کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

ورزش و تحرک بدنی بهترین راه تقویت هوش است

پزشکان معتقدند ورزش و تحرک بدنی بهترین راه تقویت هوش است . در سال‌های اخیر بازار فروش بازی‌ها و پازل‌های رایانه‌ای برای ورزیده کردن و تعلیم دادن مغز بسیار داغ شده است. اما این بار متخصصان تاکید دارند که برای تیزهوش ماندن، تناسب جسمی و تحرک بدنی مهم‌تر از کار و فعالیت ذهنی است.

ورزش و تحرک بدنی بهترین راه تقویت هوش است

پزشکان توصیه می‌کنند ورزش و تحرک بدنی بهترین راهکار برای قوی و هوشیار نگه داشتن مغز به ویژه در دوران سالمندی است.

آزمایشات نشان می‌دهد که دویدن، پیاده‌روی و شرکت در جلسات ژیمناستیک به طور منظم می‌تواند در شرایطی که مغز با کارهای هر روزه مثل به یاد‌ آوردن اسامی یا پردازش اطلاعات تا ۴۰ درصد دست به گریبان است،‌ خطر ابتلا به تضعیف ذهنی را کاهش می‌دهد.

تحقیقات مختلفی بر روی ارتباط بین تقویت هوش با ورزش و تحرک بدنی انجام شده است. یکی از آن‌ها نشان می‌دهد موش‌هایی که به مدت ۶ هفته می‌دوند، هیپوکامپوس بزرگتری دارند و این قسمت از مغز با حافظ و یادگیری در ارتباط است. در تحقیقات دیگر ارتباط بین ورزش هوازی و رشد هیپوکامپوس وجود دارد.

در دو آزمایش مختلف مشخص شد که انجام ورزش هوازی شدید با افزایش یادگیری لغات و زمان واکنش نشان دادن مغز در ارتباط است.

بعد از نیم ساعت ورزش با شدت متوسط، توانایی پردازش مغز افزایش می‌یابد. ورزش‌های هوازی و غیر هوازی بافت‌های عصبی را افزایش می‌دهند.

مطلب مرتبط: ۹ مهمترین روش های بالا بردن هوش تان که باید بدانید

این متخصصان می‌گویند حتی بازی‌های هفتگی گلف هم می‌تواند تا ۳۵ درصد خطر کاهش توان ذهنی را کمتر کند. این تمرینات بدنی در واقع جریان خون را در مغز پایدار نگه می‌دارند و یا پروتئین‌های سلول‌های مغزی را تحریک می‌کنند.

تنها تمرینات فیزیکی نیست که به رشد سلولهای مغزی کمک می کند، شما نیز مانند راننده ها یا پیانیست ها می توانید با استفاده از سلول های مغز و وادار کردن آنها به کار در زمینه های مختلف، از مغز بخش های گسترده و متفاوتی بسازید. یافتن راههای ساده در استفاده از توانایی مغزی می تواند به رشد و ترمیم سلولهای عصبی و دندریت ها (انشعاب هایی از سلول ها که اطلاعات را دریافت کرده ، به جریان انداخته و در جهت درست مصرف می کنند) به میزان زیادی کمک کند.

درست مانند یک ورزش مخصوص در بدنسازان که به رشد و کار افتادن ماهیچه ها و عضلات تحتانی بـِلا استفاده کمک می کند . راههای مشخص و درست فکر کردن و دوره کردن کلمات قبلاً یاد گرفته شده می تواند عمل بخش های غیر فعال مغز را بهبود بخشد و آنها را به کار اندازد.


 تحریریه سایت کسب و کار بازده

منبع: هلث

ورزش و تحرک بدنی بهترین راه تقویت هوش است


پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی