کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

چگونه بعد از آنفولانزا و سرماخوردگی خانه را پاکیزه نگاه داریم

خواه فصل آنفولانزا و سرماخوردگی باشد یا نه همیشه ردپایی از موجودات خبیث مثل شیوع بیماری‌های مربوط به دست، پا یا دهان، یا التهاب گلو؛ میکروب‌ها در خانه وجود دارد.  وقتی یکی از اعضای خانواده مریض شود، همه به سرعت پشت سر هم مریض می‌شوند، و خانه تبدیل به ظرف آزمایشگاهی می‌شود که دائما در حال کِشت میکروب‌ها است. اما نگران نباشید در این نوشتار به شما می گوییم چگونه بعد از آنفولانزا و سرما خوردگی خانه را پاکیزه نگاه داریم.

چگونه بعد از آنفولانزا و سرما خوردگی خانه را پاکیزه نگاه داریم

تصمیم بگیرید از این به بعد وقتی یکی از اعضای خانواده گرفتار ویروس شد و بعد از آنفولانزا و سرما خوردگی ، پیش از آن‌که افراد دیگر را نیز گرفتار کند ویروس را از خانه بیرون کنید. با استفاده از توصیه‌های حرفه‌ای تمیزکاری خانه در مورد چگونگی کاربرد مواد ارگانیک و طبیعی برای ضدعفونی تمام اتاق‌ها – بدون استفاده از مواد شیمیایی ویروس‌ را از خانه بیرون کنید. ولی خوب آماده باشید، زیرا تمیزکاری خانه هنگامی که یکی از اعضای خانواده بیمار است، باید خیلی سریع‌تر از همیشه انجام شود. الان زمان بعد از آنفولانزا و سرما خوردگی است و شما باید بسیار هشیار عمل کنید.

در ادامه ۴ نقطه از منزل تان را معرفی می کنیم که بعد از آنفولانزا و سرما خوردگی باید در پاکیزگی آنها بکوشید:

چگونه بعد از هجوم آنفولانزا و سرما خوردگی خانه را پاکیزه نگاه داریمحمام

حمام به دلیل استفاده‌ی مشترک همه‌ی اعضای خانواده و ماهیت کاربردی آن، قطعا یکی از اولین مکان‌هایی است که باید هدف میکروب‌کشی قرار گیرد. شیلا گاگن، بنیانگذار و مدیرعامل شرکت مِیداُورگانیک می‌گوید: “همیشه افراد را ترغیب می‌کنیم تا اول از همه، حمام‌ها یا آشپزخانه‌شان را تمیز کنند، زیرا تمیزکاری آن نواحی بیش از جاهای دیگر وقت‌گیر و دشوار است.‌”

به گفته‌ی وی، برای جلوگیری از انتقال باکتری و  میکروب‌ها دسته‌ی شیر آب، دستگیره‌های در و هر چیز را که بیش از همه با دست سر و کار دارد، ضدعفونی کنید. برای این کار می‌توانید از مایع تمیزکننده‌ی خانگی متشکل از آب، الکل، سرکه و روغن‌های معطر استفاده کنید، یا فقط با آب و سرکه این کار را انجام دهید.

سرکه اسیدی ملایم است که چرک‌ها و کثیفی‌ها را حل می‌کند، و ضدعفونی‌کننده‌ای طبیعی و قوی است. سرکه را می‌توانید به جای سفیدکننده‌های شیمیایی استفاده کنید، و بر خلاف سفیدکننده‌ها قابلیت تجزیه در طبیعت را نیز دارد (قابلیت زیست‌فروسایی دارد). ولی نمی‌تواند خطرناک‌ترین باکتری‌ها نظیر استافیلوکوک را از بین ببرد (ولی سفیدکننده‌ها می‌توانند). گاگن می‌گوید: “‌استفاده از سرکه به عنوان ماده‌ی تمیزکننده بسیار دلپذیر و خوشایند است. زیرا سرکه ارزان‌قیمت و موثر است و بوی آن در کم‌تر از یک ساعت از بین می‌رود.‌”

مطلب مرتبط: ۸ بهترین درمان خانگی عفونت سینوسی

برای پاک کردن آینه‌ها از ترکیب آب و سرکه استفاده کنید (نصف آب، نصف سرکه). آن را با اسپری رو آینه بپاشید و با استفاده از روزنامه یا پارچه‌ی نخی آینه را تمیز کنید. برای تمیز کردن کاشی، ظروف چینی، و کرومی ترکیبی از یک‌پنجم سرکه و چهارپنجم آب را با اسپری روی سطوح بپاشید و با دستمال تمیز کنید. البته پیش از تمیز کردن آن‌ها با دستمال، بگذارید ترکیب آب و سرکه چند دقیقه روی سطوح بمانند.

طبق توصیه‌ی ویکی‌هاو، برای پاک کردن لکه‌ها، مقداری جوش شیرین را روی‌شان بریزید و بمالید، و سپس با آب بشویید؛ در صورت لزوم چندین بار این کار را تکرار کنید. به توصیه‌ی وب‌گاه ول‌نس ماما بلاگ، برای تمیز کردن بین کاشی‌ها و سرامیک‌ها می‌توانید روی آن‌ها جوش شیرین و آب اکسیژنه بریزید و با استفاده از مسواک آن نواحی را تمیز کنید.

مطلب مرتبط: پیشگیری از آنفولانزا : در این ۷ جا به راحتی بیمار می‌شوید

چگونه بعد از هجوم آنفولانزا و سرما خوردگی خانه را پاکیزه نگاه داریمآشپزخانه

آشپزخانه یکی از مراکز اصلی خانه است، و مانند حمام، دارای سطوح مشترکی است که باید ضدعفونی شوند. با همان محلول نصف آب و نصف سرکه‌ای که برای تمیزکاری حمام استفاده کردید، می‌توانید کابینت‌ها، سطح سکو و وسایل آشپزخانه را نیز تمیز کنید.

گاگن توصیه می‌کند هر روز دسته‌های شیر آب، یخچال، فر، کابینت‌ها، ماشین ظرف‌شویی و سطل‌های زباله را ضدعفونی کنید. وی اضافه می‌کند، سطح سکوی آشپزخانه باید در طول روز چندین بار تمیز شود، به خصوص اگر روی آن گوشت خام می‌گذارید.

اگر لگن ظرف‌شویی‌تان پر از ظرف‌هایی است که فرد بیمار از آن‌ها استفاده کرده است، همه‌ی آن‌ها را در ماشین ظرف‌شویی بریزید و آن را روی حالت ضدعفونی تنظیم کنید؛ اگر ماشین ظرف‌شویی‌تان امکانات ضدعفونی ندارد، آن را روی بالاترین درجه‌ی حرارت قرار دهید؛ گرما میکروب‌ها را از بین می‌برد. و اگر اصلا ماشین ظرف‌شویی ندارید، برای شستن‌شان با دست بهتر است از آب داغ استفاده کنید.

برای تمیز کردن کف آشپزخانه از بخارشو استفاده کنید. در آزمونِ بهترین روش خانه‌داری، حتی ضعیف‌ترین تی‌ها هم قادر بودند بیش‌تر لکه‌های سرامیک‌ها و کف‌پوش‌ها را تمیز کنند، و همه‌ی بخارشوهایی که با درجه‌ حرارت تقریبا ۱۰۰ درجه زمین را تمیز می‌کردند قادر بودند باکتری‌های کف آشپزخانه را از بین ببرند. ولی به طور کلی با تی و آب داغ هم می‌توانید بسیاری از سطوح زمین را تمیز کنید.

مطلب مرتبط: ۵ شایع ترین بیماری های پاییزی را بشناسید

چگونه بعد از هجوم آنفولانزا و سرما خوردگی خانه را پاکیزه نگاه داریماتاق‌های خواب

معمولا اگر یکی از افراد خانواده مریض شود، نمی‌توانید وی را در اتاق خوابش زندانی نمی‌کنید. به گفته‌ی گاگن، برای جلوگیری از گسترش میکروب‌ها باید دستگیره‌های در، کلیدهای برق، و میزهای کنار تخت را هر روز ضدعفونی کنید.

همه‌ی موارد مربوط به تخت‌خواب – از روبالشی گرفته تا ملافه و پتو – را باید با آب داغ بشویید و با باد داغ خشک کنید. به گفته‌ی گاگن، روبالشی‌ها را باید هر هفته بشویید – “‌تصور کنید آب دهان‌تان، خرده‌های آرایش‌تان، و ذرات مرده‌ی پوست‌تان در همه‌ جای روبالشی پخش می‌شوند!‌”‌ – ولی ملافه‌ها را می‌توانید یک هفته در میان عوض کنید. (البته واضح است اگر بیماری در کمین باشد، باید این فواصل را کوتاه‌تر کنید.‌)

گاگن می‌گوید: “‌بالش‌تان را هر ماه نیم ساعت در خشک‌کن با درجه‌ی حرارت بالا بیندازید، با این کار هر گونه گرد و غبار، و مواد حساسیت‌زایی را که درون بالش‌تان جا خوش کرده‌اند، از بین می‌برید. البته پیش از این کار، ابتدا روی برچسب‌های بالش را خوب بخوانید.‌”

برای تمیز کردن وسایل اتاق خواب، می‌توانید از همان محلول نصف آب و نصف سرکه استفاده کنید. در آخر، سطل‌های زباله را کاملا خالی کنید و پنجره‌ها را بگشایید تا هوای تازه درون اتاق جریان یابد.

مطلب مرتبط: ۸ عادات روزانه ای که باعث مریضی می شوند

چگونه بعد از هجوم آنفولانزا و سرما خوردگی خانه را پاکیزه نگاه داریماتاق‌های نشیمن

به گفته‌ی گاگن، کنترل‌های وسایل برقی، دستگیره‌های در، کلیدهای برق، و دسته‌های کمدها یا کشوها بزرگ‌ترین جذب‌کننده‌های میکروب هستند، لذا باید همه‌ی این‌ها را هر روز ضدعفونی کنید.

به گفته‌ی وی، اگر مبل‌ چرمی دارید یا به طور کلی مبل‌تان قابل شستشو است، آن را هر هفته ضدعفونی کنید. گاگن توصیه می‌کند: “‌کوسن‌های‌تان را هر ماه یک ربع در خشک‌کن با درجه‌ی حرارت بالا بیندازید، با این کار هر گونه گرد و غبار، و مواد حساسیت‌زایی را که درون کوسن‌تان جا خوش کرده‌اند، از بین می‌برید. البته پیش از این کار، ابتدا روی برچسب‌های کوسن را خوب بخوانید.‌ هم‌چنین، با جاروی برقی به خوبی بین مبل‌ها و صندلی‌های‌تان را تمیز کنید تا از کاهش گرد و غبار، و شوره‌ی بدن حیوانات در فضای اطراف‌تان مطمئن شوید.‌”

گاگن می‌گوید: “‌ بعد از آنفولانزا و سرما خوردگی اگر به صورت منظم این کارها را انجام دهید، به بهترین شکل ممکن از گسترش باکتری‌ها و میکروب‌ها جلوگیری می‌کنید؛ این توصیه‌ها را به ویژه هنگامی که یکی از اعضای خانواده مریض است، جدی بگیرید.‌”


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیررضا مصطفایی

منبع: ام ان ان

نویسنده: آنجلا نلسون

چگونه بعد از آنفولانزا و سرما خوردگی خانه را پاکیزه نگاه داریم

آنفولانزا و سرما خوردگی


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی