کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

واکنش جهان به پیروزی ترامپ :همه زجر خواهیم کشید

در حالی‌که مردم سراسر دنیا مضطربانه منتظر هستند ببینند کشورشان با رئیس جمهور جدید ایالات متحده چگونه برخورد می‌کند، رهبران دنیا تبریک گفتن به ترامپ را به خاطر پیروزی در انتخابات شروع کرده‌اند. اما در این نوشتار با ما همراه باشید تا واکنش جهان به پیروزی ترامپ را ببینید.

واکنش جهان به پیروزی ترامپ

ترتیبی که ترامپ براساس آن با رهبران سراسر دنیا گفتگو کرد، موجب حدس و گمان‌هایی در‌باره چگونگی شکل دادن سیاست‌های خارجی‌اش شده است. در ۲۴ ساعت پس از سخنرانی پیروزی‌اش، ترامپ با مصر، ایرلند، مکزیک، اسرائیل، ترکیه، هند، ژاپن، استرالیا، و آفریقای جنوبی صحبت کرد. ترزا می نخست‌وزیر بریتانیا در رده‌ی ۱۱ام این فهرست قرار داشت.واکنش جهان به پیروزی ترامپ

رئیس جمهور مصر، عبدالفتاح السیسی، اولین کسی بود که درباره‌ی چگونگی ” ارتقای روابط دیپلماتیک نزدیک‌تر“ با ایالات متحده گفتگو کرد. نخست‌وزیر استرالیا، مالکوم ترنبول، درباره‌ی تجارت، امنیت منطقه‌ای، و چگونگی شکست داعش – یکی از وعده‌های کلیدی کمپین انتخاباتی ترامپ-  صحبت کرد. اما گرچه صدراعظم آلمان، آنگلا مرکل، و رئیس جمهور فرانسه، فرانسوا اولاند، حمایت‌شان را اعلام کردند، رهبری او را یک ”دوره‌ی بلاتکلیفی “ نامیدند.

از مردم سراسر دنیا خواستیم به ما بگویند این وضعیت در جایی که زندگی می‌کنند چگونه به نظر می‌رسد، دولت‌هایشان به پیروزی ترامپ چگونه واکنش نشان می‌دهند و فکر می‌کنند رهبری او چگونه بر زندگی‌شان اثر خواهد گذاشت.

مطلب مرتبط: ۸ دلیل برنده شدن ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

واکنش جهان به پیروزی ترامپ : مصر

’ مصر و ایالات متحده احتمالا روابط نزدیک‌تری خواهند داشت اما ما به عنوان شهروند از تایید ترامپ توسط رئیس جمهورمان رنج خواهیم کشید ‘

– سارا، ۳۰ ساله، مهندس

ما در یک حکومت پلیسی زندگی می‌کنیم، جایی‌که دانشجویان، فعالان، و خبرنگاران ناپدید یا زندانی می‌شوند. دولت اوباما برای بهبود حقوق بشر و آزادی بیان فشارهایی بر دولت ما وارد کرده است، اما شک دارم دولت ترامپ نیز این گونه عمل کند. از اشتیاق رئیس جمهور فعلی برای تماس با ترامپ واضح است.

هم هیلاری کلینتون و هم ترامپ به شدت در خاورمیانه و میان مسلمانان و اعراب منفور هستند. در حالی‌که ترامپ علنا دشمنی‌اش را با مسلمانان نشان می‌دهد و درباره‌ی این منطقه آگاهی ندارد، سیاست هیلاری به عنوان وزیر امور خارجه‌ی ایالات متحده، علارغم لحن بردبارانه و جامع‌تر حزبش، بسیار آگاهانه و برای خاورمیانه زیان‌بار بوده است.

با تجربه‌ی یک سناریوی انتخاباتی بسیار مشابه در سال ۲۰۱۲ در مصر که در آن هردوی کاندیداها منفور بودند، از نتیجه‌ی انتخابات چندان متعجب نشدم. حزب دموکرات محبوبیت ترامپ و منفوریت هیلاری را دست کم گرفته بود. حس می‌کنم رای‌های بسیاری از سر لجبازی با هیلاری به ترامپ داده شده است، شاید اگر کاندیدای متفاوتی در مقابل ترامپ قرار می‌گرفت، انتخابات نتیجه دیگری داشت.

درست مثل آن‌چه در مصر اتفاق افتاد، به نظر می‌رسد مردم آمریکا به دو دسته تقسیم شده‌اند، و هر کدام دیگری را اهریمن توصیف می‌کند. فکر می‌کنم این خطرناک‌ترین چیزی باشد که می‌تواند در یک کشور اتفاق بیفتد.

به قدرت رسیدن افراد نژادپرست ممکن است به چالش کشیدن آن‌ها را راحت‌تر کند زیرا در مقابل انظار عموم هستند، اما ترمیم شکاف‌های جامعه بسیار سخت‌تر است. امیدوارم ترامپ، همان‌طور که موظف است، رئیس جمهوری برای همه‌ی شهروندان آمریکایی باشد و گرایشات افراطی منفوری را که سفیدپوستان آمریکایی بروز می‌دهند متوقف کند.

امیدوارم تیم خبره‌ای به کار بگیرد که پیچیدگی‌های وضعیت خاورمیانه و دنیا را بفهمند، چون مشخص است او هیچ اطلاعاتی ندارد.

واکنش جهان به پیروزی ترامپ : چین

’ درگیری‌های تجاری بالقوه … اما از خرد کاری‌اش برای مدیریت آن‌ها استفاده خواهد کرد‘

– بویانگ، ۲۸ ساله، بیژینگ

من درباره‌ی نتیجه احساس خیلی خوبی دارم. این یک پیروزی عظیم برای توده‌های مردم است؛ برای کسانی‌که دائما توسط نخبگان سیاسی واشنگتن نادیده گرفته می‌شدند. من ترامپ را خیلی دوست دارم زیرا به جای گفتن شعارهایی که از نظر سیاسی درست هستند، مشکلات واقعی کشور را می شناسد.

واکنش جهان به پیروزی ترامپ

ایالات متحده اکنون تقسیم شده است، شاید بیش‌تر از زمانی‌که به مدت سه سال در آن‌جا کار می‌کردم. وقتی فقط به حقوق همجنس‌گرایان یا حقوق اقلیت‌ها اهمیت دهی و فراموش کنی اساسی‌ترین حقوق یک زندگی بهتر را برای اکثریت بهبود ببخشی مشخص است که همین اتفاق می‌افتد.

طرح ’ تمرکز بر آسیا ‘ و شراکت ترنس-پسیفیک دیگر منسوخ شده‌اند. ترامپ احتمالا عمل‌گراتر از اوباما است، پس روابط چین-آمریکا بهبود خواهد یافت. اگر ترامپ به حرف‌هایش درباره‌ی چین عمل کند درگیری‌های تجاری وجود خواهد داشت اما معتقدم او از خرد کاری‌اش برای مدیریت آن‌ها استفاده خواهد کرد. چین موقعیتی راحت‌تر و نفوذی قوی‌تر در منطقه خواهد داشت. همکاری برد- برد بین این دو کشور می‌تواند برای بشریت مفید باشد.

امیدوارم ترامپ رفتاری مناسب‌تر برای یک رئيس‌ جمهور را نشان دهد. ااگر کمی بیانش را بهبود دهد رئیس جمهور خارق‌العاده‌ای خواهد بود. امیدوارم بتواند با چین کنار بیاید.

مطلب مرتبط: ترامپ ثروتمندتر از رئیس جمهورهای قبلی آمریکا است

واکنش جهان به پیروزی ترامپ : هند

’ ما حامیان زیادی برای ترامپ داریم که بیش‌تر از احزاب راست افراطی هستند‘

– میتون، کرالا

اگر بگویم نتایج تکان‌دهنده بود باز هم کم گفته‌ام. پیروزی یک راست‌گرای متعصب مثل ترامپ، در کشوری که در سراسر دنیا به خاطر اصول و ارزش‌های لیبرال‌اش معروف است، چیزی است که گرایش دنیا را به سمت راست افزایش می‌دهد. او سیاستمدارانی چون رجب طیب اردوغان در ترکیه، ولادیمیر پوتین در روسیه، و البته نارندرا مودی را در هند به فهرست راست‌گرا اضافه می‌کند. شاید شاهد ورود تدریجی دنیا به یک مناقشه‌ی جهانی هستیم.

واکنش جهان به پیروزی ترامپ

در هند، از حزب‌های راست افراطی حامیان زیادی برای ترامپ داریم. این پیروزی برای آن‌ها یک  لحظه‌ی پرشور دیگر است. شاید عواقب سیاست‌های خارجی مفید باشد زیرا ترامپ تحسین از مودی و شیوه‌ی حکومت‌اش را به طور علنی نشان داده است. اما ذات دمدمی ترامپ او را غیرقابل پیش‌بینی می‌کند پس باید منتظر بمانیم و ببینیم.

در جنوب هند بیش‌تر مردم نظری مشابه من دارند. اما در نواحی شمالی هند – پاتوق راست‌گراها – نظرات ممکن است متفاوت باشد.

فلسفه‌ی گاندی درباره‌ی همزیستی مسالمت‌آمیز متقابل که حتی تا زمان تغییر ایدئولوژیک رژیم در سیاست خارجی‌مان محترم شمرده می‌شد، چیزی است که به شدت به آن معتقدم و ظهور فردی مانند ترامپ علامت سوالی برای خود زیستن است.

اکثریت خاموشی که تصور می‌شود این هیاهو را به پا کرده‌اند، ممکن است به اندازه‌ی تصویری که از آنها نشان داده شده است ساکت نباشند. مثل هر کشور دیگری، برخی طی دوران حکومت دولتی که از آن بیزارند، محکوم به احساس قربانی شدن هستند که ممکن است به دلایل نژادی، مذهبی، فرهنگی یا اقتصادی باشد. شکی نیست این نتیجه، حاصل چیزی است که ’جنبش سفیدپوستان‘ می‌نامند – نوعی توفان تنفر نژادی علیه سیاست دولت پیشین درباره‌ی مهاجرت، تروریسم و اقتصاد داخلی.

این انتخابات کمک کرد بفهمم واقعیت ایالات متحده چیست. زیر نقاب فرهنگ عامه، موج عظیمی از راست‌گراهای متعصب و جمعیتی درمانده دارند که هیچ امیدی در آن‌ها پیدا نیست.

شاید کمپین لفاظی و تنفر او یک سیاه‌بازی برای به دست آوردن حمایت آن‌ها بوده است. مادامی که خودش را به لفاظی محدود کند و جرات نکند لفاظی را به اجرا تبدیل سازد، فکر می‌کنم دنیا در امان باشد.

واکنش جهان به پیروزی ترامپ : آرژانتین

’ یکی از چیزهایی که سیاستمداران بر سر آن توافق کردند، رد علنی دونالد ترامپ بود‘

– جیمز، ۲۱ ساله

دونالد ترامپ با کشور ما دشمن بوده است، پس درباره‌ی روابط سیال با ایالات متحده خوش‌بین نیستم. پیشنهادات او علیه لاتین‌ها حمایت از او را واقعا دشوار ساخته است.

دولت ما حمایت از هیلاری کلینتون را روشن ساخته است. من واقعا درباره‌ی تاثیر این امر بر آینده‌مان نگرانم. جامعه‌ی آرژانتین از نظر سیاسی بخش بخش است، و جدایی شدیدی بین دولت کنونی و دولت قبلی وجود دارد. اما یکی از معدود چیزهایی که سیاستمداران بر سر آن توافق کردند، رد علنی سخنرانی ترامپ بود.

ایالات متحده اکنون رئیس جمهوری دارد که نژادپرست، بیگانه‌هراس، مردسالار، زن‌ستیز است، علنا از گوانتانامو و شکنجه‌ی غیرقانونی حمایت می‌کند، فکر می‌کند تغییرات آب‌وهوایی توسط چین اختراع شده است تا صنعت آمریکا را از رقابت باز دارد. جدا، ممکن است مشکلی پیش بیاید؟

آرژانتین همواره کشوری در حال پیشرفت بوده است. مشکلات زیادی داریم، اما یکی از خصوصیات بارز ما آن است که نسبت به ادیان یا نژادهای مختلف پذیرا هستیم. مثل هر جای دیگری تبعیض وجود دارد اما با مشکل یکپارچگی مواجه نیستیم، یا لااقل مانند سایر نقاط دنیا نیست.

آمریکایی‌ها به او رای دادند چون چیزهایی می‌گفت که در فکر اکثر آن‌ها می‌گذشت. ترامپ نماینده‌ی واضح تفکرات آمریکایی‌های قشر متوسط است، و این امر تعیین‌کننده بود، مثل یک جور هومر سیمپسون خطرناک. هم‌چنین نشان داد که چقدر از دستگاه سیاسی ناراضی هستند.

این نوع رهبران که در دنیا رو به افزایش هستند با سیاست‌هایی که فکر می‌کنم امنیت جهانی را به خطر می‌اندازد، در حال آغاز عصر جدیدی هستند. آن‌ها در حال افزایش هستند زیرا جوامع برای نیازهایشان به پاسخ نیاز دارند، اما تنها چیزی که به دست می‌آورند تعمیق و خلق بشریتی ناعادلانه‌تر و تفکیک یافته‌تر است.

مطلب مرتبط: تفسیر زبان بدن ترامپ و اوباما :چرا اوباما بازتر از ترامپ نشسته بود

واکنش جهان به پیروزی ترامپ : مکزیک

’در مقابل تمام دنیا تحقیر شدیم ‘

– فلور آگویلرا، مکزیکوسیتی

نفوذی که ترامپ بر ما دارد – بر اقتصاد ما، جغرافیای ما، درک‌مان از آزادی مهاجرت، نحوه‌ی نگرش دنیا به ما – وحشتناک است، و این در حالی است که هنوز رئیس جمهور نشده است. واکنش جهان به پیروزی ترامپ

اخراج قریب‌الوقوع تعداد زیادی مکزیکی که در ایالات متحده کار و زندگی می‌کنند و برای خانواده‌هایشان پول می‌فرستند، و به شدت از این طریق به اقتصاد ما کمک می‌کنند، احتملا ما را وارد بحران اقتصادی عمیق‌تری می‌کند. ما در برابر دنیا تحقیر شدیم.

امروز صبح که بیدار شدیم نرخ ارز ۲۰.۵۰ پزو (۷۸ پی) به ازای یک دلار بود. از ۱۸.۷۰ پزو به ازای هر دلار در روز انتخابات به ۲۰.۲۰ در پنجشنبه و ۲۰.۵۰ در جمعه رسیدیم. انتظار می‌رود این مقدار تا پایان سال به ۳۰ برسد. ما از هر آمریکایی که دوست دارد مکزیک را برای چهار سال بعد به عنوان خانه‌ی خود انتخاب کند، استقبال کنیم – خانواده‌تان را بیاورید، اینجا زندگی کنید، دلارهایتان را هم بیاورید، به ما کمک کنید. ما کشوری مهربان هستیم با آب‌وهوای فوق‌العاده، غذاهای عالی، شهرهای زیبا و موزه‌های جالب و نقاط دیدنی. امیدواریم این نکته را به طور جدی در نظر بگیرند. این امر درباره‌ی شهروندان بریتانیایی هم صدق می‌کند که می‌خواهند بعد از برگزیت (خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا) از آن‌جا بگریزند.

دموکراسی ایالات متحده تغییر کرده است.

در تصور جمعی ما، دموکراسی ایالات متحده چیزی بود که آرزویش را داشتیم. این چیزی است که تغییر کرده است. طلسم آن از بسیاری جهات شکسته شده است. در مکزیک، حتی کم‌سوادترین‌مان معتقد است این مرد یک مضحکه خواهد بود، ایده‌هایش مسخره و با بیانی ضعیف خواهد بود، و زن‌ستیزی‌اش بدتر از هر مردسالاری است که تابحال دیده‌ایم. از این متعجبیم که چقدر آمریکایی‌ها او را دوست دارند و ستایش می‌کنند.

حالا نمی‌دانیم کجا دنبال یک منبع الهام باشیم و چه روش زندگی و ایدئولوژی را باید الهام بگیریم.

از خودمان می‌پرسیم:‌ ’ آمریکا این است؟ ‘

واکنش جهان به پیروزی ترامپ: برزیل

’ آمریکا به طور کلی یک جور عمل می‌کند و مهم نیست چه کسی قدرت را در اختیار دارد‘ – السیسو، ۲۷ ساله، ریودوژانیرو

ممکن است نتیجه شگفت‌آور باشد، اما شاید اصلا چیزی را در آفریقای جنوبی تغییر ندهد. دولت ما از ترامپ جانب‌داری می‌کند همانطور که در مورد کلینتون هم چنین می‌کرد. اطاعت بی چون و چرا تنها کاری است که دولت تامر انجام خواهد داد، حتی اگر دولت آمریکا شروع به اخراج برزیلی‌ها کند. امیدوارم آن‌ها دولت غیرمنتخب برزیل را از دور خارج کنند و با بی‌اهمیتی که شایسته‌اش است با آن برخورد کنند.

مسلما نگرانید که چنین انتخاباتی ممکن است باعث شود راست‌گراهای افراطی احساس کنند محق انجام جرائم ناشی از تنفر هستند. اما، از سوی دیگر، صرف نظر از آن‌که چه کسی قدرت را در دست دارد، ایالات متحده به طور کلی یک جور عمل می‌کند.

جمهوری‌خواهان مثل همیشه رای دادند، این دیگران بودند که برای رای دادن به خود زحمت ندادند چراکه احساس می‌کردند توسط سیاست‌های پیروز انتخابات از حقوق خود محروم می‌شوند. این چیزی است که در برزیل نیز به خوبی با آن آشنا هستیم.

واکنش جهان به پیروزی ترامپ : کانادا

’ می‌توانم ببینم که روابط نسبت به آن‌چه اخیرا بوده است، خیلی سردتر ‌شود ‘

– استورم، ۲۵ ساله، کبک

واقعا سخت است که در این برهه‌ی زمانی بدانیم ریاست جمهوری ترامپ چگونه بر کانادا تاثیر خواهد گذاشت.  فکر می‌کنم تاثیر زیادی بر اقتصادمان داشته باشد زیرا ایالات متحده شریک اقتصادی اصلی ما است؛‌ کالاهایمان را به آن‌جا صادر می‌کنیم و ترامپ سعی می‌کند از شر نفتا (قرارداد تجارت آزاد آمریکای شمالی) خلاص شود. نخست وزیر ما [جاستین ترودو] گفته است که با ترامپ کار خواهد کرد، اما حقیقت آن است که آن‌ها تقریبا در همه چیز دیدگاه‌های بسیار متضادی دارند، بنابراین می‌توانم ببینم روابط از آن‌چه اخیرا بوده است، خیلی سردتر ‌شود.

واکنش جهان به پیروزی ترامپ

با رئیس جمهوری ترامپ، اکنون مردم سراسر دنیا در معرض خطر قرار دارند. من می‌ترسم و ناراحت هستم. از آن ناراحتم که می‌بینم آدم‌های خیلی زیادی نسبت به همسایگانشان تنفر و نابردباری نشان می‌دهند. با هر کانادایی که صحبت کرده‌ام یا در رسانه‌های اجتماعی پستی قرار داده است نیز به نظر می‌رسد همین‌طور فکر می‌کند.

این مرد بیگانه‌هراس، زن‌ستیز، عاری از عقل سلیم یا درک واقعیت است؛ فکر می‌کند از همه بهتر است، درباره‌ی آزار زنان جوک می‌گوید، که می‌دانیم خودش این کار را کرده است؛ فکر می‌کند باهوش‌تر از آن است که مالیات‌هایش را بایگانی کند. این آدم برای ریاست جمهوری مناسب نیست. او به درمان نیاز دارد.

مطلب مرتبط: آشنایی با خانواده قدرتمند و بزرگ ترامپ و ۳ همسرش

واکنش جهان به پیروزی ترامپ : آلمان

’بزرگ‌ترین نگرانی برای آلمان و تمام کشورهای اروپایی آن است که ترامپ با پوتین چگونه رفتار خواهد کرد ‘

– رودولف، ۳۹ ساله

اگر پوتین ضعف یا سازش احساس کند، از آن نهایت استفاده را می‌برد و سعی می‌کند ناتو و اتحادیه‌ی اروپا را بی‌ثبات‌تر کند. او جنبش‌های پوپولیستی را در سراسر اتحادیه‌ی اروپا تامین مالی خواهد کرد و هم‌چنین هرجا که به سود منافع روسیه باشد عملیات‌های نظامی به راه می‌اندازد.واکنش جهان به پیروزی ترامپ

در این صورت، ممکن است لازم باشد اتحادیه‌ی اروپا نیم نگاهی به چین داشته باشد چراکه تنها هم‌پیمان قدرتمند به سود ثبات جهانی است – وضعیتی واقعا غم‌انگیز است.

نگرانی بزرگ دیگر آن است که ایالات متحده تعهداتش را درباره‌ی تغییرات آب‌وهوایی و مصالحه‌ی با ایران، زیرپا بگذارد. این اتفاق برای مصالح آلمان و اروپا در تلاش برای کاهش درگیری‌های جهانی زیان‌بار خواهد بود.

اکثریت قریب به اتفاق آلمانی‌ها از رئیس جمهوری ترامپ نگران هستند. آمریکایی‌ها امیدشان را به یک هنرپیشه‌ی قوی‌هیکل بسته‌اند که سیاستمدار نیست تا دقیقا همان سیستم نئولیبرالی را محدود کند که او را تولید کرده است. به همین خاطر است که هم مرکل و وزیر امور خارجه فرانک والتر اشتاین‌مایر در واکنش‌هایشان چندان مشتاق نبودند و کم‌ترین حرف‌ها را زدند. بعد از آن‌که برگزیت (خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا) نشان داد رضایت نئولیبرال‌ها درصد قابل‌توجهی از رای‌دهندگان معترضی را ایجاد کرده است که امیدوارند نظام اقتصاد کنونی حتی بدون یک جایگزین منسجم نابود شود، ناراحت شدم اما شگفت‌زده نه.

اکنون ایالات متحده عمیقا به دو اردوگاه تقسیم شده است: اردوگاه ترامپ که عمدتا سفید پوست هستند، و دیگری که درصد فراوانی از اقلیت‌های قومی را در بر می‌گیرد. این شکاف نژادی عمیقا نگران‌کننده است.

واکنش جهان به پیروزی ترامپ :پرتغال

’ حال و هوای اینجا حال و هوای شوک و ترس از آینده است‘

– ویلیام

می‌دانم که احزاب ملی‌گرا در سراسر اروپا نمی‌توانند خوش‌شانسی‌شان را باور کنند. حد میانی به سمت راست تغییر یافته است. امیدوارم رهبران میانه‌رو توجه کنند و به پشتوانه‌ی سیاست‌ها روایتی بسازند که الهام‌بخش باشد.

این انتخابات، تا حد زیادی مثل نتیجه‌ی برگزیت، نشان می‌دهد وقتی شرایط مناسب باشد، دموکراسی‌ها در برابر استدلال‌های پوپولیستی ساده چقدر آسیب‌پذیر هستند. هم در ایالات متحده و هم در بریتانیا، نتیجه‌ی آرا توسط بخشی از رای‌دهندگان تعیین شد که زندگی‌شان به جای امید به آینده مملو از دلسردی بود. من به شدت از نتیجه‌ی هردو انتخابات ناامید شدم، اما رهبران طرف بازنده هیچ سیاستی بیان نکردند که به رای‌دهندگان تغییر را نوید دهد. آن‌ها حال‌وهوای جامانده‌ها را بد تعبیر کردند.

واکنش جهان به پیروزی ترامپ : فرانسه و اسپانیا

’ در اسپانیای جوک‌های خیلی تلخی درباره‌ی پایان دنیا می‌گویند ‘

– جیمز

این نتیجه در فرانسه، فقط حامیان مارین لوپن را برای انتخابات آینده تشویق می‌کند. در اروپا، قرار است روابط با ایالات متحده، بریتانیا و روسیه را وخیم‌تر ‌کند.

دوستان فرانسوی من سعی می‌کنند کسب و کار را مثل همیشه حفظ کنند و حرفش را نزنند. در اسپانیا جوک‌های خیلی تلخی درباره‌ی پایان دنیا گفته می‌شود اما خب، در اسپانیا خاطرات دوام بیش‌تری دارند.

جالب آن‌که تمام آشناهای من، صرف نظر از عقاید سیاسی‌شان، از این‌که آمریکا چنین فرد بی‌تجربه و تاجر ناموفقی را انتخاب کرده است، وحشت‌زده‌اند زیرا اقداماتش برای هیچ‌کسی جز خودش سودمند نبوده است. زبان و عدم کنترل‌اش غیرقابل قبول است.

امیدوارم سایر رهبران دنیا را تحت تاثیر قرار ندهد که مثل او یا پوتین شوند – رهبران افراطی، سلطه‌جو و ناکارآمد کشورهای سرکوب‌گر. امیدوارم در طول مدت رئیس جمهوری‌اش مرتکب خویشاوندسالاری نشود، بلکه از بهترین اقدامات کسب و کاری استفاده کند – گرچه این امر بسیار نامحتمل است.

من برای بدترین‌ها آماده می‌شوم، چون واقعا تمام نشانه‌های تاریخی و اقتصادی به آینده‌ای خیلی خیلی تاریک اشاره می‌کنند.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – اسما حسنی

منبع: بیزینس اینسایدر

واکنش جهان به پیروزی ترامپ :همه زجر خواهیم کشید


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جامانا

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی