کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۷ ویتامین و ماده معدنی برای افزایش قدرت مغز

تنها تعداد اندکی از ویتامین ها و مواد معدنی وجود دارند که برای افزایش قدرت مغز و تقویت عملکرد مغز مفید هستند. با این وجود، هزاران مواد مغذی گیاهی مفید برای مغز یافت می‌شود. بیشتر مردم این دو عبارت را با یکدیگر اشتباه می‌گیرند و مشکل چندانی هم در این مورد وجود ندارد. در این مطلب ما در خصوص ویتامین ها، مواد معدنی و مواد مغذی گیاهی مفید برای مغز با شما صحبت خواهیم کرد.

۱۷ ویتامین و ماده معدنی برای افزایش قدرت مغز

دانشمندان ویتامین را به این شکل تعریف می‌کنند: ” گروهی از ترکیبات ارگانیک که برای تغذیه و رشد طبیعی لازم و ضروری هستند”. از آنجایی که بدن نمی‌تواند آنها را با یکدیگر ترکیب کند بنابراین تنها قرار دادن مقدار اندکی از آنها در رژیم غذایی کفایت می‌کند. مواد معدنی نیز دارای تعریفی مشابه با ویتامین‌ها هستند با این تفاوت که ما هرگز قادر به تولید آنها نیستیم.

اما ویتامین‌ها و مواد معدنی تنها سازندگان بدن فیزیکی ما نیستند. پروتئین ها، چربی‌ها و هزاران مواد مغذی دیگر وجود دارد که برای ساخت و نگهداری بدن لازم و ضروری هستند.

مغز انسان نیز به دلیل حجم گسترده‌ای از وظایف و کارهای مربوط به آن، سرشار از مواد مغذی است. هیچ جای دیگری در بدن انسان به اندازه مغز دربردارنده این میزان مواد مغذی و چنین ترکیب پیچیده و متنوعی نیست. سلامت مغز انسان نیازمند دریافت ویتامین هایی مشخص است و دریافت این ویتامین‌ها از مواد غذایی یا مکمل‌های خوراکی موضوعی قابل بحث است.

تفاوت میان مواد معدنی و ویتامین‌های ضروری و غیرضروی: حتما و قطعا تفاوتی وجود دارد

ما به برخی از موا مغذی نیاز داریم و برخی از آنها را می‌توانیم خودمان تولید کنیم. ویتامین‌ها آن دسته از مواد مغذی هستند که ما به آنها نیاز داریم. ما به مواد معدنی به شکل مولتی ویتامین نیاز داریم. اما نیازی نداریم که آنها را به شکل مکمل دریافت کنیم.

اگر شما در رژیم غذایی خود از مقادیر فراوانی از میوه‌ها و سبزیجات و گوشت کافی استفاده می‌کنید، پس می‌توان گفت شما تقریبا تمام آنچه که به آن نیاز دارید را دریافت خواهید کرد و دیگر نیازی به مصرف مکمل‌ها ندارید.

بدون شک، هرچه بیشتر از مواد غذایی فرآوری شده استفاده کنید و هرچه بیشتر در معرض سم‌ها قرار بگیرید، به ویتامین‌های بیشتری نیاز دارید و به این ترتیب مصرف مکمل‌ها اهمیت پیدا می‌کند.

مصرف دیگر مواد مغذی امری کاملا اختیاری است. ما به چربی‌های ضروری و اسیدهای چرب امگا ۳-آنهم در صورت لزوم- نیاز داریم. درواقع بدن ما توانایی تولید آنها را دارا است. ما نمی‌خواهیم که بدن خود را در تنگنا و محدودیت قرار دهیم و به همین دلیل برخی اوقات از مکمل‌ها استفاده می‌کنیم.

در فهرست ویتامین‌های ضروری برای مغز ما به بررسی ۱۷ ویتامین از بهترین‌ها می‌پردازیم اما باید توجه داشته باشید که این ویتامین‌ها تنها ویتامین‌های موجود نیستند. بااین وجود، بهترین راه‌حل مصرف میوه و سبزیجات فراوان است.

بهترین ویتامین ها برای افزایش قدرت مغز

۱. منیزیم

منیزیم یکی از بهترین مواد معدنی است که در بیش از ۳۰۰ فرآیند در بدن و بیش از ۵۰ فرآیند در مغز مورد استفاده قرار می‌گیرد. منیزیم نوروپلاستیسیته ( انعطاف‌پذیری عصبی) را افزایش می‌دهد و به این ترتیب سازگاری رشته‌های عصبی راحت تر شده و آسان تر می‌توانند ازآسیب‌های احتمالی جلوگیری کنند.

علاوه بر این، منیزیم برای تولید انرژیِ کافی لازم و حیاتی است. اگر ما دارای کمبود منیزیم باشیم – همانطور که برآورد شده است که ۷۰% از مردم دچار کمبود منیزیم هستند- بنابراین قادر نخواهیم بود که قندها را به انرژی تبدیل کنیم. انرژی پایین و دیابت نتیجه کمبود منیزیم در بدن است.

سرشار از منیزیم, درمان پولیپ بینی, درمان درد آرتریت

۲. امگا ۳ برای افزایش قدرت مغز

تقریبا ۵۰% از مغز از چربی ساخته شده است. نزدیک به ۳۰% از چربی‌ها یکی از انواع اسیدهای چرب امگا ۳ هستند. بعلاوه، اسیدهای چرب امگا ۳ در دوران کودکی در ایجاد صحیح پیوندهای عصبی موثر هستند و به ساخت دیواره‌ای کمک می‌کنند که این دیواره در طول زندگی از رشته‌های عصبی محافظت می‌کند.

تحقیقات نشان می‌دهند که بهره هوشی کودکانی که با غذاهای کم چرب تغذیه می‌شوند یا از مواد غذایی فرآوری شده در رژیم غذایی آنها استفاده می‌شود به اندازه ۳۰ درجه کمتر از هم سن و سال‌های آنها است و همین کافی است تا بتوانیم کودکان سالم و نرمال را از کودکان مبتلا به عقب ماندگی ذهنی تشخیص دهیم.

۳. ویتامین D

ویتامین D علاوه بر اینکه برای استخوان مفید است، یکی از کاتالیزورهای موجود در مغز نیز هست که سیستم رشد رشته عصبی و پیوند نوروترنسمیترها ( پیام رسان‌های عصبی) را روشن و خاموش می‌کند. هنگامی که سطح ویتامین D در بدن شما پایین باشد، توانایی شما برای حفظ و ایجاد ارتباطات عصبی جدید متوقف می‌شود.

برخی از تحقیقات به ظاهر امیدوار‌کننده به بررسی استفاده از سطوح بالایی از مکمل‌های ویتامین D برای جلوگیری از آلزایمر و زوال عقل می‌پردازند.

ویتامین D یک ماده مغذی است که شما نیازی به مصرف مکمل برای دریافت آن ندارید. در افراد سالم، ۱۵ تا ۳۰ دقیقه قرار گرفتن بیش از ۲۵% بدن در معرض نور خورشید برای تولید مجموع ویتامین D مورد نیاز روزانه کافی است. برخی مواد غذایی مثل قارچ نیز منبعی سرشار از ویتامین D به شمار می‌روند.

مصرف شیر را حذف کنید. ویتامین D موجود در شیر موجب آترواسکلروز (تصلب شریان) و بیماری قلبی می‌شود.

۴. ویتامین E برای افزایش قدرت مغز

این ویتامین به محافظت از عملکرد مغز کمک می‌کند. فعالیت‌های بسیار زیاد و اکسیداسیون در سطح بالا در مغز رخ می‌دهد. ویتامین E یکی از قوی‌ترین آنتی اکسیدان‌ها است.

همچنین تحقیقات نشان می‌دهند که ویتامین E می‌تواند انرژی بیشتری ایجاد کند واسترس را کاهش دهد و به این ترتیب فشار و استرس وارد شده بر مغز را نیز کاهش می‌دهد. ویتامین E سطوح انرژی بدن را به سطح طبیعی و نرمال بازمی گرداند و در عین حال توانایی تولید افکار واضح تر و شفاف تر را در مغز به‌وجود می‌آورد.

افرادی که رژیم‌های غذایی کم چرب را رعایت می‌کنند اغلب دارای کمبود ویتامین E هستند و مطالعات صورت گرفته بیماری آلزایمر را با رژیم‌های غذایی کم چرب مرتبط می‌دانند.

زگیل, ویتامین E

۵. ویتامین C

این ویتامین که در بدن آسکوربات نامیده می‌شود یک آنتی اکسیدان قوی است. مقادیر بالای آسکوربات در بدن در مغز و بافت‌های نورواندوکرین دیده می‌شود – همان جاهایی که بیشترین میزان از انرژی بد ن مورد استفاده قرار می‌گیرد. آسکوربات تنظیم‌کننده بیش از ۱۲ نوروکمیکال (مواد شیمیایی عصبی) متفاوت است و می‌تواند خطر سکته را کاهش دهد.

۶. ب ۶ برای افزایش قدرت مغز

یکی از علائم کمبود ویتامین ب ۶ عبارت است از افسردگی و از دست دادن حافظه. داشتن مقادیر کافی از این ویتامین به هشیار و فعال نگه داشتن حافظه شما کمک می‌کند. همچنین این ویتامین ماده‌ای مغذی برای تولید هموگلوبین است. در صورت کمبود ویتامین ب۶ خون کافی در بدن شما تولید نمی‌شود. و به این ترتیب سطح انرژی پایین، کم خونی، سطوح اکسیژن پایین در بدن و کبود نفس را در خود مشاهده می‌کنید.

۷. ب ۱۲

این ویتامین تاثیری بسیار زیاد بر سلامت عصبی دارد. ب ۱۲ یکی از مواد مغذی اصلی و مسئول تولید لایه لیپوپروتئینی غلاف میلین یا همان پوشاننده رشته‌های عصبی است. درصورت کمبود ویتامین ب ۱۲، این لایه بی‌حفاظ و منجر به درد و نوروپاتی ( التهاب چندین عصب محیطی مختلف) می‌شود. به همین دلیل است که بسیاری از گیاهخواران و وگان‌ها بیمار می‌شوند.

تحقیقات نشان می‌دهند که مصرف بیش از حد ب ۱۲ تاثیری در عملکرد مغز ندارد. بدن ما مقدار مورد نیاز خود را دریافت می‌کند و مقادیر اضافی را دفع می‌کند.

۸. تیامین برای افزایش قدرت مغز

تیامین تقویت‌کننده خلق و خوی است. کمبود تیامین در بدن بری بری نامیده می‌شود. تیامین در مغز به بهبود حال و احوال و از بین رفتن افسردگی کمک می‌کند. همچنین تولید آنزیم‌ها و آمینو اسیدهای مناسب به تیامین وابسته است. در سوخت و ساز کربوهیدرات‌ها تیامین به تنظیم تولید آدنوزین تری‌فسفات کمک می‌کند و به این ترتیب به بالا رفتن سطح انرژی بدن و فعالیت منظم آن کمک می‌کند.

۹. ریبوفلاوین ( ب ۲)

ریبوفلاوین یا ویتامین ب ۲ مسئولیت انتقال ضربان‌های عصبی را بر عهده دارد. فقدان ریبوفلاوین می‌تواند منجر به میگرن، پارکینسون، آلزایمر، صرع، ام‌اس و سندروم گیلن باره شود. مصرف مکمل ریبوفلاوین موجب بهترشدن برخی از سندروم‌های متابولیک می‌شود. با این وجود، ریبوفلاوین نیز مثل دیگر ویتامین‌های گروه ب در بدن ذخیره نمی‌شود بلکه مقادیر اضافی آن از بدن دفع می‌شود.

۱۰. نیاسین برای افزایش قدرت مغز

نیاسین یا اسید نیکوتین یک ماده مغذی بسیار مهم و مورد توجه است زیرا شرکت‌های متعددی در تلاش برای به‌دست آوردن امتیاز حق تولید این ویتامین طبیعی هستند. این ویتامین برای کمک به کاهش سطح کلسترول و تعدیل بدن موثر است. درحقیقت، ما بدون نیاسین نمی‌توانیم نیکوتین‌آمید آدنین دی‌نوکلئوتید را تولید کنیم که این گامی مهم در فرآیند تبدیل انرژی به شمار می‌رود. مکمل‌های دارای نیاسین سطح انرژی را بالا می‌برد و به همین دلیل است که این عنصر در گروه داروهای نوتروپیک محرک مغز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۱۱. اسید فولیک ( فولات یا ویتامین ب ۹)

اسید فولیک به کاهش هوموسیستئین در مغز کمک می‌کند. با کاهش مقدار این ترکیب شیمیایی در مغز، پیشروی بیماری‌های آلزایمر و زوال عقل (دمانس) نیز متوقف می‌شود و احتمالا در پی آن عملکرد مغزی نیز تقویت می‌شود. اسیدفولیک مغز را در برابر فشارها و استرس‌های اکسیداتیو ناشی از مطالعات سنگین و فشار کاری محافظت می‌کند.

خواص اسید فولیک

۱۲. چربی‌های اشباع

چربی‌های اشباع نیز درست مثل گروه امگا برای رشد مغز از اهمیت بالایی برخوردارند. گروه امگا بخش قابل توجهی از پوشش‌های محافظت‌کننده را تشکیل می‌دهند درحالیکه چربی‌های اشباع از جنس هورمون هستند و ۱/۲ از ساختار سلولی ما را در بر گرفته‌اند. در یک رژیم غذایی با سطح پایینی از چربی‌های اشباع، ما مشکلات هورمونی مثل افسردگی، نوسانات حال و احوال، ناپایداری ذهنی، مشکلات قاعدگی و مشکلات مربوط به تنظیم انسولین را تجربه می‌کنیم.

۱۳. پروبیوتیک ها برای افزایش قدرت مغز

پروبیوتیک ها کاری با مغز ندارند و سایر بخش‌های بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهند. هنگامی که سایر بخش‌های بدن سالم و شاد باشد، مغز نیز سالم و شاد خواهد بود. علم نشان داده است که احساسات شکمی – احساساتی که در واکنشهای غریزی جریان دارند- چیزی واقعی هستند. باکتری‌های موجود در شکم ما درواقع تصمیم گیری‌های ما را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

هنگامی که باکتری‌های شکمی سالمی داشته باشیم، تصمیمات ما در نتیجه احساساتی مثبت و استفاده صحیح از هورمون‌ها و انرژی گرفته می‌شوند. هنگامی که باکتری مشخصی بر یک باکتری خوب غلبه می‌کند، بدن ما تلاش می‌کند که با آن مبارزه کند. در این نبرد، هورمون‌های ما تعادل خود را از دست می‌دهند، ما انرژی فراوانی را از دست می‌دهیم و حرص و ولع زیادی به خوردن غذاهای ناسالم پیدا می‌کنیم.

پروبیوتیک‌ها می‌توانند بسیاری از تاثیرات منفی ناشی از داشتن یک رژیم غذایی ناسالم را کاهش دهند.

۱۴. پروتئین‌های خوب

در اینجا چیزی که مهم است کیفیت پروتئین است نه کمیت آن. نوشیدنی‌های پروتئینی نوعی از نامرغوب‌ترین پروتئین هایی هستند که می‌توانیم مصرف کنیم. این نوع از پروتئین در رتبه‌بندی محصولات پروتئینی در جایگاهی پایین تر از گوش فاسد قرار می‌گیرد.

این از آن جهت است که این نوشیدنی‌ها متعادل نیستند و فاقد بیش از نیمی از آمینواسیدهای خوب مورد نیاز ما هستند. حیوانات پرورشی و بیشتر گوشت‌های موجود در فروشگاه‌های مواد غذایی نیز از ارزش‌های غذایی نامناسبی برخوردار هستند.

جایگزین‌های گوشت نیز به همین اندازه نامناسب هستند. سویا یکی از عوامل به‌وجود آورنده بیش از ۱۰ نوع سرطان است و سایر جایگزین‌های گوشت نیز نمی‌توانند پروتئین مورد نیاز ما را تامین کنند.

کیفیت مطلوب پروتئین در پروتئین‌های حیواناتی وجود دارد که به‌صورت طبیعی و محلی پرورش یافته باشند. حیواناتی که با انسانیت و رعایت اصول انسانی تغذیه شده‌اند نه آن هایی که ناچارا با هورمون‌های رشد، آنتی بیوتیک‌ها یا غذاهای نامناسب تغذیه می‌شوند. اگر نمی‌توانید از کشاورزی در مورد شیوه پرورش حیواناتش پرسش و تحقیق کنید پس می‌توان گفت که پروتئین حیوانات آن کشاورز از نوع مرغوب نخواهد بود.

۱۵. آهن برای افزایش قدرت مغز

آهن مکملی است که نیازی به مصرف بیش از حد آن نیست. مصرف بیش از حد آهن می‌تواند زوال عقل و تخریب مغز را سرعت ببخشد.

با این وجود، کمبود آهن نیز مشکلاتی را در سطح انرژی انسان به‌وجود می‌آورد. آهن یکی از اجزاء اصلی خون انسان است و در صورت کمبود آهن ما دچار کم خونی، بی‌حسی و خستگی می‌شویم.

۱۴ بهترین خوراکی های حاوی مس که شدیدا برای بدن لازم هستند 2

۱۶. مس

مس یکی دیگر از مواد معدنی است که درصورت مصرف بیش از حد آن احتمال زوال عقل در انسان نیز افزایش می‌یابد. در ایالات متحده کمبود مس در افراد بسیار نادر و کمیاب است و هیچ کس نیاز به مصرف مکمل برای تامین این ماده معدنی ندارد. لوله کشی‌های مسی داخل خانه‌ها در این کشور چنین نتیجه‌ای را به همراه داشته است.

اما بدون مس، سیستم آنتی اکسیدان ما بطور کامل فرومی ریزد. مس کوفاکتوری مهم در فعالیت آنزیم‌ها به شمار می‌رود و کمبود آن در بدن سطوح انرژی ما را پایین می‌آورد.

۱۷. روی برای افزایش قدرت مغز

درصورتیکه بیمار شوید روی (زینک) به شما کمک می‌کند تا سلامت خود را دوباره به‌دست آورید. روی سیستم ایمنی شما را تقویت می‌کند و به کنترل ضربان‌های عصبی در مغز کمک می‌کند. دوزهای بالای روی می‌تواند در کاهش تشنج صرع موثر باشد. افزایش مصرف روی می‌تواند به منعطف ساختن پیوندهای عصبی کمک کند و یادآوری‌های ذهنی را برای شما آسان تر می‌کند.

بهترین شکل ویتامین‌های مناسب برای مغز کدام است؟

مکمل‌های جداگانه

با داشتن یک رژیم غذایی سالم، نیازی به مصرف مکمل برای بیشتر بخش‌های بدن خود ندارید. با این وجود، می‌دانیم که همواره مسائل و مشکلاتی در جریان مسیر عادی و معمولی زندگی وجود دارد. از این روی، به شما پیشنهاد می‌کنیم که درمورد مصرف مکمل‌ها به توصیه‌های زیر دقت کنید.

منیزیم

بیشتر افراد دچار کمبود منیزیم هستند. با مقادیر کم شروع کنید: دوزهای ۲۰۰ میلی گرمی و هر روز ۴۰۰ میلی گرم متوسط مصرف این مکمل در بین بیشتر افراد است.

ویتامین C

در هر بار مصرف ۲۵۰ میلی گرم ویتامین C یا کمتر مصرف کنید. بدن ما می‌تواند در هر بار مصرف تنها همین مقدار از ویتامین C را جذب کند. مقادیر بالاتر این ویتامین هنوز مشخص نشده‌اند اما بیشتر پزشکان مصرف روزانه ۱۰۰۰ میلی گرم را پیشنهاد می‌کنند.

ویتامین B

مصرف یک عدد ویتامین ب با دوز استاندارد آن برای بالا نگه داشتن سطوح انرژی شما کافی است.

پروبیوتیک ها

از مواد غذایی تخمیر شده یا مکملی که بخوبی بررسی و آزمایش شده است استفاده کنید. هر دوز استاندارد پروبیوتیک‌ها باتوجه به نام تجاری آن دارای هزاران تا میلیاردها باکتری است. با دوزهای کم شروع کنید. به یاد داشته باشید که در صورت زیاده روی در مصرف پروبیوتیک‌ها احتمال بیمار شدن شما وجود خواهد داشت.

منابع پروبیوتیک, درمان پولیپ بینی

مواد معدنی و ویتامین‌های مایع برای افزایش قدرت مغز

اخیرا بسیاری از ویتامین‌ها به شکل مایع عرضه می‌شوند. ویتامین‌های مایع در افراد مبتلا به مشکلات گوارشی راحت تر جذب می‌شوند. اما در مورد اکثریت مصرف کنندگان، ویتامین‌های مایع با چنان سرعتی از دستگاه گوارشی عبور می‌کنند که بدن قادر به جذب آنها نخواهد بود. استفاده از قرص‌ها معمولا نتایج بهتری به همراه خواهد داشت.

قرص‌ها و کپسول‌های ترکیبی از ویتامین‌ها و مواد معدنی

مصرف یک عدد قرص کوچک معمولا بهترین گزینه برای اکثریت افراد است. به این ترتیب ساختار بدن انسان آشفته نمی‌شود و راحت تر به هضم و جذب آن می‌پردازد.

با این وجود، مطمئن شوید که مکمل انتخابی شما به درستی قابل هضم است و همراه با مدفوع از بدن شما خارج نمی‌شود. درصورت مشاهده چنین چیزی، باید بدانید که پول خود را هدر داده‌اید و البته هیچ کس دوست ندارد که پولش را دور بریزد.

همچنین، مطمئن شوید که هیچ نوع آلرژن یا ترکیب نامطلوبی در این محصول وجود نداشته باشد. برخی اوقات، شرکت‌ها از ترکیبات بسیار ارزان در ساخت چنین محصولاتی استفاده می‌کنند و باعث بروز بیماری در مردم می‌شوند.

مولتی ویتامین های مناسب برای افزایش قدرت مغز

ما مثل بیشتر پزشکان یک مولتی ویتامین استاندارد را به شما پیشنهاد نمی‌کنیم. چرا؟ مولتی ویتامین دارای مقادیر متراکم و بسیار بالایی از هر نوع ویتامین و ماده معدنی است. این میزان برای سیستم بدنی شما بسیار زیاد خواهد بود و بدن شما قادر به کنترل آن نخواهد بود.

در مطالعه‌ای که روی ضایعات فاضلاب انجام شده بود محققان میلیاردها مولتی ویتامین هضم نشده را پیدا کردند. این ویتامین‌ها شکسته نمی‌شوند و همچنین مواد مغذی را ذخیره نمی‌کنند. بیشتر این ویتامین‌ها که بسیار ارزان هم هستند از شکل هایی از ویتامین‌ها و مواد معدنی استفاده می‌کنند که ما به هیچ شکلی نمی‌توانیم آنها را مصرف کنیم مثل استفاده از سنگ آهک در کلسیم و آهن زنگ زده در قرص آهن.

پیشنهاد ما به شما مصرف مکمل‌ها به‌صورت جداگانه و رعایت یک رژیم غذایی خوب و مطلوب است.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – فاطمه یحیی

منبع: developinghumanbrain

۱۷ ویتامین و ماده معدنی برای افزایش قدرت مغز

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی