کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۳۱ واقعیت جالب درباره نایک که نمی‌دانستید

همه می‌دانند نایک، به عنوان باحال‌ترین برند، بیش از ۵۰ سال قدمت دارد، اما هنوز جوانان را وادار می‌کند سراغ آن بروند. این کفش منحصر به فرد صدایی ایجاد می‌کند که باعث می‌شود با غرور گام بردارید، و این برندی نیست که شما بتوانید آن را زیر سوال ببرید. برند نایک در ۲۵ ژانویه‌ی ۱۹۶۴ در دانشگاه اورگان متولد شد و فیل نایت و بیل بوئرمن آن را ورزش‌های ربان آبی (Blue Ribbon Sports ) نام‌گذاری کردند. اما چه واقعیاتی وجود دارد که کسی چیزی درباره‌ی آن نمی‌داند؟ در ادامه چند واقعیت جالب درباره نایک آمده‌است.

۳۱ واقعیت جالب درباره نایک که نمی‌دانستید

۱.ورزش‌های ربان آبی

اسم اصلی نایک ورزش‌های ربان آبی(Blue Ribbon Sports ) بوده است. این برند آواتار “نایک” را در ۱۹۷۱ گرفت.

۲.خدای پیروزی در یونان

اسم “نایک” به صورت “نی – کی” تلفظ می‌شود. این اسم از خدای پیروزی در یونان وام گرفته شده‌است.

مطلب مرتبط: ۳۰ جالبترین حقیقت درباره سامسونگ که شاید نشنیده باشید

۳.بیل بوئرمن

نخستین ابداع‌کننده‌ی این کفش یک مربی دو و میدانی به نام بیل بوئرمن بود. او اول از یک تابه‌ی آهنی مخصوص پخت وافل برای ساختن کفش استفاده کرد. این کفش به کسی که آن را به پا داشت کمک می‌کرد هنگام دویدن به مسیر بچسبد.

۴.موش آزمایشگاهی کفش‌ها

مربی بیل بوئرمن کفش‌های آن زمان را دوست نداشت برای همین طرح‌های خودش را امتحان کرد. او چرم کانگورو، مخمل، پوست آهو، و پوست ماهی را امتحان کرد. یک دانشجو و دونده‌ی دو و میدانی به نام فیل نایت به عنوان موش آزمایشگاهی کفش‌های او را امتحان می‌کرد.

واقعیت جالب درباره نایک ۵: فقط انجامش بده

شعار “فقط انجامش بده” نایک را یک قاتل زنجیره‌ای به نام گری گیلمور ابداع کرد. او وقتی دستگیر شد این جمله را به زبان آورد – و همه‌ی افرادی که اطرافش بودند دستور او را اجرا کردند! این آخرین جملاتش بود. او هرگز فکرش نمی‌کرد که این جمله تا این حد مشهور شود، یا باعث شود او برای همیشه جاودانه شود.

۶. لوگوی معروف ” اسووش (Swoosh) “

تیمی از انتخاب‌کنندگان لوگو در ۱۹۷۱ اول با بی‌تفاوتی از کنار لوگوی معروف ” اسووش (Swoosh) ” گذشتند. اما پس از این‌که چند گزینه‌ی دیگر را بررسی کردند، به عنوان انتخاب دقیقه‌ی ۹۰ این لوگو را انتخاب کردند.

مطلب مرتبط: ۳۰ حقیقت جالب درباره آمازون که شاید نمی‌دانستید

۷.کارولین دیویدسون

کارولین دیویدسون، طراح گرافیکی اسووش، در ۱۹۷۱ برای طراحی آن ۱۷/۵ ساعت وقت گذاشت. وقتی به او گفته شد علامت منحنی و سیاه او چندان مورد پسند واقع نشده‌است، ناامید شد.

۸.انگشتر الماس

او در ۱۹۷۱ فقط ۳۵ دلار درخواست کرد. بعدها بیش از ۶۴۰ هزار دلار ارزش محصولات نایک به او اعطا شد. در ۱۹۸۳ این امپراتوری یک میهانی غیرمنتظره‌ی باشکوه برای او برگزار کرد و یک انگشتر الماس و طلا به او اهدا شد.

۹.آدیداس، پوما و تایگر

شرکت‌های رقیب نایک در آن زمان بسیار مشهور بودند. آدیداس، پوما و تایگر محصولات و علائم خود را روانه‌ی بازار می‌کردند، برای همین رقابت با آنها کاری زمان‌بَر بود.

۱۰.الیه نستاز

نخستین ورزشکار که در ۱۹۷۱ برای تبلیغ کفش‌های نایک با این شرکت قرارداد امضا کرد یک تنیس‌باز به نام الیه نستاز بود.

۱۱.مایکل جردن

مایکل جردن، ‌بازیکن بسکتبال، مدل Air Jordan ۱ را مشهور کرد، با این‌که وقتی برای نخستین بار این جفت کفش را دید، از رنگ‌های قرمز و مشکی آن متنفر بود.

۱۲.شکیل راشائون اونیل

شکیل راشائون اونیل، ورزشکار، بازیگر، موسیقیدان، و بازیکن NBA از مدیریت نایک بازدید کرده‌است. او سفری داشت تا با تیمی که لباس‌های Reebok را پوشیده بودند دیدار کند. او نمی‌خواست هیچ قراردادی با آنها امضا کند.

۱۳. نخستین فروشگاه خرده‌فروشی‌

این برند در ۱۹۶۶ نخستین فروشگاه خرده‌فروشی‌اش را در سانتا مونیکا، کالیفرنیا افتتاح کرد.

۱۴. بزرگ‌ترین و مهم‌ترین فروشگاه نایک

اما امروز بزرگ‌ترین و مهم‌ترین فروشگاه آن در دنیا Nike Soho است که نوامبر ۲۰۱۶ افتتاح شد. این فروشگاه ۵ طبقه در زمینی به وسعت ۵۱۱۰ متر مربع احداث شده‌است.

مطلب مرتبط: ۱۰ درس موفقیت از جف بزوس موسس امازون برای کارآفرینان

۱۵.دفتر مرکزی نایک

دفتر مرکزی نایک در استان واشنگتن، اورگان واقع شده‌است.

۱۶.ساختمان نایک

آیا درباره‌ی ساختمان این شرکت در نیویورک چیزی می‌دانستید؟ این ساختمان ۶ طبقه است و ۱۳۹۳۵ متر مربع وسعت دارد. در این ساختمان ۱۰۰۰ کارمند مشغول به کار هستند. هم‌چنین یک سالن بسکتبال بزرگ، یک تراس و باغچه در پشت بام وجود دارد که شبیه یک اسووش بزرگ است.

۱۷.نمایندگی های فروش

در مه ۲۰۱۷ نایک ۹۸۵ نمایندگی فروش در سراسر دنیا داشت. این یعنی یک جهش بزرگ از ۹۱۹ فروشگاه در ۲۰۱۶.

واقعیت جالب درباره نایک ۱۸:غول جهانی

نایک در سراسر دنیا حضور دارد. این غول جهانی در گوشه و کنار دنیا بیش از ۳۲۰۰۰ کارمند دارد. محصولات آن توسط خود شرکت تولید نمی‌شود، بلکه پیمان‌کارانی که صاحب کارخانه هستند این محصولات را تولید می‌کنند.

۱۹.بزرگ‌ترین تولیدکننده‌ی پوشاک ورزشی در دنیا

امروزه نایک بزرگ‌ترین تولیدکننده‌ی پوشاک ورزشی در دنیا است. اما این شرکت آماده است تا درآمدش را در ۵ سال آینده با سرعت بیش‌تری نسبت به ۵ سال گذشته رشد دهد.

۲۰.درآمد نایک

انتظار می‌رود درآمد نایک تا سال مالی ۲۰۲۰ با افزایش ۶۳ درصدی به ۵۰ میلیارد دلار برسد.

۲۱.ارتقای نایک

ترفندهای کمکی برای ارتقای این کسب و کار تجارت الکترونیک، برند جردن و برندهای زنان است.

واقعیت جالب درباره نایک ۲۲:رشد نایک

گفته می‌شود ۸۰ درصد رشد نایک از ۱۲ شهر کلیدی و کشور مربوطه خواهدبود – نیویورک، لندن، شانگهای، پکن، لس آنجلس، توکیو، پاریس، برلین، مکزیکو سیتی، بارسلونا، سئول و میلان.

۲۳.محرک‌های رشد فروش جهانی

انتظار می‌رود در سال مالی ۲۰۱۷ درآمد این شرکت ۳۴.۴ میلیارد دلار باشد. بزرگ‌ترین محرک‌های رشد فروش جهانی و فروش مستقیم به مصرف‌کننده خواهدبود.

۲۴.عمده‌فروشی

عمده‌فروشی حدود ۷۵ درصد از درآمد نایک را تشکیل می‌دهد. با این حال در این سال مالی فروش مستقیم به مصرف‌کننده نیز به ۱۸ درصد رسیده‌است.

۲۵.محصول “EKIN”

نایک تقریبا ۴ دهه است که برنامه‌ی هواداران برند و متخصصان محصول “EKIN” را اجرا می‌کند. این افراد به فروشگاه‌ها کمک می‌کنند این محصولات را بخرند.

۲۶.بنیان‌گذاران نایک

جالب است بدانید فیل نایت، یکی از بنیان‌گذاران نایک، نخستین EKIN (عضو تیم بازاریابی نایک) بود.

واقعیت جالب درباره نایک ۲۷: کفش هوشمند

یکی از نوآوری‌های اخیر نایک کفشی است که با استفاده از گوشی هوشمند به صورت الکترونیکی جفت می‌شود. به دلیل وجود یک دستگاه محاسبه‌کننده‌ی جالب درون کفش، این کفش می‌تواند گوشی‌های هوشمند افراد دیگر متصل شود.

۲۸. برنده جایزه تبلیغات

نایک تبلیغاتی طراحی کرده‌است که برنده‌ی جایزه شده‌است. نایک در ۲۰۰۰ و نیز در ۲۰۰۲ برنده‌ی جایزه‌ی امی شد.

۲۹.  ۹۰۰ میلیون قلم کالای نایک

نایک فقط کفش نمی‌فروشد، بلکه در سراسر دنیا حتی لباس و لوازم جانبی نیز می‌فروشد. برای همین در هر سال بیش از ۹۰۰ میلیون قلم کالا فروخته می‌شود.

۳۰.طراحان نایک

طراحان نایک فقط برای طراحی پوشاک روزمره دست به کار نمی‌شوند. تینکر هتفیلد، یک طراح کفش که برای نایک کار می‌کند، در واقع برای نخستین فیلم بتمن، بوت بَت را طراحی کرد.

۳۱.فیلم بازگشت به آینده

کفش‌های هاور برد که مایکل جی. فاکس در فیلم بازگشت به آینده قسمت ۲ پوشید، یکی از صحنه‌های طراحی‌شده‌ی نایک بود.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – مینا بنادکوکی

منبع: boomsbeat

۳۱ واقعیت جالب درباره نایک که نمی‌دانستید


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی