کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۴ نکته درباره درباره ویژگی و نشانه های افراد روشنفکر

کلمه روشنفکر از آن واژه هایی است که در زبان ما چند جنبه مختلف دارد. در ادامه این نوشتار با ما همراه باشید تا ۴ نکته درباره درباره ویژگی و نشانه های افراد روشنفکر را بدانید.

ویژگی و نشانه های افراد روشنفکر

۱. اصطلاح روشنفکر

– در کاربرد روزمره، اصطلاح ذهن باز و روشن فکری غالباً به عنوان مترادف عدم تعصب یا صبور بودن استفاده می‌شود.

– از منظر روانشناختی، این اصطلاح برای توصیف میزان تمایل افراد برای در نظر گرفتن دیدگاه‌های دیگر یا آزمایش تجربه‌های جدید استفاده می‌شود.

– روشن‌فکری همچنین می‌تواند شامل پرسیدن سوال و فعال بودن در مورد جستجوی اطلاعاتی باشد که اعتقادات شما را به چالش می‌کشد.

– روشن‌فکری همچنین شامل این عقیده است که افراد دیگر باید در بیان عقاید و استدلال‌های خود آزاد باشند، حتی اگر لزوماً با این عقاید موافق نباشد.

نقطه مقابل ذهن باز، ذهن بسته است. افرادی که ذهن بسته‌تری دارند معمولاً فقط مایلند دیدگاه‌های خود را در نظر بگیرند و پذیرای عقاید دیگر نیستند.

حتی اگر خود را فردی نسبتاً روشن فکر تصور می‌کنید، احتمالاً موضوعات خاصی وجود دارد که موضع‌گیری‌تان نسبت به آنها بسیار سخت‌تر است. به عنوان مثال مواردی که مورد علاقه‌تان هستند یا مسائل اجتماعی. داشتن قطعیت می‌تواند چیز بزرگی باشد، اما اعتقاد راسخ، روشن‌فکری را نفی نمی‌کند. روشن فکر بودن به معنای داشتن توانایی در نظر گرفتن دیدگاه‌های دیگر و تلاش برای همدلی با دیگران است، حتی اگر با آنها مخالف باشید.

مطمئناً روشن فکری محدودیت‌هایی دارد. این بدان معنا نیست که شما باید با هر ایدئولوژی همدل باشید. اما تلاش برای درک عواملی که ممکن است منجر به ایجاد این ایده‌ها شود می‌تواند در یافتن راه‌هایی برای ترغیب مردم به تغییر عقاید مفید باشد.

مطلب مرتبط: چطور با ذهن آگاهی نگرانی و اضطراب خود را کاهش دهید

۲. خصوصیات افراد روشنفکر

– آنها کنجکاو هستند که نظر دیگران را بشنوند

– آنها قادرند عقاید خود را به چالش بکشند

–  وقتی اشتباه می‌کنند عصبانی نمی‌شوند

–  با دیگران همدلی دارند

–  آنچه در فکر دیگران می‌گذرد را در نظر می‌گیرند

–  در مورد دانش و تخصص خود فروتن هستند

– دوست دارند حرف‌های دیگران را بشنوند

– معتقدند دیگران حق دارند عقاید و اعتقادات خود را به اشتراک بگذارند

۳. فواید روشنفکر بودن

داشتن ذهن بازتر و روشن فکر بودن چه مزایایی دارد؟

– به دست آوردن بینش: اعتقادات موجود خود را به چالش بکشید و توجه کنید که چگونه ایده‌های جدید می‌توانند نه تنها در مورد جهان به شما بینش تازه دهند،‌ بلکه می‌تواند چیزهای جدیدی در مورد خودتان به شما بیاموزند.

– کسب تجربیات جدید: گشودگی در برابر ایده‌های دیگر همچنین می‌تواند شما را پذیرای تجربیات جدید کند.

– دستیابی به رشد شخصی: داشتن ذهنیت باز  روشن فکر بودن می‌تواند به شما در رشد فردی کمک کند. شما چیزهای جدیدی در مورد جهان و افراد اطراف خود یاد می‌گیرید.

– از نظر ذهنی قوی می‌شوید: گشودگی در برابر ایده‌ها و تجربیات جدید می‌تواند به شما کمک کند تا فردی قوی‌تر و سرزنده‌تر باشید. تجربیات و دانش شما نیز هر روز بیشتر و بیشتر می‌شود.

– احساس خوش‌بینی بیشتر: یکی از مشکلات ذهن بسته داشتن این است که اغلب منجر به احساس منفی بیشتری می‌شود. باز بودن ذهن می‌تواند به ایجاد نگرشی خوش بینانه نسبت به زندگی و آینده کمک کند.

– یادگیری چیزهای جدید: وقتی خود را با همان ایده‌های قدیمی احاطه می‌کنید، ادامه یادگیری دشوار است. مرزهای خود را کنار زده و با افرادی که دیدگاه و تجربیات مختلف دارند ارتباط داشه باشید. این کار می‌تواند ذهن شما را تازه نگه دارد.

مطلب مرتبط: ۵ مرحله برای ترسیم نقشه ذهنی برای افراد پرمشغله

۴. عواملی که بر روشنفکر بودن افراد تاثیر گذار هستند

شخصیت

در مدل پنج عامل بزرگ شخصیت انسان، گشودگی نسبت به تجربیات جدید یکی از 5 بعد گسترد‌ه‌ای است که شخصیت انسان را تشکیل می‌دهد. این ویژگی شخصیتی دارای بسیاری از ویژگی‌های مشترک با ذهن باز است، مانند تمایل به در نظر گرفتن تجربیات و ایده‌های جدید و درگیر خودآزمایی شدن.

تجربه و تخصص

تحقیقات حاکی از آن است که مردم انتظار دارند کارشناسان در مورد حوزه تخصصی خود اندیشمند باشند. وقتی افراد احساس می‌کنند که در یک حوزه خاص از دانش و مهارت بیشتری نسبت به افراد دیگر برخوردار هستند، ذهن‌شان چندان باز نیست.

محققان دریافته‌اند که دادن بازخورد مثبت یا منفی کاذب در مورد عملکرد شرکت‌کنندگان، بر چگونگی بسته بودن ذهن نظر آنها در مورد در نظر گرفتن نظر سیاسی جایگزین تأثیر می‌گذارد.

راحتی با ابهام

افراد هنگام برخورد با عدم اطمینان از سطح راحتی متفاوتی برخوردارند. ابهام زیاد باعث می‌شود آدم‌ها احساس ناراحتی و حتی پریشانی کنند. دگماتیسم گاهی اوقات تلاشی است برای ساده نگه داشتن و فهم آسان‌تر کارها. آدم‌ها با رد ایده‌های جایگزین که ممکن است وضع موجود را به چالش بکشد، می‌توانند عدم اطمینان و خطر را به حداقل برسانند – یا حداقل درک خود را از خطر کم کنند. تحقیقات قدیمی نیز این ایده را تأیید می‌کنند و در عین حال توصیه می‌کنند که آد‌م‌های دارای ذهن بسته کمتر توانایی تحمل ناهماهنگی شناختی را دارند.

در حالی که برخی از عواملی که تعیین‌کننده سطح روشن فکر بودن شما هستند، ممکن است از زمان تولد همراه‌تان باشند، مواردی وجود دارند که می‌توانید برای پرورش ذهن بازتر انجام دهید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع: verywellmind

۴ نکته درباره درباره ویژگی و نشانه های افراد روشنفکر


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی