کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۲ پرسش مهم که هنگام انتخاب شغل باید از خودتان بپرسید

شغلی که انتخاب می‌کنید به اهداف و تجربه‌ای که به دنبالش هستید بستگی دارد. دست به انتخاب زدن بین دو پیشنهاد شغلی می‌تواند کار دشواری باشد به ویژه اگر یک شرکت دارای وجهه و اعتبار باشد و دیگری نه. وجهه و درآمد زیاد می‌توانند بعدها در حرفه‌تان شکل کمرنگ‌تری به خود بگیرند، اما اینکه نهایتا هنگام انتخاب شغل چه تصمیمی می‌گیرید به اهداف شخصی و حرفه‌ای‌تان بستگی دارد.

پرسش مهم که هنگام انتخاب شغل

دو پرسشی که باید از خودتان بپرسید به این قرار است: «در هر موقعیت امتیاز چیست؟» و «آیا دلتان می‌خواهد خطرات را بپذیرید؟»

کار کردن برای یک شرکت جا افتاده ممکن است هیجان انگیز به نظر برسد، اما خود شغل ممکن است چندان رضایت بخش نباشد. در حالت ایده‌آل، ما همه‌ شغلی پیدا خواهیم کرد که پردرآمد و رضایت بخش است – اما در واقعیت، همیشه این طور نیست.

اینکه نهایتا چه تصمیمی می‌گیرید به اهداف شخصی و حرفه‌ای‌تان و وجهه‌ی حرفه‌ای بستگی دارد که در مراحل بعدی کار دیگر جذابیت خود را از دست می‌دهد. اما بودن به دنبال کسانی که این کار را قبلا انجام داده‌اند می‌تواند به شما کمک کند بهترین تصمیم را برای خودتان بگیرید.

مطلب مرتبط: ۸ فایده نقل مکان به شهر جدید برای یافتن شغل جدید

تصمیم گیری هنگام انتخاب شغل

رابی کاندی، رئیس خدمات مشاوره‌ای لومینا، که مشاوره می‌دهد و به کسب و کارهای خصوصی و شرکت‌های سرمایه‌گذاری توصیه‌هایی می‌کند، وقتی تصمیم داشت بین دو منصب کاملا متفاوت دست به انتخاب بزند پرداخته است. کاندی در یک تریبون در کنفرانس زنان جهانی MIT Sloan در ماه اکتبر صحبت کرد و گفت که دو شرکت ظرف چند ماه پیش به او پیشنهادات خوبی کرده‌اند.

او می‌گفت یک شرکت پدر مادر دارتر و شناخته‌شده‌تر بود، اما دیگری مدیر عاملی جوان داشت که پر انرژی بود و نیازمند مهارت‌های خاص او در محل کارش بود. او گفت: مدیرعامل به دنبال یک تجربه‌ی تجاری بازاری می‌گشت و من احساس می‌کردم که می‌توانم این ارزش آفرین را به طریقی انجام بدهم. به عنوان رئیس سابق بخش صنعت و مامور شرکت  Pall، کاندی مسئول تقسیم ۱.۳ میلیارد دلار و ۵.۰۰۰ کارمند بود.

نهایتا کاندی فرصت دوم را به خاطر تجربه‌ای که برایش به بار می‌آورد انتخاب کرد.

در میان جمع، کاندی اعلام کرد هم برای شرکت و هم برای یک فرد دست یافتن به تحلیل مهارت‌ها پیش از تصمیم گیری درباره‌ی یک فرصت مهم است. از چشم انداز سازمانی،‌ «شرکت را مجبور می‌کند آنچه ندارد و نیاز دارد درک کند.»

تجربه‌ی او در بسیاری از مراحل شغلی طنین انداز می‌شود، چه تصمیم دارید یک مدیر یا عامل اجرایی باشید، به تغییر میان شغلی توجه کنید، یا به شروع کسب و کار خودتان. اغلب فارغ از اینکه چه شغلی را انتخاب می‌کنید با بده و بستان‌هایی مواجه می‌شوید. ممکن است حقوق ایده‌آل را به خاطر آزادی خلاقانه‌ی بیشتر فدا کنید. یا شاید مجبور باشید رویدادهای بزرگی در زندگی را مثل خرید خانه یا تشکیل خانواده به تاخیر بیندازید تا بر شغل پر درخواست‌تری تمرکز کنید.

دو پرسش کلیدی می‌توانند به شما کمک کنند تصمیم بگیرید.

مطلب مرتبط: ۱۴ شغل مناسب برای افراد افسرده که بسیار عالی هستند

۱. در هر فرصت، مزایا چه هستند؟

روزنامه نگاران هانا شانک و الیزابت والاس برای کتاب‌شان «تصمیمات جاه طلبانه» با ۴۳ زن مصاحبه کردند تا یاد بگیرند چطور پول بر شغل، خانواده و سعادت کلی‌شان تاثیر می‌گذارد.

وقتی صحبت از تصمیماتی شد که این زن‌ها گرفته‌اند، دریافتند در حوزه‌ای از زندگی‌شان عدم مصالحه و سازش مشکل‌ آفرین می‌شود، مثل تعقیب شور و هیجان خود یا از نظر مالی مستقل بودن.

اوایل حرفه‌شان، شانک و والاس به دنبال فرصت‌های نگارشی بودند که شغل رویایی‌شان نبود، اما چرخ‌های زندگی را می‌چرخاند. در کتابشان نوشتند: «ما پول و ثبات را در اولویت قرار دادیم و حدس‌مان این بود که بخش عشق و علاقه خودش درست خواهد شد. و حالا که این کلمات را به رشته‌ی تحریر در می‌آوریم این اتفاق رخ داده است.

۲. آیا مایل هستید خطر کنید ؟

برای سایرین، به دنبال شغلی بودن که اشتیاق‌های‌شان را برآورده می‌کند ممکن است ارزش خطر بی‌ثباتی مالی را داشته باشد. مثلا الاین ولتروث که روزنامه نگار و قاضی در شرکت براوو است. او مسیر رسیدن به موفقیت در  کارش را با صنعت نشر مجله پیمود و در ۲۹ سالگی به جوانترین رئیس سردبیر در تاریخ آن زمان شهرشان تبدیل شد.

وقتی که Teen Vogue را رهبری می‌کرد، مجله‌ای کاغذی با سایت دیجیتال بود. اما در ۲۰۱۷ Condé Nast نسخه‌ی چاپی را تعطی کرد و فقط به نشر دیجیتال پرداخت.

در خاطرات اش به نام «بیش از حد کافی» نوشت به هر لحظه‌ای که در  Condé Nast سپری کرده است افتخار می‌کند، اماانگار از او می‌خواستند کار بیشتری انجام بدهد – خارج از آن دیوارها و فرای فقط این مورد که یک رسانه خودش برند است.» او نهایتا شرکت را در جستجوی مسیر زندگی‌ خود ترک کرد، که شامل نوشتن کتابش و کار کردن در سریال‌های آزادگونه‌ی Grown-ish می‌شد.

ولتروث در کتابش خاطرنشان می‌کند که دور شدن از شغل رویایی و رفتن به حوزه‌ای ناشناس دل شیر می‌خواهد. او نوشت: «فقط شما می‌توانید انتخاب کنید که آیا از آنچه دیگر خدمتی به شما نمی‌کند دور شوید یا چیزی که قبلا آن را فتح کرده‌اید ترک کنید و با دل و جرات به مرحله‌ی دیگری از زندگی‌تان قدم بگذارید.»


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – کامروا ابراهیمی

منبع: businessinsider

۲ پرسش مهم که هنگام انتخاب شغل باید از خودتان بپرسید


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی