کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

ایدز: ۷۱ واقعیت علمی و جالب درباره ایدز / اچ آی وی

ایدز نوعی بیماری است که در دستگاه ایمنی و توسط ویروس نقص ایمنی (HIV) ایجاد می‌شود. بیماری ناشی از ویروس اچ‌ای وی دارای سه مرحله اصلی است. در مرحله اول (عفونت حاد) فرد ممکن است برای مدت کوتاهی بیماری شبه آنفلوآنزایی را تجربه کند. به همین دلیل معمولاً این بیماری تا یک دوره طولانی بدون هیچ علائمی دنبال می‌شود که به این مرحله از بیماری، دوره نهفتگی می‌گویند. هر چقدر که بیماری پیشرفت کند، تداخل بیشتری با دستگاه ایمنی بدن پیدا می‌کند و باعث می‌شود که افراد به عفونت‌هایی مانند عفونت فرصت‌طلب و تومور دچار شوند، البته معمولاً در افرادی که دستگاه ایمنی آنها به خوبی عمل می‌کند تأثیرگذار نیست. در نهایت بیماری زمانی وارد مرحله سوم یا ایدز خواهد شد که شمار سلول‌های CD۴+ T به کمتر از ۲۰۰ سلول در هر میکرولیتر برسد.

۷۱ واقعیت جالب درباره ایدز/اچ آی وی

ویروس اچ آی وی عمدتاً از طریق آمیزش جنسی (از جمله مقعدی و حتی دهانی) محافظت نشده، انتقال خون آلوده و سرسوزن آلوده و از مادر به فرزند در طول بارداری، زایمان یا شیردهی منتقل می‌شود. بعضی از مایعات بدن مانند بزاق و اشک قادر به انتقال اچ آی وی نیستند. عمدتاً آمیزش جنسی امن و برنامه تعویض سرنگ، راه‌حل‌هایی برای جلوگیری از گسترش این بیماری محسوب می‌شوند. اگر چه درمان ضدویروسی می‌تواند باعث کاهش دوره بیماری و امید به زندگی نزدیک به طبیعی شود، اما هیچ‌گونه درمان یا واکسنی برای این بیماری وجود ندارد. با وجود این که درمان ضد ویروسی خطر مرگ و عوارض ناشی از این بیماری را کاهش می‌دهد، اما این داروها گران‌قیمت هستند و ممکن است با عوارض جانبی همراه باشند.

در ادامه شما را با ۷۱ واقعیت جالب درباره‌ی اچ آی وی / ایدز آشنا می‌کنیم.

۱. آمار وحشتناک

۴۰ میلیون نفر در جهان مبتلا به ایدز هستند. تقریبا ۲.۱ میلیون نفر از آنها کسانی هستند که زیر ۱۵ سال سن دارند.

۲. قاتل عفونی

اچ آی وی مهم‌ترین قاتل عفونی جهان است. تا به امروز، حدود ۲۵ میلیون نفر در سرتاسر جهان به خاطر ابتلا به ایدز جان خود را از دست داده‌اند.

۳. اچ آی وی مخفف

اچ آی وی مخفف “ویروس نقص ایمنی انسان” است، و ویروسی است که باعث ایدز (سندرم نقص ایمنی اکتسابی) می‌شود.

مطلب مرتبط : درمان ایدز: ۹ درمان خانگی بیماری ایدز و اچ آی وی +علائم ایدز

۴. تخریب سلولی

اچ آی وی با تخریب سلول‌های خونی مشخصی، که سلول‌های CD۴+T cells نامیده می‌شوند، و برای کمک به بدن جهت مبارزه با بیماری حیاتی هستند به بدن فرد آسیب می‌زند.

۵ ایدز و اچ آی وی

ایدز پیشرفته‌ترین مرحله‌ی ابتلا به اچ آی وی است و با رخداد یک یا چند مورد از ۲۰ عفونت فرصت طلب یا سرطان، یا وقتی که تعداد سلول‌های CD۴(سلول-تی) شخص کمتر از ۲۰۰ باشد مشخص می‌شود و بروز پیدا می‌کند.

۶. گونه ها

دو گونه‌ی اچ آی وی شناسایی شده‌اند: اچ‌ای وی-۱ (از شامپانزه‌ی معمولی) و اچ‌ای وی-۲(از میمون سوتی مانگابی). اچ آی وی -۱ بدخیم‌تر، مسری‌تر، و عامل اکثریت گسترده‌ای از سرایت‌های اچ آی وی است. اچ‌ای وی-۲ سخت‌تر منتقل می‌شود و اساسا به غرب آفریقا محدود می‌شود.

۷. راه های انتقال

اچ آی وی در درجه‌ی اول از طریق ۱)رابطه‌ی جنسی پرخطر(واژینال، مقعدی، دهانی) با کسی که دچار اچ آی وی است، ۲) استفاده از سوزن و سرنگ مشترک، ۳) متولد شدن از مادر مبتلا، و ۴) انتقال خون شیوع پیدا می‌کند.

۸. شایعات مربوط به راه های انتقال

شخص از طریق بغل یا لمس کردن کسی که اچ آی وی / ایدز دارد؛ استفاده از حمام یا استخر مشترک؛ فنجان مشترک، اثاثیه، یا تلفن‌ کسی که اچ آی وی / ایدز دارد؛ یا با بغل کردن و گاز گرفتن به اچ‌ای وی مبتلا نمی‌شود. این ها شایعاتی بیش نیستند که اساس علمی ندارند.

۹. حالات و علائم

آدم‌های مبتلا به ایدز نسبت به بیماری‌های متاثر از ایدز آسیب‌پذیر هستند و اغلب حالات زیر را از خود نشان می‌دهند: ۱)سارکوم کاپوزی، تومور پوستی که مانند لکه‌های تیره و بنفش بر روی پوست یا دهان به نظر می‌رسد، ۲)تغییرات روانی و سردردهای ناشی از تومورها یا عفونت‌های قارچی در نخاع و مغز، ۳)عفونت ریه‌ها که باعث دشواری در تنفس می‌شود، ۴)سوء تغذیه‌ی شدید، ۵)اسهال مزمن، و ۶)جنون.

۱۰. علائم اولیه و نهفتگی

حدود یک ماه بعد از تماس با اچ‌ای وی، بعضی از آدم‌ها علائمی شبیه آنفولانزا از خود نشان می‌دهند. این علائم اغلب ظرف یک هفته یا یک ماه از بین می‌روند. بعد از این پاسخ اولیه، شخص ممکن است سال‌ها قبل از آن که احساس بیماری کند اچ‌ای وی را در خود داشته باشد.

مطلب مرتبط: علائم ایدز در مردان: ۲۱ نشانه ایدز در مردان که باید جدی گرفت

۱۱. زندگی بیرون از بدن میزبان

اچ آی وی می‌تواند در خون خشک شده در دمای اتاق تا مدت شش روز یا در صورت خیس بودن، مانند محیط سرنگ‌ها یا سوزن‌های آلوده هفته‌ها دوام بیاورد.

۱۲. دمای سرد و گرم

اچ آی وی به دمای بالا حساس است اما نسبت به سرمای شدید نه. آزمایش‌ها نشان داده‌اند که اچ‌ای وی در دمای بیش از ۶۰ درجه‌ی سانتیگراد از بین می‌رود.

۱۳. بی دوام در آب دریا

اچ آی وی به اندازه‌ی ویروس‌های دیگر در آب دریا دوام نمی‌آورد.

۱۴. اجساد

اچ آی وی عفونی از اجساد انسان‌هایی که بین ۱۱ تا ۱۶ روز از مرگشان گذشته بود و در بدن‌هایی که در دمای ۲ درجه‌ی سانتیگرادی سردخانه نگهداری شده بودند احیا شده است. بعد از ۱۶ روز اچ‌ای وی در اجساد تشخیص داده نمی‌شود، که نشان می‌دهد اجساد دفن شده و پیکرهای نگهداری شده در گذر زمان خطر کمتری دارند. علاوه بر آن، مایعات مومیایی‌کننده اچ آی وی را غیرفعال می‌کنند.

۱۵. رابطه مقعدی مردانه

سطوح اچ‌ای وی در ترشحات مخاطی مقعد مردان همجنسگرا بیشتر از خون یا نطفه بوده است – تا حدود ۵۰۰% نسبت به خون و ۲۵۰۰% نسبت به نطفه. مردانی که رابطه جنسی مقعدی پرخطر و با این مخاط برخورد داشته‌اند در خطر بسیار بالاتری از ابتلا به اچ آی وی قرار دارند.

۱۶. نابرابری

در سراسر جهان، اچ‌ای وی به صورت نامتناسبی زنان را مبتلا و متاثر می‌کند. نه تنها احتمال مثبت بودن اچ آی وی در زنان بیشتر است، بلکه بیشتر احتمال دارد بار عدم توجه و عدم حمایت را به دوش بکشند.

۱۷. نخستین قربانی

در می‌ ۱۹۶۹، یک نوجوان آمریکایی آفریقایی تبار به نام رابرت به خاطر بیماری مرموزی در گذشت، که بعدها تایید شد نخستین مرگ شناخته شده‌ی ناشی از ایدز در ایالات متحده‌ی امریکا بوده است. این که او در ۱۹۶۹ درگذشت، تقریبا یک دهه قبل از مشاهده نخستین گروه شناخته شده‌ی موارد ایدز در کشور، حاکی از آن است که اچ آی وی خودش را چندین بار به مردم امریکا نشان داده است. در آغاز می‌شد این بیماری را با کنترل جمعیت و افراد به لحاظ جنسی بسیار فعالی که بخواهند آن را انتقال دهند، از بین برد.

۱۸. خط سیر

دانشمند بریتانیایی برجسته، استاد روی اندرسون، خط سیر بیماری همه‌گیر ایدز را ترسیم و برآورد کرد ۱۳۰ سال طول می‌کشد تا مردم سراسر جهان آن را به عنوان یک بیماری بپذیرند.

۱۹. بیماری سرمایه داری

برای چندین سال، چینی‌ها ایدز را “بیماری سرمایه‌داری دوست داشتنی” می‌نامیدند و مدعی بودند که این بیماری در اثر تماس با غرب به وجود آمده است. در ۲۰۰۹ گزارش شد که ایدز به عامل اصلی مرگ و میر در بین بیماری‌های عفونی در کشور چین تبدیل شده است.

مطلب مرتبط: ۱۶ مهم‌ترین نشانه ایدز که شاید مبتلا شده اید

۲۰. نخستین سلبریتی مبتلا

نخستین سلبریتی مهمی که تشخیص بیماری ایدز در او علنی شد راک هادسون و در تاریخ ۲۵ جولای ۱۹۸۵ بود. او در ۲ اکتبر ۱۹۸۵، در سن ۵۹ سالگی در بورلی هیلز کالیفرنیا در گذشت.

۲۱. آمار ۸۰ درصدی

احتمال این که یک دختر سوازیلندی جوان در زندگی بر اثر ابتلا به ایدز جان خود را از دست بدهد بیش از ۸۰% است.

۲۲. قاتل سوازیلندی ها

در سوازیلند، احتمال رسیدن یک پسر ۱۵ ساله به ۵۰ سالگی برابر با ۲۸% است. برای یک دختر این احتمال فقط ۲۲% است. قبل از پیدایش ایدز، این آمار به ترتیب ۹۲% و ۹۷% بود.

۲۳. بی خبران

تقریبا ۱ نفر از ۵ نفر(۱۸.۱%) زندگی می‌کنند و به اچ آی وی مبتلا هستند از ابتلای خود به این بیماری بی‌خبر هستند.

۲۴. سرعت ابتلا

هر ۹.۵ دقیقه، یک نفر در دنیا به اچ آی وی مبتلا می‌شود.

۲۵. میزان ابتلا

تقریبا هر ساله ۲۵۰۰۰۰۰ به اچ آی وی مبتلا می‌شوند.

۲۶. آمار ۲۰۱۱

در ۲۰۱۱، حدود ۲.۵ میلیون نفر به این بیماری مبتلا شدند. تقریبا ۱.۷ میلیون نفر از آنها مردند. یعنی ۷۰۰.۰۰۰ ابتلای جدید کمتر در سطح جهان نسبت به ۱۰ سال قبل و ۶۰۰.۰۰۰ مرگ کمتر نسبت به سال ۲۰۰۵.

مطلب مرتبط: علائم ایدز در زنان: ۲۸ نشانه ایدز در زنان که نباید سرسری گرفت

۲۷. نخستین مبتلا در جهان

نخستین مورد ابتلا به اچ‌ای وی -۱ در انسان‌ها در ۱۹۵۹ در نمونه خونی که از یک مرد در کینشاسا، در جمهوری دموکراتیک کنگو گرفته شده بود کشف شد.

۲۸. کودکان گرفتار

تقریبا ۳.۳۴ میلیون کودک با ایدز زندگی می‌کنند. بیشتر این کودکان در جنوب صحرای افریقا زندگی می‌کنند و از طریق مادران مبتلا به اچ آی وی خود در هنگام دوران بارداری، زایمان، یا شیردهی به این بیماری مبتلا شده‌اند. با درمان درست، انتقال اچ‌ای وی از مادر به فرزند تقریبا ۱۰۰% قابل اجتناب است.

۲۹. تولد با ایدز

هر روز در جهان بیش از ۹۰۰ کودک جدید به اچ آی وی مبتلا می‌شوند.

۳۰. بزاق مبتلا ولی بی خطر

در حالی که اچ آی وی در بزاق یافت می‌شود، اما هرگز نشانه‌ای وجود نداشته است که استفاده از فنجان یا ظرف غذای مشترک باعث سرایت اچ آی وی / ایدز می‌شود.

۳۱. نظریه شکار

ساده‌ترین و شدنی‌ترین نظریه‌ در مورد اینکه چگونه اچ آی وی از میمون‌ها به انسان‌ها منتقل شد “نظریه‌ی شکار” یا “نظریه‌ی گوشت بیشه” نامیده می‌شود. در این سناریو، در دهه‌ی ۱۹۳۰ در افریقا وقتی که یک شکارچی یا نگهدارنده‌ی گوشت بیشه هنگام قصابی کردن حیوانی گاز گرفته یا زخمی شد، ویروس از میمون یا بوزینه به انسان‌ها منتقل شد. اچ آی وی بعدا برای چندین دهه در بین انسان‌ها منتقل می‌شد که این انتقال بیشتر از طریق رابطه جنسی واژینال پرخطر صورت می‌گرفت.

۳۲. بدترین اپیدمی

به لحاظ جغرافیایی، بدترین نوع بیماری همه‌گیر ایدز در جنوب صحرای افریقا است، که تقریبا حدود ۶۵% تمام موارد در آنجا واقع هستند. تقریبا ۹۰% از کودکان مبتلا به اچ آی وی در جنوب صحرای افریقا زندگی می‌کنند.

مطلب مرتبط : ۱۰ باور غلط و رایج درباره ایدز که حتما باید بدانید

۳۳. شیوع متفاوت در کشورها

در آغاز اچ‌ای وی در هر کشوری به گونه‌ای کمی متفاوت شیوع پیدا کرد. به عنوان مثال، در اوکراین، مصرف‌کنندگان مواد مخدر نخستین کسانی بودند که مبتلا می‌شدند. در ایالات متحده و بریتانیا، این ویروس از طریق روابط دوجنسگرایانه و همجنسگرایانه شیوع پیدا کرد در حالی که در جنوب صحرای افریقا از طریق رابطه با جنس مخالف شیوع پیدا می‌کرد.

۳۴. درمان ضد ویروسی

درمان ضد ویروس پسگرد (ART)به آدم‌های اچ‌ای وی مثبت کمک می‌کند زندگی طولانی‌تر و سالم‌تری داشته باشند. همچنین به شدت خطر انتقال اچ آی وی از یک شخص مبتلا به شریک جنسی‌اش را کاهش می‌دهد.

۳۵. مشکل شناختی

آدم‌های مبتلا به اچ‌ای وی نسبت به افراد سالم برای تشخیص ترس در چهره‌ی دیگران کار دشوار تری دارند. مشکل شناخت عاطفی به وجود آمده ممکن است بر اثر آسیب به مغز توسط این ویروس باشد.

۳۶. پیری زودرس

کسانی که به اچ‌ای وی مبتلا هستند بیشتر احتمال دارد به پیری زودرس دچار شوند. نظریه‌ی غالب آن است که پیری زودرس اساسا توسط التهاب مزمن به وجود آمده توسط اچ آی وی حتی در طول درمان ضد ویروس پسگرد به وجود می‌آید.

۳۷. خالکوبی، تیغ زنی، و…

هرچند کسانی که خالکوبی، سوراخ کاری بدن، یا تیغ‌زنی می‌کنند در خطر ابتلا به اچ آی وی / ایدز قرار دارند، اما هیچ مورد تایید شد‌ه‌ای از ابتلای این افراد ثبت نشده است.

۳۸. رایج ترین راه انتقال

در جهان ، رایج‌ترین طرز انتقال اچ آی وی از طریق مقاربت جنسی است، بعد از آن انتقال از طریق مادر به فرزند، وسایل تزریق مشترک، و خون یا ابزار آلوده در مراکز بهداشتی درمانی قرار دارند.

۳۹. نخستین مبتلا از راه غیر جنسی

نخستین مورد مشهور از ابتلا به ایدز که به خاطر رابطه همجنسگرایانه نبود، یک بازیکن تنیس امریکایی به نام آرتور‌اش بود. او به خاطر تزریق خون در هنگام عمل جراحی قلب در دهه‌ی ۱۹۸۰ به این ویروس مبتلا شد. آرتور در ۶ فوریه‌ی ۱۹۹۳ در ۴۹ سالگی در گذشت.

۴۰. دیوید کریی، نماد رنج

عکس فعال همجنسگرا، دیوید کربی، که به خاطر بیماری ایدز در حال جان دادن بود به تصویری شماتیک از رنج حاصل از ایدز تبدیل شده است.

۴۱. مسلمانان سالم

شیوع ایدز در خاورمیانه و شمال آفریقا ( کشورهای اسلامی) کمترین مقدار را دارد یعنی ۰.۱% یا کمتر، این آمار در شرق آسیا ۰.۱% و در اروپای مرکزی و غربی ۰.۲% است.

مطلب مرتبط : نشانه های ایدز: ۳ مرحله و ۱۵ نشانه و علایم ایدز که باید بدانید

۴۲. متهم به قتل با رابطه جنسی

در ۱۹۹۶، حتی بعد از آنکه در خون جانسون آزیگا اچ‌ای وی مثبت تشخیص داده شد این مهاجر اوگاندایی‌الاصلی که در کانادا زندگی می‌کرد با ۱۱ زن رابطه جنسی پرخطر داشت بدون آن که به آنها در مورد بیماری خود چیزی بگوید. هفت نفر از آن زنان بعدا آزمایش دادند و اچ‌ای وی مثبت بودند که بعدا دو نفر از آنها به خاطر ایدز جان خود را از دست دادند. او به عنوان نخستین کسی است که به خاطر انتقال ایدز به قتل درجه‌ی اول در کانادا متهم شد و مجرم شناخته شد بدنام است.

۴۳. چهار ه و… سپس ایدز

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌(CDC) زمانی ایدز را ” بیماری چهار ه ” (۴H) می نامید، چون به نظر می‌رسید که بر مردم هائیتی، همجنسگراها، هموفیلی‌ها، و هروئینی ها تاثیر می‌گذارد. مطبوعات عمومی از اصطلاح “GRID” استفاده می‌کردند که به معنی “نقص ایمنی مربوط به همجنسگراها” بود. در ۱۹۸۲، مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ برای نخستین بار از این بیماری با عنوان ایدز یاد کرد.

۴۴. استعمار و بی بند و باری

توانایی انتقال ویروس اچ‌ای وی از حیوان به انسان مستلزم کانال‌های انتقالی پرخطر بود. دانشمندان ظهور استعمار و رشد شهرهای بزرگ استعماری آفریقایی را به عنوان نمونه ذکر می‌کنند. این رشد به شکل‌گیری میزان بالاتری از بی‌بند و باری جنسی، گسترش روسپیگری، و شیوع بیماری‌های زخم آلت تناسلی مثل سیفلیس منجر شد.

۴۵. قربانی مذهب

حداقل سه نفر مبتلا به اچ‌ای وی بعد از آن که به پیروی از توصیه‌ی یک پیشوای مذهبی خود مصرف داروهای‌شان را قطع کردند جان خود را از دست دادند. این پیشوای مذهبی مدعی بود که دعا و نیایش آنها را از ایدز نجات خواهد داد و نه دارو.

۴۶. ختنه

ختنه کردن مردان باعث می‌شود خطر اچ‌ای وی گرفتن یک مرد از یک شریک جنسی مونث مبتلا کاهش پیدا کند. این کار همچنین خطر بیماری‌های آمیزشی دیگر، سرطان آلت تناسلی، و عفونت مجاری ادراری در کودکان را کاهش می‌دهد.

۴۷. رو به افزایش

پیش‌بینی می‌شود که اچ‌ای وی همچنان افزایش پیدا خواهد کرد چون به خاطر مزایای درمان‌های افزایش دهنده‌ی طول عمر آدم‌های مبتلا بیشتر عمر می‌کنند. با افزایش تعداد آدم‌های مبتلا به اچ آی وی که عمر بیشتری می‌کنند، احتمال انتقال نیز افزایش پیدا می‌کند. به علاوه، بسیاری از آدم‌ها با ابتلا به ااچ آی وی کنار آمده‌اند که باعث حضور بیشتر‌ آنها در جامعه و داشتن روابط بیشتر می‌شود.

۴۸. روز جهانی ایدز

روز جهانی ایدز هر ساله در اول دسامبر برگزار می‌شود. نخستین مراسم روز جهانی ایدز در ۱ دسامبر ۱۹۸۸ برگزار شد. نماد بین‌المللی افزایش آگاهی درمورد ایدز، روبان قرمز، در ۱۹۹۱ برای نخستین بار به کار گرفته شد.

۴۹. اسکار ایدزی

نخستین فیلم هالیوودی مهم که بر ایدز تمرکز داشت فیلم فیلادلفیا تولید سال ۱۹۹۳ بود. تام هنکس به خاطر بازی در این فیلم اسکار بهترین بازیگر را از آن خود کرد.

۵۰. نظریه توطئه

جامعه‌ی کوچکی به نام انکارگرایی ایدزیان مدعی هستند که اچ‌ای وی/ایدز یک دسیسه یا توطئه است. با این که بسیاری از دانشمندان نظرات آنها را رد می‌کنند، اما دولت آفریقای جنوبی رسما از سال‌ ۱۹۹۹-۲۰۰۵ موضع آنها را اتخاذ کرد. انکار آنها نسبت به ایدز به صدها هزار مرگ و ابتلای منجر شد که می‌شد از آنها جلوگیری کرد.

۵۱. کار آمریکا است

اپریشن اینفکشن(کمپینی با ادعای کذب که توسط افراد کا.گ.ب تشکیل شد) مدعی است که اچ آی وی / ایدز توسط آمریکا به وجود آمده است.

۵۲. تجاوز برای درمان

به خاطر افسانه‌ای که می‌گوید اگر با باکره‌ها رابطه‌ی جنسی داشته باشیم اچ‌ای وی درمان می‌شود، زنان، کودکان، و اطفال در آفریقا مورد تجاوز قرار می‌گیرند.

۵۳.  رابطه جنسی با حیوانات برای درمان

در ۲۰۰۲، شورای ملی جوامع برای پیشگیری از خشونت نسبت به حیوانات در آفریقای جنوبی مدعی شد که جوانان معتقدند رابطه جنسی با حیوانات راهی برای پیشگیری و حتی درمان ایدز است.

۵۴. بوسیدن

فقط یک مورد ثبت شده از انتقال اچ‌ای وی از طریق بوسیدن وجود داشته است. این مورد بین یک مرد مبتلا به اچ آی وی که بیماری شدید لثه داشت و شریک جنسی‌اش که او هم بیماری شدید لثه داشت اتفاق افتاده بود.

۵۵. گاز گرفتن

یک کودک سه ساله توسط پدرش که اچ‌ای وی مثبت‌ بود گاز گرفته شده بود، که منجر به خونریزی او شده بود. بلافاصله بعد از آن از کودک آزمایش اچ‌ای وی گرفته شد و جواب آن مثبت بود. چون هیچ سابقه‌ی سوءاستفاده‌ی جنسی یا انتقال خونی وجود نداشت، پزشکان معتقد بودند که این ابتلا در اثر گاز گرفتن پدر آن کودک اتفاق افتاده است.

۵۶. زنان، مبتلاتر

در ۲۰۰۶، تقریبا ۶۰% بزرگسالان مبتلا به اچ‌ای وی که در جنوب صحرای آفریقا زندگی می‌کردند زن بودند.

۵۷. سودجویی داروسازان

شرکت‌های دارویی مدت‌ها به سودجویی تجاری از مسئله‌ی مبارزه با ایدز متهم بودند. به عنوان مثال، مسئول شرکت دارویی سیپلا در ۲۰۰۷ به خاطر اختلاف قیمت ۱۵۰ درصدی بین داروهای ضد ویروسی ارائه شده به افریقایی‌ها و هندی‌ها مورد بازجویی قرار گرفت.

۵۸. پیگرد قانونی

در ۲۰۰۶، سارا پورتر، یک زن لندنی، یکی از نخستین زنانی بود که به خاطر انتقال اچ‌ای وی از سر بی‌ملاحظگی تحت پیگرد قانونی قرار گرفت. او محاکمه و به مدت ۳۲ ماه به زندان فرستاده شد. طبق گزارش‌ها او شدیدا دلش می‌خواست که از مردان سیاهپوست انتقام بگیرد چون مدعی بود که مسئول بیماری‌اش آنها هستند. او به خاطر آسیب بدنی شدید از طریق انتقال عامدانه و از سر بی‌ملاحظگی اچ آی وی محکوم و به مدت ۳۲ ماه زندانی شد.

۵۹. رکورددار مطالعه و پژوهش

ایدز بیماری است که در طول تاریخ از همه بیشتر در مورد آن مطالعه شده است.

۶۰. ورود ممنوع

در آوریل ۱۹۸۹، یک مرد هلندی مبتلا به اچ‌ای وی به موجب قانون جدیدی که ورود افراد مبتلا به اچ‌ای وی را به آمریکا ممنوع می‌کرد در مینه‌سوتا زندانی شد.

۶۱. رفتار مجرمانه

در ۲۰۰۱، اسکاتمن استیفن کلی نخستین مردی لقب گرفت که به خاطر انتقال اچ‌ای وی در بریتانیا مورد پیگرد قانونی قرار گرفت. او به خاطر داشتن رابطه‌ با شریک جنسی‌اش حتی بعد از دانستن این که به اچ آی وی مبتلا شده است به “رفتار مجرمانه و عامدانه” متهم شد.

۶۲. یتیمان ایدز

در جهان، تقریبا ۱۸ میلیون کودک یکی از یا هر دو والدین خود را به خاطر ایدز از دست داده‌اند.

۶۳. مرگ در آمریکا

از زمان آغاز این بیماری همه‌گیر بیش از ۶۱۹.۰۰۰ نفر مبتلا به ایدز در ایالات متحده جان خود را از دست داده‌اند. گی‌ها، دوجنسه‌ها‌، و مردان دیگری که با مردها رابطه جنسی داشته‌اند(MSM) اکثریت آدم‌هایی را تشکیل می‌دهند که جان خود را از دست داده‌اند.

۶۴. کشور رکورددار

آفریقای جنوبی نسبت به هر کشور دیگری در جهان تعداد افراد مبتلا به اچ آی وی بیشتری دارد، یعنی ۵.۹ میلیون نفر. جنوب و جنوب شرقی آسیا دومین مبتلاترین ناحیه است. در این منطقه حدود ۴ میلیون مورد وجود دارد، یا ۱۲% جمعیت. تقریبا ۲.۴ میلیون از این موارد در هند هستند.

۶۵. منشاء آفریقایی

اچ‌ای وی از آفریقا شروع شد و در کمتر از ۱۰ سال در سراسر جهان شیوع پیدا کرد.

۶۶. کاهش امید به زندگی

در بوتسوآنا، به خاطر ایدز امید به زندگی از ۶۵ سال به ۳۵ سال کاهش پیدا کرده است.

۶۷. نخستین مبتلا در آمریکا

مهماندار فرانسوی کانادایی، گائتان دوگاس(۱۹۵۳-۱۹۸۴)، به عنوان “مورد اول” بیماری ایدز در ایالات متحده شناخته شده است. دوگاس ادعا می‌کند در سراسر آمریکای شمالی بیش از ۲۵۰۰ شریک جنسی داشته است. با وجود این، بعضی مطالعات از این مسئله غفلت می‌کنند که او مورد اول ابتلا به این بیماری بوده است. در عوض آنها مدعی هستند که او عضو گروهی از مردان همجنسگرا بوده است که مکررا سفر می‌کرده و به لحاظ تمایلات جنسی بسیار فعال بوده‌اند.

۶۸. آمار آمریکا

در حال حاضر بیش از ۱.۳ میلیون نفر در ایالات متحده زندگی می‌کنند که ابتلا به اچ آی وی در آنها تشخیص داده شده است.

۶۹. سیاه و سفید آمریکایی

بر اساس نژاد و قومیت در ایالات متحده، امریکایی‌های‌ افریقایی‌ تبار با بیشترین میزان اچ‌ای وی روبه‌رو هستند. در ۲۰۱۰، سیاهپوستان حدود ۱۲% از جمعیت ایالات متحده را تشکیل می‌دادند اما ۴۴% از ابتلای جدید به ویروس اچ آی وی مربوط به آنها بود.

۷۰. ابتلای سیاهان آمریکایی در آینده

اگر روند بیماری‌ همه گیر ایدز تغییر نکند، برآورد می‌شود در مرحله‌ای از عمرشان، از هر ۱۶ مرد سیاهپوست ۱ نفر و از هر ۳۲ زن سیاهپوست ۱ نفر به اچ آی وی مبتلا خواهند شد.

۷۱. جنوب و شمال آمریکا

ایالت‌های جنوبی و شمال شرقی ایالات متحده بالاترین نرخ گزارش شده‌ی اچ‌ای وی را دارند.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – کامروا ابراهیمی

منبع: factretriever

۷۱ واقعیت جالب درباره ایدز / اچ آی وی


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی