کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

ورزشگاه های روسیه در جام جهانی ۲۰۱۸ را بشناسید

جام جهانی در این سال جدید میلادی در پیش است و روسیه در تدارک ورزشگاههای بزرگ برای میزبانی از این رقابت مهم تاریخ ورزش جهان است. در ادامه با مهمترین ورزشگاه های روسیه در جام جهانی ۲۰۱۸ آشنا می‌شویم که این ۱۲ ورزشگاه میزبان ۶۴ بازی جام جهانی خواهند بود.  ورزشگاه‌هایی که در گستره وسیعی نزدیک به ۳۰۰۰ کیلومتر، از ساحل دریای بالتیک در غرب تا رشته کوه اورال در شرق پراکنده شده‌اند.

ورزشگاه های روسیه در جام جهانی ۲۰۱۸ ، مسکو

۱. ورزشگاه لوژنیکی

ورزشگاه های روسیه در جام جهانی ۲۰۱۸

گنجایش: ۸۱،۰۰۶

سال گشایش: ۱۹۵۶ (بازگشایی مجدد در سال ۲۰۱۸ بعد از عملیات بازسازی)

وضع هوا: میانگین بالاترین دما ۲۳ درجه و میانگین پائین‌ترین دما ۱۸ درجه سانتیگراد ، ۵۰ درصد احتمال بارش باران

ساعت رسمی: BST (ساعت تابستانی بریتانیا) + ۲ ساعت

موقعیت مکانی: مسکو، پایتخت روسیه بر روی رود موسکوا در غرب این کشور قرار دارد. این ورزشگاه در حدود ۶ کیلومتری جنوب غربی مرکز شهر در پارکی در محل انحنای رودخانه بنا شده‌ است.

پیشینه: ورزشگاه لوژنیکی که در ابتدا ورزشگاه مرکزی لنین نام داشت، شاهد خوشی‌ها و ناخوشی‌های زیادی بوده است. این ورزشگاه در سال‌های ۱۹۵۵ تا ۱۹۵۶ و تنها در ۴۵۰ روز ساخته شد؛ نشانه‌ای از عطش فزاینده دولت اتحاد جماهیر شوروی برای موفقیت، بعد از این که‌ ورزشکاران این کشور از اولین المپیک‌شان در سال ۱۹۵۲ در هلسینکی، با ۷۱ مدال بازگشتند.

استادیوم لوژنیکی که در ابتدا حدود ۱۰۰ هزار نفر گنجایش داشت، ورزشگاه مرکزی المپیک ۱۹۸۰ مسکو بود. در همین رقابت‌ها بود که الن ولز، ستاره پیشین دو و میدانی بریتانیا در دوی صد متر مدال طلا بدست آورد و استیو اووت و سباستین کو، دیگر اسطوره‌های دو و میدانی این کشور به ترتیب در دوی ۸۰۰ و ۱۵۰۰ متر رکوردشکنی کردند.

دو سال بعد اما در همین ورزشگاه یکی از غم‌انگیزترین اتفاقات تاریخ ورزش رقم خورد. در دیدار تیم روسی اسپارتاک مقابل اچ اف سی هارلم هلند (رقابت‌های جام یوفا ۱۹۸۲) به دلیل لیز خوردن تماشاچیان روی پله‎ها موقع خروج از ورزشگاه ۶۶ نفر جان خود را از دست دادند.

در دهه ۱۹۹۰ این ورزشگاه به شکل گسترده بازسازی شد و نامش به نام کنونی تغییر یافت.

لوژنیکی را در روسی با اغماض می‌توان چمنزار ترجمه کرد، اشاره‌ای به چمنزارهایی که در انحنای رودخانه موسکووا، جایی که استادیوم بنا شده است، قرار دارند. ورزشگاه لوژنیکی بعد از بازسازی در سال ۱۹۹۹ میزبان فینال جام یوفا بود، دیداری که با پیروزی ۳ بر صفر پارما بر مارسی تمام شد. فینال لیگ قهرمانان اروپا در سال ۲۰۰۸ که با برد منچستریونایتد مقابل چلسی در ضربات پنالتی به پایان رسید هم در این ورزشگاه برگزار شد.

لوژنیکی برای جام جهانی ۲۰۱۸ هم بازسازی شده است نمای ورزشگاه دست نخورده باقی مانده، جایگاه تماشاچیان اما به دو ردیف تقسیم شده و پیست دو و میدانی دور زمین برداشته شده است. لوژنیکی این تابستان به پنجمین ورزشگاه تاریخ تبدیل خواهد شد که هم فینال جام جهانی و لیگ قهرمانان اروپا را میزبانی کرده و هم ورزشگاه اصلی المپیک تابستانی بوده است.

ورزشگاه های روسیه در جام جهانی ۲۰۱۸ ، مسکو

۲. ورزشگاه اسپارتاک

ورزشگاه های روسیه در جام جهانی ۲۰۱۸

گنجایش: ۴۳،۲۹۸

سال گشایش: ۲۰۱۴

وضع هوا: میانگین بالاترین دما ۲۳ درجه و میانگین پائین‌ترین دما ۱۸ درجه سانتیگراد، ۵۰ درصد احتمال بارش باران

ساعت رسمی: BST (ساعت تابستانی بریتانیا) + ۲ ساعت

موقعیت مکانی: شمال غربی مسکو

پیشینه: اسپارتاک نام رسمی ورزشگاه اوتکریتیه آرنا در طول جام جهانی خواهد بود. اوتکریتیه آرنا اولین ورزشگاه خانگی باشگاه اسپارتاک مسکو است که ۲۲ بار قهرمان لیگ این کشور شده است. قبل از ساخت این ورزشگاه، این تیم بازی‌هایش را در چند استادیوم مسکو از جمله ورزشگاه لوژنیکی برگزار می‌کرد.

این ورزشگاه در منطقه توشینو در مکان فرودگاه سابق مسکو بنا و روز ۵ سپتامبر ۲۰۱۴ با دیدار اسپارتاک مسکو مقابل ستاره سرخ بلگراد افتتاح شد. دیداری که با تساوی یک- یک به پایان رسید.

نمای خارجی ورزشگاه از صدها قطعه لوزی شکل متصل به هم ساخته شده که ظاهری شبیه به زره‌های جنگی به آن داده است. این قطعات به رنگ پرچم اسپارتاک، قرمز و سفید هستند اما این قابلیت را دارند که به رنگ تیم‌هایی که در آن بازی می‌کنند، تغییر داده شوند.

ورزشگاه های روسیه در جام جهانی ۲۰۱۸ ،نیژنی نووگراد

۳. ورزشگاه نیژنی نووگراد

جام جهانی ۲۰۱۸

گنجایش: ۴۵،۳۳۱

سال گشایش: ۲۰۱۸

وضع هوا: میانگین بالاترین دما ۲۳ درجه و میانگین پائین‌ترین دما ۱۳ درجه سانتیگراد، ۶۰ درصد احتمال بارش باران

ساعت رسمی: BST (ساعت تابستانی بریتانیا) + ۲ ساعت

فاصله تقریبی از مسکو: ۴۲۶ کیلومتر

موقعیت مکانی: شهر نیژنی نووگراد، مرکز اداری استان نیژگراد است و در شرق مسکو در محل تلاقی دو رود ولگا و اوکا واقع شده است.

پیشینه: در ساخت این ورزشگاه دایره‌ای شکل از ویژگی‌های طبیعی ناحیه ولگا از جمله باد و آب الهام گرفته شده است. بهترین توصیف را شاید فیفا در مورد این استادیوم ارائه داده: “نمای موجی شکل نیمه شفاف”. نیژنی نووگراد مثل همه ورزشگاه‌های مدرن، شب‌ها نورانی می‌شود.

این ورزشگاه در مرکز شهر نوژنی نووگراد، در کناره غربی رود ولگا واقع شده، جایی که با رود اوکا برخورد می‌کند. ساخت این استادیوم در سال ۲۰۱۵ آغاز شد. باشگاه اولیمپیتز نیژنی نووگراد که بعد از جام جهانی وارث این ورزشگاه خواهد بود، در همین سال و بعد از انحلال باشگاه ولگا نیژنی نووگراد تأسیس شد.

ورزشگاه های روسیه در جام جهانی ۲۰۱۸ ،سارانسک

۴. موردوویا آرنا

جام جهانی ۲۰۱۸

گنجایش: ۴۴،۴۴۲

سال گشایش: ۲۰۱۸

وضع هوا: میانگین بالاترین دما ۲۳ درجه و میانگین پائین‌ترین دما ۱۲ درجه سانتیگراد، ۳۳ درصد احتمال بارش باران

ساعت رسمی: BST (ساعت تابستانی بریتانیا) + ۲ ساعت

فاصله تقریبی از مسکو: ۶۴۴ کیلومتر

موقعیت مکانی: شهر سارانسک، پایتخت جمهوری موردوویا در جنوب شرقی مسکو و در محل تلاقی دو رود سارانکا و اینسار واقع شده است.

پیشینه: با رنگ‌های نارنجی، قرمز و سفید که در نمای خارجی موردوویا آرنا به کار رفته، این ورزشگاه احتمالا رنگارنگ‌ترین ورزشگاه جام جهانی ۲۰۱۸ خواهد بود. ساخت این استادیوم که در کناره رود اینسار واقع شده در سال ۲۰۱۰ و در هزارمین سالگرد اتحاد مردم موردوویا با سایر اقوام روسیه آغاز شد. تأخیرهای فراوان که اغلب از کمبود منابع مالی سرچمشه می‌گرفت باعث شد ساخت موردوویا آرنا تا اواخر سال ۲۰۱۷ طول بکشد.

این ورزشگاه در طول جام جهانی ۴۵ هزار نفر گنجایش خواهد داشت، رقمی که بعد از این بازی‌ها به ۲۸ هزار کاهش می‌یابد. قرار است ردیف بالایی جایگاه تماشاچیان حذف و به محل رفت و آمد تبدیل شود. بعد از جام جهانی باشگاه موردوویا سارانسک که در لیگ برتر روسیه بازی می‌کند، از ورزشگاه استارت به موردوویا آرنا نقل مکان خواهد کرد.

ورزشگاه های روسیه در جام جهانی ۲۰۱۸ ،کازان

۵. کازان آرنا

جام جهانی ۲۰۱۸

گنجایش: ۴۴،۷۷۹

سال گشایش: ۲۰۱۳

وضع هوا: میانگین بالاترین دما ۲۴ درجه و میانگین پائین‌ترین دما ۱۴ درجه سانتیگراد، ۵۵ درصد احتمال بارش باران

ساعت رسمی: BST (ساعت تابستانی بریتانیا) + ۲ ساعت

فاصله تقریبی از مسکو: ۸۲۱ کیلومتر

موقعیت مکانی: بزرگ‌ترین شهر و پایتخت جمهوری تاتارستان در شرق مسکو، در محل تلاقی دو رود ولگا و کازانکا در بخش اروپایی روسیه واقع شده است.

پیشینه: طراحی این ورزشگاه را همان شرکت معماری برعهده داشت که بر ساخت استادیوم‌ جدید ومبلی و استادیوم امارات باشگاه آرسنال نظارت کرد. ورزشگاه کازان البته با کمتر از ۴۵ هزار نفر گنجایش از این ورزشگاه‌های واقع در لندن کوچک‌تر است اما این چیزی از شکوه‌اش کم نمی‌کند.

ساخت کازان آرنا در سال ۲۰۱۳ به پایان رسید تا ورزشگاه اصلی بازی‌های یونیورسیاد ( مسابقات ورزشی دانشجویان جهان) آن سال باشد. از آن زمان به بعد، این ورزشگاه به خانه باشگاه روبین کازان تبدیل شد.

پیش از مسابقات جهانی ورزش‌های آبی در سال ۲۰۱۷، دو استخر موقت به طول ۵۰ متر روی زمین این ورزشگاه کار گذاشته شد تا میزبان برخی از رقابت‌های شنا و شنای موزون باشد.

ورزشگاه های روسیه در جام جهانی ۲۰۱۸ ،سامارا

۶. سامارا آرنا

جام جهانی ۲۰۱۸

گنجایش: ۴۴،۸۰۷

سال گشایش: ۲۰۱۸

وضع هوا: میانگین بالاترین دما ۲۶ درجه و میانگین پائین‌ترین دما ۱۶ درجه سانتیگراد، ۵۰ درصد احتمال بارش باران

ساعت رسمی: BST (ساعت تابستانی بریتانیا) + ۳ ساعت

فاصله تقریبی از مسکو: ۱۰۵۴ کیلومتر

موقعیت مکانی: شهر سامارا که در جنوب شرقی بخش اروپایی روسیه قرار دارد در محل تلاقی دو رود ولگا و سامارا و در کناره شرقی رود ولگا واقع شده است.

پیشینه: اگر همه چیز طبق برنامه‌های اولیه پیش می‌رفت، سامارا آرنا در جزیره‌ای تقریبا متروکه در جنوب شهر ساخته می‌شد. بعد از انتقاد‌های فراوان اما مکان این ورزشگاه به منطقه‌ای در شمال شهر منتقل شد.

ساختار گنبدی شکل، نمای فلزی و قابلیت نورانی شدن در شب شکل و شمایلی فضایی به این ورزشگاه داده تا بازتابی از شهرت این منطقه از روسیه در فناوری هوا‌ فضا باشد. بعد از جام جهانی این ورزشگاه با نام کاسموس آرنا شناخته خواهد شد و جای ورزشگاه متالورگ را برای باشگاه کریلیا سوتف سامارا خواهد گرفت.

ورزشگاه های روسیه در جام جهانی ۲۰۱۸ ،یکاترینبورگ

۷. یکاترینبورگ آرنا

جام جهانی ۲۰۱۸

گنجایش: ۳۵،۶۹۶

سال گشایش: ۱۹۵۳ (برای جام جهانی ۲۰۱۸ جایگاه‌های موقت اضافه و سقف بر روی این ورزشگاه نصب شده است.)

وضع هوا: میانگین بالاترین دما ۲۳ درجه و میانگین پائین‌ترین دما ۱۳ درجه سانتیگراد، ۶۶ درصد احتمال بارش باران

ساعت رسمی: BST (ساعت تابستانی بریتانیا) + ۴ ساعت

فاصله تقریبی از مسکو: ۱۷۵۴ کیلومتر

موقعیت مکانی: یکاترینبورگ چهارمین شهر بزرگ روسیه است و در مرز جغرافیایی میان اروپا و آسیا در پایه رشته کوه اورال قرار دارد. یکاترینبورگ آرنا شرقی‌ترین ورزشگاه میزبان جام جهانی پیش رو است. فاصله ۷۳۸۷ کیلومتری این نقطه با شهر ولادیووستوک در ساحل شرقی روسیه نشان از وسعت این کشور دارد.

پیشینه: تعداد زیادی از ورزشگاه‌های میزبان جام جهانی ۲۰۱۸ طراحی‌های منحصربه‌ فرد دارند اما فقط یکی از آن‌هاست که بخشی از جایگاه‌ تماشاچیانش در بیرون ورزشگاه قرار گرفته است. یکاترینبورگ آرنا اثباتی است بر این واقعیت که نیاز مادر اختراع است. وقتی این شهر به عنوان میزبان جام جهانی انتخاب شد، این سوال پیش آمد که شرط فیفا برای داشتن ورزشگاهی با حداقل گنجایش ۳۵ هزار نفر چطور باید اجرا شود. چاره اما در دست گروهی از معماران خلاق بود که ایده نصب جایگاه‌های موقتی که از پشت دروازه‌ها شروع و تا بیرون ورزشگاه کشیده می‌شوند را ارائه دادند. ستون‌های سبک معماری نئوکلاسیک که دور محیط بیرونی ورزشگاه کشیده شده‌اند، دست نخورده باقی خواهند ماند.

ساخت این ورزشگاه که در ابتدا استادیوم مرکزی نام داشت از سال ۱۹۵۳ تا ۱۹۵۷ طول کشید و بین سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۱۱ بازسازی شد. یکاترینبورگ آرنا، ورزشگاه خانگی باشگاه اورال یکاترینبورگ است که در لیگ برتر روسیه بازی می‌کند.

ورزشگاه های روسیه در جام جهانی ۲۰۱۸ ،سن پترزبورگ

۸. ورزشگاه سن‌پترزبورگ

جام جهانی ۲۰۱۸

گنجایش: ۶۸،۱۳۴

سال گشایش: ۲۰۱۷

وضع هوا: میانگین بالاترین دما ۲۱ درجه و میانگین پائین‌ترین دما ۱۳ درجه سانتیگراد، ۶۰ درصد احتمال بارش باران

ساعت رسمی: BST (ساعت تابستانی بریتانیا) + ۲ ساعت

فاصله تقریبی از مسکو: ۶۸۴ کیلومتر

موقعیت مکانی: دومین شهر بزرگ روسیه بعد از مسکو، بر روی رود نوا در کناره خلیج فنلاند واقع در در شمال شرقی دریای بالتیک قرار دارد. ورزشگاه سن‌پترزبورگ شمالی‌ترین ورزشگاه جام جهانی به حساب می‌آید.

پیشینه: این ورزشگاه که همه آن را به نام استادیوم کرستوفسکی یا زنیت آرنا می‌شناسند در طول جام جهانی ورزشگاه سن‌پترزبورگ نام خواهد داشت. کلنگ ساخت زنیت آرنا در سال ۲۰۰۷ به زمین زده شد و قرار بود سال ۲۰۰۹ آماده شود اما افتتاح آن به دلایلی از جمله تغییر نقشه ورزشگاه برای مطابقت با معیارهای فیفا به تعویق افتاد. در ابتدا گازپروم، شرکت نفت و گاز روسی حامی مالی این پروژه بود. اما بعد از کناره‌گیری این شرکت، شهرداری سن‌پترزبورگ پروژه را در دست گرفت و این استادیوم در نهایت سال ۲۰۱۷ برای رقابت‌های جام کنفدراسیون‌ها آماده شد. در ابتدا ۲۵۰ هزار دلار بودجه برای این ورزشگاه در نظر گرفته شد اما بر طبق گزارش‌ها ساخت آن دست کم سه برابر این مبلغ خرج برداشته است.

ورزشگاه سن‌پترزبورگ بر اساس طرح “سفینه فضایی” کیشو کوروکاوا، معمار مشهور ژاپنی ساخته شده و شباهت زیادی به استادیوم تویوتای ژاپن که طرح آن را همین معمار کشیده، دارد. با داشتن زمین و سقف متحرک، سن‌پترزبورگ یکی از پیشرفته‌ترین ورزشگاه‌های دنیا به حساب می‌آید.

این ورزشگاه خانه باشگاه زنیت سن‌پترزبورگ خواهد بود و قرار است میزبان ۳ بازی در دور گروهی و یک بازی در یکچهارم‌نهایی یورو ۲۰۲۰ هم باشد.

ورزشگاه های روسیه در جام جهانی ۲۰۱۸ ،کالینین گراد

۹. ورزشگاه کالینین‌گراد

جام جهانی ۲۰۱۸

گنجایش: ۳۵،۲۱۲

سال گشایش: ۲۰۱۸

وضع هوا: میانگین بالاترین دما ۲۲ درجه و میانگین پائین‌ترین دما ۱۲ درجه سانتیگراد، ۵۰ درصد احتمال بارش باران

ساعت رسمی: BST (ساعت تابستانی بریتانیا) + ۱ ساعت

فاصله تقریبی از مسکو: ۱۲۳۹ کیلومتر

موقعیت مکانی: شهر کالینین‌گراد، مرکز اداری استان بررون مرزی کالینین‌گراد است، بخشی از روسیه که خارج از خاک اصلی این کشور قرار دارد و در ساحل دریای بالتیک میان لهستان (در جنوب) و لیتوانی (در شمال و شرق) واقع شده است.

پیشینه: ساخت این ورزشگاه که در طراحی‌اش از آلیانز آرنا، استادیوم خانگی بایرن مونیخ الهام گرفته شده، بارها به دلایل مختلف به تعویق افتاد. از جمله ورشکستگی شرکتی که مسئولیت طراحی اولیه این پروژه را برعهده داشت. قرار بود کالینین‌گراد ۴۵ هزار نفر گنجایش داشته و سقفش هم متحرک باشد. این اتفاق اما نیفتاد و در نهایت ورزشگاهی کوچک‎تر با ۳۵ هزار صندلی و بدون سقف ساخته شد. ورزشگاهی که میزبان چهار بازی از دور گروهی جام جهانی ۲۰۱۸ خواهد بود.

بعد از جام جهان ۱۰ هزار صندلی از این ورزشگاه که قرار است خانه تیم بالتیکا کالینین‌گراد باشد، حدف خواهد شد. دیدارهای این تیم که در لیگ دسته یک روسیه بازی می‌کند، فصل گذشته به طور متوسط کم‌تر از ۳۵۰۰ نفر تماشاچی داشته است.

ورزشگاه های روسیه در جام جهانی ۲۰۱۸ ،ولگاگراد

۱۰. ولگاگراد آرنا

ورزشگاه های روسیه در جام جهانی ۲۰۱۸

گنجایش: ۴۵،۵۶۸

سال گشایش: ۲۰۱۸

وضع هوا: میانگین بالاترین دما ۲۸ درجه و میانگین پائین‌ترین دما ۱۶ درجه سانتیگراد، ۴۰ درصد احتمال بارش باران

ساعت رسمی: BST (ساعت تابستانی بریتانیا) + ۲ ساعت

فاصله تقریبی از مسکو: ۹۴۱ کیلومتر

موقعیت مکانی: این شهر که قبلا استالین‌گراد نام داشته، در جنوب غربی روسیه و در کناره غربی رود ولگا واقع شده است.

پیشینه: ولگاگراد آرنا یکی دیگر از ورزشگاه‌هایی است که برای جام جهانی ساخته شده است. این ورزشگاه در مکانی بنا شده که قبلا استادیوم مرکزی شهر ولگاگراد ( تأسیس در سال ۱۹۵۸) قرار داشته است. نمای بیرونی توری شکل و سقف فلزی، ولگاگراد را از سایر ورزشگاه‌های میزبان جام جهانی متمایز کرده است. این ورزشگاه در سایت رسمی فیفا این طور توصیف شده است: “طراحی منحصر به فرد سقف این ورزشگاه که به پره‌های چرخ دوچرخه شباهت دارد، حس سرزندگی و نشاط خاصی به آن بخشیده است.”

گنجایش ولگاگراد آرنا بعد از جام جهانی به ۳۵ هزار صندلی کاهش خواهد یافت و این ورزشگاه خانه جدید باشگاه روتور ولگاگراد خواهد شد.

ورزشگاه های روسیه در جام جهانی ۲۰۱۸ ،روستوف نادانو

۱۱. روستوف آرنا

جام جهانی ۲۰۱۸

گنجایش: ۴۵،۱۴۵

سال گشایش: ۲۰۱۸

وضع هوا: میانگین بالاترین دما ۲۸ درجه و میانگین پائین‌ترین دما ۱۷ درجه سانتیگراد، ۳۳ درصد احتمال بارش باران

ساعت رسمی: BST (ساعت تابستانی بریتانیا) + ۲ ساعت

فاصله تقریبی از مسکو: ۱۱۱۰ کیلومتر

موقعیت مکانی: این شهر در جنوب مسکو، بر روی رودخانه دن واقع شده و ۳۲ کیلومتر با دریای آزوف فاصله دارد.

پیشینه: یک ورزشگاه نوساز دیگر. کلنگ ساخت روستوف آرنا در سال ۲۰۱۳ زده شد و در طول ساخت آن خمپاره‌های عمل نکرده از جنگ جهانی دوم کشف شد. این ورزشگاه در کناره جنوبی رود دانو واقع شده و قرار است قلب مرکز تجاری و فرهنگی جدید شهر باشد، در حالی ‌که خود شهر به سمت شمال گسترش یافته است.

روستوف آرنا بعد از جام جهانی خانه باشگاه روستوف، قهرمان جام حذفی روسیه در سال ۲۰۱۴ خواهد بود. بعد از جام جهانی ظرفیت این ورزشگاه به ۲۵ هزار کاهش خواهد یافت.

ورزشگاه های روسیه در جام جهانی ۲۰۱۸ ،سوچی

۱۲. ورزشگاه فیشت

ورزشگاه های روسیه در جام جهانی ۲۰۱۸

گنجایش: ۴۷،۷۰۰

سال گشایش: ۲۰۱۳

وضع هوا: میانگین بالاترین دما ۲۶ درجه و میانگین پائین‌ترین دما ۱۸ درجه سانتیگراد، ۴۰ درصد احتمال بارش باران

ساعت رسمی: BST (ساعت تابستانی بریتانیا) + ۲ ساعت

فاصله تقریبی از مسکو: ۱۶۷۴ کیلومتر

موقعیت مکانی: سوچی با ۱۴۰ کیلومتر درازا در ساحل دریای سیاه، طویل‌ترین شهر اروپا و بعد از مکزیکوسیتی، دومین شهر طویل‌ دنیا به حساب می‌آید. سوچی که در دامنه رشته کوه‌های قفقاز واقع شده، جنوبی‌ترین شهر میزبان جام جهانی است.

پیشینه: استادیوم فیشت به عنوان ورزشگاه اصلی برای المپیک زمستانی ۲۰۱۴ سوچی ساخته شد. طراحی خاص نمای بیرونی این ورزشگاه که قله‌های پوشیده از برف را به یاد می‌آورد احتمالا به همین دلیل است. سایت رسمی فیفا در توصیف این ورزشگاه نوشته: “نام این ورزشگاه از قله فیشت در رشته کوه‌های قفقاز گرفته شده است. فیشت در زبان رسمی آدیغیه (یکی از جمهوری‌های خودگران روسیه) به معنای سر سفید است.”

دو قسمت انتهایی این ورزشگاه باز هستند تا به منظره کوه‌های کراسیانا پولیانا در شمال و دریای سیاه در جنوب دید داشته باشد. این دو قسمت اما به طور موقت با صندلی پر شده‌اند تا گنجایش ورزشگاه با معیارهایی که فیفا برای جام جهانی در نظر گرفته، مطابقت کند.


وبگردی سایت کسب و کار بازده

ورزشگاه های روسیه در جام جهانی ۲۰۱۸ را بشناسید


خبرخوان هفته

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جامانا

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی