کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۳۱ مهم ترین واکنش به خروج آمریکا از برجام : قبل و بعد از خروج

ترامپ خروج آمریکا از برجام را امضا کرد و گفت دستور اعمال مجدد تحریم‌ها علیه ایران را به زودی صادر خواهد کرد. حسن روحانی نیز گفت از این لحظه توافق برجام بین ایران و پنج کشور است. در ادامه گزارش لحظه به لحظه واکنش های سیاستمداران ، هم پیمانان و دشمنان ایران در رابطه با خروج آمریکا از برجام را بخوانید.

خروج آمریکا از برجام - ترامپ با سند خروج از برجام

زمان گزارش‌ها به وقت اروپای مرکزی است

۱. واکنش باراک اوباما

[ساعت ۲۱:۴۵]: باراک اوباما: تصمیم ترامپ به خروج از برجام در مسیری اشتباه و خطایی بزرگ است و اعتبار بین‌المللی آمریکا را خدشه دار می‌کند. ایران مواظب باشد به  اشتباه بزرگ خروج از برجام سوق پیدا نکند.

خروج آمریکا از برجام

۲. استقبال عربستان از تصمیم ترامپ

[ساعت ۲۱:۴۰]: عربستان سعودی از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ایران (برجام) استقبال کرد.

به گزارش شبکه العربیه، وابسته به عربستان، دولت ریاض در بیانیه‌ای نوشته است: «پادشاهی عربی سعودی از گام‌هایی که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا درباره خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای اعلام کرد و اقدامش در از سرگیری تحریم‌های اقتصادی علیه ایران که پیشتر برپایه توافق تعلیق شده بود، استقبال می‌کند».

۳. ابراز تاسف آنتونی گوترش

[ساعت ۲۱:۳۵]: آنتونی گوترش، دبیرکل سازمان ملل از سایر کشورهای عضو برجام خواست که به این توافق پایبند بمانند. او عمیقا از تصمیم آمریکا برای خروج از این توافق ابراز تاسف کرد.

۴. حمایت امارات از ترامپ

[ساعت ۲۱:۳۰]: امارات متحده عربی اعلام کرد که از تصمیم آمریکا برای خروج از برجام حمایت می‌کند

۵. انتقاد ترکیه

[ساعت ۲۱:۳۰]: سخنگوی اردوغان: تصمیم آمریکا به خروج از برجام به بی‌ثباتی و تنش بیشتر منجر می‌شود. نیهات زیپکچی، وزیر اقتصاد ترکیه هم گفته است که تا حد ممکن به مناسبات اقتصادی با ایران پایبند می‌مانیم و در این زمینه به کسی پاسخگو نیستیم.

مطلب مرتبط : اختلاف نظر اتحادیه اروپا برای نجات برجام بیشتر شد

۶. سوریه اقدام ترامپ را محکوم کرد

[ساعت ۲۱:۳۰]:وزارت خارجه سوریه در بیانیه‌ای اعلام کرد که این کشور تصمیم ترامپ را به شدت محکوم و با رهبری و دولت و مردم ایران اعلام همبستگی کامل می‌کند و مطمئن است که ایران می‌تواند از پس پیامدهای این تصمیم بربیاید.

۷. حمایت بحرین از تصمیم ترامپ

[ساعت ۲۱:۳۰]: دولت بحرین در بیانیه ای که وزارت خارجه این کشور صادر کرد تصمیم دونالد ترامپ را تایید و از آن اعلام پشتیبانی کرد در این بیانیه آمده است که این تصمیم نشان می دهد که آمریکا خود را ملزم به رویارویی با سیاستهای ایران ……. می داند.

۸. ظریف خروج آمریکا از برجام را غیرقانونی خواند

[ساعت ۲۱:۲۶]: محمد جواد ظریف، وزیر خارجه در توییترنوشت:

“در واکنش به تخلفات رئیس جمهور آمریکا و خروج غیرقانونی‌اش از توافق هسته‌ای، من به دستور رئیس‌جمهور روحانی تلاش‌های دیپلماتیکی را پیش خواهم برد تا بررسی کنیم آیا سایر شرکای برجام قادر هستند که منافع کامل این توافق را برای ایران تضمین کنند. پاسخ ما منوط به نتیجه این بررسی است.”

۹. واکنش مدیر بخش اروپای مرکزی دوستان اروپا به تصمیم ترامپ

[ساعت ۲۱:۳۰]: شادا اسلام، مدیر بخش اروپای مرکزی دوستان اروپا در بروکسل، در واکنش به تصمیم ترامپ برای خروج از برجام گفت: اقدام ترامپ ضربه دیگری به روابط آمریکا و اروپا است. تصمیمات او در باره تغییرات آب و هوایی، افزایش تعرفه بر واردات فولاد و شناسایی بیت المقدس به عنوان پایتخت اسراییل، به خوبی تفاوت دیدگاه اروپا و آمریکا به جهان را به نمایش می گذارد. اقدام ترامپ همچنین بی‌حرمتی شخصی به سه سیاستمدار اروپایی است که اخیرا در واشنگتن بودند: امانوئل  ماکرون رییس جمهوری فرانسه، آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان و بوریس جانسون، وزیر امور خارجه بریتانیا، بازسازی روابط ایران و آمریکا به زمان، تلاش و انرژی بسیاری نیاز دارد و  به نظر می رسد که اشتیاق چندانی در طرف اروپایی دیده شود.

۱۰. انتقاد برنده نوبل صلح ۲۰۱۷ از تصمیم ترامپ

[ساعت ۲۱:۲۵]: “آیکان” (ICAN)، کمپین بین‌المللی برای ممنوعیت سلاح هسته‌ای، که برنده سال ۲۰۱۷ نوبل صلح بود، تصمیم ترامپ برای خروج از برجام را “غیرمسئولانه” خواند. این نهاد صلح‌دوست در انتقاد از ترامپ گفت: «ترامپ یک قرارداد عمل‌کننده را نابود کرد و با این اقدام ضربه شدیدی اعتبار آمریکا به عنوان طرف قرارداد و شریک دیپلماتیک وارد آورد.»

۱۱.  نظر سفیر جدید آمریکا در آلمان

[ساعت ۲۱:۲۰]:  ریچارد گرنل، سفیر آمریکا در آلمان در توئیتری نوشت که شرکت‌های آلمانی باید هر چه سریع‌تر فعالیت‌های خود در ایران را کاهش دهند.

خروج آمریکا از برجام

۱۲. واکنش نماینده روسیه در آژانس به خروج آمریکا از برجام

[ساعت ۲۱:۱۷]: هیات نمایندگی روسیه در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که برای به حداقل رساندن پیامدهای منفی خروج آمریکا از توافق هسته‌ای تلاش خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری روسی اینترفکس هیات نمایندگی دائم روسیه در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی  در واکنش به تصمیم رییس‌جمهور آمریکا برای خروج از توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی، ‌از این تصمیم ابراز تاسف و اعلام کرد: مسکو فکر نمی‌کند که پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، این توافق به سرعت نابود شود.
این هیات همچنین با تاکید بر این که مسکو تمام تلاش خود برای به حداقل رساندن پیامدهای منفی خروج آمریکا از برجام یا توافق هسته‌ای را به کار می‌گیرد ابراز امیدواری کرده است که ایران در برداشتن گام‌های تلافی‌جویانه در واکنش به این اقدام شتاب نکند.

۱۳. وزارت خزانه‌داری آمریکا: تحریم علیه بانک مرکزی ایران

[ساعت ۲۱:۱۵]:  وزارت خزانه‌داری آمریکا: ۱۸۰ روز پس از خروج آمریکا از برجام تحریم‌ها علیه بانک مرکزی ایران، موسسات مالی این کشور و نیز بخش انرژی آن اعمال خواهد شد.

۱۴بوئینگ: با دولت آمریکا مشورت می‌کنیم

[ساعت ۲۱:۱۵]:بوئینگ اعلام کرد که با دولت آمریکا برای اقدام بعدی مشورت خواهد کرد. بوئینگ قراردادی به ارزش بیست میلیارد دلار با ایران ار و شرکت هوایی آسمان برای تحویل هشتاد فروند هواپیمای مسافربری بسته است. بوینگ پیشتر گفته بود که سفارش ایران بر خط تولید این شرکت تاثیری ندارد و این شرکت در سال جاری هم نباید هواپیمایی به ایران تحویل دهد.

این شرکت همواره تاکید کرده که کاملا با سیاست‌های دولت آمریکا همسو خواهد ماند.

۱۵. از هر سه آمریکایی یک نفر با خروج از برجام موافق‌ است

[ساعت ۲۱:۱۵]:  نظرسنجی مشترک خبرگزاری رویترز و موسسه نظرسنجی پل در آمریکا نشان می‌دهد که از هر سه آمریکایی یک نفر با خروج آمریکا از برجام موافق است.

۱۶. در آلمان سبزها و حزب لیبرال تصمیم ترامپ انتقاد کردند

[ساعت ۲۱:۰۰]: دموکرات‌های آزاد، حزب لیبرال آلمان (FDP) از تصمیم ترامپ انتقاد کردند. الکساندر گراف لمبزدورف، مسئول سیاست خارجی حزب لیبرال تصمیم ترامپ را “کوته‌بینانه و اشتباه” خواند.

حزب سبزهای آلمان به شدت از تصمیم ترامپ انتقاد کرد و آن را خطای سنگین خواند. کاترین گورینگ اکارت، رئیس فراکسیون حزب سبزها در پارلمان گفت: «ترامپ با این اقدام غیرمسئولانه به دور تازه‌ای از رقابت تسلیحاتی در خاورمیانه دامن می‌زند».

۱۷. عربستان از تصمیم ترامپ استقبال کرد

[ساعت ۲۰:۵۵]: عربستان سعودی از تصمیم دونالد ترامپ برای خروج آمریکا از برجام استقبال کرد و ایران را متهم کرد که ایران پس از برجام از بهبود وضع اقتصادی خود برای بی ثبات سازی منطقه استفاده کرده است.

۱۸. واکنش حسن روحانی به خروج امریکا از برجام

[ساعت ۲۰:۴۴]: * امشب ما شاهد یک تجربه مهم تاریخی بودیم. در همان سخنی که از چهل سال پیش آن را می گفتیم و تکرار می کردیم و آن اینکه ایران کشوری است که به تعهدات خود پایبند است و آمریکا کشوری است که هیچ گاه به تعهدات خود پایبند نبوده است.

* تاریخ گذشته چهل ساله ما و حتی قبل از آن به خوبی به ما گفته است که آمریکایی ها نسبت به ملت بزرگ ایران و نسبت به ملت های منطقه همواره رفتار خصمانه ای داشته اند. از کودتای علیه دولت قانونی مصدق، حمایت از صدام و همچنین سرنگونی هواپیمای مسافربری و کشتن انسان های بی گناه توسط ناو آمریکایی، و اقدامات علیه مردم افغانستان، عراق، یمن، خاورمیانه و شمال آفریقا اعمال کرده اند.
* آمریکایی ها امشب اعلام کردند که از برجام خارج شده‌اند.

* ملت ایران طبق اذعان آژانس بین المللی به تعهد خود وفادار بوده. دولت ایران به همه تعهداتی که در برجام داشته عمل کرده اما امروز شاهد آن هستیم که کشوری که به تعهدات بین المللی احترام نمی گذارد کیست. برجام توافق بین ایران و امریکا نبوده که آمریکا بخواهد اعلام کند که از این توافق خارج می شود. برجام یک توافق چند جانبه و بین المللی بوده است. برجام مورد تایید شورای امنیت سازمان ملل قرار گرفته. بنابراین آمریکا امشب رسما اعلام کرد که به تعهدات بین المللی پایبند نیست.

خروج آمریکا از برجام

* ما نخواهیم گذاشت ترامپ در جنگ روانی یا فشار اقتصادی بر ملت ایران موفق شود

* در صورتی که مورد نیاز باشد غنی سازی صنعتی خود را آغاز خواهیم کرد ما تا اجرای این تصمیم چند هفته صبر می کنیم و با دوستان و متحدان خود و کسانی که به امضای خود وفادار هستند، رایزنی خواهیم کرد. همه چیز بستگی به تامین منافع ملی ما دارد.

* از این لحظه توافق برجام بین ایران و پنج کشور است. از این لحظه پنج به علاوه یک، یک را از دست داده است. باید منتظر باشیم که شش کشور بزرگ جهانی چگونه عمل خواهند کرد. من به وزارت امور خارجه دستور داده ام ظرف چند هفته رایزنی و مذاکرات لازم با سه کشور اروپایی و چین و روسیه را انجام دهد. اگر طرف این مدت کوتاه به این نتیجه برسیم که می توانیم در قالب برجام و علی رغم نظر آمریکا و اسراییل و حرف های بی نزاکت امشب ترامپ، در چارچوب برجام منافع خود را تضمین کنیم در برجام باقی می مانیم. و اگر نشود به زودی با مردم ایران صحبت خواهم کرد و تصمیمات نظام را به اطلاع آنها خواهم رساند.

* مردم ما نباید هیچ نگرانی داشته باشند. ما از هفته ها پیش به این نتیجه رسیده بودیم که ترامپ وفادار به برجام نخواهد بود و بر این پایه تصمیمات لازم اقتصادی را اتخاذ کردیم. تصمیمات ارزی بر همین اساس اتخاذ خواهد شد.

* ارز مورد نیاز کشور را در شرایط آینده به خوبی تامین خواهیم کرد. در کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم هیچ کمبودی نخواهیم داشت

* ما نخواهیم گذاشت ترامپ در جنگ روانی یا فشار اقتصادی بر ملت ایران موفق شود.
* در صورتی که مورد نیاز باشد غنی سازی صنعتی خود را آغاز خواهیم کرد ما تا اجرای این تصمیم چند هفته صبر می کنیم و با دوستان و متحدان خود و کسانی که به امضای خود وفادار هستند، رایزنی خواهیم کرد. همه چیز بستگی به تامین منافع ملی ما دارد.
* من به ملت اطمینان می‌دهم دولت از ماه ها پیش برای تمام شرایط  خود را آماده کرده و هیچ مشکل حادی پیش رو نخواهیم داشت. مردم ما مشکلاتی را در زندگی روزمره خود در روزها، ماه ها و سال های آینده احساس نخواهند کرد.
* امشب متاسفم که مردم آمریکا که مردم بزرگی هستند، گر فتار زمامداری شده اند که حیثیت آنها را زیر پا گذاشته اند و از طرفی  خوشحالم که یک موجود مزاحم از برجام خارج شده است.

۱۹. اتحادیه اروپا: ما بر حفظ برجام تأکید داریم

فدریکا موگرینی، سرپرست روابط خارجی اتحادیه اروپا در واکنش به سخنرانی ترامپ گفت: اتحادیه اروپا مایل به حفظ توافق هسته‌ای با ایران است.

۲۰. فرانسه در پی توافق جامع با ایران

[ساعت ۲۰:۴۰]: امانوئل مکرون از مذاکرات جدید  برای حصول به توافق کامل‌تر با ایران خبر داد. او گفت ما مشترکا بر روی توافقی با چارچوب وسیع که شامل فعالیت هسته‌ای ایران بعد از سال ۲۰۲۵ و فعالیت‌های موشکی ایران و نیز فعالیت‌های ایران در منطقه خواهد بود کار خواهیم کرد.

۲۱. موگرینی: ایران به تعهدات خود پایبند بماند

[ساعت ۲۰:۳۵]: موگرینی: به مردم و رهبران ایران می‌گویم که اجازه ندهید هیچکس برجام را از بین ببرد. شما به تعهدات خود پایبند بمانید و ما هم پایبند خواهیم ماند.

۲۲. نتانیاهو تصمیم ترامپ را درست و شجاعانه خواند

[ساعت ۲۰:۳۰]: بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائيل تصمیم دونالد ترامپ مبنی بر خروج آمریکا از برجام را تصمیمی “درست و شجاعانه” خواند.

۲۳. ترامپ فرمان اجرایی خروج از برجام را امضا کرد

[ساعت ۲۰:۲۵]: رییس‌جمهور آمریکا بعد از پایان سخنان خود در مقابل کاخ سفید، با بیان این که آمریکا از برجام خارج می‌شود، فرمان اجرایی خروج آمریکا از برجام را امضا کرد.

۲۴. سخنرانی ترامپ؛ خروج آمریکا از برجام

[ساعت ۲۰:۲۰]:  

* همه ما یک صدا هستیم در عزم خود برای جلوگیری از دسترسی ایران به بمب هسته ای. در چارچوب این توافق پوسیده نمی توانیم این کار را انجام دهیم.

* آمریکا از برجام خارج می شود و من دستور اعمال مجدد تحریم ها علیه ایران را به زودی صادر خواهم کرد. هیچ کس نمی تواند آمریکا را به گروگان بگیرد.

* اقدام امروز من پیام بسیار مهمی است. آمریکا وعده های توخالی نمی‌دهد.

* همه ما یک صدا هستیم در عزم خود برای جلوگیری از دسترسی ایران به بمب هسته‌ای. در چارچوب این توافق پوسیده نمی‌توانیم این کار را انجام دهیم.

* توافق هسته‌ای نتوانست جلو بلندپروازی‌های هسته‌ای ایران را بگیرد. بلند پروازی‌های خونین ایران پس از این توافق فقط وقیحانه‌تر شدند.

خروج آمریکا از برجام

 * قرار بود برجام بر روی کاغذ از امنیت آمریکا در برابر جنون هسته‌ای حمایت کند، اما درعمل برجام باعث رسیدن ایران به آستانه دستیابی به سلاح هسته‌ای شد.

* دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا ساعاتی پیش به مذاکره محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران با جان کری، وزیر امور خارجه پیشین آمریکا در توییتر به تندی واکنش نشان داد.
* ترامپ در توییتر خود نوشت جان کری نمی‌تواند این واقعیت را انکار کند که او فرصت داشت اما این فرصت را به باد داد.
* ترامپ افزوده، جان از مذاکرات کنار بکش، تو به کشورت آسیب می‌رسانی.

۲۵. ذوالنور: ایران فعالیت هسته‌ای خود را شدت می‌دهد

[ساعت ۲۰:۱۵]: مجتبی ذوالنور رئیس کمیته هسته‌ای کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران گفته ایران در اولین واکنش به خروج آمریکا از برجام ، ایران به سرعت غنی سازی اورانیوم را تا هر درصد که لازم باشد، از سر می‌گیرد.

او گفته ما در گام اول سه اقدام را انجام می دهیم: “در گام نخست نصب سانتریفیوژها را به هر تعداد و میزانی که نیازمان باشد، افزایش می‌دهد. دوم ما به‌سرعت انباشت اورانیوم غنی‌سازی‌شده و مصرف آن را به هر حجم و تناژی که در مقاصد صلح‌آمیز نیازمان باشد، افزایش خواهیم داد و سوم اینکه پس از خروج ترامپ از برجام چون دیگر برجامی وجود ندارد و ما در غنی‌سازی محدودیتی نخواهیم داشت، اورانیوم را تا هر درصدی که مقاصد صلح‌آمیز ما اقتضا کند، غنی‌سازی خواهیم کرد.”

۲۶. نامه نمایندگان مجلس به آیت الله خامنه‌ای

[ساعت ۲۰:۱۰]: شماری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی از اقدام احتمالی خود در واکنش به خروج آمریکا از برجام سخن گفته‌اند.

در این نامه گفته شده: «برجام نتیجه تلاش‌های پیگیر دولت و دستگاه دیپلماسی متعهد کشور است واگر قرار باشد ملت ما از دستاوردها و منافع آن محروم بماند قطعاً مجلس شواری اسلامی، دولت را مکلف خواهد کرد با اقدام متقابل و سخت، دشمن را از عهدشکنی پشیمان سازد».

۲۷. ترامپ پیشنهاد اروپا برای اصلاح برجام را رد کرد

[ساعت ۱۹:۵۵]: مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا به همتایان اروپایی خود گفته است: دونالد ترامپ تفاهم حاصل شده میان اروپایی ها با مذاکره کنندگان آمریکایی در مورد اصلاح احتمالی برجام را رد کرده است.

به گزارش ایرنا، وزیر امور خارجه آمریکا در تماس با همتایان خود از این سه کشور آلمان، فرانسه و بریتانیا، از تلاش آنها برای دستیابی به فرمولی برای متقاعد کردن ترامپ به ماندن در برجام تشکر کرد، اما مشخصا گفت که رئیس جمهوری آمریکا خواستار در پیش گرفتن مسیری متفاوت است.

۲۸. دولت ترامپ به کنگره اطلاع داده است

[ساعت ۱۹:۴۰]: یک نماینده کنگره آمریکا گفته است، مقام‌های دولت ترامپ به نمایندگان کنگره اطلاع داده‌اند که رئیس جمهور آمریکا تصمیم به خروج از  توافق‌نامه هسته‌ای به ایران گرفته است.

۲۹. واکنش تند ترامپ به جان کری

[ساعت ۱۸:۳۰]: دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا به مذاکره محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران با جان کری، وزیر امور خارجه پیشین آمریکا در توییتر به تندی واکنش نشان داد.

ترامپ در توییتر خود خود نوشت جان کری نمی‌تواند این واقعیت را انکار کند که او فرصت داشت اما این فرصت را به باد داد. ترامپ افزوده، جان از مذاکرات کنار بکش، تو به کشورت آسیب می‌رسانی.

خروج آمریکا از برجام

۳۰. ترامپ به مکرون گفته از برجام خارج می‌شود

[ساعت ۱۸]: ظاهرا آخرین تلاش اروپایی‌ها برای جلوگیری از خروج آمریکا از برجام بی‌نتیجه مانده است. روزنامه نیویورک‌تایمز نوشته است دونالد ترامپ، بعد از ظهر سه‌شنبه به وقت واشنگتن (شب سه‌شنبه به وقت اروپا و ایران) خروج خود را از برجام اعلام خواهد کرد.

به نوشته نیویورک‌تایمز، رئیس جمهور آمریکا این تصمیم خود را روز دوشنبه ۷ مه در یک گفت‌وگوی تلفنی به اطلاع امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه رسانده است. نیویورک‌تایمز این گزارش را به نقل از یک فرد مطلع از محتوای گفت‌وگوی تلفتی ترامپ و مکرون منتشر کرده است.

با خروج آمریکا از برجام ، ممکن است بخشی یا همه تحریم‌های آمریکا علیه ایران که با آغاز اجرای این توافق‌نامه به حال تعلیق درآمده بود، دوباره فعال ‌شوند. از آن جمله است ایجاد محدودیت برای فروش نفت ایران.

کارشناسان می‌گویند اگر دولت آمریکا بار دیگر بر تحریم فروش نفت ایران اصرار ورزد ممکن است فروش نفت ایران، به ویژه به اروپا به مخاطره بیافتد. ایران روزانه بین ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار بشکه نفت به اروپا صادر می‌کند. اما رفتار دولت‌های اروپایی با برجام پس از خروج آمریکا در این زمینه تعیین‌کننده است و ممکن است ایران با حمایت دولت‌های اروپایی بخش عمده خریداران اروپایی نفت خود را حفظ کند.

۳۱. علت عجله ترامپ برای اعلام تصمیم خود

رئیس جمهور آمریکا قرار بود بعد از ظهر روز شنبه ۱۲ مه تصمیم خود درباره برجام را اعلام کند. اما او دوشنبه شب در توئیتی اعلام کرد منتظر ۱۲ ماه مه نمی‌ماند و سه‌شنبه ۸ مه موضع آمریکا را اعلام خواهد کرد.

گفته می‌شود ترامپ پس از آن که مطلع شد که جان کری، وزیر امور خارجه دوره باراک اوباما،  در حال مذاکره‌ و لابی‌گری با نمایندگان و سناتورهای آمریکا برای نجات برجام است، تصمیم گرفت زودتر از موعد مقرر تصمیم خود را اعلام کند.

هم‌زمان با لابی‌گری جان کری برای نجات برجام، جواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی نیز در آمریکا بود و گفته می‌شود دیدار یا دیدارهایی نیز بین او و جان کری صورت گرفته است.


تحریریه سایت کسب و کار بازده

منابع: رویترز ، دویچه وله و بی بی سی

۳۱ مهم ترین واکنش ها به خروج آمریکا از برجام : قبل و بعد از خروج


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی