کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

واریس: هر آن چه باید درباره واریس بدانید

حدود ۳۰ درصد از مردم جهان در طول زندگی‌شان دچار رگ‌های واریسی می‌شوند. اگر رگ‌های واریسی دارید، بهتر است بدانید شما تنها فردی نیستید که به این مشکل واریس مبتلا شده‌اید: به گفته‌ی دکتر کاتلین گیبسون، جراح مرکز جراحی عروق لیک واشنگتن در شهر بلویوی “‌رگ‌های واریسی در لایه‌ای میان ماهیچه و پوست تشکیل می‌شوند.”‌ با افزایش سن یا تجربه‌ی تغییرات هورمونی،‌ دریچه‌های رگ‌های پا ضعیف می‌شوند، و ممکن است اجازه دهند خون به بیرون تراوش کند. وقتی خون، به این ترتیب، در یک جا جمع می‌شود، می‌تواند باعث گشاد شدن و برآمدگی رگ‌ها شود.

هر آن چه باید درباره واریس بدانید

البته، خوشبختانه رگ‌های واریسی معمولا بی خطر هستند؛ و این خبر خوبی برای مبتلایان به این بیماری است. با وجود این، در برخی موارد، این رگ‌ها می‌توانند باعث ایجاد ناراحتی‌های جسمی شوند – و حدود ۱۰ درصد از مبتلایان به واریس نیز با عوارض جانبی شدید‌تری (نظیر تورم و خونریزی) دست و پنجه نرم می‌کنند. برخی‌ها فقط به دنبال پنهان کردن این رگ‌ها هستند و برخی دیگر به دنبال داروهایی برای تسکین علائم آزاردهنده‌ی واریس ؛ در این میان، دکتر گیبسون اطلاعاتی در زمینه‌ی درمان‌های احتمالی رگ‌های واریسی در اختیارمان گذاشته است.

مطلب مرتبط: درمان‌واریس: ۸ بهترین درمان خانگی‌واریس که نمی دانستید

برخی تصورات غلط درباره‌ی رگ‌های واریسی

دکتر گیبسون می‌گوید، ‌”‌یکی از رایج‌ترین تصورات غلطی که درباره‌ی رگ‌های واریسی وجود دارد، این است که آن‌ها فقط یک مشکل ظاهری هستند که تنها باعث می‌شوند زیبایی پاها از بین برود. اگر چه این مسئله یکی از بزرگ‌ترین مشکلات ناشی از رگ‌های واریسی، به ویژه در بدن زنان، به شمار می‌رود، ولی هم‌چنین این بیماری می‌تواند با ایجاد خارش، ضربان، سنگینی، درد، و گرفتگی بر کیفیت زندگی افراد تاثیر بگذارد.”‌

به علاوه، به گفته‌ی دکتر گیبسون، علی‌رغم آن‌که بسیاری از آدم‌ها معتقدند رگ‌های واریسی فقط در آدم‌های چاق یا فقط در زنان بروز می‌کند، باید خاطر نشان کنیم که این بیماری می‌تواند در تمام انواع بدن‌ها، و هم‌چنین مردان نیز ایجاد شود. این بیماری معمولا به صورت ژنتیکی منتقل می‌شوند، و تحت تاثیر هورمون‌ها قرار می‌گیرد؛ رگ‌های واریسی غالبا برای نخستین بار در دوران بارداری ایجاد می‌شوند.

یکی دیگر از تصورات غلط رایج این است که درمان رگ‌های واریسی نیازمند انجام جراحی تهاجمی است؛ دکتر گیبسون در این مورد می‌گوید، “‌بیش‌تر بیماران مبتلا به رگ‌های واریسی می‌توانند تحت روش‌های کم‌ تهاجمی جراحی درمان شوند‌.”

مطلب مرتبط: رگ های واریسی تان را با این روش‌ها از بین ببرید

رگ‌های واریسی تا چه حد نگران کننده هستند؟

بسیاری از آدم‌ها رگ‌های واریسی را صرفا به عنوان عاملی می‌بینند که زیبایی بدن‌شان را تهدید می‌کند. ولی رگ‌های واریسی، در موارد شدید، می‌تواند باعث تورم پا، بثورات پوستی، تغییر رنگ پوست، ضخیم شدن پوست، و زخم‌های دردناک شود. دکتر گیبسون می‌گوید، “گاهی اوقات جریان خون در رگ‌های واریسی ممکن آن‌قدر آهسته شود که به تشکیل لخته‌ی خون منجر شود که به آن فلبیت یا افروختگی سیاهرگ می‌گویند. در موارد نادر، رگ‌های واریسی هم‌زمان یا بعد از یک ضربه‌ی جزئی – معمولا در اطراف مچ پا – دچار خونریزی می‌شوند.”‌‌‌ (در این شرایط، حتی در صورت توقف خونریزی هم باید حتما به پزشک مراجعه کنید.)

نتیجه‌ی کلی؟ قطعا با مراجعه به پزشک و معاینه‌ی رگ‌های واریسی وقت‌تان را هدر نمی‌دهید، به ویژه اگر این بیماری باعث ایجاد ناراحتی‌های جسمی نیز شده باشد. دکتر گیبسون می‌گوید، “‌با یک ارزیابی بالینی متوجه می‌شوید آیا مشکل رگ‌های‌تان ممکن است به تهدیدی برای سلامتی‌تان تبدیل شود، یا صرفا یک مشکل زیبایی است، یا این‌که هر دو حالت را در بر دارد‌.”‌

مطلب مرتبط: درمان خانگی رگ های عنکبوتی‌واریس بدون عمل جراحی

چگونه می‌توان رگ های واریسی را درمان کرد؟

دکتر گیبسون می‌گوید، “باید بسیار خوشحال باشیم که در دنیای مدرنی زندگی می‌کنیم که راه‌های درمانی بسیاری پیش روی‌مان قرار دارد؛ در گذشته، بیماران مبتلا به واریس تحت عمل جراحی ( استریپینگ) قرار می‌گرفتند. این عمل جراحی نیازمند زمان بازیابی بسیار طولانی بود.”‌

امروزه گزینه‌های درمانی رگ‌های واریسی عبارت هستند از اسکلروتراپی (تزریق محلولی که باعث تحریک رگ آسیب دیده، و انتقال اجباری خون به رگ‌های سالم‌تر می‌شود)، کند و سوز یا ابلیشن اندوترمال (روشی که در آن به منظور انسداد رگ از لیزر یا امواج رادیویی با فرکانس بالا استفاده می‌کنند)، میکرو فلبکتومی (روش‌ جراحی کم‌ تهاجمی)، یا جوراب‌واریس که می‌تواند ناراحتی‌های جسمی را کاهش دهد و غالبا در کنار سایر درمان‌ها کاربرد دارد.

ولی راه‌های درمانی‌واریس به سرعت در حال تکامل هستند. دکتر گیبسون می‌گوید، “‌در سال‌های دور، برخی روش‌های درمانی با استفاده از اسکلروتراپی پا به عرصه‌ی درمان رگ های واریسی گذاشتند‌.”‌ دکتر گیبسون به دستگاه جدیدی به نام کلاریوین و دارویی به نام واریتینا نیز اشاره می‌کند. جدیدترین روش درمانی به نام وناسیل نیز چند سالی است مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا قرار گرفته است. این روش درمانی از یک ماده‌ی چسبناک طبی (که به وسیله‌ی کاتتر تزریق می‌شود) جهت انسداد رگ‌ها استفاده می‌کند.

دکتر گیبسون می‌گوید، “‌هر یک از این روش‌های درمانی دارای فواید مخصوصی هستند، و هر یک از بیماران مبتلا به رگ های واریسی نیز شرایط متفاوتی دارند. بهترین روش درمانی برای هر بیمار، روشی است که در نتیجه‌ی بحث و توافق نظر میان بیمار و پزشک انتخاب شده باشد.”‌

آیا درمانی‌های غیر پزشکی واریس هم مفید هستند؟

به گفته‌ي دکتر گیبسون، متاسفانه، از آن‌جا که رگ‌های واریسی ممکن است به وسیله‌ی عوامل مختلفی ایجاد شوند (از قبیل عوامل ژنتیکی)، معمولا درمان‌های طبیعی یا خانگی آن‌چنان قابل اعتماد نیستند. آن چه تاکنون مشخص شده است، این است که افزایش سریع وزن یا چاقی مفرط، و هم‌چنین ایستادن‌های طولانی مدت می‌توانند باعث وخامت تمام انواع رگ‌های واریسی شوند؛ و انجام فعالیت‌های ورزشی به طور مرتب می‌تواند از همان ابتدا، به پیشگیری از ایجاد مشکلات عروقی کمک کند.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیررضا مصطفایی

منبع: health

واریس: هر آن چه باید درباره واریس بدانید


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی