ یعنی اواخر ۱۳۹۴ آغاز خواهد شد و فاصله‌ی زمانی تا آن موقع را دوره‌ی آماده‌سازی می‌نامند. فارغ از این‌ها، هر دو طرف توافق، هم ایران و هم ۶دولت غربی، قدر زمان را می‌دانند و باید این دوره را با برنامه‌ای دقیق و اثربخش بر طبق توافق به پیش ببرند. اوباما ثابت کرد که حتی یک لحظه را هم از دست نمی‌دهد و در همان روز ۲۶شهریور ۱۳۹۴که پایان مهلت دوماهه‌ی جمهوری‌خواهان بود دو اقدام اساسی را انجام داد: (۱) یک سیاستمدار کار‌کشته را برای حصول اطمینان از دوری تهران از ساخت بمب اتمی منصوب کرد، و (۲) فرآیندی چند ماهه را برای لغو تدریجی تحریم‌های اقتصادی علیه ایران تا اوایل ۲۰۱۶ تدوین کرد.

این در حالی است که ما هنوز اقدام روشنی را برای دوره‌ی پسا‌تحریم اتخاذ نکرده‌ایم. اگر‌چه سفر هیات‌های سیاسی اقتصادی اروپایی و آسیایی پیش از این به دفعات انجام شده است، مثلا نمایندگان خودرو‌سازان و شرکت‌های نفتی به کراّت به وزارت‌خانه‌ها و شرکت‌های نفتی و خودرویی رجوع کرده‌اند، ولی این “دید و بازدیدها” به تنهایی کفایت نمی‌کند. باید تشکیلات یا مقام‌های مشخصی مسئولیت اجرای پروژه‌ی “توافق” و “اقدامات پسا‌تحریم” را مستقیماً بپذیرند و بکوشند با مدیریت زمان و امکانات بهترین بهره‌بر‌داری را از این فرصت تاریخی به‌عمل آورند.

به نظر می‌رسد عصر نوزایی اقتصاد ایران آغاز شده است. چون در پسا‌تحریم، ایران به بهترین بازار رشدیابنده یا به عبارتی دیگر بازار نو‌پدید در جهان تبدیل خواهد شد و از حالا نگاه‌های همه‌ی صاحبان صنایع و برندهای بین‌المللی به ایران معطوف است. بازار ایران به‌رغم تولید ناخالص داخلی نسبتاً خوب هنوز بکر و دست  نخورده است.

این بازار که به دلیل دو دوره‌ی “خودکفایی” و “تحریم‌ها” تقریباً ایزوله شده بود حالا در دوره‌ی پسا‌خودکفایی و پسا‌تحریم برای انفجار اقتصادی از هر لحاظ آمادگی دارد.

چیزهایی که شرایط انفجار اقتصادی را در دوره‌ی پسا‌تحریم بیش‌تر فراهم می‌کنند عمدتاً نیروی جوان، جمعیت تحصیل‌کرده‌ها، تولید ناخالص داخلی بالا، بازگشت مغزها، و جمعیت قابل ملاحظه‌ی کشور است.

بسیاری از ایرانیان به‌ویژه کار‌آفرینان و مدیران عالی‌رتبه‌ی‌سیلیکون ولی و ایرانیان دانشگاهی مقیم غرب همه منتظر بازگشت آزادانه به کشور هستند. این نیروی عظیم دانش‌آموخته و گاهی ثروتمند می‌تواند در ترکیب با نیروهای داخلی یک هم‌افزایی تاریخی را در عرصه‌ی اقتصادی ایران ثبت کنند.

ایران با داشتن ذخایر عظیم نفت و گاز، صنعت پیشرفته‌ی پتروشیمی، و صنایع جنگ‌افزارسازی، بازارهای مصرف و فناوری گسترده و البته جمعیتی که ۶۰٪ آن زیر ۳۰سال هستند بستر لازم برای نوزایی اقتصادی را دارد.


پسا‌تحریم: نوزایی اقتصاد ایران

سایت کسب و کار بازده


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی