کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۰ وحشتناک ترین حمله‌ تروریستی در تمام تاریخ

این مقاله با یک شوک وحشتناک به شما فهرست ۱۰ وحشتناک ترین حمله‌ تروریستی که تاکنون در جهان رخ داده است را معرفی می کند. با ما همراه باشید.

۱۰ وحشتناک ترین حمله‌ تروریستی در تمام ادوار

واژه‌نامه‌ی آکسفورد واژه تروریسم را این‌ چنین تعریف می‌کند: “‌استفاده از خشونت و ارعاب برای پیگیری اهداف سیاسی.‌” با وجود این، چنان‌چه در اینترنت به دنبال تعاریف دیگر تروریسم بگردید، با معانی بسیاری مواجه خواهید شد که شگفت‌زده‌تان می‌کنند؛ یکی از تعاریف ساده و معمول تروریسم عبارت است از ‌”‌عمل مبارزه یا مقاومت در برابر یک حکومت با استفاده از روش‌های تروریستی‌”‌. شاید در دنیای پر تحرک و مشغول قرن بیست و یکم، نتوانیم از تمام رویدادهای تروریستی در اطراف‌مان باخبر شویم؛ ولی در حقیقت اتفاقات زیادی از این دست، در کره زمین به وقوع می‌پیوندند که گاهی اوقات، برخی از آن‌ها، حتی دلیل روشنی هم ندارند.

چنان‌چه بخواهیم چندتا از وحشتناک ترین حمله‌ تروریستی را از آغاز قرن هجدهم بر شماریم، به بیش از هزاران مورد از این اتفاقات بر می‌خوریم؛ متاسفانه ترور در اذهان بسیاری از آدم‌های بی‌گناه خاطرات وحشتناکی بر جای گذاشته است. بنابراین در این مقاله، به فهرستی از ۱۰ وحشتناک ترین حمله‌ تروریستی تاریخ اشاره می‌کنیم.

۱۰. بمب‌گذاری وال استریت / ایالات متحده (شانزدهم سپتامبر ۱۹۲۰)

وحشتناک ترین حمله‌ تروریستی در تمام ادوار

این بمب‌گذاری در منطقه‌ی تجاری شهر نیویورک،‌ حوالی ساعت ۱۲ ظهر روز پنج‌شنبه اتفاق افتاد. این انفجار باعث کشته شده ۳۸ نفر در محل، و مصدومیت جدی ۱۴۳ نفر دیگر شد. محققان و مورخان گمان می‌کنند این بمب‌گذاری توسط یک گروه آشوب‌طلب ایتالیایی طرفدار لوییجی گالیانی انجام شد؛ هم‌چنین، این گروه مسئول مجموعه‌ی بمب‌گذاری‌های دیگری نیز هست که یک سال قبل از آن، اتفاق افتاده بود؛ اگرچه این پرونده هرگز به سرانجام نرسید و هیچ فردی برای این بمب‌گذاری محکوم نشد.

مطلب مرتبط: ۱۰ امن ترین کشور دنیا در ۲۰۱۷

۹. مسئله‌ی قیمومیت بریتانیا بر فلسطین (۱۹۳۷ تا ۱۹۴۸)

وحشتناک ترین حمله‌ تروریستی در تمام ادوار

با شورش اعراب فلسطینی علیه طرح قیمومیت بریتانیا، گروه شبه نظامی صهیونیستی به نام ایرگون (سازمان نظامی ملی در سرزمین اسرائیل) مجموعا به انجام شش حمله‌ی تروریستی علیه اعراب و سربازان بریتانیایی دست زد. ایرگون، که آن را به عنوان یک سازمان تروریستی زیر زمینی می‌شناختند، در دهه‌ی ۱۹۳۰ میلادی تا آغاز جنگ جهانی دوم مرتکب مجموعه‌ای از حملات تروریستی علیه اعراب و بریتانیا شد. این ترورها که حدود ۱۱ سال به طول انجامید و بیش‌تر هدف آن، اعراب بودند، باعث کشته شدن ۲۵۰ نفر شدند.

۸. بمب‌گذار دیوانه / ایالات متحده (۱۹۴۰ تا ۱۹۵۶)

وحشتناک ترین حمله‌ تروریستی در تمام ادوار

فردی به نام جرج پی. متسکی، که بیش‌تر با نام بمب‌گذار دیوانه مشهور است، به تنهایی طی ۱۶ سال، در دهه‌های ۱۹۴۰ و ۱۹۵۰، به انجام کارهای تروریستی در شهر نیویورک دست ‌زد. جرج متسکی که از لحاظ قانونی یک بیمار روانی و سایکوپت شناخته، و بعدا به بیمارستان روانی فرستاده شد، در ۳۳ نقطه‌ی مختلف و پرجمعیت شهر نظیر انبارهای عمومی یا سرویس‌های بهداشتی عمومی بمب‌گذاری کرد. برخی مکان‌ها مهمی که وی مواد انفجاری را در آن‌ها جاسازی کرد، عبارت بودند از ترمینال گراند سنترال، ایستگاه قطار پنسیلوانیا، تالار موسیقی رادیو سیتی، کتابخانه عمومی نیویورک و بسیاری نقاط دیگر. از میان ۳۳ بمب‌گذاری که توسط متسکی انجام شد، ۲۲ فقره‌ی آن‌ها، تنها به زخمی شدن ۱۰ نفر منجر شدند؛ وی این کارها را در اعتراض به یک شرکت برق محلی انجام داد که سابقا در آن‌جا مشغول به کار بود.

۷. حمله به کنیسه‌ی یهودیان / سوریه (پنجم آگوست ۱۹۴۹)

وحشتناک ترین حمله‌ تروریستی در تمام ادوار

کنیسه‌ای در بخش یهودی‌نشین دمشق با چندین نارنجک مورد حمله‌ی تروریستی قرار گرفت که در نتیجه‌ی آن، ۱۲ نفر کشته شدند که ۸ نفر از آن‌ها، کودک بودند. این حمله در یک عصر جمعه، هم‌زمان با کنفرانسی در شهر لوزان سوییس صورت گرفت که در پی آن، یعنی در ۲۰ جولای همان سال، توافق‌نامه‌ی صلح ۱۹۴۹ امضا شد. در این حمله، ‌نارنجک‌های دستی بسیاری داخل یک کنیسه پرتاب شدند که به زخمی شدن جدی دست‌کم ۳۰ نفر نیز منجر شد.

۶. انفجار هواپیما / فیلیپین (هفتم می ۱۹۴۹)

وحشتناک ترین حمله‌ تروریستی در تمام ادوار

در روز شنبه‌ مورخ هفتم می ۱۹۴۹، یک هواپیمای مسافربری فیلیپینی، ۳۰ دقیقه بعد از پرواز، در هوا منفجر شد؛ در این حادثه، ۱۳ مسافر به همراه خدمه‌ی پرواز کشته شدند. این هواپیما از مبدا شهر دائت به مقصد شهر مانیل، پایتخت فیلیپین،‌ در پرواز بود. محققان و مورخان معتقدند این حمله‌ تروریستی توسط یک بمب ساعتی انجام شده است که دقیقا ۳۰ دقیقه پس از پرواز، در کنار جزیره‌ی آلابات منفجر شد.

۵. تیراندازی به اتوبوس / اسرائیل (هفدهم مارس ۱۹۴۵)

وحشتناک ترین حمله‌ تروریستی در تمام ادوار

یازده مسافر در یک اتوبوس طی حمله‌ی مهاجمانی که از قبل در کمین‌شان نشسته بودند، کشته شدند. این اتوبوس در یک جاده‌ی قدیمی در سرزمین‌های اشغالی در حرکت بود که عده‌ای مهاجم وارد اتوبوس شدند و به مسافران آتش گشودند. چهار مسافر از این حمله جان سالم به در بردند؛ دو سرباز اسرائیلی، یک زن و یک دختر بچه‌ی چهار ساله به نام میری فریستنبرگ که والدین‌اش، هر دو در این حمله کشته شده بودند.

۴.  بمب‌گذاری مقر تفنگداران دریایی آمریکا / لبنان (بیست و سوم اکتبر ۱۹۸۳)

وحشتناک ترین حمله‌ تروریستی در تمام ادوار

بمب‌گذاری بیروت در بیست و سوم اکتبر ۱۹۸۳، در خلال جنگ داخلی لبنان روی داد که طی آن، دو کامیون بمب‌گذاری شده به صورت جداگانه در کنار دو ساختمان که مقر نیروهای نظامی ایالات متحده و فرانسه – نیروهای بین‌المللی – بودند، منفجر شد و باعث مرگ بیش از ۲۹۹ نفر شد.  این کامیون‌ها توسط تروریست‌های انتحاری در کنار این ساختمان‌ها منفجر شدند. ۲۴۱ نظامی آمریکایی متشکل از ۲۲۰ تفنگدار دریایی، ۱۸ ملوان، و سه سرباز در این بمب‌گذاری که در مقر تفنگداران آمریکایی در بیروت روی داد، کشته شدند؛ به علاوه، ۶۰ آمریکایی دیگر نیز به صورت جدی زخمی شدند؛ این حمله‌ی تروریستی خونین‌ترین روز را برای ارتش ایالات متحده، از جنگ جهانی دوم – نبرد ایووجیما – تا آن زمان رقم زد.

۳. گروگان‌گیری در تئاتر دوبرووکا / روسیه (بیست و سوم اکتبر ۲۰۰۲)

وحشتناک ترین حمله‌ تروریستی در تمام ادوار

حادثه‌ی گروگان‌گیری تئاتر دوبرووکا، که به آن محاصره شمال شرق ۲۰۰۲ نیز می‌گویند، توسط ۴۰ الی ۵۰ فرد مسلح اهل چچن صورت گرفت که خود را متعلق به جنبش نظامیان جدایی‌طلب چچن می‌دانستند. بیش از ۸۵۰ نفر در این گروگان‌گیری گرفتار شدند؛ گروگان‌گیران خواستار عقب‌نشینی نیروهای روسیه از چچن و پایان جنگ دوم چچن بودند. این گروگان‌گیری حدود دو روز و نیم به طول انجامید، تا این‌که نیروهای گروه آلفای روسیه گاز ناشناخته‌ای را داخل ساختمان هدایت کردند و پس از مدتی، به داخل آن هجوم بردند. در نتیجه‌ی این حمله، ۴۰ نفر از مهاجمان توسط نیروهای روسیه کشته شدند و تقریبا ۱۳۰ گروگان بی‌گناه نیز به دلیل عوارض جانبی این گاز جان‌شان را از دست دادند.

۲. بمب‌گذاری پیاتزا فونتانا / ایتالیا (دوازدهم دسامبر ۱۹۶۹)

وحشتناک ترین حمله‌ تروریستی در تمام ادوار

بمب‌گذاری پیاتزا فونتانا یکی از مرگبارترین حمله‌ تروریستی تاریخ بود که در حدود ساعت چهار و نیم بعد از ظهر اتفاق افتاد؛ طی این حادثه، بمبی در مرکز اصلی بانک دولتی کشاورزی ایتالیا، در حدود ۲۰۰ متری کلیسای میلان منفجر شد. این حمله ۱۷ کشته و بیش از ۸۸ زخمی بر جای گذاشت. گفته می‌شود، در همان بعد از ظهر، ۳ بمب دیگر نیز در شهرهای دیگر ایتالیا پنهان شده بودند که ۲ عدد از آن‌ها در شهر رم و میلان منفجر شدند و سومین بمب پیش از انفجار خنثی شد.

۱. حمله‌ تروریستی یازده سپتامبر / ایالات متحده (۲۰۰۱)

وحشتناک ترین حمله‌ تروریستی در تمام ادوار

بسیاری هم‌چنان اعتقاد دارند، مجموعه حملات تروریستی در یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ توسط گروه تروریستی القاعده انجام شد؛ رهبر این گروه تروریستی، در آن زمان، اسامه بن لادن بود که بعدها، در تاریخ دوم می ۲۰۱۱، توسط نیروهای خاص نظامی آمریکا کشته شد. طبق گزارش رسانه‌ها، در این مجموعه حملات چهار هواپیمای مسافربری توسط ۱۹ تروریست القاعده ربوده شدند که دو عدد از آن‌ها مستقیما به برج‌های دوقلوی مرکز تجارت جهانی اصابت کردند. در مجموع، تقریبا ۳۰۰۰ نفر به همراه ۱۹ تروریست‌ در این حملات کشته شدند. اسامه بن لادن، در ابتدا، هر گونه دخالت را در این حادثه انکار کرد؛ ولی در ۲۰۰۴ مسئولیت کامل این حملات را به عهده گرفت. به طور کلی، هر چه بیش‌تر در این مسئله عمیق می‌شویم،‌ رسیدن به حقیقت درباره‌ی کلیت این واقعه دشوارتر می‌شود و باور کردن اظهارات رسانه‌ها و دولت ایالات متحده نیز سخت‌تر می‌شود.

کلام آخر

این حملات، در واقع، چیزی جز بازتاب شفافی از واقعیت وجودی‌مان نیستند. با این‌که نسبت به عصر حجر پیشرفت‌های زیادی داشته‌ایم، هنوز از واقعیت وجودی‌مان چیز زیادی نمی‌دانیم. احساساتی نظیر تنفر و حسادت هر روز و همیشه انسان‌ها را از هم دور و دورتر می‌کنند؛ و این، حقیقتی بسیار وحشتناک است که همچنان اجازه می‌دهیم این احساسات کنترل‌مان را به دست بگیرند. گویی همگی دارای این تصور مشترک غلط هستیم: “‌فقط من هستم‌‌”‌.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیررضا مصطفایی

منبع: elist10

۱۰ وحشتناک ترین حمله‌ تروریستی در تمام تاریخ


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی