کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۴ نکته مهم درباره وصول چک از طریق اجرای ثبت

همانطور که می دانید امروزه استفاده از چک در معاملات تجاری و کسب و کاری به یک ضرورت تبدیل شده است و همه چیز تا جایی که وصول چک به مشکلی بر نخورد به خوبی پیش میرود اما مسئله زمانی ناراحت کننده می شود که صادر کننده چک، به موقع تعهد خود را بابت پرداخت عملی نکند. در این حالت دارنده‌ی چک، می تواند علیه صادر کننده‌ی چک اقدام کند و چک را برگشت بزند. دارنده چک می تواند از صادر کننده‌ی چک برگشتی به سه شیوه شکایت کند: شیوه کیفری وصول چک،  وصول چک از طریق حقوقی و وصول چک از طریق اجرای ثبت . در مجموعه مقالات حقوقی بازده درباره دو مورد قبلی سخن گفتیم و در این مقاله درباره‌ی روش سوم بحث می کنیم. در ادامه با ما همراه باشید تا درباره وصول چک از طریق اجرای ثبت نکات بیشتری بدانید.

وصول چک از طریق اجرای ثبت

به استناد ماده ۲ قانون صدور چک ، شرط اولیه و اساسی وصول چک به شیوه ثبتی ، این است که چک باید عهده یکی از بانک های مجاز کشور و همچنین شعب آن‌ها در خارج از کشور صادر شده باشد . یعنی تنها چک هایی را می توان به شیوه ثبتی استرداد نمود که وجه چک توسط بانک پرداخت شود ؛ نه موسسات مالی اعتباری و صندوق های قرض الحسنه . در صورت وجود شرط مذکور ، می توان به ادارات ثبتی مراجعه و تقاضای صدور اجرائیه برای وصول چک نمود .

۱. روش وصول چک از طریق اجرای ثبت

برای صدور اجراییه دارنده چک باید عین چک و گواهی‌نامه مذکور در ماده ۴ یا گواهی‌نامه مندرج در ماده ۵ را به اجرای ثبت اسناد محل تسلیم نماید.“ پس اگر دارنده بخواهد اقدام ثبتی نمایند ابتدا باید در موعد مقرر در چک برای وصول آن به بانک مراجعه نماید و در صورت عدم پرداخت تمام یا قسمتی از وجه آن با دریافت گواهی‌نامه عدم پرداخت به اجرای ثبت اسناد محل رجوع کند. البته برای اقدام از این طریق الزاماً باید بانک مطابقت امضای روی چک به نمونه امضای صادرکننده در بانک را در گواهی‌نامه عدم پرداخت ذکر کرده باشد و اگر این مطابقت صورت نگرفته باشد و یا عدم پرداخت چک به علت عدم تطابق امضا ها بوده باشد نمی‌توان از طریق اجرای ثبت اقدام نمود و باید از طرق دیگر(حقوقی یا کیفری) وصول طلب کرد.

۲. کدام واحد ثبتی صالح به رسیدگی می باشد؟

فرض کنید فردی از بانک تهران دسته‌چکی دریافت کرده و سپس در شهر همدان با شخصی وارد معامله شده و بابت آن چک صادر کرده است،دارنده چک به مشهد مسافرت و در آن‌جا پس از رجوع به بانک چک را برگشت می‌زند. حال این فرد باید به واحد اجرای ثبت کدام شهر مراجعه نماید؟

درپاسخ باید گفت برای اقدام ثبتی باید به واحد اجرای ثبتی مراجعه نمود که بانک طرف حساب صادرکننده چک در آن محل واقع است،یعنی افتتاح حساب و صدور اولین دسته چک در هر شعبه ای انجام شده باشد، اداره اجرای آن محل صالح به رسیدگی است. در این مثال اداره اجرای ثبت تهران(که در میدان‌ صادقیه مستقر است)صالح می‌باشد.

۳. مدارک مورد نیاز برای اقدام ثبتی

اصل و فتوکپی برابر با اصل شده چک برگشتی و گواهی عدم پرداخت آن

• کارت ملی متقاضی

• بایستی مطابقت امضای صادرکننده با نمونه آن ، توسط بانک در گواهی عدم پرداخت قید گردد

• دریافت فرم تقاضای صدور اجراییه چک از اداره ثبت و تکمیل آن

برای تشکیل پرونده در اجرای ثبت دارنده چک بایستی از اصل چک و گواهی عدم پرداخت فتوکپی تهیه و آن را تصدیق(برابر اصل)کند و همه را به همراه عین چک به اداره ثبت تحویل دهد. علاوه بر مدارک یادشده، هنگام مراجعه به اجرای ثبت تقاضانامه مخصوصی برای صدور اجراییه به دارنده چک داده می‌شود که وی باید آن را تکمیل و همراه با سایر مدارک به اداره اجرا تحویل دهد.

پس از طی این مراحل ظرف مدت ۴۸ ساعت اجراییه صادر شده و به صادر کننده چک ابلاغ می شود. بدهکار(صادرکننده چک) مکلف است ظرف مدت ۱۰ روز نسبت به پرداخت وجه چک اقدام و یا به نحوی تعیین تکلیف نماید. اما اگر به اختیار خود بدهی‌ را پرداخت نکند،دارنده چک می‌تواند با معرفی اموال وی به اجرای ثبت توقیف اموال و وصول طلب را تقاضا نماید.

در نهایت پس از توقیف،مال از طریق مزایده فروش و اصل طلب پرداخت می‌شود و اداره ثبت مبلغ نیم عشر(۵ درصد) نیز بابت هزینه‌های اجرا وصول می‌کند،اما اگر دارنده چک بخواهد خسارت تاخیر تأدیه را مطالبه نماید بایستی در دادگاه طرح دعوا کند.

۴. اگر صادرکننده چک برگشتی مالی برای توقیف نداشت چه میشود؟

حال اگر صادرکننده چک مالی نداشته باشد و یا مال معرفی‌شده جزء مستثنیات دین باشد(یعنی اموالی که برای زندگی ضروری هستند مثل فرش یا یخچال) اجراییه ثبتی عملیاتی نمی‌شود. لازم به ذکر است که در صورت مراجعه به اداره ثبت،صدور اجراییه فقط علیه صادرکننده چک امکان‌پذیر است و نمی‌توان علیه ظهرنویسان چک ویا ضامن‌ها اجراییه گرفت.

همچنین این روش یک اقدام غیرقضایی و فاقد جنبه کیفری است. عملیات اجرایی در اداره ثبت از سرعت بیشتری برخوردار بوده و بر خلاف اقدام قضایی نیازمند طی تشریفات خاص و طولانی و هزینه دادرسی نیست. همچنین مانع تراکم پرونده‌ها در مرجع قضایی شده و موجب تسریع روند سایر پرونده‌ها می‌گردد.

منابع مورد استفاده

اگر به مطالعه مقالات حقوقی علاقمند هستید از این لینک می توانید مطالب بیشتری مطالعه فرمایید.


تحریریه سایت کسب و کار بازده- زهرا نعمتی خوشدل

۴ نکته مهم درباره وصول چک از طریق اجرای ثبت


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی