کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۵ ویژگی شخصیتی برای موفقیت در کار

۵ ویژگی شخصیتی برای موفقیت در کار

در این نوشتار به ۵ ویژگی شخصیتی برای موفقیت در کار پرداخته می شود. یکی از نگرانی‌های متفکرین غربی، کمرنگ شدن اراده و سختکوشی در نسل جوان است. برای همین موج جدیدی از تحقیقات درباره کلمه پر معنای Grit (سماجت) در دستور کار و تحقیق روانشناسان، فلاسفه و مدیران موسسات آموزشی قرار گرفته است.

ویژگی شخصیتی برای موفقیت در کار

یکی از پیشروان و صاحب نظران رفتارشناسی، محقق دانشگاه پنسیلوانیا خانم Angela Duckworth که سخنرانی‌اش در TED از مرز ۵ میلیون بیننده هم گذشته است Grit را “پشتکارِ مشتاقانه برای دستیابی به اهداف درازمدت” تعریف کرده است.

برای اینکه بتوانیم به درک واضح‌تری از کلمه کلیدی Grit که بهترینِ بهترین‌ها در جامعه انسانی از آن برخوردارند، برسیم اجازه دهید همراه با خصوصیاتی که خانم Duckworth در نظر گرفته‌اند و به‌کارگیری تعاریف سایر محققین، ۵ خصلت اصلی Grit را در این پست رموز موفقیت در کار و سرمایه شرح دهم.

ویژگی شخصیتی برای موفقیت در کار

۱. روبه‌رو شدن با ترسِ ناشی از شکست خوردن

اندازه گرفتن صفتِ شجاعت شاید امکان‌ناپذیر باشد ولی این خصوصیت فردی رابطه مستقیمی با مفهوم Grit دارد. افرادی که خطا را بخشی از مسیر دستیابی به هدف می‌دانند نه تنها واهمه‌ای از شکست ندارند بلکه آن را با آغوش باز می‌پذیرند چون پذیرفتن احتمال شکست، اجازه ریسک کردن را به اینگونه افراد می‌دهد.

همه افراد قادر نیستند به این خصلت دست یابند چون شکست خوردن می‌تولند باعث ایجادِ احساس ناخوشایند اضطراب و محافظه کاری شود. ترس از شکست، اعتقاد به بهترین بودن و جسارتِ برای رسیدن به اهداف بزرگ را در وجودمان سرکوب می‌کند.

برای همین باید مدام برای افزایش شهامت تلاش کنیم. شجاعت شبیه تمرین بدنسازی است که اگر هر روز تمرین و تکرار نشود بدن را از بهترین حالت بودن دور می‌سازد. Grit یا پشتکارِ مشتاقانه برای دستیابی به اهداف درازمدت٬ نیاز به جرات دارد.

مطلب مرتبط : مصاحبه‌ کاری :۸ نکته‌ لباس پوشیدن برای مو فقیت در مصاحبه‌ استخدامی

success2.jpg۲.تشخیص انجام یک کار به شکل درست

داشتن یک شعور ذاتی برای انجام کارهای محول شده آن هم به بهترین شکل ممکن یکی دیگر از ۵ خصلت افراد بسیار موفق است، خصلتی که با دنباله روی از دیگران فرق دارد.

از دید محقق دانشگاه پنسیلوانیا خانم Angela Duckworth تشخیصِ انجام یک کار به شکل درست، شبیه شرکت در یک مسابقه است با نیت گرفتن مدال طلا… برای همین انسان هدفمند به طور خستگی‌ناپذیر کار می‌کند و واهمه‌ای از خطا ندارد در صورتی که آدم دنباله‌رو با چنگ و دندان سعی می‌کند که فقط اشتباه نکند.

۳.پیگیری اهداف درازمدت

دستیابی به یک هدف بدون همت و استعداد میسر نیست. بی‌شک، شانس می‌تواند نقش کلیدی داشته باشد اما شانس به در خانه خیلی‌ها می‌زند. برای سرآمدِ دیگران بودن، تلاش و تمرین بدون وقفه و تمرکز بر اهداف درازمدت حرف اصلی را می‌زند.

تلاش و از خودگذشتگی در صورتی ابعاد وسیع پیدا می‌کند که افراد بتوانند به یمن داشتن اهداف مشخص، برای پشتکار خود معنا و مفهوم بیافرینند. درکِ رابطه بین تلاش و استعداد و درهم‌آمیزی آنها با یک هدف مشخص، ایجاد انگیزه، شوق و شجاعت خواهد کرد.

مطلب مرتبط : ۱۵ کار انگیزه بخش برای مو فقیت که باید هر روز انجام دهید

success4.jpg

۴.تحمل سختی‌ها = خوشبینی، اعتماد به نفس و خلاقیت

طبیعتا، حرکت در مسیر دستیابی به هدف درازمدت مصادف با غفلت‌ها و اشتباهات ایجاد شده در هنگام راه خواهد بود. ولی افرادی که از تحمل بالایی برخورداند قادرند از پسِ مشکلات، شکست‌ها و نارسایی‌ها برآیند.

تحمل و مدارا توانایی است که به بعضی از افراد اجازه می‌دهد از موانع بازدارندهِ هدف عبور کنند و سلامت منطقی‌شان را بعد از هر شوک و حمله پیش‌بینی نشده حفظ کنند. خوشبینی، خلاقیت و اعتماد به نفس بر تحمل دشواری‌ها خواهد افزود. تحملی که به فرد اجازه می‌دهد با دلبازی تمام به خودش بقبولاند که “در پایان همه چیز درست خواهد شد و اگر هنوز درست نشده است پس هنوز به پایان مسیر نرسیده‌ام”

مطلب مرتبط : ۱۰ روش مو فقیت افراد دورکار

success5.jpg۵.تفاوت بین بهترین یا بی‌نقص‌ترین

به طور عمومی افرادی که gritty هستند به دنبال بی‌نقص بودن نیستند اما همه تلاش‌شان را به خرج می‌دهند که بهترین باشند. بهترین بودن یک خصلت است نه یک هدف و امکان خطار را مدنظر قرار می‌دهد. اما افراد کمال‌گرا از قدرت انعطاف لازم برخوردار نمی‌شوند، خطا را غیرقابل گذشت می‌دانند و با دقتی متعصبانه درگیر جزییات می‌شوند.

برای یک ورزشکار یا ژیمناست بی‌نقص بودن معنی دارد ولی در حالت عمومی، کمال مطلوب، برداشت و ایده‌ای است که از طرف دیگران تعیین می‌شود و تلاش برای دست یافتن به کمال دیگران نوعی توهم است. به همین خاطر اضطراب، عدم اعتماد به نفس، خودکم‌بینی، وسواس بیش از حد، اعتیاد و افسردگی از مشخصات اصلی کمال‌گرایان است.


مجله کسب و کار بازده

منبع: لاپلاس و بیزنس اینساید

۵ ویژگی شخصیتی برای موفقیت در کار


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی