کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۳ پرسش که باید برای متمایز کردن برند خود به آنها پاسخ دهید

هرگز زمانی و موضوعی مهمتر و حیاتی تر از متمایز کردن برند تان وجود نداشته است و این که کسب و کار خود را از دیگران متمایز کنید، چه در سایت های معروف مشغول فروش باشید، از تولید به مصرف کار کنید، مالک یک فروشگاه الکترونیکی باشید یا حتی اگر در کار اجاره یا فروش نرم افزار باشید. فناوری تا حدود بسیار زیادی موانع شروع کسب و کار را کاهش داده است، یعنی فقط می‌توانید انتظار داشته باشید که رقابت روز به روز شدیدتر شود.

متمایز کردن برند

اگر چیزی وجود نداشته باشد که آنچه شما ارائه می‌کنید را از آنچه رقیب ارائه می‌کند متمایز سازد، خریدان فقط بر قیمت تمرکز خواهند کرد. از این به بعد، چون قیمت‌ها در رقابت برای پایین‌تر آمدن هستند و حاشیه‌های سود به شدت کوچک می‌شوند اوضاع فقط رو به وخامت خواهد گذاشت.

موقعیت یابی و متمایز کردن برند برند آن چیزی است که شما را از شبیه دیگران به نظر رسیدن نجات می‌دهد. تفاوتی که کسب و کار شما با دیگران دارد به خریداران بالقوه می‌گوید که چگونه و چرا شما انتخاب درست و مناسبی برای آن‌ها هستید.

هدف موقعیت یابی برند و متمایز کردن برند آن است که تاثیری خاص در ذهن خریدار بالقوه به جا بگذارد تا این که خریدار چیز خاص و مطلوبی را در برند شما پیدا کند که شما را از رقبای‌تان متمایز می‌کند.

مطلب مرتبط: برندینگ: برای موفقیت برندتان به این ۷ سوال پاسخ دهید

چارچوب‌های تعیین موقعیت فراوانی وجود دارند، اما من به طور اخص دوست دارم آن موردی را که توسط ویکتور چنگ مشاور برنامه‌ریزی استراتژیک در کتاب خود «کسب و کار ضد-عقبگرد» ذکر شده است پیشنهاد کنم. چنگ می‌گوید بهترین موقعیت‌یابی به خریدار بالقوه پیشنهادی خاص، اغوا کننده و با ارزش می‌دهد.

برای درک این که  چگونه می‌توانید از همه متمایز باشید و برند خود را مطرح کنید لازم است که از خودتان این سه سوال را بپرسید:

۱. چگونه پیشنهادم را خاص و منحصر به فرد ارائه می‌کنم؟

اولین گام در متمایز کردن برند آن است که به خریداران نگویید بقیه چه هستند و که هستند. گفتن این که شما در چیزی یا کاری «بهترین هستید» اگر بقیه هم همین را بگویند چندان معنی‌دار و مهم نخواهد بود. اگر همه‌ی رقبای‌تان نیز حمل «سریع»‌ و «رایگان»‌ را ارائه می‌کنند شما این کار را نکنید. برندها با تمرکز بر روی این که به چه کسی، چه چیزی، کجا، چرا، چه وقت، و چگونه پیشنهاد می‌دهند به منحصر به فرد بودن خود پی خواهند برد.

به چه کسانی خدمت رسانی می‌کنید؟ توجه داشته باشید که Infusionsoft و Convertkit هر دو خدمات اتوماسیون ایمیلی ارائه می‌کنند، اما بازار هدف Infusionsoft کسب و کارها هستند و بازار هدف Convertkit وبلاگ نویسان.

چه چیزی ارائه می‌دهید؟ نت‌فلیکس و کرانچی رول هر دو خدمات سیال ارائه می‌کنند، اما کرانچی رول منحصرا بر روی انیمه (سبکی در فیلم‌ها و انمیشن‌های ژاپنی) تمرکز دارد.

فروش‌های‌تان به کجا است؟ Human محصولات غذایی سالم از طریق دستگاه‌های فروش خودکار عرضه می‌کند. Graze فقط از طریق سیستم پستی غذاهایش را به فروش می‌رساند.

چرا مشغول کاری هستید که انجام می‌دهید؟ TOMS کفش می‌فروشد تا کودکان نیازمند را خوشحال کند. Zappos کفش می‌فروشد تا مشتریان را خوشحال کند.

چه وقت کار را انجام می‌دهید؟ آمازون و علی‌بابا هر دو محصولات می‌فروشند، اما آمازون همان روز تحویل دارد، در حالی که علی بابا زمان تحویلی از ۷ تا ۳۰ روز دارد.

چگونه کارتان را انجام می‌دهید؟ ژیلت محصولات اصلاح می‌فروشد. دلار شیو کلاب همان چیز را می‌فروشد اما به عنوان حق اشتراک.

مطلب مرتبط: استارت آپ های تک شاخ: حرکت از ایده‌های شکست خورده به سمت برندهای موفق

۲. آیا پیشنهاد خاص من اغوا کننده هست؟

منحصر به فرد بودن خودش یک چیز جادویی و اعجاب انگیز نیست. وقتی شما به راه‌های مختلفی پی می‌برید که می‌تواند پیشنهادتان را خاص و منحصر به فرد جلوه دهد، قدم بعدی آن است که بفهمید کدام یک از آن پیشنهادها را مشتریان‌تان بیشتر دوست خواهند داشت. به عبارت دیگر، آن‌ها باید روی آنچه شما را متفاوت کرده است ارزشگذاری کنند.

در پایان، پیشنهاد خاص شما باید چیزی باشد که خریدار احتمالی واقعا برایش اهمیت داشته باشد. کلید اغوا کننده کردن پیشنهادتان حل مشکلی است که خریدار از قبل می‌داند و می‌خواهد که حل شود، و بعد آن را به روشی که برای آن‌ها فایده‌ی واقعی و محسوس داشته باشد حل کنید.

وردپرس مدت‌ها قبل از آن که هاب‌اسپات وارد بازار شود، یک سیستم مدیریت محتوا درست کرد، اما هاب‌اسپات با متمایز کردن خودش از طریق خدماتی که از تیم‌های فروش و بازاریابی حمایت می‌کرد، به یک کسب و کار میلیارد دلاری تبدیل شد. و این شرکت موفق شد به خاطر همین تفاوت حتی هزینه‌ی بیشتری هم از مردم بگیرد چون برای کسب و کارهایی که به دنبال تولید محتوای خود در وب بودند یک مشکل اساسی و آزار دهنده را حل کرده بود.

با مشتریان صحبت کنید. به درد دل‌های آن‌ها گوش بدهید. بعد مطمئن شوید که پیشنهاد خاص شما یک راه حل درست ارائه می‌کند.

مطلب مرتبط: ۵ راز برندسازی که هر کسب و کار باید بداند

۳. چطور مردم را متقاعد کنم که پیشنهاد من خاص و منحصر به فرد است؟

پیشنهاد خاص و منحصر به فرد شما را اگر کسی باور نکند به هیچ دردی نمی‌خورد. اعتبار آن چیزی است که خریدار شما را نهایتا به اقدام کردن وا می‌دارد. برای آن که پیشنهادتان مردم را متقاعد کند، لازم است که ثابت کنید این پیشنهاد نتیجه بخش خواهد بود. چند نوع از بهترین تمرین‌ها برای اعتبار آفرینی وجود دارند.

شواهدی به مشتری نشان بدهید. اگر خریدار احتمالی ببیند که مردم از پیشنهاد شما نتیجه گرفته‌اند، احتمال بسیار بیشتری وجود دارد که باور کند همان نتیجه‌ را برای خودش هم خواهد داشت.

دقیق باشید. وعده‌های عادی و معمولی مثل «فورا به شما تحویل می‌دهیم» صرفا دیگر کسی را متقاعد نخواهد کرد. پیشنهاد همه این روزها حمل سریع است. به جزئیات بیشتری بپردازید و دقیق‌تر باشید. پیتزا دومینو از وعده‌ی خود مبنی بر این که ظرف ۳۰ دقیقه یا کمتر پیتزای شما را تحویل می‌دهیم کلی سود کرد.

یک بار پیشنهاد رایگان ارائه بدهید. بگذارید خریداران‌تان برای اولین بار محصول یا خدمات شما را به صورت رایگان تجربه کنند.

محصول‌تان را ضمانت کنید. اگر مطمئن هستید که محصول‌تان همان کاری را می‌کند که گفته‌اید، آن را اثبات کنید. به مشتریان پیشنهاد ضمانت بدهید که در صورت هر مشکلی پول آن‌ها را پس می‌دهید. به علاوه، ضمانت آن کسانی را که دورادور شما را زیر نظر داشته‌اند به طرف تجارت الکترونیکی شما جلب می کند.

امیدواریم این مقاله متمایز کردن برند برای شما سودمند واقع شود.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده- کامروا ابراهیمی

منبع: entrepreneur

۳ پرسش که باید برای متمایز کردن برند خود به آنها پاسخ دهید


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی