کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۵ واکنش مهم به استراتژی جدید آمریکا در افغانستان

افغانستان و ناتو با خوشحالی موافقت خود را با استراتژی جدید آمریکا در افغانستان ، که توسط دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا بیان شد، اعلام کردند. منتقدان اما نسبت به افزایش قربانیان غیرنظامی در این کشور هشدار دادند.

۵ واکنش مهم به استراتژی جدید آمریکا در افغانستان

افزایش نیروهای نظامی آمریکا در افغانستان، شکست طالبان و بعد از آن خروج سریع همه نیروهای آمریکا از افغانستان استراتژی جدید آمریکا در افغانستان خواهد بود که توسط دونالد ترامپ، رئیس جمهوری این کشور اعلام شد.

کشورهای بسیاری موافقت خود را با استراتژی جدید آمریکا در افغانستان اعلام کرده‌اند. وزیر دفاع بریتانیا از جمله نخستین شخصیت‌هایی بود که موافقت کشورش را با این اقدام آمریکا اعلام کرد.

در ادامه ۵ واکنش مهم به استراتژی جدید آمریکا در افغانستان را می‌خوانیم

۱.واکنش دولت افغانستان

دولت افغانستان با علاقه بسیار به این استراتژی جدید آمریکا تبریک گفت. اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان این استراتژی آمریکا را دلیلی بر ادامه فعالیت‌های آمریکا در کشورش ارزیابی کرد. او در پیامی توییتری از طرف مردم افغانستان از ترامپ به خاطر این تصمیم تشکر کرد.

۲.واکنش ناتو

ناتو نیز به استراتژی جدید آمریکا در افغانستان تبریک گفت. ینس استولتن‌برگ، دبیر کل ناتو در بروکسل با تشکر از این تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، اعلام کرد که ناتو به طور نامحدود در کنار آمریکا خواهد بود.

ینس استولتن‌برگ در ادامه گفت پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) این هدف را پیش روی خود دارد که نگذارد افغانستان بار دیگر مامن تروریست‌ها شود؛ تروریست‌هایی که می‌خواهند به نیروهای ائتلاف و متحدان‌شان حمله کنند.

دبیر کل ناتو یادآور شد که فعالیت ناتو در افغانستان به این سبب آغاز شد که از مبارزه آمریکا با تروریست‌ها پس از رخداد تروریستی یازدهم سپتامبر سال ۲۰۰۱ میلادی در آمریکا حمایت کند. او همچنین گفت که در هفته‌های اخیر ۱۵ کشور عضو ناتو پیشنهاد کرده‌اند که حاضرند نیروهای خود در افغانستان را افزایش دهند.

۳.واکنش طالبان

اندک زمانی پس از اعلام استراتژی جدید آمریکا در افغانستان توسط ترامپ، گروه طالبان او را تهدید کرد که “تا آخرین نفس” به جنگ ادامه داده و افغانستان را به “گورستان” آمریکا تبدیل خواهد کرد.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان، استراتژی جدید ترامپ در مورد افغانستان را سیاستی “مبهم” خواند که “چیز جدیدی” ندارد. مجاهد همچنین گفت، تا زمانی که حتی یک سرباز آمریکایی در افغانستان حضور داشته باشد، طالبان “قاطعانه” به “جهاد” خود ادامه خواهند داد.

۴. واکنش هند

چندی‌ست که نگرانی‌ها در هند به خاطر وجود تروریست‌ها در افغانستان افزایش یافته و مقامات این کشور نگران آن‌اند که افغانستان بار دیگر مامن تروریست‌های آسیای مرکزی شود. به همین دلیل است که وزارت امور خارجه هند ادامه فعالیت‌های آمریکا در افغانستان را با خوشحالی تایید کرده است.

دونالد ترامپ در نطق خود خواستار همکاری بیشتر هند، به‌ویژه در عرصه کمک‌های اقتصادی، برای برقراری ثبات در افغانستان شده است. البته این خواست ترامپ می‌تواند تهدید صریح پاکستان که دشمن شماره یک هند محسوب می‌شود باشد.

هند اما در بیانیه‌ای خوشحالی خود را از انتقاد آمریکا از پاکستان نیز پنهان نکرد. ترامپ در ارتباط با استراتژی جدید آمریکا در افغانستان گفته است که عملیات نظامی در این کشور باید بیش از پیش با تلاش‌های سیاسی و دیپلماتیک همراه شود.

رئیس جمهوری آمریکا خشکاندن ریشه‌های تروریسم در پاکستان، کشور همسایه افغانستان را بخشی از این تلاش‌ها عنوان کرده و گفته است که در آنجا تروریست‌ها هنوز پناه می‌گیرند. او گفت آمریکا دیگر نمی‌تواند در برابر حضور تروریست‌ها در پاکستان ساکت بماند.

۵. انتقادهای روسیه

روسیه به استراتژی جدید آمریکا در افغانستان با دیده تردید می‌نگرد و به آن انتقاد دارد. خبرگزاری روسی اینترفاکس به نقل از وزارت امور خارجه روسیه گزارش داد که نمی‌توان با افزایش نیروهای آمریکا در افغانستان انتظار تغییر اوضاع این کشور را داشت.

جزئیات استراتژی جدید ایالات متحده در افغانستان

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، روز دوشنبه ۳۰ مرداد به وقت محلی در یک سخنرانی در آرلینگتون در نزدیکی واشنگتن استراتژی جدید ایالات متحده در افغانستان را اعلام کرد. نیروهای نظامی آمریکا از ۱۶ سال پیش در افغانستان حضور دارند و این حضور بر اساس اظهارات ترامپ، چند سال دیگر نیز ادامه خواهد یافت.

رئیس جمهوری آمریکا در نظر دارد مأموریت نیروهای نظامی ایالات متحده در افغانستان را تقویت کند. ترامپ گفت، در جریان این مأموریت قرار است مبارزه با تروریست‌های القاعده و “دولت اسلامی” (داعش) تشدید و از قدرت‌گیری اسلام‌گرایان افراطی طالبان در افغانستان فعالانه جلوگیری شود.

دونالد ترامپ زمانی مشخص برای پایان مأموریت نظامی آمریکا در افغانستان را نیز نمی‌پذیرد و می‌گوید، خروج واحدهای نظامی ایالات متحده از این کشور به میزان موفقیت مأموریت آمریکا بستگی دارد، در غیر این صورت “خلأ” قدرتی ایجاد خواهد شد که تروریست‌ها به سرعت آن را پر خواهند کرد.


وبگردی سایت کسب و کار بازده

۵ واکنش مهم به استراتژی جدید آمریکا در افغانستان


خبرخوان هفته

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی