کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

وقتی رئیس تان رفیق‌‌باز است

در برخورد با رئیس رفیق‌باز چه کار می کنید؟ آیا فورا شغل تان را ترک می‌کنید یا برای حل این مسئله به دنبال راهکار هستید؟ آیا تا به حال برای‌تان پیش آمده‌است که کاری را شروع کنید و یک‌باره پی‌ببرید رئیس تان بخشی از یک رابطه‌ی دوستانه‌ی قدیمی و صمیمی است- و رئیس او هم همین‌طور است؟ در چنین مواقعی دچار نوعی احساس بامزه‌ می‌شوید که “انگار من در رختکن اشتباهی هستم”. یا شاید “من در رختکن درست هستم، اما در تیم درست نیستم.”

رئیس

این اتفاق برای فرانک افتاد. بعد از این‌که در مقام شغلی جدیدش قرار گرفت، متوجه شد چند نفر در شرکت دوست‌های قدیمی هستند، و رئیس خودش به دوست دوران دانشگاه خود گزارش می‌داد که او نیز مدیرعامل بود.

این بدون هیچ ابهامی توضیح می‌داد چرا هر وقت مدیرعامل تماس می‌گیرد، رئیس به جنب‌وجوش می‌افتد. فرانک خیلی زود یاد گرفت هر وقت یکی از این دوست‌های صمیمی به مقام شغلی جدیدی ارتقا پیدا کرد شگفت‌زده نشود؛ به هر حال، حرکت رو به بالا مسیر مورد انتظار اعضای آن باشگاه اختصاصی بود.

جا افتادن در یک نقش جدید در شرکت می‌تواند زمان‌بر باشد، و کشف روابط بی‌شماری که در ابتدا ساده و حتی طبیعی به نظر می‌رسد حتی از آن نیز بیش‌تر طول می‌کشد. اما این‌که بفهمید گزارش کارتان را به دوست صمیمی رییس بزرگ می‌دهید می‌تواند بازی را عوض کند. این خبر چیزهایی را که فکر می‌کردید درباره‌ی محل کارتان می‌دانید به هم می‌ریزد، و ممکن است پریشان‌کننده باشد. ناگهان سعی می‌کنید دقت کنید چه می‌گویید و با چه کسی حرف می‌زنید. به علاوه، چشم‌اندازتان در شرکت محو‌تر از گذشته به نظر می‌رسد.

رفیق بازی یک چالش اخلاقی برای شرکت‌ها است. هرچند بعضی شرکت‌ها برای اجتناب از تعارض منافع احتمالی قدم‌های مهمی برمی‌دارند، شرکت‌های دیگر واقعا به استخدام دوستان و خویشاوندان رغبت نشان می‌دهند.

این کار شرکت‌ها با یک ریسک همراه است. ممکن است کارمندانی که از موهبت ارتباط شخصی برخوردار نیستند احساس بیگانه ‌کنند. و وقتی شرکت‌ها در ابتدا فرصت‌های شغلی را به دوستان و اقوام پیشنهاد می‌کنند، شانس ایجاد تنوع را درون سازمان از دست می‌دهند. اگر سازمان‌ها دقت نکنند، رفیق‌بازی ممکن است به جاهای خطرناک برسد. رفیق‌بازی در محل کار قطعا می‌تواند انگیزه و اشتیاق را در محل کار از بین ببرد.

بنابراین وقتی خودتان را در مقامی می‌یابید که باید به یک آدم رفیق باز گزارش بدهید، چگونه از وادی پرخطر می‌گذرید و روحیه‌ی خودتان را حفظ می‌کنید؟ در ادامه راهکاری برای شما آمده‌است:

۱. چشم‌اندازتان را حفظ کنید

یکی از بزرگ‌ترین مشکلات رفیق‌بازی، عدم بی‌طرفی و شفافیتی است که با آن همراه است. مدیرتان به‌طور طبیعی به سمت آن‌چه رئیس اش فکر می‌کند سوگیری خواهدداشت؛ ممکن است مخالفت شغل خودش را در معرض خطر قرار دهد. محترمانه نظر خودتان را داشته‌باشید و در هنگام ضرورت آن را به اشتراک بگذارید. وقتی تردید دارید برای ابهام‌زدایی به راهبرد شرکت رجوع کنید.

۲. فرض کنید همه‌چیز آشکار خواهدشد

یکی از جنبه‌های ناراحت‌کننده‌ی رابطه با رییس‌تان این است که نمی‌توانید با اعتماد به‌نفس اطلاعات را به اشتراک بگذارید، چون احتمالا دست‌خوش تغییر خواهدشد. ممکن است رییس او بخواهد شایعات شیرین را درباره‌ی کارکنان بداند، و آدم رفیق باز احساس کند برای پذیرفتن این خواسته تحت فشار است. به همین دلیل، کلمات‌تان را بادقت انتخاب کنید و فرض کنید آن‌چه می‌گویید تکرار می‌شود.

۳. برای خودتان پیش‌کسوت پیدا کنید

شما همیشه در هنگام کار تمام تلاش‌تان می‌کنید. اما اگر به خاطر این‌که روابط کاری نزدیک و مطلوبی با رئیس تان ندارید، رشد حرفه‌ای‌تان به تاخیر می‌افتد، شخص دیگری را به عنوان پیش‌کسوت انتخاب کنید. شما مسئول موقعیت حرفه‌ای خودتان هستید. باید یک محرم اسرار دیگر پیدا کنید، فردی که بتوانید به او اعتماد کنید تا به کمک‌اش راه‌تان را پیدا کنید.

۴. قضاوت نکنید

این‌که یک فرد رفیق باز است صرفا به این معنی نیست که نالایق است. هرچند ممکن است از روابط‌اش برای به‌دست آوردن آن شغل استفاده کرده‌باشد، اما ممکن است برای آن مقام شغلی کاملا شایسته باشد و اگر شانسی داشته‌باشد اثبات می‌کند یک رهبر اثربخش است. از فرضیه‌سازی یا مشارکت در شایعات خودداری کنید، چون این باعث بدتر شدن شرایط می‌شود. بگذارید اقدامات آنها تعیین کننده‌ی اقدامات شما باشد.

۵. حمایت‌تان را ابراز کنید

چه باور کنید چه باور نکنید، مقام شغلی رفیق باز حتی از مقام شما هم سخت‌تر است. او حتی اگر شایستگی آن مقام را هم داشته‌باشد، دائم باید با این تصورات از پیش نعیین‌شده که شغل را خودش به‌دست نیاورده‌است مبارزه کند. این می‌تواند او را در حالت تدافعی قرار دهد و دائم احساس کند باید خودش را اثبات کند. حمایت و اشتیاق خود را ابراز کنید، به‌ویژه وقتی تا حدودی نشان می‌دهد به مافوق‌اش وابسته نیست. این احتمالا باعث می‌شود رییس‌تان به مهارت‌های رهبری‌اش بیش‌تر اطمینان پیدا کند و روابط کاری‌تان بهتر شود.

شاید اگر پی‌ببرید برای یک آدم رفیق باز کار می‌کنید، احساس بی‌عدالتی کنید. اما به یاد داشته‌باشید برای رسیدن به این جایگاه خیلی تلاش کرده‌اید. شما به خاطر صلاحیت خودتان استخدام شده‌اید. در سازمانی که برای تحقق اهداف‌اش به شبکه‌های رفیق‌بازی متکی است این می‌تواند یک شاهکار باشد. در عوض به این فکر کنید که چه‌قدر خوش‌شانس هستید، شما می‌توانید به بهترین نحو کارتان را انجام دهید، بدون این‌که در گره روابط تو در تو گیر بیفتید.

ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده

منبع: هافینگتون پست

موضوع محوری:

رئیس رفیق‌باز

بازده

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی