کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

درمان ام اس: ۵۹ مکمل و دارو طبیعی برای درمان خانگی ام اس

ام‌اس یا تصلب بافت چندگانه وضعیتی مزمن است که بر دستگاه عصبی مرکزی اثر می‌کند. علائم این بیماری از حالت خفیف و مقطعی تا ناتوانی شدید و دائمی متغیر هستند. در حال حاضر درمان ام اس به طور قطعی وجود ندارد، ولی داروها و درمان‌های جایگزین بسیاری برای این بیماری در دسترس هستند. در این نوشتار ۵۹ مکمل و دارو طبیعی برای درمان خانگی ام اس آمده است.

درمان ام اس

درمان ام اس معمولا فقط علائم این بیماری را هدف قرار می‌دهند، زیرا علت این بیماری هم‌چنان ناشناخته است. علائم بیماری ام اس ریشه در قطع ارتباط میان مغز و رشته‌های عصبی دارد.

علائم بیماری ام اس

بیماری ام اس دارای علائم بسیاری است؛ این علائم با پیشرفت بیماری شدیدتر می‌شوند. علائم رایج ام اس عبارت هستند از مشکلات بینایی،‌ ضعف، مشکلات حافظه، مشکلات هماهنگی و تعادلی، و انواع مختلفی از تاثیرات جسمی این بیماری در اندام‌ها (از قبیل لرزش، سوزن‌سوزن شدن، یا بی حسی).

برخی درمان‌های خاص برای تسکین یا حتی جلوگیری از علائم ناخوشایند ام اس بسیار موثر هستند. پیش از استفاده از هر گونه داروی گیاهی، مکمل، یا درمان‌های جایگزین یا تکمیلی برای تسکین ام اس، درباره‌ی فواید و خطرات آن‌ها با پزشک‌تان مشورت کنید.

مطلب مرتبط: بیماری ام اس: ۱۳ نشانه های بیماری ام اس که نمی دانید

داروهای گیاهی و مکمل‌ها: آیا این‌ها می‌توانند در شکست دادن ام اس به شما کمک کنند؟

با این‌که هیچ دارو یا مکملی نمی‌تواند ام اس را درمان کند، برخی اقدامات درمانی ممکن است در کند کردن پیشرفت بیماری به بیماران کمک کنند. سایر درمان‌ها نیز می‌توانند به شکل قابل توجهی علائم یا طول مدت دوره‌های طولانی بهبودی را کاهش دهند. استفاده از داروهای تکمیلی و جایگزین میان مبتلایان به ام اس در سراسر جهان رایج شده است. وقتی داروهای غربی از بهبود علائم ام اس ناتوان می‌شوند، بسیاری از بیماران به سوی درمان‌های غیر دارویی گرایش پیدا می‌کنند. سایرین نیز هنگامی به امتحان کردن این گزینه‌ها می‌پردازند که پزشک معالج‌شان توصیه می‌کند یا درباره‌ی قابلیت‌های درمان‌های جایگزین آگاهی پیدا می‌کنند.

صرف‌نظر از دلایل‌تان برای یافتن اطلاعات درباره‌ی درمان‌های گیاهی و تکمیلی برای ام اس، همواره پیش از توقف مصرف داروها یا افزودن یک راه درمانی جدید به برنامه‌ی درمانی‌تان با پزشک متخصص مشورت کنید. برخی داروهای گیاهی، مکمل‌ها، و درمان‌های جایگزین، در صورت استفاده‌ی ناصحیح، می‌توانند باعث تداخل دارویی، به هم ریختن وضعیت سلامتی، و عوارض پزشکی شوند.

بهترین گیاهان دارویی و مکمل‌ها برای درمان ام اس (و اثرات آن‌ها)

فهرست ذیل تمام داروهای گیاهی یا مکمل‌های درمانی را برای تسکین علائم ام اس پوشش نمی‌دهد. ولی این فهرست اطلاعات مهم و مختصری را از هر یک از رایج‌ترین داروهای گیاهی و مکمل‌های استفاده شده توسط بیماران مبتلا به ام اس به شما عزیزان ارائه می‌دهد.

۱. آگریمونیا

کاربرد امروزی از گیاه آگریمونیا ریشه در قرن‌ها استفاده از آن در درمان انواع مختلفی از مشکلات سلامتی دارد. با این‌که خواص دارویی مختلفی به بسیاری از گونه‌های آگریمونیا نسبت داده شده‌اند، پژوهشی به تازگی خواص ضد ویروسی، آنتی‌اکسیدانی، ضد التهابی، و افزاینده‌ی متابولیسم (سوخت و ساز) این گیاه را کشف کرده است. با این‌که در مورد این گیاه دارویی به عنوان درمان ام اس عملا هیچ پژوهش‌ انسانی وجود ندارد، برخی مطالعات امیدوار کننده بر روی مدل حیوانی در حال بررسی خواص این گیاه برای درمان علائم ام اس هستند.

درمان ام اس ۲: آمریت کالاش

ماهاریشی آمریت کالاش  نوعی مکمل خوراکی متعلق به طب آیورودا (طب هندی) است که برای تقویت دستگاه ایمنی بدن و کاهش سرعت زوال دستگاه عصبی مرکزی استفاده می‌شود. در این مورد نیز مطالعات انسانی وجود ندارد، ولی مطالعات حیوانی درباره‌ی استفاده از این مکمل در قابلیت درمانی آن برای مشکلات مرتبط با ام اس نتایج امیدوار کننده‌ای داشته است.

مطلب مرتبط: کدام کشورها بیشترین مرگ ناشی از بیماری قلبی را دارند ؟

۳. آشواگاندا

این داروی گیاهی متعلق به طب آیورودا با نام‌های متعددی نظیر گیلاس زمستانی، جینسنگ هندی، و آسانا شناخته می‌شود. میوه‌ها، ریشه‌ها، و عصاره‌ی گیاه آشواگاندا را گاهی اوقات برای درمان دردهای مزمن، خستگی مفرط، التهاب، تسکین استرس، و اضطراب استفاده می‌کنند. با این‌که برخی پژوهش‌ها در کاربرد بالینی آشواگاندا امیدوار کننده هستند، تاکنون مطالعات کافی درباره‌ی تاثیر این داروی گیاهی بر درمان ام اس یا علائم آن صورت نگرفته است.

درمان ام اس ۴: گون

گَوَن نوعی گیاه دارویی است که قرن‌ها در طب سنتی چینی کاربرد داشته است. با این‌که گونه‌های بسیاری از این گیاه وجود دارند، تنها دو گونه از آن معمولا برای مقاصد پزشکی استفاده می‌شوند: گون ممبراناسیوس و گون مونگولیکوس. طبق گزارش مرکز ملی پزشکی مکمل و جایگزین ایالات متحده، مصرف گون برای بیش‌تر بزرگسالان بی‌خطر است، ولی شاید با داروهای اثر کننده بر دستگاه ایمنی بدن تداخل داشته باشد. به نظر می‌رسد این گیاه دارویی بر دستگاه ایمنی، کبد، و قلب اثر داشته باشد، ولی پژوهش‌های کافی در خصوص آگاهی کامل از این تاثیرات بر انسان‌ها صورت نگرفته است.

۵. زرشک

مدت‌های طولانی است که در طب هندی و خاورمیانه‌ای از زرشک برای تسکین التهاب، مبارزه با عفونت، درمان اسهال، و آرام کردن سوزش معده استفاده می‌کنند. زرشک را می‌توان به اشکال بسیاری استفاده نمود و از آن می‌توان برای تقویت دستگاه ایمنی بهره گرفت – گرچه در این زمینه پژوهشی بر روی انسان وجود ندارد.

۶. گرده یا نیش زنبور عسل

نیش یا زهر زنبور عسل مایع شفافی است، و درمان مشکلات سلامتی به وسیله‌ی نیش زنبور عسل زنبور درمانی یا اپیتراپی نام دارد (به زهر زنبور عسل اپیتوکسین می‌گویند). تاثیرات نیش زنبور عسل، بر خلاف بسیاری از دیگر داروهای گیاهی و مکمل‌های مورد استفاده برای درمان ام اس و علائم آن، به صورت تخصصی در آزمایش‌های بالینی متعددی مورد مطالعه قرار گرفته است. این آزمایش‌های انسانی معمولا محدود بوده‌اند، و هم‌چنان برای اطمینان از کارآمدی اقدامات درمانی به وسیله‌ی نیش زنبور برای درمان ام اس اطلاعات اندکی موجود است. آزمایش‌هایی که فواید این راه درمانی را نشان می‌دهند غیر قابل اعتماد هستند. دیگر مطالعات نیز به ناکارآمدی، ناکافی بودن شواهد، یا به طور کلی، به خطرناک بودن آن اشاره می‌کنند.

از سویی دیگر، گرده‌ی زنبور عسل به طور روز افزون به عنوان یک مکمل غذایی استفاده می‌شود. با این‌که خواص آن هم‌چنان تحت بررسی است، به نظر می‌رسد دارای قابلیت‌ها آنتی‌اکسیدانی و ضد میکروبی است. برخی ادعا می‌کنند گرده‌ی زنبور عسل برای تقویت دستگاه ایمنی و مبارزه علیه بیماری‌های مزمن مفید است. پژوهش‌ها در این زمینه نیز محدود هستند، و احتمال واکنش‌های آلرژیک (حساسیتی) مهلک به گرده‌ی زنبور عسل نیز وجود دارد. آدم‌هایی که مستعد حساسیت به نیش یا گرده‌ی زنبور عسل هستند باید از تمام گزینه‌های درمانی که در آن‌ها از عصاره‌ها یا محصولات مرتبط با عسل استفاده می‌شود، دوری کنند.

درمان ام اس ۷: برگ بیل‌بری

گیاه بیل بری که به آن، هاکلبری نیز می‌گویند، از خویشاوندان گیاه بلوبری است و می‌توان از میوه یا برگ‌های این گیاه استفاده کرد. با این‌که از گیاهان این خانواده بیش‌تر به عنوان ماده‌ی غذایی استفاده می‌شود، از عصاره‌ی برگ‌ها و میوه‌های این گیاهان نیز می‌توان در ساخت مکمل‌ها یا دیگر مواد دارویی استفاده نمود. از قدیم، این گیاه برای درمان همه چیز، از مشکلات بینایی گرفته تا اسکوربوت و اسهال و مشکلات گردش خون استفاده می‌شده است. آزمایش‌های انسانی قابل اعتماد اندکی در مورد گیاه بیل بری وجود دارد، و پژوهش‌ تخصصی در زمینه‌ی تاثیر آن بر بیماری ام اس عملا وجود ندارد. با وجود این، شواهدی وجود دارند که نشان می‌دهند بیل بری غنی از آنتی‌اکسیدان است و به صورت بالقوه می‌تواند به بهبود بینایی، کاهش التهاب، و مراقبت از کارکرد شناختی کمک کند.

مطلب مرتبط: ۱۴ اختلال چشم که نشانه بیماری خطرناک است

۸. گیاه بابا آدم

گیاه آرکتیوم لاپا، که به بابا آدم مشهور است، قرن‌ها در طب سنتی چینی و طب اروپایی استفاده می‌شده است. همیشه از قابلیت آشکار این گیاه در بهبود گردش خون و کاهش التهاب سخن گفته‌اند و از آن تبلیغ کرده‌اند. گیاه بابا آدم را برای قابلیت‌های آنتی‌اکسیدانی و ضد التهابی‌اش و هم‌چنین تاثیر بالقوه‌اش بر سرطان، دیابت، بیماری‌های پوستی، و دستگاه گوارش تحت مطالعه قرار می‌دهند. احتمال واکنش‌های آلرژیک شدید به این گیاه وجود دارد، و برای اطمینان از اثربخشی گیاه بابا آدم در درمان مبتلایان به ام اس پژوهش‌های کافی صورت نگرفته است.

درمان ام اس ۹: کلسیم

کلسیم ماده‌ی معدنی ضروری برای سلامتی و کارکرد مناسب بدن انسان است. این ماده به عنوان بخش رایج بسیاری از رژیم‌های غذایی و یک مکمل رایج شناخته می‌شود. پژوهش‌ها نشان می‌دهند کلسیم نقش مهمی در سلامت استخوان‌ها، سلامت دستگاه قلبی و عروقی و جلوگیری از خطر سرطان ایفا می‌کند. وجود سطح کافی و مناسب کلسیم در بدن همه‌ی آدم‌ها ضروری است، ولی مبتلایان به ام اس که قرص ویتامین D یا داروهایی حاوی این ویتامین را مصرف می‌کنند، پیش از افزودن مکمل کلسیم به برنامه‌ی غذایی روزانه‌شان باید با پزشک مشورت کنند. ویتامین D جذب کلسیم را در بدن افزایش می‌دهد، و وجود بیش از اندازه‌ی کلسیم در بدن می‌تواند تاثیرات سمی داشته باشد.

۱۰. نعناع گربه‌ای

مسلما نعناع گربه‌ای فقط مربوط به بچه گربه‌ها نیست، و برخی مبتلایان به ام اس از این گیاه دارویی برای کنترل درد ناشی از این بیماری استفاده می‌کنند. نعناع گربه‌ای دارای تاثیرات آرام‌بخشی است که ممکن است در حقیقت خستگی مفرط را تشدید، یا تاثیر دیگر داروهای آرام‌بخش را بیش‌تر کند. فقدان پژوهش‌های انسانی در این زمینه به شدت احساس می‌شود، ولی آزمایش‌های اولیه‌ی حیوانی بر روی گونه‌های مختلف این گیاه نشان می‌دهند، نعناع گربه‌ای ممکن است دارای قابلیت‌های ضد التهابی و تسکین درد باشد.

درمان ام اس ۱۱: بابونه

گیاه بابونه، چه به صورت موضعی و چه خوراکی، قرن‌ها است برای درمان مشکلات پوستی، بی‌خوابی یا اضطراب، ناراحتی معده، و گاز معده و اسهال استفاده می‌شود. آزمایش‌ها در این زمینه بر روی انسان بسیار اندک و غیر متمرکز هستند، ولی کاربرد رایج و قابلیت دسترسی به اشکال مختلفی از محصولات بابونه، این گیاه را به داروی گیاهی محبوبی برای برخی مبتلایان به ام اس تبدیل کرده‌اند. بابونه اثرات آنتی‌اکسیدانی و ضد باکتری با خود به همراه می‌آورد، و هم‌چنین قابلیت آن در پیشگیری از رشد تومور و زخم‌های دهانی برای بیماران سرطانی تحت مطالعه و بررسی است. با وجود این، هنوز اطلاعات مشخصی درباره‌ی نقش بابونه در درمان ام اس وجود ندارد، و نمی‌توان به یقین ادعا کرد استفاده از این گیاه در این خصوص موثر است یا خیر.

۱۲. چیاوانپراش

چیاوانپراش یک تقویت کننده‌ی گیاهی است که در طب آیورودا از آن استفاده می‌شود. مطالعات اولیه بر روی حیوان‌ها نشان می‌دهند، این ماده‌ی گیاهی ممکن است با کمک به حافظه از کارکرد شناختی مراقبت کند. چیاوانپراش هم‌چنین ممکن است حاوی ترکیباتی باشد که بتواند دستگاه ایمنی بدن را تقویت نماید. مطالعات بیش‌تر در این زمینه بر روی انسان به ندرت صورت گرفته است، و برای تعیین اثربخشی یا فایده‌ی چیاوانپراش در کنترل علائم ام اس شواهد کافی در دست نیست.

۱۳. بداغ جنگلی

پوست درخت بداغ جنگلی، با نام علمی ویبورونوم اوپولوس، برای درمان گرفتگی‌ها و اسپاسم استفاده می‌شود. با این‌که پژوهش‌های انسانی در این زمینه هنوز در دوره‌ی ابتدایی است، به نظر می‌رسد این ماده‌ی گیاهی با داشتن تاثیرات آنتی‌اکسیدانی و ضد سرطانی بتواند رشد تومورها یا جراحات را مهار کند.

درمان ام اس ۱۴: کرنبری

با این‌که مدت‌های طولانی است از آب کرنبری (آب ۱۰۰ طبیعی و بدون قند افزوده، نه کوکتل یا نوشیدنی‌های ترکیبی) و قرص‌های کرنبری برای مبارزه با عفونت مجاری ادراری استفاده می‌شود، پژوهش‌ها نشان می‌دهند فواید این میوه شاید آن اندازه نباشد که پیش از این انتظار می‌رفت. با وجود این، استفاده از آب خالص کرنبری رقیق شده (که سرشار از آنتی‌اکسیدان است) و قرص‌های کرنبری ممکن است راه آسانی باشد که مبتلایان به ام اس که از اختلالات مثانه رنج می‌برند، بتوانند از فواید این میوه‌ی پرخاصیت بهره‌مند شوند. عوارض جانبی این روش درمانی بسیار نادر هستند.

۱۵. کوآنزیم کیو ۱۰

کوآنزیم کیو ۱۰ یا CoQ10 برای قابلیت بالقوه‌اش در کاهش سرعت پیشرفت بیماری‌های دژنراتیو عصبی استفاده می‌شود. نتایج پژوهش‌ها درباره‌ی اثربخشی این ماده کاملا شفاف نیستند، ولی برخی مطالعات خاص تاثیر مثبت اندک کوآنزیم کیو ۱۰ را بر بیماران مبتلا به انواع اختلالات عصبی نشان داده‌اند. به نظر نمی‌رسد کمبود کوآنزیم کیو ۱۰ جزء عوامل خطر ام اس باشد، ولی استفاده از این مکمل به طور معمول به خوبی در بیماران تحمل می‌شود و به طور کلی بی‌خطر است. پیش از آن که بتوان این ماده را به طور گسترده به مبتلایان به ام اس یا دیگر وضعیت‌های منجر به مشکلات دژنراتیو توصیه کرد، پژوهش‌های بیش‌تری باید صورت بگیرد.

۱۶. ریشه و برگ قاصدک

طب کُره‌ای از قاصدک به عنوان درمان گیاهی برای افزایش انرژی و بهبود سلامت عمومی استفاده می‌کند، در حالی‌که در طب بومیان آمریکا و هم‌چنین کشورهای عربی قاصدک را برای درمان مشکلات پوستی و گوارشی به کار می‌برند. آزمایش‌های حیوانی نشان می‌دهند قاصدک ممکن است خستگی مفرط را کاهش بدهد و دستگاه ایمنی را تقویت کند. هم‌چنین پژوهش‌ها نشان می‌دهند قاصدک دارای تاثیرات آنتی‌اکسیدانی و ضد التهابی است. هیچ پژوهشی تاکنون تاثیر قاصدک را بر بیماری ام اس بررسی نکرده است، ولی این گیاه نشان داده است دارای برخی خواص دارویی است که ممکن است برای افراد مبتلا به علائم ام اس مفید باشد.

۱۷. دوکوساهگزائنوئیک اسید (DHA)

DHA نوعی اسید چرب امگا-۳ است که می‌توان آن را طریق مصرف روغن‌های گیاهی، ماهی‌های چرب، یا مکمل‌های غذایی امگا-۳ وارد بدن کرد. طبق گزارش مرکز ملی پزشکی مکمل و جایگزین ایالات متحده، DHA ماده‌ای ضروری برای گردش خون، فعالیت ماهیچه‌ها، گوارش، رشد سلول‌ها، و کارکرد مغز است. مکمل‌های DHA ممکن است به مراقبت از دستگاه عصبی مرکزی در بیماران مبتلا به ام اس کمک کنند. خواص ضد التهابی و قابلیت آن در بهبود سلامت مغز می‌توانند فایده‌ی آن را برای مبتلایان به ام اس ثابت کنند. عوارض جانبی مصرف مکمل‌ DHA معمولا خفیف هستند؛ با وجود این، می‌تواند خون را رقیق کند و لخته شدن خون را با مشکل مواجه نماید. بیش‌تر مبتلایان به ام اس قادر هستند با خیال راحت، و البته با راهنمایی پزشک، از این مکمل استفاده کنند.

درمان ام اس ۱۸: اکیناسه (سرخارگل)

اکیناسه یا سرخارگل در اشکال مختلف در دسترس است و مدت‌ طولانی است که برای درمان سرماخوردگی‌ها و عفونت‌های بخش فوقانی دستگاه تنفسی استفاده می‌شود. شواهد برای تایید قابلیت این داروی گیاهی در پیشگیری و درمان سرماخوردگی کاملا شفاف نیست. ولی در مورد بیماران مبتلا به ام اس، پژوهش‌ها به طور کلی قابلیت بالقوه‌ی ضد التهابی این گیاه را برای دستگاه عصبی مرکزی و تقویت دستگاه ایمنی تایید می‌کنند. برخی آدم‌ها ممکن است به سرخارگل حساسیت داشته باشند و باید این گیاه را با احتیاط زیاد استفاده کنند، ولی به طور معمول مصرف سرخارگل به عنوان یک مکمل موقتی بی‌خطر است.

مطلب مرتبط: ۱۲ علامت بیماری که نباید نادیده بگیرید

۱۹. گل درخت آقطی

گل درخت آقطی نام‌های بسیاری دارد از جمله الدر اروپایی، سامبوکوس نیگرا، و الدربری. میوه‌ها و گل‌های درخت آقطی از گذشته تا کنون برای درمان بیماری‌های پوستی، عفونت‌ها، سرماخوردگی‌ها، تب، درد، و تورم استفاده می‌شوند. میوه‌های نپخته و نارس این درخت سمی هستند، و استفاده‌ی نامناسب از این داروی گیاهی ممکن است سبب اسهال و استفراغ شود. پژوهش‌های محدودی کاربرد گل این درخت را در درمان آنفولانزا، و همین‌طور بیماری‌های التهابی مزمن تایید می‌کنند. هم‌چنین مطالعات بر روی حیوانات نقش گل‌های درخت آقطی را در تنظیم واکنش‌های ایمنی در دستگاه عصبی مرکزی نشان می‌دهند. برای تعیین قدرت بالقوه‌ی گل‌های این درخت در کنترل علائم ام اس پژوهش‌های انسانی بیش‌تری نیاز است.

۲۰. روغن جگر ماهی

روغن جگر ماهی و روغن جگر نوعی ماهی موسوم به “‌روغن ماهی یا کاد‌“‌ با روغن‌های ماهی ساده که بسیاری از آدم‌ها برای اسیدهای چرب امگا-۳  از آن‌ها استفاده می‌کنند، یکسان نیستند. روغن جگر ماهی حاوی اسیدهای چرب امگا-۳  و هم‌چنین ویتامین A و ویتامین D است که اگر در خوردن آن زیاده‌روی شود می‌تواند باعث مسمومیت شود. برخی پژوهش‌ها نشان می‌دهند روغن جگر ماهی به دلیل ایجاد بیماری‌های میلین‌زدا به اندازه‌ی ماهی‌های معمولی در رژیم‌های غذایی کاربرد ندارد. با وجود این، ویتامین D موجود در روغن جگر ماهی پیش از آغاز ام اس می‌تواند اثر محافظتی داشته باشد. با وجود این، به طور کلی ویتامین D و اسیدهای چرب موجود در جگر ماهی و روغن ماهی فواید سلامتی گوناگونی دارند که بیماران مبتلا به ام اس نباید از آن‌ها محروم بمانند.

درمان ام اس ۲۱: زنجبیل

زنجبیل مدت‌های طولانی است برای طعم قوی و خواص پزشکی‌اش استفاده می‌شود. در نزد عامه، زنجبیل به طور گسترده برای کمک به درمان مشکلات معده، تهوع، درد ماهیچه و مفصل، و اسهال به کار می‌رود. پژوهش‌ها برای کشف قابلیت بالقوه‌ی زنجبیل و سایر ادویه‌ها در رفع التهاب و محافظت از سلول‌های عصبی در آغاز راه هستند. نقش بالقوه‌ی زنجبیل در پیشگیری از مشکلات التهابی، آن را به گزینه‌ای عالی برای استفاده در آشپزی یا به عنوان مکمل تبدیل کرده است. بیش‌تر آدم‌ها می‌توانند استفاده از زنجبیل را با شیوه‌ی صحیح و مقدار مناسب، با حداقل یا بدون عوارض جانبی، تحمل کنند.

۲۲. درخت کهن دار یا جینکو

این گیاه که به خاطر قدرت بالقوه‌اش در بهبود حافظه و شفافیت ذهنی مشهور است، قرن‌ها است برای درمان انواع گسترده‌ای از امراض استفاده می‌شود. طبق گزارش موسسه‌ی ملی سلامت ایالات متحده، عصاره یا مکمل کهن‌دار یا جینکو ممکن است برای بهبود قوه‌ی تفکر و مشکلات حافظه، تسکین درد پا و واکنش‌های عصبی بسیار شدید، تاثیر مثبت بر چشم و مشکلات بینایی، و حتی کاهش سرگیجه و دَوَران سر موثر باشد. تاثیرات جینکو به صورت گسترده روی بیماران ام اس مطالعه نشده‌اند. بیش‌تر آدم‌ها می‌توانند با خیال راحت جینکو را به شکل مکمل استفاده کنند، ولی این مکمل ممکن است با انواع گسترده‌ای از داروها و گیاهان دارویی دیگر تداخل داشته باشد. به همین دلیل، بیش از آغاز مصرف این مکمل، لازم است با پزشک‌تان مشورت کنید.

درمان ام اس ۲۳: جینسنگ

گونه‌های مختلفی از جینسنگ وجود دارند که برای مصارف دارویی استفاده می‌شوند. بیش‌تر اشکال جینسنگ دارای برخی فواید برای سلامتی هستند که از لحاظ علمی تایید شده‌اند. برای نمونه، جینسنگ پاناکس به احتمال زیاد برای بهبود قوه‌ی تفکر و حافظه و تسکین اختلال نعوظ موثر است، با این‌ حال بی‌خطری آن هنوز ثابت نشده است. جینسنگ آمریکایی ممکن است به پیشگیری از عفونت‌های تنفسی کمک کند، و جینسنگ سیبری نیز ممکن است دارای خواص ضد ویروسی باشد و بتواند به مبارزه با سرماخوردگی کمک نماید. هم‌چنین بیش‌تر اشکال جینسنگ برای بیماران دیابتی مفید هستند، ولی تمام آن‌ها دارای خطر آلرژی (حساسیت) و تداخل دارویی نیز هستند. همواره پیش از افزودن جینسنگ به برنامه‌ی غذایی بیمار ام اس با پزشک وی مشورت کنید.

۲۴. گیاه آب قاشقی یا گوتو کولا

آب قاشقی یا گوتو کولا داروی محبوبی در تاریخ طب چینی و آیورودا به شمار می‌رود. از این گیاه همواره به عنوان دارویی یاد می‌شده است که می‌تواند زندگی را طولانی‌تر کند، و علائم بیماری‌های چشمی، تورم، التهاب، بیماری‌های پوستی، و خستگی مفرط را بهبود ببخشد. بر روی گیاه گوتو کولا مطالعات اندکی صورت گرفته است، و تاثیر واقعی‌اش بر علائم بیماری ام اس ناشناخته است. این گیاه با اشکال گوناگون به صورت گسترده در دسترس است، و عموما مصرف آن به میزان اندک بی‌خطر است.

درمان ام اس ۲۵: زالزالک

گیاه زالزالک برای مدت طولانی به عنوان درمان دارویی برای بیماری‌های قلبی نظیر نارسایی قلبی یا ضربان قلب نامنظم استفاده می‌شود. به تازگی مطالعه‌ای (به صورت اولیه روی حیوانات) در زمینه‌ی اثر زالزالک بر گردش خون صورت گرفته است. هم‌چنین پژوهش‌های اخیر نشان می‌دهند زالزالک دارای خواص ضد توموری و ضد التهابی است که می‌تواند در مبارزه علیه بیماری‌های دیگر ایفای نقش کند. به طور کلی، مطالعه‌ی کافی در خصوص تاثیرات این گیاه روی سلامت انسان به عمل نیامده است.

۲۶. هو ما رن (شاهدانه چینی)

برخی باور دارند، این داروی سنتی چینی که به خاطر خواص آرام‌بخشی‌اش برای بیماری‌های مختلفی استفاده می‌شود، می‌تواند مشکلات دستگاه عصبی را تسکین دهد. عصاره‌های گیاهان هم‌خانواده‌ی شاهدانه (کانابیس) به خاطر نقش‌شان در کاهش اسپاستیسیتی، بیماری دژنراتیو عصبی، و التهاب مورد مطالعه قرار گرفته‌اند. برخی متخصصان معتقدند استفاده از برخی اعضا خاص خانواده‌ی گیاه شاهدانه تحت نظارت دقیق پزشک می‌تواند برای درمان علائم ام اس بسیار موثر باشد، ولی استفاده از آن در فضای بالینی هم‌چنان بحث برانگیز باقی مانده است.

درمان ام اس ۲۷: علف لیمو

علف لیمو، گیاه محبوب و شناخته شده‌ای است که به طور گسترده در رایحه درمانی و آشپزی آسیایی می‌شود، و به خاطر خواص ضد میکروبی‌اش مطالعات خوبی در مورد آن صورت گرفته است. هم‌چنین بر اساس مطالعاتی که بر روی حیوانات صورت گرفته‌اند، علف لیمو دارای خواصی است که کیفیت خواب را بهبود می‌بخشد و از تشنج پیشگیری می‌کند. با وجود این، سایر آزمایش‌های حیوانی چنین اثراتی را نشان نمی‌دهند، و هم‌چنین خواص دارویی علف لیمو به میزان اندکی روی انسان مطالعه شده‌اند – به ویژه برای علائم مرتبط با بیماری ام اس.

۲۸. شیرین بیان

ریشه و عصاره‌ی شیرین بیان مدت طولانی است که برای درمان بیماری‌های ویروسی، زخم معده، و مشکلات گلو استفاده می‌شود. طبق نتایج برخی پژوهش‌های بسیار محدود، شیرین بیان ممکن است التهاب را کاهش دهد. شیرین بیان هم‌چنین ممکن است دارای برخی خواص باشد که بتواند از سلول‌های عصبی مراقبت کند. پژوهش‌ها هم‌چنان در مورد کاربرد شیرین بیان در درمان علائم ام اس ناکافی هستند و نمی‌توان با اطمینان آن را توصیه نمود.

درمان ام اس ۲۹: منیزیوم

وجود منیزیوم برای انواع گسترده‌ای از کارکردهای بدن ضروری است. کمبود این ماده‌ی معدنی در بدن می‌تواند باعث ضعف، خستگی مفرط، گز گز بدن، گرفتگی، تشنج، انقباض ماهیچه‌ها، بی‌حسی، و تغییرات شخصیتی شود. برخی پژوهش‌ها نشان می‌دهند کمبود منیزیوم ممکن است با ایجاد برخی علائم بیماری‌هایی هم‌چون آلزایمر، ام اس، و شماری دیگری از بیماری‌های مزمن و پیشرونده در ارتباط باشد. استفاده از مکمل‌های منیزیوم و رعایت رژیم غذایی حاوی منابع طبیعی منیزیوم ممکن است در پیشگیری از کمبود این ماده در بدن که می‌تواند سبب تشدید علائم ام اس شود، موثر باشد.

۳۰. خار مریم

گیاه خار مریم که از قدیم به عنوان داروی تقویت کبد استفاده می‌شده است، امروزه به خاطر تاثیرش بر التهاب کبد و سلامت انسان مورد مطالعه قرار می‌گیرد. این گیاه دارویی به اشکال گوناگونی در دسترس است (مثلا تنتور و مکمل)، ولی میزان مصرف مناسب این گیاه برای درمان بیماری‌ در انسان هنوز ناشناخته است. پیش از آن‌که بتوان این گیاه دارویی را به صورت رسمی برای درمان علائم ام اس توصیه نمود، پژوهش‌های بیش‌تر باید صورت گیرد.

درمان ام اس ۳۱: روغن معدنی

روغن معدنی که پیش‌تر برای درمان یبوست و مراقبت از پوست استفاده می‌شد، اکنون به صورت رایج در مواد آرایشی و ملین‌ها یافت می‌شود. استفاده از روغن معدنی به عنوان ملین نباید به صورت بلند مدت انجام شود. امکان ایجاد مسمومیت در صورت استفاده‌ی بیش از حد روغن معدنی وجود دارد؛ مواد معدنی و ویتامین‌های موجود در آن می‌توانند در بدن به سطوح سمی برسند. این روغن هم‌چنین می‌تواند مشکلات گوارشی را در برخی افراد وخیم‌تر کند.

۳۲. مکمل‌های مولتی ‌مینرال و مولتی ویتامین

اگر چه این ویتامین‌ها و مواد معدنی را می‌توان به صورت قرص‌های مکمل و جداگانه خریداری نمود، ولی بسیاری از مکمل‌ها حاوی ترکیبی از ویتامین‌ها و مواد معدنی متعددی در یک قرص یا پودر واحد هستند. در بیش‌تر موارد، ترجیح بر آن است که حتی‌الامکان بیش‌تر مواد مغذی مورد نیازتان را از طریق رژیم غذایی سالم و متعادل تامین کنید. با وجود این، برخی بیماری‌ها و مشکلات سلامتی دریافت کافی ویتامین‌ها و مواد معدنی را از طریق غذا مشکل می‌کنند یا به سرعت باعث کمبود یکی از این مواد در بدن می‌شوند.

هم‌چنان در خصوص اهمیت استفاده از مکمل‌های مولتی مینرال (مواد معدنی) یا مولتی ویتامین در پیشگیری از طیف گسترده‌ای از بیماری‌ها و حفظ سلامتی بدن در جامعه‌ی دانشمندان اختلاف عقیده وجود دارد. برخی شواهد نشان می‌دهند برخی انواع مکمل‌های مولتی مینرال و / یا مولتی ویتامین ممکن است به پیشگیری از مشکلات بینایی، التهاب مغزی، مشکلات دژنراتیو عصبی، خستگی مفرط و مشکلات شناختی و دیگر مشکلات سلامتی کمک کنند. استفاده از مکمل‌های مولتی ویتامین و مولتی مینرال معمول برای برخی مبتلایان به بیماری ام اس می‌تواند به پیشگیری از کمبودهایی که ممکن است به وخیم‌تر شدن علائم این بیماری منجر شوند، کمک نماید.

درمان ام اس ۳۳: مر

مر (مر مکی) از قدیم به خاطر رایحه‌اش و کاربرد آن در مراسم و آیین مذهبی محبوب بوده است. به علاوه، این ماده قرن‌ها است که برای خواص دارویی‌اش نیز به کار می‌رود. برخی بر این باور هستند که مر دارای قابلیت‌های ضد عفونی کننده و هم‌چنین قدرت مبارزه با دیابت، مشکلات گردش خون، و روماتیسم است. هم‌چنین به نظر می‌رسد  مر خواص ضد التهابی نیز داشته باشد که می‌تواند در درمان‌های مدرن برای برخی مشکلات سلامتی مفید باشند. ولی به نظر نمی‌رسد مطالعه‌ی تخصصی بر روی مر در زمینه‌ی قابلیت درمان علائم بیماری ام اس صورت گرفته باشد.

۳۴. دانه‌ی جو یا سبوس جو

از جوی کامل غالبا برای کاهش کلسترول و بهبود سلامت قلبی و عروقی استفاده می‌شود. علی‌رغم این‌که جو ماده‌ی محبوبی برای بهبود سلامت قلب به شمار می‌رود، پژوهش‌های محدودی تاثیرات آنتی‌اکسیدانی و ضد التهابی آن را برای انسان تایید کرده‌اند. برخی معتقدند دانه‌ی جو دارای خواص ضد قارچی است. هم‌چنین به باور برخی، سبوس جو نیز برای درمان بیماری ام اس، اسپاسم، افسردگی، و بیماری‌های دژنراتیو مفید است. با وجود این، در حال حاضر پژوهش‌هایی صورت نگرفته‌اند که این قابلیت‌ها را در سبوس جو ثابت نمایند.

۳۵. اسیدهای چرب ضروری امگا ۳ و امگا ۶

اسیدهای چرب ضروری امگا ۳ و امگا ۶ (EFAs)، یا اسیدهای چرب غیر اشباع چندگانه (PUFAs)، به خاطر قدرت بالقوه‌شان در ارتقاء سلامتی سراسر بدن، از سلامت دستگاه قلبی و عروقی گرفته تا سلامت مغز، محبوب هستند. با این‌که هنوز تاثیر دقیق آن‌ها روی بیماری ام اس ناشناخته باقی مانده است، مطالعات بالینی در این زمینه در حال انجام هستند. انتظار می‌رود این چربی‌ها با تاثیرات ضد التهابی و تقویت کنندگی دستگاه ایمنی‌شان گزینه‌ی امیدوارکننده‌ای باشند که بتوان از آن‌ها به عنوان مکملی در درمان بیماری ام اس استفاده نمود. این اسیدهای چرب به صورت طبیعی در برخی مواد خوراکی وجود دارند و هم‌چنین می‌توان آن‌ها را به صورت قرص از داروخانه‌ها تهیه کرد.

درمان ام اس ۳۶: نعناع فلفلی

مدت‌های طولانی است که از نعناع فلفلی به صورت موضعی و به شکل دمنوش یا کپسول برای بهبود سلامت دستگاه گوارش، مبارزه علیه دردهای عصبی و ماهیچه‌ای، تسکین سردردها، و آرام کردن حالت تهوع یا استرس استفاده می‌شود. برای تعیین این‌که نعناع فلفلی به صورت بالینی برای درمان بیماری ام اس مفید است یا خیر، پژوهش‌های کافی به عمل نیامده‌اند، ولی نتایج پژوهشی درباره‌ی تاثیر آن بر سندرم روده‌ی تحریک‌پذیر (IBS) امیدوار کننده هستند.

۳۷. اسیدهای چرب غیر اشباع چندگانه (PUFAs)

اسیدهای چرب غیر اشباع چندگانه (PUFAs) را می‌توان به صورت طبیعی از راه رژیم غذایی و هم‌چنین از طریق مکمل‌ها دریافت نمود. اسیدهای چرب امگا ۳ و امگا ۶ می‌توانند برای کاهش التهاب و بهبود سطح سلامت بدن از راه‌های مختلف مفید باشند، ولی نقش اسیدهای چرب غیر اشباع چندگانه (PUFAs) در درمان علائم بیماری ام اس به خوبی مورد مطالعه قرار نگرفته است. برخی پژوهش‌ها نشان می‌دهند اسیدهای چرب غیر اشباع چندگانه (PUFAs) ممکن است شدت و طول بازگشت علائم ام اس را کاهش دهند.

درمان ام اس ۳۸: پروبیوتیک‌ها

پروبیوتیک‌ها باکتری‌هایی هستند که به نظر می‌رسد برای بدن مفید باشند. آن‌ها را غالبا “‌باکتری‌های خوب‌”‌ می‌نامند و مشابه‌ی همان میکروارگانیسم‌های خوبی هستند که درون بدن انسان یافت می‌شوند. پروبیوتیک‌ها به شکل مکمل و هم‌چنین در ماست در دسترس هستند. پژوهش‌های محدودی نشان می‌دهند پروبیوتیک‌ها ممکن است برای جلوگیری از جذب ناقص مواد مغذی در بدن بیماران مبتلا به ام اس مفید باشند. به طور کلی پروبیوتیک‌ها دارای خواص ضد التهابی هستند که ممکن است دستگاه ایمنی بدن را تقویت کنند و سلامت دستگاه عصبی را بهبود ببخشند.

۳۹. شبدر قرمز

شبدر قرمز نوعی گیاه است که از قدیم برای درمان مشکلات تنفسی، سرطان، و علائم یائسگی استفاده می‌شود. برخی پژوهش‌ها نشان می‌دهند این گیاه می‌تواند به پیشگیری از بیماری قلبی و عروقی کمک کند، ولی استفاده‌ی طولانی مدت از شبدر قرمز ممکن است بی‌خطر نباشد. هنوز اثر شبدر قرمز بر روی علائم ام اس در آزمایش‌های انسانی ارزیابی نشده است.

درمان ام اس ۴۰: مریم گلی

در طول قرن‌ها، مریم گلی را به خاطر چیزهایی بیش از طعم و بوی قوی این داروی گیاهی استفاده می‌کردند. این گیاه از قدیم برای مقابله با مشکلات دهان و گلو، سوءهاضمه، و افزایش قدرت ذهن به کار می‌رود. با این‌که مریم گلی ممکن است دارای خواصی باشد که بتواند قدرت حافظه را بیش‌تر کند و خلق‌وخو را بهبود بخشد، ولی پژوهش‌های کافی در زمینه‌ی تاثیر این گیاه در درمان علائم ام اس در انسان صورت نگرفته است.

۴۱. میوه‌ی شیساندرا

به نظر می‌رسد میوه‌ی شیساندرا (Schizandra) دارای خواص ضد عفونی کننده و ضد التهابی باشد. هم‌چنین آزمایش‌های حیوانی نشان می‌دهند این میوه ممکن است قابلیت مراقبت از سلول‌های عصبی را نیز داشته باشد. با وجود این، هنوز مطالعه‌ی خوبی در زمینه‌ی قدرت بالقوه‌ی میوه‌ی شیساندرا برای تسکین علائم ام اس در انسان به عمل نیامده است.

۴۲. سلنیوم

سلنیوم ماده‌ای معدنی است که آگاهی از کمک‌ها و فوایدش برای سلامتی انسان روز به روز بیش‌تر می‌شود. سلنیوم مدت‌های طولانی است که برای پیشگیری از مشکلات قلبی و شماری از سرطان‌های مختلف کاربرد دارد، اگرچه تاییدات علمی از تاثیرات سلنیوم محدود هستند. پژوهش‌های نشان می‌دهند، سلنیوم نقش مهمی در سلامت بینایی، سلامت دستگاه ایمنی، و درمان انواع مختلفی از بیماری‌های مزمن ایفا می‌کند.

درمان ام اس ۴۳: گیاه قاشقک

قاشقک آمریکایی از گذشته تا کنون برای بهبود کیفیت خواب، تسکین اضطراب، و درمان تشنج کاربرد داشته است. قاشقک چینی نیز برای انواع گسترده‌تری از بیماری‌ها نظیر سردرد، سرطان، التهاب، عفونت، و آلرژی‌ها استفاده می‌شود. هر دو نوع گیاه قاشقک را باید با احتیاط استفاده کرد؛ این دو ممکن است با برخی داروها و شرایط پزشکی خاص تداخل ایجاد کنند. در زمینه‌ی تاثیرات گیاه قاشقک بر کنترل بیماری ام اس در انسان پژوهش‌های کافی صورت نگرفته است.

۴۴. نارون قرمز

مدت‌های طولانی است که از درخت نارون قرمز برای درمان مشکلات پوستی، ناراحتی‌های دستگاه گوارش، سرفه، و گلودرد استفاده می‌شود. در مورد این‌که آیا نارون قرمز برای درمان علائم بیماری ام اس موثر است یا خیر، پژوهش‌های کافی به عمل نیامده است.

۴۵. لسیتین سویا

لسیتین سویا، همان‌طور که از نام‌اش بر می‌آید، در دانه‌های سویا یافته می‌شود؛ این ماده سرشار از کولین است و به همین دلیل، آن را با سلامت قلب و مغز در ارتباط می‌دانند. لسیتین سویا ممکن است برای مبارزه علیه سطوح بالای کلسترول در بدن و افزایش سطح کولین در مغز مفید باشد. برای اطمینان از این مسئله که آیا این ماده برای درمان علائم ام اس مفید است یا خیر، مطالعات کافی انجام نشده است.

درمان ام اس ۴۶: گل راعی

گل راعی از قدیم برای درمان درد عصبی، مشکلات روحی و روانی (نظیر افسردگی و اضطراب)، و به عنوان مرهمی برای زخم‌ها به کار می‌رود. مطالعات خوبی در زمینه‌ی تاثیر آن بر علائم افسردگی صورت گرفته است. به تازگی قابلیت گل راعی برای درمان و بهبود سلامت سلول‌های عصبی در حال ارزیابی است. برای توصیه‌ی کاربرد گل راعی برای درمان علائم ام اس هنوز پژوهش‌های کافی به عمل نیامده است. گل راعی ممکن است با انواع گسترده‌ای از داروها تداخل ایجاد کند؛ از این رو، پیش از استفاده از این داروی گیاهی باید با یک متخصص مشورت کنید.

۴۷. شکر برگ

این جایگزین محبوب شکر مدت‌ها است برای بیماران دیابتی تجویز می‌شود. هم‌چنین پژوهش‌های اخیر تاثیرات آنتی‌اکسیدانی و دیگر خواص را در شکر برگ شناسایی کرده‌اند که می‌تواند به صورت بالقوه برای بهبود سلامت کبد و کلیه مفید باشد. هنوز پژوهش‌های کافی در زمینه‌ی شکر برگ و بیماری ام اس به عمل نیامده است که قادر باشیم آن را برای درمان علائم ام اس توصیه کنیم.

درمان ام اس ۴۸: زردچوبه

زردچوبه ادویه‌ای محبوب و حاوی کورکومینوید است. طبق شواهد علمی، کورکومینوید دارای تاثیرات مراقبت از سلول‌های عصبی است. هم‌چنین قابلیت‌های ضد التهابی زردچوبه نشانه‌ی امیدوارکننده‌ای از تاثیر آن بر تسکین علائم ام اس و دیگر بیماری‌های خود ایمنی است. با وجود این، پیش از توصیه‌ی گسترده‌ی زردچوبه برای درمان مبتلایان به ام اس، تاثیر حقیقی و هم‌چنین میزان مصرف مناسب آن باید مورد مطالعات بیش‌تر قرار بگیرد.

۴۹. سنبل‌الطیب

سنبل‌الطیب از قدیم برای درمان سردرد، لرزش، انواع مختلفی از اختلالات خواب، و هم‌چنین اضطراب و افسردگی به کار رفته است. نتایج پژوهش‌ها در زمینه‌ی اثربخشی سنبل‌الطیب برای بی‌خوابی و اضطراب غیر شفاف است. در تاثیر سنبل‌الطیب بر درمان موثر علائم بیماری ام اس نیز اطمینانی وجود ندارد.

درمان ام اس ۵۰: ویتامین A

این ویتامین محلول در چربی نقش بسیار مهمی در سلامت بینایی، دستگاه تولید مثل، و هم‌چنین دستگاه ایمنی ایفا می‌کند. به علاوه، ویتامین A برای کارکرد مناسب قلب و دیگر اندام‌ها نیز مهم است. این ویتامین را می‌توان از طریق انواع مختلفی از غذاها (از قبیل سبزیجات پهن‌برگ، گوشت، میوه‌ها، و محصولات لبنی) و هم‌چنین به وسیله‌ی مکمل‌ها دریافت نمود. در اثر استفاده‌ی بیش از حد ویتامین A امکان مسمومیت وجود دارد، و هرگز بدون توصیه‌ی پزشک نباید از این ویتامین به مقدار زیاد استفاده نمود. مکمل ویتامین A می‌تواند ایجاد بیماری دژنراسیون ماکولا ناشی از کهولت سن را به تعویق بیندازد. آنتی‌اکسیدان‌های موجود در ویتامین A ممکن است برای بیماران مبتلا به ام اس مفید باشند، ولی درباره‌ی این ارتباط هنوز پژوهش‌های خوبی به عمل نیامده است.

۵۱. ویتامین B1 (تیامین)

ویتامین B1 که به تیامین نیز مشهور است، برای کارکرد مناسب مغز از اهمیت بالایی برخوردار است. هم‌چنین وجود تیامین برای سوخت و ساز سالم و کارکرد مناسب اعصاب، ماهیچه‌ها، و قلب نیز ضروری است. کمبود تیامین با ایجاد انواع مختلفی از بیماری‌های دژنراتیو عصبی از جمله ام اس در ارتباط است. هم‌چنین کمبود این ویتامین می‌تواند باعث ضعف و خستگی مفرط شود. تیامین را می‌توان از طریق مصرف خوراکی‌هایی نظیر آجیل، حبوبات، غلات کامل، تخم مرغ، و گوشت کم چرب دریافت نمود.

درمان ام اس ۵۲: ویتامین B6

ویتامین B6 ماده‌ی مغذی ضروری برای سوخت و ساز بدن است که آن را می‌توان از طریق خوراکی‌های خاص (از قبیل گوشت، ماهی، و سبزیجات نشاسته‌دار) و مکمل‌ها تامین کرد. با این‌که کمبود ویتامین B6 بسیار نادر است، ولی سطوح پایین این ویتامین در بدن بیماران مبتلا به اختلالات خود ایمنی غیر معمول نیست. کمبود ویتامین B6 ممکن است با کارکرد غیر طبیعی مغز، افسردگی، گیجی، و مشکلات کلیوی در ارتباط باشد. پژوهش‌ها درباره‌ی ارتباط میان ویتامین B6 و بیماری ام اس محدود هستند، و شواهد علمی اندکی مبنی بر تاثیر مصرف مکمل‌های ویتامین B6 در پیشگیری از علائم ام اس وجود دارد.

۵۳. ویتامین B12

ویتامین B12 برای کارکرد مناسب سلول‌های عصبی، گلبول‌های قرمز خون، مغز، و بسیاری دیگر از بخش‌های بدن مهم است. کمبود این ویتامین ممکن است به ضعف، کاهش وزن، بی‌حسی و گزگز دست‌ها و پاها، مشکلات تعادلی، گیجی، مشکلات حافظه، و حتی آسیب عصبی منجر شود. احتمال مواجه‌ی افراد مبتلا به ام اس به کمبود ویتامین B12 ممکن است بیش‌تر از سایرین باشد، از این رو استفاده از مکمل‌های این ویتامین می‌تواند گزینه‌ی خوبی برای این قبیل افراد باشد. ترکیب ویتامین B12 و ویتامین B6 برای سلامت بینایی مهم است. با وجود این، شواهد کافی مبنی بر ارتباط میان مصرف مکمل‌های ویتامین B12 و بهبودی علائم ام اس وجود ندارد.

درمان ام اس ۵۴: ویتامین C

ویتامین C یا اسید اسکوربیک نقش مهمی در کارکرد دستگاه ایمنی بدن ایفا می‌کند. ویتامین C آنتی‌اکسیدانی است که ممکن است به وسیله‌ی بدن بیماران مبتلا به ام اس به خوبی جذب نشود. با این‌که کمبود ویتامین C نادر است، این عارضه می‌تواند مشکلات خطرناکی (از قبیل افسردگی، پوسیدگی دندان‌ها، خستگی مفرط، درد مفاصل، و حتی مرگ) ایجاد کند. برخی پژوهش‌ها نشان می‌دهند اسید اسکوربیک برای حفظ سلامت بینایی و پیشگیری از دژنراسیون ماکولار و آب مروارید ضروری است. برخی شواهد نشان می‌دهند آنتی‌اکسیدان ویتامین C ممکن است به پیشگیری از تشدید بیماری ام اس کمک کند؛ ولی پژوهش‌های بیش‌تری در این زمینه لازم است.

۵۵. ویتامین D

وجود ویتامین D برای سلامت استخوان، ماهیچه، عصب، و دستگاه ایمنی ضروری است. بیش‌تر آدم‌ها ویتامین D را از طریق قرار گرفتن در معرض آفتاب، ماهی‌های روغنی، و خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های غنی شده با این ویتامین، دریافت می‌کنند. پژوهش‌های علمی و معتبر اتصال محکمی میان سطوح ویتامین D و رشد و پیشرفت ام اس نشان می‌دهند. قرار گرفتن در معرض آفتاب و مصرف مکمل‌های ویتامین D تحت نظارت پزشک توصیه‌ی رایج و روز افزونی است که به بیماران مبتلا به ام اس ارائه می‌شود. با وجود این، پیش از آن‌که توصیه‌ی ویتامین D به این بیماران به روش استاندارد تبدیل شود و قدرت تاثیر ویتامین D بر بیماری ام اس به طور کامل آشکار شود، پژوهش‌های بیش‌تری باید صورت پذیرد.

درمان ام اس ۵۶: ویتامین E

ویتامین E یک ماده‌ی مغذی محلول در چربی و یک آنتی‌اکسیدان مهم است. وجود این ویتامین برای سلامت دستگاه ایمنی و پیشگیری از لخته‌های خونی ضروری است. روغن‌های گیاهی، آجیل، و سبزیجات بهترین منبع برای ویتامین E هستند. قابلیت‌های آنتی‌اکسیدانی ویتامین E به دلیل نقش بالقوه‌ی مراقبتی‌اش در برخورد با بیماری ام اس مورد علاقه‌ی پژوهشگران قرار گرفته‌ است. افراد مبتلا به ام اس ممکن است دچار کمبود ویتامین E باشند. با وجود این، برای آگاهی از این‌که استفاده از ویتامین E گزینه‌ی واقعا موثری برای درمان علائم ام اس است یا خیر، پژوهش‌های کافی در زمینه‌ی ارتباط میان ویتامین E و این بیماری صورت نگرفته است.

۵۷. سنبله‌ای آفیسینالیس

گیاه سنبله‌ای آفیسینالیس از قدیم برای درمان مشکلات تنفسی و گوارشی به صورت دمنوش استفاده می‌شود. روغن این گیاه دارای خواص ضد میکروبی و آنتی‌اکسیدانی است. پژوهش‌های اولیه نشان می‌دهند این گیاه به صورت بالقوه می‌تواند با فرایندهای ایجاد کننده‌ی بیماری مبارزه کند، ولی برای اطمینان از تاثیر مثبت این گیاه بر درمان علائم ام اس به پژوهش‌های بیش‌تری نیاز است.

۵۸. گیاه زنگوله‌ای

این گیاه ممکن است دارای خواص ضد آرتروز و ضد التهابی باشد. گیاه زنگوله‌ای هم‌چنین قابلیت‌های آنتی‌اکسیدانی و تاثیرات ضد پلاکتی نیز دارد. تاثیر این گیاه بر روی علائم بیماری ام اس به صورت تخصصی مورد مطالعه قرار نگرفته است.

درمان ام اس ۵۹: روی

روی یک ماده‌ی معدنی ضروری است که وجود میزان اندک آن در بدن برای سلامت انسان لازم است. از روی برای تقویت دستگاه ایمنی بدن، درمان انواع مشکلات بینایی، مقابله با بیماری‌های پوستی، و حتی مبارزه علیه ویروس‌ها و بیماری‌های دژنراتیو استفاده می‌شود. پژوهش‌ها حاکی از این حقیقت هستند که بسیاری از بیماران مبتلا به ام اس با کمبود روی مواجه‌اند. ممکن است برخی مبتلایان به ام اس بتوانند از فواید و تاثیرات آشکار روی بر سلامت چشم و مراقبت از سلول‌های عصبی بهره‌مند شود، ولی این مسئله نیز نیازمند پژوهش‌های بیش‌تر است.

رعایت احتیاط در استفاده از داروهای گیاهی و مکمل‌ها برای درمان ام اس

به طور کلی، پژوهش‌ها در زمینه‌ی درمان‌های طبیعی برای مقابله با بیماری ام اس (مانند بسیاری دیگر از بیماری‌ها) محدود است. آزمایش‌های انسانی باید بر مبنای یافته‌های پژوهشی حیوانی و آزمایشگاهی معتبر باشند؛ از این رو، فرایند علمی کشف این اطلاعات می‌تواند بسیار طولانی باشد. در این میان، آدم‌هایی که علاقه‌مند به استفاده از داروهای گیاهی و مکمل‌ها هستند باید به شدت احتیاط به خرج دهند. پیش از ایجاد هر گونه تغییر در برنامه‌ی درمانی لازم است تمام تصمیمات‌تان را درباره‌ی استفاده از درمان‌های جایگزین یا تکمیلی با پزشک متخصص‌تان در میان بگذارید.

بسیاری از داروهای گیاهی و مکمل‌ها دارای خواص دارویی قدرتمندی هستند. به همین دلیل، ممکن است آن‌ها با داروهای تجویزی، با دیگر داروهای گیاهی و مکمل‌ها، و حتی مواد مصرفی در رژیم غذایی‌تان تداخل ایجاد کنند. درمان‌های موثر ام اس ممکن است به شکل قابل توجهی برای آدم‌های مختلف، متفاوت باشند. برای رسیدن به یک برنامه‌ی درمانی موثر باید صبر به خرج دهید – آن‌گاه می‌توانید از فواید این درمان‌های طبیعی بهره‌مند شوید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیررضا مصطفایی

منبع: healthline

درمان ام اس: ۵۹ مکمل و دارو طبیعی برای درمان خانگی ام اس


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مدیریت دانشگاه تهران

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی